bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 22.08.2019 | Vārda dienas: Everts, Rudīte
LatviaLatvija

FM: Pašvaldību budžeta pārpalikums šī gada pirmajā pusē sasniedz 116 miljonus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Konsolidētajā pašvaldību budžetā 2019.gada pirmajā pusē izveidojies pārpalikums 116,2 miljonu eiro apmērā, kas ir par 58,4 miljoniem eiro vairāk nekā šajā pašā periodā pērn, informē Finanšu ministrijā (FM).

Ministrijā skaidro, ka pārpalikumu nodrošināja strauji pieaugošie valsts transferti, tostarp Eiropas Savienības (ES) fondu projektu realizācijai, kā arī nodokļu ieņēmumu pieaugums.

Lai arī šī gada pirmajā pusē konsolidētajā pašvaldību budžetā ir izveidojies pārpalikums, sagaidāms ka kopumā 2019.gadā pašvaldību konsolidētajā budžetā veidosies deficīts, ņemot vērā izdevumu pieaugumu gada otrajā pusē, paredz FM.

Konsolidētā pašvaldību budžeta ieņēmumi šā gada pirmajā pusgadā sasniedza 1,45 miljardus eiro, kas ir par 155,6 miljoniem eiro jeb 12% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja valsts transferti, kas ir auguši par 103,5 miljoniem eiro jeb 24,9%. Par 50,4 miljoniem eiro auguši valsts transferti ES fondu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai.

Tāpat pieaugumu valsts transfertiem nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri, kā arī speciālā dotācija, kas pašvaldībām tika piešķirta, lai kompensētu negūtos ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumiem, kas uzrāda lēnāku pieauguma tempu nodokļu reformas rezultātā. 2019.gadā speciālā dotācija paredzēta 86,5 miljonu eiro apmērā, kas ir par 64,6 miljoniem eiro lielāka nekā 2018.gadā, skaidro ministrijā.

FM informē, ka nodokļu ieņēmumi šā gada pirmajā pusgadā pieauguši par 45,2 miljoniem eiro jeb 5,8% un sasniedza 828,6 miljonus eiro. Pieaugumu nodrošināja visi nodokļi, kas tiek iekasēti pašvaldību budžetā – IIN, nekustamā īpašuma nodoklis, izložu un azartspēļu nodoklis un dabas resursu nodoklis. Lielāko nodokļu ieņēmumu pieaugumu nodrošināja IIN un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi. IIN ieņēmumi šā gada pirmajā pusē uzrādīja pieaugumu 41,3 miljonu eiro jeb 6,5% apmērā, ko pozitīvi ietekmēja tautsaimniecībā nodarbināto skaita pieaugums par 0,6% un bruto darba samaksas pieaugums par 7,8% šā gada pirmajā ceturksnī, atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

IIN ieņēmumu izpildi ietekmēja arī pērn pieņemtā nodokļu reforma, kuras dēļ šogad tika paaugstināts diferencētais neapliekamais minimums līdz 230 eiro, neapliekamais minimums pensionāriem līdz 270 eiro, kā arī atvieglojums par apgādājamo līdz 230 eiro, skaidro FM. Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta datiem, šā gada pirmajā pusē iedzīvotāji aktīvi iesnieguši gada ienākuma deklarācijas, kā rezultātā iedzīvotājiem tika atmaksāta IIN pārmaksa 121,4 miljonu eiro apmērā, kas ir par 10,5 miljoniem eiro jeb 9,5% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi pieauguši par 3,4 miljoniem eiro, savukārt izložu un azartspēļu nodoklis, kā arī dabas resursu nodoklis pieauga par 0,2 miljoniem eiro.

Aug arī izdevumi

Konsolidētā pašvaldību budžeta izdevumi pirmajā pusgadā sasniedza 1,33 miljardus eiro, kas ir par 97,2 miljoniem eiro jeb 7,8% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Lielāko pieaugumu nodrošināja kapitālie izdevumi, kas pieauguši par 47,8 miljoniem eiro jeb 25,4%, sasniedzot 236,3 miljonus eiro.

Kapitālos izdevumus veido izdevumi pamatfunkcijām un ES fondu projektu realizācijai. Ja ES fondu investīcijas, turpinoties veiksmīgai ES fondu projektu realizācijai, uzrādīja pieaugumu 56 miljonu eiro apmērā, tad izdevumi pamatfunkcijām samazinājās par 8,2 miljoniem eiro, jo šā gada pirmajā ceturksnī pašvaldības, ievērojot pagaidu budžeta nosacījumus, varēja aizņemties ES un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai, skaidro FM.

Ministrijā atzīmē, ka ikgadējo pašvaldību aizņēmuma limitu ietekmē ne tikai 2019.gadā piešķirtie aizņēmumi, bet arī iepriekšējos gados piešķirto aizņēmumu daļa, kurai izmaksa ir paredzēta 2019.gadā. Tā kā pašvaldību aizņēmumu pieprasījumi var nodrošināt tikai 2019.gadā noteiktā pašvaldību aizņēmumu kopējā palielinājuma ietvaros, par prioritāti ierobežota aizņēmuma limita situācijā ir noteikti ES un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansētie projekti ar aizņēmuma apmēru, kas nepārsniedz attiecināmo izmaksu kopsummu. 2019.gada pirmajā pusē tika izsniegtas kārtējā gada aizņēmumu atļaujas 135,4 miljonu eiro vērtībā, kā arī nodrošināta iepriekšējos gados noslēgto aizņēmumu līgumu saistību izpilde vidējā termiņa aizņēmumu izmaksai  85,7 miljonu eiro vērtībā. Apmēram 53% no izsniegtajām aizdevumu atļaujām veido aizdevuma atļaujas ES fondu projektu realizācijai.

Izdevumi subsīdijām un dotācijām auguši par 15,4 miljoniem eiro jeb 16,8%, sasniedzot 106,8 miljonus eiro. FM skaidro, ka pieaugumu veicināja subsīdijas komersantiem, kas nodrošina sabiedriskā transporta pakalpojumus, kas Rīgas pilsētas pašvaldībā pieaugušas par 15,1 miljonu eiro.

Izdevumi precēm un pakalpojumiem auguši par 13,3 miljoniem eiro jeb 4,6%, sasniedzot 300,2 miljonus eiro. Savukārt izdevumi atlīdzībai auguši par 18,7 miljoniem eiro jeb 3,1%, sasniedzot 616,5 miljonus eiro. Pieaugumu izdevumiem atalgojumam nodrošināja pedagogu darba samaksas paaugstināšana ar 2018.gada 1.septembri.

Šā gada pirmajā pusgadā naudas līdzekļu noguldījumu atlikums pašvaldībām sasniedzis 444,9 miljonus eiro, kas ir par 109,7 miljoniem eiro vairāk nekā 2018.gada beigās.


Pievienot komentāru

ASV grasās atcelt limitus migrantu bērnu aizturēšanai

Migrant ģimenes, kuras šķērso Amerikas Savienoto Valstu robežu varētu tikt aizturētas uz nenoteiktu laiku, paredz prezidenta Donalda Trampa administrācijas izziņotais likumprojekts.

Sākta garantēto atlīdzību izmaksa PNB Banka klientiem

Daļai klientu tuvākajās dienās nekur nav jādodas – atlīdzību viņi saņems automātiski.

Kaljulaida: Tuvāko 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas sekām

Nākamo 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas atstātajām sekām uz ekonomisko attīstību, pauda Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.

Valsts kontrole sākusi revīziju par atlīdzības jautājumiem Stradiņa slimnīcā

Valsts kontrole šomēnes sākusi revīziju par atlīdzības sistēmas jautājumiem Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

PVO: Mikroplastmasa dzeramajā ūdenī rada mazu risku veselībai

Pasaules Veselības organizācija secinājusi, ka daudzums, kādā šobrīd dzeramajā ūdenī ir sastopamas sīkas plastmasas daļiņas, rada mazu iespēju nodarīt kaitējumu veselībai. Vienlaikus tā brīdinājusi, ka vajadzīgs plašāk pētīt mikroplastmasas ietekmi uz veselību.

Amazones lietus mežos sasniegts rekordaugsts ugunsgrēku skaits

Amazones lietus meži Brazīlijā šogad deguši tik daudz kā nekad līdz šim, liecina Nacionālā Kosmosa izpētes institūta dati.

KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 21.augusta vakarpusē ir atbrīvojis no rīta aizturēto Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani.

Valsts iestādēm būtu jānorāda ielūgtās personas uz publiskiem pasākumiem, tā VK

Jebkurai publiskā sektora institūcijai, kas saņem publisko finansējumu un to izmanto pasākumu rīkošanai, būtu atklāti jānorāda ielūgto personu vai institūciju saraksts.

Rīgā plāno ieviest tūristu nodevu – eiro par dienu

Rīgas domes ierēdņi izstrādājuši saistošos noteikumus, kas paredz visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu maksāt pašvaldībai nodevu viena eiro apmērā par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja atpūtnieks pilsētā uzturas ilgāk.

Pārskatot izdevumus, visvairāk naudas rasts Zemkopības ministrijā

Vislielākie līdzekļi – 30,73 miljoni eiro – izdevumu pārskatīšanas rezultātā 2020.gada budžetā rasti Zemkopības ministrijā, liecina Finanšu ministrijas ziņojums.

Pirms jaunā mācību gada sākuma trūkst ap 500 pedagogu

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, varētu būt ap 500 pedagogu vakancēm, pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Okupācijas muzejam meklē jaunu vadītāju – izsludināts konkurss

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valde izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 30.septembris.

Reitingi Igaunijā: Opozīcija popularitātē aizvien pārspēj koalīciju, taču atbalsts krītas

Opozīcijas partijas Igaunijā piedzīvojušas popularitātes kritumu, kamēr valdošā Centra partija piedzīvojusi kāpumu.

Rīgas domē likvidēs trīs darba grupas

Likvidēt nolemts 2011.gadā izveidoto vadības grupu par zemās grīdas tramvaju ieviešanu Rīgā un 2013.gadā izveidoto Dienvidu tilta būvniecības projekta vadības grupu.

Palielinātas akcīzes likmes – akcīzes nodokļa ieņēmumi auguši par 8,1%

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2019.gada pirmajos sešos mēnešos ir 521 miljons eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro jeb 8,1% vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā.

Pēc Helmaņa aizturēšanas iemeslu noskaidrošanas Gerhards vērtēs, vai paturēt viņu par padomnieku

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pēc iepazīšanās ar Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa aizturēšanas iemesliem vērtēs, vai viņu paturēt par padomnieku.

Nodokļu reformas atskaņas: Budžeta izdevumus aicina samazināt par 94 miljoniem

Nodokļu reformas ietekme joprojām ir būtiska un kompensējošie pasākumi ir nepietiekami, tādēļ padome uzskata, ka maksimāli pieļaujamie izdevumi nākamā gada budžetā nosakāmi par 94 miljoniem eiro mazāki nekā paredzēts budžeta projektā.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā palielinājies par 1,5%

Salīdzinot ar jūniju, jūlijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,2%. Toties salīdzinājumā ar pērnā gada jūliju kāpums ir 1,5%.

Iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju pieteikušies 37 uzņēmumi

Apkopojot uzņēmumu iesniegtos pieteikumus, iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju kopumā pieteikušies 37 uzņēmumi, kopumā ēnošanai piedāvājot 83 amata vietas savos uzņēmumos.

PVD apturējis divu ar zīmolu Pakistānas kebabs strādājošu uzņēmumu darbību

Pārtikas un veterinārais dienests higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis divu ar zīmolu Pakistānas kebabs strādājošu uzņēmumu darbību.

Tramps atkārto aicinājumu atļaut Krievijai atgriezties «Lielajā septītniekā»

ASV prezidents Donalds Tramps atkārtojis aicinājumu atļaut Krievija atgriezties «Lielajā septītniekā» jeb G7, pasaules industriāli attīstītāko valstu valdību sadarbības forumā, uzsverot, ka ir labāk, ja Krievija atgriežas šo valstu vidū.

Pēc izdevumu pārskatīšanas FM izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu apmērā

Pēc izdevumu 2020.gadam pārskatīšanas izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu eiro apmērā. No tiem 48,1 miljons eiro novirzāms kopējās fiskālās telpas uzlabošanai.

Kaljulaida: Finanšu ministram Helmem vairs nav vietas valdībā

Pēc tikšanās ar Igaunijas premjerministru Jiri Ratasu prezidente Kersti Kaljulaida pauda pārliecību, ka valdībā vairs nav vietas finanšu ministram Martinam Helmem.

Valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam – 7,13 miljardi

Valsts pamValsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam ir aprēķināti 7 132,4 miljardu eiro apmērā un 2021.gadam valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi – 7 332 miljardu eiro apmērā.

Lietuvas eirokomisāra kandidāts: «Zaļā» politika un digitalizācija ir Eiropas prioritātes

Stājoties Seima priekšā, Lietuvas ekonomikas ministrs Virgīnijs Sinkevičs, kuru virza eirokomisāra amatam, kā Eiropas prioritātes minēja «zaļo» politiku un digitālizāciju.

Jaunākie komentāri


-->