bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 31.03.2020 | Vārda dienas: Atvars, Gvido
LatviaLatvija

FM: Pašvaldību budžetu pārpalikums pārsniedzis 50 miljonus eiro

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Finanšu ministrija, pašvaldību budžeti, pārpalikums, IIN, NĪN, nodokļi, ieņēmumi, Rīga, Liepāja, Ventspils

Atbilstoši Valsts kases datiem 2019.gadā konsolidētajā pašvaldību budžetā ieņēmumi pārsniedza izdevumus, izveidojot pārpalikumu 50,2 miljonu eiro apmērā, informē Finanšu ministrijā (FM).

Lielāki pārpalikumi bijuši Rīgas, Liepājas un Ventspils pamatbudžetos – attiecīgi 39,6 miljoni, 12,9 miljoni un 7,5 miljoni eiro.

Budžeta pārpalikumu sākotnēji plānotā deficīta vietā sekmēja straujāks ieņēmumu pieaugums (10,4%), kamēr izdevumi pašvaldību funkciju izpildei pieauga lēnāk (2,7%).

Būtiski palielinoties ieņēmumiem, pašvaldību naudas līdzekļu un noguldījumu atlikums pieaudzis par 157,3 miljoniem eiro, 2019.gada beigās sasniedzot 492,5 miljonus eiro, informē FM.

Konsolidētā pašvaldību budžeta ieņēmumi 2019.gadā veidoja 2,9 miljardus eiro. Tas ir par 275,1 miljonu eiro jeb 10,4% vairāk kā 2018.gadā, informē ministrijā.

Ieņēmumu pieaugumu galvenokārt nodrošināja iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu kāpums par 152,6 miljoniem eiro jeb 11%, kopumā veidojot 1,5 miljardus eiro. Tik strauju kāpumu veicināja augošie darba ienākumi un izmaksāto dividenžu apjoms, kas ievērojami pieauga, ņemot vērā iespēju līdz gada beigām sadalīt peļņu, kas gūta līdz 2017.gada 31.decembrim, maksājot nodokli pēc 10% IIN likmes.

FM atzīmē, ka IIN ieņēmumi 2019.gadā pieauga straujāk nekā tika plānots, neskatoties uz ieviestajiem nodokļu reformas pasākumiem – ar 2019.gada 1.janvāri paaugstināja diferencēto neapliekamo minimumu no 200 līdz 230 eiro, neapliekamo minimumu pensionāriem no 250 līdz 270 eiro, kā arī atvieglojumus par apgādājamo no 200 līdz 230 eiro.

Pērn bija novērojams arī būtisks no valsts budžeta saņemto transfertu maksājumu pieaugums par 106,7 miljoniem eiro jeb 13%, kas kopumā veidoja 926,4 miljonus eiro, norāda FM. Pieaugumu galvenokārt nodrošināja speciālās dotācijas palielināšana no 21,8 miljoniem eiro uz 86,5 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2018.gadu, kas pašvaldībām tika piešķirta, lai kompensētu negūtos IIN ieņēmumus nodokļu reformas rezultātā. Tāpat par 38,1 miljonu eiro pieauguši no valsts budžeta saņemtie transferti ES fondu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu realizācijai.

Savukārt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi 2019.gadā bija 226,4 miljoni eiro, kas salīdzinājumā ar 2018.gadu pieauga vien par 3,3 miljoniem eiro jeb 1,5%, informē ministrijā. Šo nebūtisko pieaugumu var skaidrot ar nemainīgajām nekustamā īpašuma kadastrālajām vērtībām kopš 2017.gada un spēkā esošajiem atvieglojumiem.

Pašvaldību konsolidētā budžeta izdevumi pērn pieauga par 74,4 miljoniem eiro jeb 2,7%, veidojot 2,87 miljardiem eiro. Izdevumu pieaugumu pamatā nodrošināja uzturēšanas izdevumu pieaugums par 75,5 miljoniem eiro jeb 3,5%, tostarp atlīdzībai, preču un pakalpojumu apmaksai, kā arī subsīdijām un dotācijām pamatā komersantiem sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai.

Lasiet arī: Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Tajā pat laikā kapitālajos izdevumos pašvaldību budžetā 2019.gadā nebija vērojams pieaugums, tiem kopumā saglabājoties 2018.gada līmenī, informē ministrijā.

Ņemot vērā pieņemtos lēmumus par aizņemšanās ierobežojumiem jaunajiem investīciju projektiem un iespēju aizņemties Valsts kasē galvenokārt ES fondu projektu īstenošanai, pagājušajā gadā bija vērojams jau iepriekš prognozētais kapitālo izdevumu samazinājums pamatfunkciju izdevumos jeb projektiem, kas nav saistīti ar ES fondiem, secina FM. Savukārt kapitālie izdevumi ES fondu projektiem pašvaldību budžetā pērn palielinājās, ņemot vērā, ka atbilstoši ES fondu plānošanas ciklam turpinās aktīva ES fondu projektu īstenošana.


Pievienot komentāru

Naftas cenas kritušās līdz zemākajam līmenim 18 gadu laikā

ASV un Eiropas akciju cenas pieauga par spīti tam, ka daudzas valstis tuvākās nedēļas paliks noslēgtas jaunā koronavīrusa pandēmijas dēļ.

Ungārijā palielina Orbāna pilnvaras, vēlas sodīt dezinformācijas izplatītājus

Ungārijas parlaments ir pieņēmis likumprojektu, ar ko koronavīrusa pandēmijas apstākļos premjerministra Viktora Orbāna vadītai valdībai ir ļauts pašai pagarināt ārkārtējās situācijas termiņu, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Reģionālo maršrutu autobusos ieviesti pasažieru skaitu ierobežojošie pasākumi

Pasažieriem atbildīgi jāizvērtē sabiedriskā transporta lietošanas nepieciešamība un jāizmanto sabiedriskais transports tikai būtiskos gadījumos.

Lietuvā: Izārstēto ir maz, jo analīzes taupa jauniem pacientiem

Lietuvā, kopš 28.februāra ir apstiprināts viens izveseļošanās gadījums no COVID-19, bet inficēto cilvēku skaits tuvojas 500. Kādēļ oficiālajos datos ir tikai viens atlabušais, to skaidroja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

31.martā stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības kafejnīcās

No 31.marta sabiedriskās ēdināšanas vietā jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem, pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi.

Valdība konceptuāli atbalstījusi 150 miljonu eiro ieguldīšanu airBaltic pamatkapitālā

Ekonomiskās krīzes pārvarēšanai Ministru kabinets konceptuāli atbalstījis 150 miljonu eiro ieguldīšanu Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic pamatkapitālā.

Satiksmes intensitāte kopš ārkārtas stāvokļa ieviešanas ir kritusies par 18%

Satiksmes intensitāte uz valsts galvenajiem autoceļiem laika periodā no 15. līdz 28.martam bija par 18% mazāka nekā tādā pašā laika periodā pirms mēneša, no 15.līdz 28.februārim.

IeM vēlas 20% piemaksu policistiem un robežsargiem COVID-19 krīzes laikā

Piemaksas paredzētas tikai tām Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonām, kuras tiešā veidā iesaistītas ārkārtējās situācijas pasākumos.

Nošķirtība kļūst grūtāka; svarīgi saglabāt dienas ritmu – tā igauņu psiholoģe

Psiholoģe Igaunijā, kur ārkārtējā situācijā aizvadītas desmit dienas, brīdinājusi, ka izturēt nošķirtību mājās daudziem kļūs grūtāk un svarīgi ir ievērot dienas ritmu un atrast fiziskas nodarbes, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Pērnā gada 2.pusgadā ievērojams apaļkoku iepirkumu cenu samazinājums

Lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā, mazākais – apses zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā.

Neskatoties uz reputācijas problēmām, KPV LV par priekšsēdētāja vietnieku ieceļ Nemiro

Partijas KPV LV jaunieceltās valdes pirmajā tiešsaistes sēdē par partijas priekšsēdētāja Ata Zakatistova vietniekiem tika iecelti Ralfs Nemiro un Ēriks Pucens.

Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām COVID-19 analīzēm

Turpmāk ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 analīzēm.

ASV paildzina pārvietošanās ierobežojumus; valstī inficējušies 140 000

ASV, kur reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, valdība ir paildzinājusi valsts mēroga pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus līdz 30.aprīlim, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

CSP: 116 000 Latvijas iedzīvotāju ir elpošanas ceļu hroniskās slimības

Par minētajām elpošanas ceļu veselības problēmām biežāk sūdzas vecāka gadagājuma iedzīvotāji.

Rīgas kapsētās bēru ceremonijas notiks tikai ārā

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir slēdzis pašvaldības kapsētās esošās kapličas.

Raidījumā: Latvijas krievus dezinformē par COVID-19 nekaitīgumu 

Sašķelta informācijas telpa visu laiku bijis Latvijas drošības drauds. Faktu vietā krieviski runājošie saņem informāciju, ka koronavīruss ir līdzvērtīgs iesnām un ka tas ir ASV radīts bioloģisks ierocis.

Kāpēc Girģens tā raujas uz valsts galvenā futbolista posteni?

Lai arī Ģirģenam visa enerģija šobrīd jāvelta savu tiešo pienākumu veikšanai un pasākumiem COVID-19 ierobežošanai, viņš tomēr kandidēs uz Latvijas Futbola federācijas prezidenta amatu.

Spānijā dienas laikā no COVID-19 miruši 838 cilvēki

Spānijā diennakts laikā līdz svētdienai, 29.martam, no COVID-19 izraisītām komplikācijām ir miruši 838 cilvēki. Tikmēr Itālijā otro dienu pēc kārtas sarucis letālo saslimšanas gadījumu skaits, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Rīgas satiksme atceļ lielāko daļu atlaižu uz ārkārtas situācijas laiku

Pasažieru braukšanas maksas atvieglojumus paredz atcelt visiem, kam iepriekš tika piešķirta atlaide, izņemot cilvēkus ar 1. un 2.grupas invaliditāti, pirmsskolas vecuma bērniem.

Krievija slēdz sauszemes robežas; kravu transports turpinās

Krievija no pirmdienas, 30.marta, ievieš pagaidu ierobežojumus valsts robežas šķērsošanai, lai valstī mazinātu jaunā koronavīrusa izplatību. Ierobežojumi neattieksies uz kravas furgonu kustību pāri robežai, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk.

Atgriezīsies vēss un nokrišņiem bagāts laiks

Darba nedēļas gaitā daudzviet gaidāms slapjš sniegs un sniegs, tomēr, pakāpeniski paaugstinoties gaisa temperatūrai, nokrišņi pāries galvenokārt lietū.

Koronavīruss Baltijā. Latvijā – 347, Lietuvā – 437 , Igaunijā – 679

Igaunijā ziņo, ka divi saslimušie ir miruši COVID-19 izraisīto komplikāciju dēļ un 20 cilvēki ir izveseļojušies no šī koronavīrusa.

Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

BNN nedēļas apkopojums: Uz Tokiju nākamgad. Muižnieks rektora amatā. Draudzīgā degvielas cena

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Ārkārtas situācija, Amats, Prognoze, Risinājumi, Vienošanās, Viedoklis un Cenu kritums.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!