FKTK apkopo: Finanšu pratība pērn paaugstinājusies

Mājsaimniecību uzkrājumi 2019.gadā turpinājuši pieaugt, tāpat arī noguldījumu apmērs, kaut arī iedzīvotāju skaits, kuri tos veic, ir nedaudz samazinājies, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) 2019.gada Finanšu pratības stratēģijas ikgadējie rezultāti.

FKTK vadībā kopā ar sadarbības partneriem kopš 2014.gada tiek īstenota Finanšu pratības stratēģija, kuras mērķis ir veicināt finanšu plānošanas un uzkrājumu veidošanas tradīciju, finanšu pakalpojumu vides integritāti un sabiedrības finansiālo ilgtspēju un attīstību.

FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile skaidro, ka pēdējo gadu laikā mājsaimniecību finanšu labsajūta ir būtiski uzlabojusies. Noguldījumi stabili pieaug jau vairākus gadus pēc kārtas. Palielinoties ienākumiem, nedaudz mazinājies to mājsaimniecību īpatsvars, kas pastāvīgi plāno savu budžetu. Vienlaikus paaugstinājies mājsaimniecību īpatsvars, kas daļu ienākumu regulāri novirza uzkrājumiem.

Vēl būtiskāk pieaudzis mājsaimniecību kopējo uzkrājumu apmērs, ko galvenokārt noteica pensiju sistēmas 2.līmeņa iemaksas un labie darbības rezultāti 2019.gadā.

Lasiet arī: 5,8% pensiju 2.līmeņa dalībnieku nodevuši savu pensijas uzkrājumu mantojumā

Arī pensiju sistēmas 3.līmenī iesaistīto personu skaits pieaudzis par gandrīz 21 tūkstoti, un iemaksu apmērs 2019.gadā palielinājies par teju septiņiem miljoniem, norāda FKTK. Samazinājies mājsaimniecību problemātisko kredītu, kas kavēti ilgāk par 90 dienām, skaits un apmērs, tāpat arī nebanku kavēto kredītu skaits un apmērs. Uzlabojusies sabiedrības finansiālā ilgtspēja un attīstība, par ko liecina mājsaimniecību kredītu un noguldījumu attiecība, kā arī kopējais iekšzemes klientu noguldījumu atlikums komercbankās, kas 2019.gadā palielinājies par vienu miljardu eiro.

Secinājumi izdarīti par laika posmu līdz 2020.gada sākumam, tāpēc šeit nav iekļauta COVID-19 radītās krīzes ietekme uz finanšu pratību un tās rādītājiem, atzīmē FKTK.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas