bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 22.10.2019 | Vārda dienas: Airisa, Irīda, Īrisa
LatviaLatvija

FM: Pašvaldību budžeta pārpalikums šī gada pirmajā pusē sasniedz 116 miljonus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Konsolidētajā pašvaldību budžetā 2019.gada pirmajā pusē izveidojies pārpalikums 116,2 miljonu eiro apmērā, kas ir par 58,4 miljoniem eiro vairāk nekā šajā pašā periodā pērn, informē Finanšu ministrijā (FM).

Ministrijā skaidro, ka pārpalikumu nodrošināja strauji pieaugošie valsts transferti, tostarp Eiropas Savienības (ES) fondu projektu realizācijai, kā arī nodokļu ieņēmumu pieaugums.

Lai arī šī gada pirmajā pusē konsolidētajā pašvaldību budžetā ir izveidojies pārpalikums, sagaidāms ka kopumā 2019.gadā pašvaldību konsolidētajā budžetā veidosies deficīts, ņemot vērā izdevumu pieaugumu gada otrajā pusē, paredz FM.

Konsolidētā pašvaldību budžeta ieņēmumi šā gada pirmajā pusgadā sasniedza 1,45 miljardus eiro, kas ir par 155,6 miljoniem eiro jeb 12% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja valsts transferti, kas ir auguši par 103,5 miljoniem eiro jeb 24,9%. Par 50,4 miljoniem eiro auguši valsts transferti ES fondu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai.

Tāpat pieaugumu valsts transfertiem nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri, kā arī speciālā dotācija, kas pašvaldībām tika piešķirta, lai kompensētu negūtos ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumiem, kas uzrāda lēnāku pieauguma tempu nodokļu reformas rezultātā. 2019.gadā speciālā dotācija paredzēta 86,5 miljonu eiro apmērā, kas ir par 64,6 miljoniem eiro lielāka nekā 2018.gadā, skaidro ministrijā.

FM informē, ka nodokļu ieņēmumi šā gada pirmajā pusgadā pieauguši par 45,2 miljoniem eiro jeb 5,8% un sasniedza 828,6 miljonus eiro. Pieaugumu nodrošināja visi nodokļi, kas tiek iekasēti pašvaldību budžetā – IIN, nekustamā īpašuma nodoklis, izložu un azartspēļu nodoklis un dabas resursu nodoklis. Lielāko nodokļu ieņēmumu pieaugumu nodrošināja IIN un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi. IIN ieņēmumi šā gada pirmajā pusē uzrādīja pieaugumu 41,3 miljonu eiro jeb 6,5% apmērā, ko pozitīvi ietekmēja tautsaimniecībā nodarbināto skaita pieaugums par 0,6% un bruto darba samaksas pieaugums par 7,8% šā gada pirmajā ceturksnī, atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

IIN ieņēmumu izpildi ietekmēja arī pērn pieņemtā nodokļu reforma, kuras dēļ šogad tika paaugstināts diferencētais neapliekamais minimums līdz 230 eiro, neapliekamais minimums pensionāriem līdz 270 eiro, kā arī atvieglojums par apgādājamo līdz 230 eiro, skaidro FM. Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta datiem, šā gada pirmajā pusē iedzīvotāji aktīvi iesnieguši gada ienākuma deklarācijas, kā rezultātā iedzīvotājiem tika atmaksāta IIN pārmaksa 121,4 miljonu eiro apmērā, kas ir par 10,5 miljoniem eiro jeb 9,5% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi pieauguši par 3,4 miljoniem eiro, savukārt izložu un azartspēļu nodoklis, kā arī dabas resursu nodoklis pieauga par 0,2 miljoniem eiro.

Aug arī izdevumi

Konsolidētā pašvaldību budžeta izdevumi pirmajā pusgadā sasniedza 1,33 miljardus eiro, kas ir par 97,2 miljoniem eiro jeb 7,8% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja kapitālie izdevumi, kas pieauguši par 47,8 miljoniem eiro jeb 25,4%, sasniedzot 236,3 miljonus eiro.

Kapitālos izdevumus veido izdevumi pamatfunkcijām un ES fondu projektu realizācijai. Ja ES fondu investīcijas, turpinoties veiksmīgai ES fondu projektu realizācijai, uzrādīja pieaugumu 56 miljonu eiro apmērā, tad izdevumi pamatfunkcijām samazinājās par 8,2 miljoniem eiro, jo šā gada pirmajā ceturksnī pašvaldības, ievērojot pagaidu budžeta nosacījumus, varēja aizņemties ES un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai, skaidro FM.

Ministrijā atzīmē, ka ikgadējo pašvaldību aizņēmuma limitu ietekmē ne tikai 2019.gadā piešķirtie aizņēmumi, bet arī iepriekšējos gados piešķirto aizņēmumu daļa, kurai izmaksa ir paredzēta 2019.gadā. Tā kā pašvaldību aizņēmumu pieprasījumi var nodrošināt tikai 2019.gadā noteiktā pašvaldību aizņēmumu kopējā palielinājuma ietvaros, par prioritāti ierobežota aizņēmuma limita situācijā ir noteikti ES un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansētie projekti ar aizņēmuma apmēru, kas nepārsniedz attiecināmo izmaksu kopsummu. 2019.gada pirmajā pusē tika izsniegtas kārtējā gada aizņēmumu atļaujas 135,4 miljonu eiro vērtībā, kā arī nodrošināta iepriekšējos gados noslēgto aizņēmumu līgumu saistību izpilde vidējā termiņa aizņēmumu izmaksai  85,7 miljonu eiro vērtībā. Apmēram 53% no izsniegtajām aizdevumu atļaujām veido aizdevuma atļaujas ES fondu projektu realizācijai.

Izdevumi subsīdijām un dotācijām auguši par 15,4 miljoniem eiro jeb 16,8%, sasniedzot 106,8 miljonus eiro. FM skaidro, ka pieaugumu veicināja subsīdijas komersantiem, kas nodrošina sabiedriskā transporta pakalpojumus, kas Rīgas pilsētas pašvaldībā pieaugušas par 15,1 miljonu eiro.

Izdevumi precēm un pakalpojumiem auguši par 13,3 miljoniem eiro jeb 4,6%, sasniedzot 300,2 miljonus eiro. Savukārt izdevumi atlīdzībai auguši par 18,7 miljoniem eiro jeb 3,1%, sasniedzot 616,5 miljonus eiro. Pieaugumu izdevumiem atalgojumam nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri.

Šā gada pirmajā pusgadā naudas līdzekļu noguldījumu atlikums pašvaldībām sasniedzis 444,9 miljonus eiro, kas ir par 109,7 miljoniem eiro vairāk nekā 2018.gada beigās.


Pievienot komentāru

Ja aizturētajam Latgales policistam par kukuļošanu cels apsūdzības, Ģirģens vērtēs arī Ķuža atbildību

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža atbildību solās vērtēt tad, ja aizdomās turētajam Latgales policistam tiks celtas apsūdzības.

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļie vēlas lielāku atbildību no finanšu sektora

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļā partija paudusi apņēmību būt stingrākiem pret valsts finanšu sektoru, ziņo Reuters. «Mums finanšu centrs jātur pie lielākas atbildības,» paziņojusi Zaļo līdere Regula Ritza.

Ventspilī steigā pārapstiprina iepriekšējo Brīvostas pārvaldes sastāvs

Ventspils pilsētas dome piektdien, 18.oktobrī, apstiprinājusi pilnvaru pagarināšanu uz vēl pieciem gadiem Ventspils brīvostas pārvaldes valdē tajā jau ilgstoši esošajiem vietvaras politiķiem.

Prāvu par WikiLeaks dibinātāja Asanža izdošanu turpinās skatīt 2020.gada februārī

Tiesas prāva par WikiLeaks dibinātāja Džuliāna Asanža dibinātāja izdošanu turpināsies 2020.gada februārī, ziņo Reuters.

Rīgā sabrukušās ēkas iemītniekiem jāmeklē jaunas mājas

Ēka Rīgā, Lāčplēša ielā 123B, kurai 12.oktobrī vienā no stāviem iegruva griesti, nav ekspluatējama, tāpēc aptuveni 60 nama īrniekiem ir jāmeklē jauni mājokļi.

Eksperts: Pēdējo mēnešu pozitīvie dzimstības rādītāji Igaunijā vēl nenozīmē pastāvīgu demogrāfisko pieaugumu

Lai gan pēdējos mēnešos Igaunijā novērojama lielāka dzimstība nekā mirstība, analītiķi teic – ir par agru, lai teiktu, ka Igaunijā dabiski palielinās populācija.

Tiesa pārliecināta par gana raitu Maxima traģēdijas lietas iztiesāšanu; ministrs sagaida AT aktivitāti

Tiesu administrācija apgalvoja, ka Maxima traģēdijas krimināllietas iztiesāšana Pārdaugavas tiesā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku un ātrāku lietas iztiesāšanas procesu, bez neattaisnotas novilcināšanas.

Šoferu trūkuma dēļ Tallinai nākas atlikt sabiedriskā transporta tīkla paplašināšanu

Tallinas pašvaldībai autobusu šoferu trūkuma dēļ nākas atlikt plānus par jaunu sabiedriskā transporta maršrutu atvēršanu, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā septembrī pieaudzis par 0,5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, ir pieaudzis par 0,5%.

Atrasta viena no Latvijas meklētākajām noziedzniecēm

Pateicoties iedzīvotāju aktīvai ziņošanai, Valsts policija sestdienas, 19.oktobra, rītā, Latvijā aizturējusi meklēšanā izsludināto Angeļinu Sacjuku.

Ziņojums: Igaunijas trešajam pensiju līmenim viszemākais sniegums Eiropā

Brīvprātīgo pensiju fondu tirgus sniegums 2018.gadā bijis zems visā Eiropā, it īpaši Igaunijā, par investoru grupas ziņojumu vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas ražotāji raizējas par ASV tarifu radīto netiešo kaitējumu

Aizvadītājā nedēļā stājušies spēkā ASV tarifi, kas attiecināmi uz Eiropā ražotām precēm. Lai gan Lietuvas ražotāji nekoncentrējas uz ASV tirgu, izskan bažas par to, ka tarifi netieši ietekmēs viņus, ziņo LRT.

Aptauja: Lielākā daļa atbalsta medību tiesību liegšanu uzturlīdzekļu nemaksātājiem

Vispiemērotākās papildu sankcijas pret personām, kuras ļaunprātīgi izvairās no savu saistību izpildes, tostarp nemaksā uzturlīdzekļus, ir piespiedu darba piespriešana un dažādu personai piešķirto speciālo tiesību atņemšana.

Cīniņš par Brexit ratifikāciju britu parlamentā solās būt «uz naža asmens»

Britu parlamentā šonedēļ gaidāma sīva cīņa par jaunāko valsts izstāšanās vienošanos: premjers Boriss Džonsons uzstāj uz tās strauju pieņemšanu bez grozījumiem, kamēr opozīcijas leiboristi centīsies panākt tās noradīšanu vai grozīšanu.

LTV: Maskava, iespējams, mēģina stiprināt varu Latvijas Pareizticīgajā baznīcā

Pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhāts, iespējams, cenšas ar varu aizlaist pensijā Latvijas Pareizticīgās baznīcas metropolītu Aleksandru, lai vietā atrastu kādu Krievijas pusei tīkamāku cilvēku.

Maxima traģēdijā cietušo biedrība protestēs pret lietas ievilkšanos

Pie tiesas ēkas Baldones ielā 1a pirmdien, 21.oktobrī, plkst. 10.00 norisināsies Maxima traģēdijā cietušo biedrības Zolitūde 21.11. rīkotā protesta akcija.

De facto: Draud izgāzties Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā

Iekavēto darbu dēļ apdraudēta Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto. Šī nebūtu pirmā reize, kad latviešiem dalība prestižajā izstādē apraujas pusceļā.

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->