FID: Slēgto robežu dēļ pērn izlīdzinājās apritē esošais skaidrās naudas daudzums

Covid-19 pandēmijas ierobežošanai slēgto robežu dēļ pagājušajā gadā izlīdzinājās apritē esošais skaidrās naudas daudzums, atzina Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa.

«Mēs to sasaistījām ar jau agrāk izdarīto pieņēmumu, ka valstī tiek ļoti lielā daudzumā pāri robežai ievesta skaidrā nauda. Mēs par to informējām gan Valsts ieņēmumu dienestu, gan Latvijas Banku un sākām strādāt pie tā, lai kopīgi domātu, kā uzlabot situāciju,» pauda Znotiņa.

Vienlaikus viņa norādīja, ka iemesls neslēpjas tikai tajā, ka virkne Latvijas rezidentu atver kontus Lietuvas finanšu iestādēs un dodas uz kaimiņvalsti izņemt skaidru naudu, ko pēc tam ieved atpakaļ Latvijā, lai slēptu tās izcelsmi.

Lasiet arī: FID: Pandēmija naudas atmazgāšanas jomā pavērusi jaunas iespējas noziedzniekiem

«Ne tikai no Lietuvas. Taču, jā, jau sen tiek runāts, cik intensīva ir bankomātu darbība Lietuvas pierobežā. Vēl pirms robežu aizvēršanas tika aizturēti arī vairāki privāto lidmašīnu izmantotāji, kas ar koferīšiem ieveda skaidro naudu no Krievijas vai citām NVS valstīm. Joprojām ļoti nepasargāta ir sauszemes un jūras robeža. Darba ir ļoti daudz,» pauda Znotiņa.

Viņa arī piebilda, ka jau iepriekš veiktais pētījums par to, kā Latvijas rezidenti izmanto Lietuvas finanšu iestādes, lai slēptu finanšu darījumus, ir veicinājis sadarbību ar Lietuvas institūcijām.

«Lietuvas pētījumā mēs tiešām identificējām, ka noteikta Latvijas banku sektora klientu daļa ir pārgājusi uz Lietuvas maksājumu un elektroniskās naudas iestādēm. Šis Lietuvas sektora pētījums deva labu ieguldījumu tajā, lai mēs sāktu intensīvāku sadarbību ar Lietuvas kolēģiem un domātu, kā kopīgiem spēkiem kontrolēt šos procesus. Skatoties uz to, kādas aktivitātes ir Lietuvā, arī viņi ir sākuši ļoti intensīvi vērtēt savu uzraugāmo sektoru,» sacīja Znotiņa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas