EZA atzīst AstraZeneca vakcīnu par drošu

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien, 18.martā, AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19 atzinusi par drošu.

Kā pēc EZA drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, «komiteja ir nonākusi pie skaidra zinātniski slēdziena – šī ir droša un efektīva vakcīna. Ieguvumi no tās, aizsargājot cilvēkus no Covid-19 un ar to saistītajiem nāves un hospitalizācijas riskiem, atsver iespējamos riskus».

«Komiteja arī ir secinājusi, ka vakcīna nav saistīta ar trombembolijas gadījumu vai asins recekļu vispārēja riska pieaugumu,» sacīja Kuka.

Tomēr aģentūra nevar pilnībā noraidīt saikni starp retiem trombembolijas gadījumiem un vakcīnu un tāpēc sākusi papildu reto gadījumu izpēti, lai izprastu jautājumu, norādīja Kuka.

«Izmeklēšanas un pārskata laikā mēs sākām redzēt mazu skaitu gadījumu ar retiem un neparastiem, taču ļoti nopietniem recēšanas traucējumiem un tas tad izraisīja daudz koncentrētāku pārskatu,» sacīja Kuka. «Balstoties uz pieejamo informāciju un pēc padziļinātas laboratoriju rezultātu, klīnisko ziņojumu, autopsiju ziņojumu un tālākas informācijas analīzes mēs joprojām nevaram pilnībā izslēgt saikni starp šiem gadījumiem un vakcīnu.»

Eksperti īpašu uzmanību pievērš cerebrālo vēnu trombozes gadījumiem.

Kā teikts atsevišķā EZA paziņojumā, Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) valstīs (Eiropas Savienība, Norvēģija, Islande un Lihtenšteina) un Lielbritānijā starp 20 miljoniem vakcinēto cilvēku bijuši 496 trombembolijas gadījumi.

EEZ kopumā bijis 191 gadījums.

Salīdzinot šo skaitli ar gadījumu skaitu iedzīvotāju vidū vispār, EZA secinājusi, ka vispārējais trombembolijas risks nav palielinājies.

EZA atrada tikai 25 retus gadījumus, kas bija saistīti ar zemu trombocītu līmeni. Gandrīz visi šie retie gadījumi bija saistīti ar sievietēm vecumā līdz 55 gadiem.

Vienlaikus nav «liecību par problēmām» ar konkrētiem pošu sūtījumiem, kas bija viens no pārskata pirmajiem jautājumiem, pavēstīja EZA. Nav arī nekādas saiknes ar kādu konkrētu vakcīnas ražotni.

Eksperti iesaka informēt ārstus un pošu saņēmējus par iespējamajiem riskiem.

EZA iesaka vakcīnas brošūrās pievienot aprakstu par šiem trombembolijas gadījumiem, lai veselības aprūpes dienestu darbinieki un pacienti zinātu par šiem retajiem asins recekļu gadījumiem.

Kā norādīja Kuka, AstraZeneca pote «klīniskajos izmēģinājumos un koronavīrusa slimības novēršanā ir demonstrējusi vismaz 60% efektivitāti. Un patiesībā reālās pasaules liecības rāda, ka efektivitāte varētu būt pat vēl augstāka».

«Ja tā būtu es, es vakcinētos rīt,» viņa piebilda.

Līdz šim virkne Eiropas Savienības valstu ir uz laiku apturējušas šīs vakcīnas lietošanu līdz brīdim, kamēr EZA sniedz savu slēdzienu.

Arī Latvija papildu piesardzības nolūkā pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Imunizācijas valsts padomes (IVP), Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcija (VI) rekomendācijas pirmdien uz laiku apturēja vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu.

Piektdien, 19.martā, vakcinācija ar AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19 Latvijā tiks atsākta.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas