FM vārdā tiek izsūtīti viltus ziņojumi par nokavētu nodokļu maksājumu

Finanšu ministrijas vārdā Latvijā tiek izsūtīti viltus ziņojumi, aicinot to saņēmējus atvērt pielikumus par nodokļu nomaksu. Patiesībā tas ir datorvīruss, kas izmanto viltotu ministrijas e-pasta adresi finance@fm.gov.lv. 

Masveidā izsūtītais pielikums vēstulēs ar virsrakstu «Nokavētu nodokļu maksājumu: Nauda, kas paredzēta valsts budžetam, ir arī jūsu nauda!» satur P2P tipa datorvīrusu, kas veic inficētajos datoros esošo paroļu un citas piekļuves informācijas zādzību, informē Finanšu ministrija.

Saņēmēji tiek aicināti nekādā gadījumā neatvērt šādu e-pasta vēstuli un pielikumus, nekavējoties to izdzēšot.

E-pasts rakstīts kļūdainā latviešu valodā, kas ir viena no būtiskām norādēm, ka šī nav oficiāla komunikācija ar valsts iestādi, bet gan krāpniecības mēģinājums, BNN uzzināja CERT.LV.

E-pasta pielikumā atrodams par PDF dokumentu maskēts .ZIP arhīva fails. Atverot šo failu, dators tiek inficēts ar vīrusu, kas ievāc datorā uzglabātās paroles un, iespējams, sašifrē iekārtā esošos failus, lai pieprasītu izpirkuma maksu par failu atgūšanu.

Saņemot šādu e-pastu, tas jāignorē un jāizvairās no pielikuma atvēršanas. Ja pielikums tiek atvērts, nekādas lietotājam redzamas darbības (dokumenta atvēršanās, programmas instalācija, dialoga logi) neseko, bet dators tiek inficēts ar ļaunprogrammatūru.

Ja pielikums ir ticis atvērts, jānomaina visu resursu un vietņu paroles, kuru ievadīšanai un/ vai uzglabāšanai tika izmantota attiecīgā iekārta, kā arī jānoskenē iekārta ar antivīrusa programmatūru vai jāvēršas pēc palīdzības pie datorspeciālista. Resursu papildu aizsardzībai, ja vien iespējams, speciālisti iesaka izmantot divu faktoru autentifikāciju. Tas būtiski apgrūtinās svešinieku piekļuvi jūsu datiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas