bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 28.03.2020 | Vārda dienas: Ginta, Gunda, Gunta
LatviaLatvija

FM: Latvijas rūpniecības izaugsmes tempi samazināsies

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Latvijas ražošanas apjomu gada pieauguma temps visticamāk arī oktobrī, tāpat kā iepriekšējos mēnešos, būs viens no visaugstākajiem Eiropas Savienībā, taču arvien skaidrāk iezīmējas Latvijas rūpniecības gada pieauguma tempu palēninājums.

No vienas puses, gada pieauguma tempu samazinājums jau iepriekš tika prognozēts bāzes efekta iespaidā, bet no otras puses – jau varētu liecināt, ka atsevišķās Latvijas rūpniecības nozarēs ārējā pieprasījuma pieauguma tempi samazinās, jaunākos Centrālās statistikas pārvaldes datus komentē Finanšu ministrija.

Turpinot samilzt eirozonas valstu parādu refinansēšanas problēmām, spriedze finanšu tirgos neatslābst, un ES valstu uzņēmēju, patērētāju un investoru konfidences rādītāji turpina pasliktināties. Tas atspoguļojas arī reālajā sektorā – ražošanas apjomu un jauno pasūtījumu gada pieauguma tempi turpina samazināties visās ES valstīs, tostarp Latvijas eksporta tirgos.

Tomēr, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Latvijas ražošanas apjomu gada pieauguma temps arī oktobrī saglabājas augsts. To pamatā nodrošinājusi izaugsme lielākajās rūpniecības nozarēs – salīdzinot ar 2010.gada septembri, kokapstrādes apjomi pieauguši par 11,5%, bet gatavo metālizstrādājumu ražošana par 26,0% (septembra beigās un oktobra sākumā atklātas trīs jaunas gatavo metālizstrādājumu ražotnes, atrisinot jaudu problēmas šajā nozarē.). Gada griezumā kopējo izlaidi pozitīvi ietekmēja arī mašīnbūves nozaru ražošanas pieaugums, it sevišķi- elektrisko un citu iekārtu ražošanā. Savukārt  būtisks apjomu pieaugumu tempu kritums apģērbu ražošanā, kā arī ķīmijas un metālu izlaides samazinājums ir atstājis negatīvu efektu uz kopējo Latvijas ražošanas gada izaugsmi. Taču jāatzīmē, ka, piemēram, metālu ražošanas lielākais uzņēmums rekonstrukcijas rezultātā šogad ir būtiski palielinājis savas jaudas, līdz ar to izlaides samazinājums šajā nozarē varētu būt tikai īslaicīgs pārejas posma blakusefekts.

Latvijas ražošanas apjomu gada pieauguma temps visticamāk arī oktobrī (tāpat kā iepriekšējos mēnešos) būs viens no visaugstākajiem Eiropas Savienībā. Jāatzīmē, ka to noteic gan Latvijas ražotāju panākumi, gan citu ES valstu ražošanas izaugsmes tempu straujāka palēnināšanās, norāda FM.

Lielākajā Latvijas eksporta tirgū Lietuvā ražošanā šī gada oktobrī, salīdzinot ar 2010.gada oktobri, jau reģistrēts samazinājums 2,3% apmēra. Savukārt pasūtījumu trūkums elektronikas nozarē  būtiski ietekmē ražošanu Latvijas ziemeļu kaimiņvalstīs – Igaunijā kopējo ražošanas apjomu izaugsme samazinājusies no vairāk kā 30% šā gada sākumā līdz 2,1 % oktobrī, bet Somijā pēdējos mēnešos rūpniecībā tiek saražots mazāk kā gadu iepriekš.

Salīdzinot ar gada pirmo pusi, ražošanas gada pieauguma tempi ir būtiski samazinājušies arī citās ES valstīs, tostarp Latvijas galvenajās tirdzniecības partnervalstīs.

Arī jauno pasūtījumu statistika liecina par ES valstu izaugsmes palēnināšanos. Jauno pasūtījumu gada pieauguma tempi septembrī turpināja samazināties un tuvojās nullei gan Eiropas Savienībā kopumā, gan Latvijas nozīmīgākajos ES valstu eksporta tirgos (izņemot Lietuvu un Poliju), norādot uz turpmāku ražošanas pieaugumu tempu samazinājumu nākamajos mēnešos. Līdzīgi secinājumi izriet arī no konfidences rādītāju analīzes – novembrī ir turpinājis pasliktināties uzņēmēju vērtējums par ES valstīs saražoto un nākamajos mēnešos paredzamo produkcijas apjomu. Bet iepriecinošāki ir Krievijas dati – vienā no lielākajiem Latvijas eksporta tirgiem uzņēmēju noskaņojums pēdējo mēnešu laikā ir būtiski uzlabojies.

Savukārt Latvijas rūpniecības konfidences rādītāji arī novembrī palikuši praktiski nemainīgi, lai gan jāatzīmē, ka tie ļoti atšķiras nozaru griezumā. Vispozitīvāk noskaņotie ir lielāko nozaru uzņēmēji – koksnes, metālu ražotāji. Tā kā šo nozaru izaugsme lielā mērā nodrošina Latvijas rūpniecības attīstību, iespējams, ka uzņēmēju skatījumā šajās nozarēs tiek ražotas preces, kas būs pieprasītas arī samazinoties izaugsmei eksporta tirgos vai kurām iespējams atrast citus noieta tirgus. Tomēr ziņas par ražotāju eksporta cenu samazinājumu minētajās nozarēs raisa jautājumus par šo preču pieprasījuma tendencēm, uzsver FM.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, prognozējams, ka gada pēdējā ceturksnī Latvijas rūpniecības izaugsme pieauguma tempi turpinās samazināties. Nākamo mēnešu datos jau varētu spilgtāk parādīties iespējamais ārējā pieprasījuma pieauguma tempu samazinājuma efekts, secina ministrijā.

Ref: 102.000.102.403

 


Pievienot komentāru

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.

Latvijas Banka šogad Latvijā sagaida IKP kritumu par 6,5%

Ņemot vērā aktuālās norises pasaules tautsaimniecībā, tostarp koronavīrusa COVID-19 ietekmi, Latvijas Banka prognozē, ka Latvijas IKP 2020.gadā samazināsies par 6,5%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!