FK Ventspils aplokšņu algu afērā saskatāmas Ventspils pašvaldības pēdas

«Aivara Lemberga intereses SIA Futbola klubs «Ventspils» (FK Ventspils) pašreiz tiek īstenotas caur tās dalībniekiem – Ventspils pilsētas domi un SIA VK Tranzīts, kā arī FK Ventspils valdes locekļiem Kārli Gubātu un, iespējams, arī Ingu Mikuļčiku,» BNN savu nostāju pauž Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Viņš informē, ka šī gada 23.janvārī Ventspils pilsētas dome pieņēma lēmumu, ar kuru Ventspils pilsētas dome ierosināja saglabāt 2019.gada 22.novembrī pieņemtajā Ventspils brīvostas pārvaldes 2020.gada budžetā apstiprināto finansējumu FK Ventspils 383 000 eiro apmērā bez PVN.

«Attiecīgi 19.februārī Ventspils pilsētas dome pieņēma lēmumu, ar kuru Ventspils pilsētas dome uzstāj uz Ventspils brīvostas pārvaldes reklāmas finansējuma saglabāšanu FK Ventspils. Pieņemot šos lēmumus, Ventspils pilsētas domes deputātiem nekas netika minēts par iespējamo attiecīgās kapitālsabiedrības Ventspils pilsētas domes piederošo kapitāla daļu realizācijas nepieciešamību un šo kapitālu daļu pārvaldīšanas problēmām. Tieši otrādi, viss liecināja, ka FK Ventspils ar ievērojamu summu Ventspils Brīvotas pārvaldei ir jāatbalsta arī turpmāk,» pauž A.Landmanis.

Viņš atgādina, ka «kādreizējie (līdz 2019.gada decembra vidum) Ventspils brīvostas valdes locekļi Aivars Lembergs, Jānis Vītoliņš, Guntis Blumbergs un Didzis Ošenieks ir nodrošinājuši FK Ventspils ar dāsniem «reklāmas» līgumiem no Ventspils Brīvostas pārvaldes budžeta gadiem ilgi, vienlaikus būdami gan Ventspils pilsētas domes, gan Ventspils brīvostas pārvaldes augstākās amatpersonas».

FK Ventspils valdē vēl joprojām ir Ventspils pilsētas domes pārstāvis Kārlis Gubāts (no 26.03.2018.) – Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldes vadītājas vietnieks; Inga Mikuļčika (no 11.06.2019.) – FK Ventspils administrācijas darbiniece; Adlans Šišhanovs, (no 26.03.2018.) – Krievijas Federācijas pilsonis.

Kā Latvijas Televīzijas 25.maija raidījumā Sporta studija izteicās bijušais FK Ventspils kapteinis Jevgeņijs Kazačoks, viņš, spēlējot Kurzemes klubā, saņēma ne vien oficiālo algu, bet arī piemaksu aploksnēs ik mēnesi aptuveni 2 000 eiro apmērā. Kā zināms, paziņojumu par «aplokšņu algu» esamību bez Jevgeņija Kazačoka ir sniedzis arī Ņikita Koļesovs, atzīmē A.Landmanis. Raidījumā tika minēts, ka futbola klubā tika piesaistīti un līgumi noslēgti katru gadu aptuveni ar 40 spēlētājiem, kuriem standarta līgums paredzēja attiecībā no spēlētāju kvalifikācijas saņemt algu no minimālās algas līdz aptuveni 1 000 eiro, bet patiesībā spēlētāji «aplokšņu algas» saņēmuši ievērojamas summas.

Šādā veidā ik gadu spēlētāji «aplokšņu algās» saņēmuši no 20 000 līdz 35 000 eiro, atzīmē A.Landmanis.

Raidījums vēsta, ka Kurzemes kluba amatpersona Adlans Šišhanovs primāri savās problēmās ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vaino bijušo Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidentu Kasparu Gorkšu, kuram pats reiz izteica atbalstu LFF notikušajās prezidenta vēlēšanās, bet neilgi pēc tam jau bija Gorkša lielākais oponents.

«Vienmēr vainīgs ir tiesnesis, vainīgs ir treneris, vainīga ir federācija un Gorkšs. Tomēr domāju, ka būtiskākais ir sakārtot savu saimniecību,» pārmetumus tolaik noliedza Gorkšs.

Jau iepriekš ziņots, ka VID saistībā ar «aplokšņu algu» izmaksām lielā apmērā ir sāti kriminālprocesi un veiktas arī vairākas kratīšanas, tai skaitā 5.maijā arī ar FK Ventspils saistītās telpās un personu dzīves vietās.

Vēl par šo tematu: VID krata Lemberga lolojumu – FK Ventspils

«Mūsu mazā daļiņa, kas neko pēc būtības kluba dzīvē un ikdienā neietekmē, būtu pareizi, ka viņas nebūtu un tas būtu 100% privāts klubs, tad būtu arī lielāka brīvības iespēja privātajiem kluba īpašniekiem. Vienlaicīgi mēs turpināsim atbalstīt futbolu, īpaši bērnu un jauniešu futbolu,» tā, komentējot 2020.gada 30.aprīļa Ventspils pilsētas domes lēmumu pārdot Ventspils pilsētas domei piederošās FK Ventspils kapitāla daļas, izteicās smagos amatnoziegumos apsūdzētais Lembergs.

A.Landmanis uzsver, ka Lembergs izvēlējās nepieminēt, kā viņš kontrolē un ir kontrolējis FK Ventspils, kā arī to, ka vēl joprojām viens no kluba lielākajiem īpašniekiem ir SIA VK Tranzīts (34,3125%), kurš ir cieši saistīts ar ASV sankcijās nokļuvušo Lembergu.

«Ventspils pilsētas domes daļu līdzdalība FK Ventspils nekad nav bijusi lielāka par 11,22%. Laika periodos no 1997. līdz 2006.gadam tā ir bijusi 5%, no 2007. līdz 2014.gadam 7%. Kontroli pār SIA FK Ventspils Lembergs vienmēr ir nodrošinājis ar daudz rafinētākiem paņēmieniem, tāpēc kapitāla daļu piederība Ventspils pilsētas domei un tās procentuālā ietekme ir uzskatāma par pašu mazsvarīgāko FK Ventspils kontroles un ietekmes nodrošināšanas instrumentu,» atzīmē domes deputāts.

Atbildīgie kā uz delnas

A.Landmaņa ieskatā: «Atbildība par notikušo FK Ventspils ir jāuzņemas ne tik daudz Krievijas pilsonim Adlanam Šišhanovam, bet vistiešākā mērā: Aivaram Lembergm, tā vadītajai Ventspils pilsētas domei un tās pārstāvim FK Ventspils valdē Kārlim Gubātam; domes priekšsēdētāja vietniekiem un bijušajiem Ventspils Brīvostas valdes locekļiem Jānim Vītoliņam, Guntim Blumbergam (arī bijušajam FK Ventspils valdes priekšsēdētājam) un Didzim Ošeniekam un domes izpilddirektoram Aldim Ābelem, un izpilddirektora 1.vietniecei Kapitāla pārvaldības nodaļas vadītājai Ritai Ozoliņai.»

«Krievijas pilsoņa kļūšana par FK Ventspils pastarpinātu dalībnieku un valdes priekšsēdētāju nav un nevarēja būt īstenojama bez Aivara Lemberga gribas. Iespējams, Krievijas pilsonis Adlans ŠiŠhanovs zināmā mērā ir arī piekrāpts, jo, kas zina, ko viņam solīja Aivars Lembergs. Viens gan ir skaidrs, ka iespējamo solījumu – «mūžīgu» palīdzību lielā apmērā no Ventspils Brīvostas pārvaldes – Aivars Lembergs vairs nevar nodrošināt,» uzskata A.Landmanis.

Viņš arī atgādina, ka par FK Ventspils valdes priekšsēdētāju ar tiesībām sabiedrību pārstāvēt atsevišķi no 10.05.2012. līdz 26.03.2018. bija Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs, kuru valdes locekļa statusā ar tiesībām pārstāvēt kopā ar vēl vienu valdes locekli nomainīja Ventspils pilsētas domes pārstāvis Kārlis Gubāts.

Savukārt vēl pirms tam Ventspils pilsētas domi FK Ventspils valdē pārstāvēja bijušais Ventspils pilsētas domes deputāts Dainis Gīlis.

A.Landmanis arī uzskata, ka SIA VK Tranzīts vistiešākā mērā ir saistīts ar Aivaru Lembergu, kura znotam juridiski pastarpināti pieder dalība attiecīgajā uzņēmumā.

FK Ventspils dalībnieku sarakstos ir arī AS Kālija parks, AS Ventspils Tirdzniecības osta, vēsturiski AS Latvijas Kuģniecība; AS Ventspils Nafta; SIA Ventamonjaks serviss; AS Ventbunkers; AS Ventamonjaks; SIA New Venta; SIA Uniparks. Šie uzņēmumi par FK Ventspils īpašniekiem kļuva laikā, kad tos kontrolēja Aivars Lembergs, norāda A.Landmanis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas