FOTO | Spēlmaņu nakts laureāti Eduarda Smiļģa 135.dzimšanas dienā

Šogad Spēlmaņu naktī triumfu piedzīvoja režisora Viestura Kairiša iestudējums Smiļģis Dailes teātrī, vēsta Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) pārstāvis Ričards Vorobjovs.

23.novembrī, teātra mākslas reformatora Eduarda Smiļģa 135.dzimšanas dienā, Dailes teātrī tika apbalvoti aizvadītās teātra sezonas izcilākie iestudējumi un individuālie sniegumi.

Vorobjovs norādīja, ka aizvadītā teātra sezona, kas sākās 2020.gada septembrī un noslēdzās 2021.gada septembrī, ir uzskatāma par force majeure sezonu.

«Tā kā šoreiz nav balvu kategoriju un nominantu, Spēlmaņu nakts ceremonija nebalstījās konkurences intrigā, bet gan stāstos par teātriem,» skaidroja LTDS pārstāvis.

Spēlmaņu nakts Grand prix balvu kā gada izrāde saņēma Kairiša režisētais iestudējums Smiļģis.

Spēlmaņu nakts balvu – Skatuves naglu – saņēma Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra režijas mākslas diplomdarba izrāde Konklāvs, kas tapusi sadarbībā ar Dirty Deal Teatro. Iestudējuma režisors ir Klāvs Kristaps Košins, autori – Diāna Kondraša un Košins. Lomas iestudējumā atveidoja Endīne Bērziņa, Košins un Jurģis Lūsis.

Skatuves nagla piešķirta teātra trupas Kvadrifrons izrādei Marija un zibens Paulas Pļavnieces režijā. Iestudējuma dramaturgs ir Klāvs Mellis, bet kustību režisors – Rūdolfs Gediņš. Lomas iestudējumā, kas tapis Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, atveidoja Ance Strazda, Sandija Dovgāne, Reinis Boters un Āris Matesovičs.

Ar Spēlmaņu nakts balvu apbalvots pēc Anetes Meleces darba motīviem tapušais Latvijas Leļļu teātra iestudējums Kiosks Vijas Blūzmas režijā. Iestudējuma radošo komandu veido arī mākslinieču apvienība Grāfienes jeb Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa, Dace Ignatova un Justīne Jasjukeviča. Savukārt lomas iestudējumā atveidoja Dace Vītola un Rihards Zelezņevs.

Ceremonijā Skatuves nagla pasniegta scenogrāfei Ievai Jurjānei un Karišam par kopdarbu izrādē Smiļģis par «režijas un scenogrāfijas absolūtu saplūsmi, radot iestudējumu vizuālā teātra estētikā».

Balvu saņēma arī Mārtiņa Eihes, Kristas Burānes, Pamelas Butānes un Jēkaba Nīmaņa izrāde Mans kaimiņš ebrejs Rēzeknes teātrī Joriks.

Skatuves nagla tika piešķirta režisoram Andrejam Jarovojam par «pārliecinošu konceptuālu eksperimentēšanu, kas rezultējas inovatīvās laikmetīgā teātra formās un atvērtos vēstījumos, sniedzot gan skatītājam, gan izpildītājam neviltotu jaunatklājuma prieku no izrādes uz izrādi».

Tāpat balvu saņēma kontratenors Jānis Šipkēvics par lomu laikmetīgajā kameroperā Tagadne, kas tapusi laikmetīgu skatuves mākslas notikumu sērijā Pārmija sadarbībā ar kultūrvietu Hanzas perons.

Skatuves naglu saņēma aktrise Ieva Segliņa par Raiņa lomu Dailes teātra izrādē Smiļģis, savukārt režisors Dmitrijs Petrenko saņēma Spēlmaņu nakts balvu par «procesuālu domāšanu repertuāra veidošanā un darbā ar aktieriem, kas ļauj izkāpt no komforta zonas un apgūt vēl nezināmas profesionālās teritorijas, tādējādi pulējot un asinot aktieru profesionālos ieročus».

Ar Skatuves naglu apbalvota arī scenogrāfe un kostīmu māksliniece Marija Ulmane par

«spilgtu un profesionāli pārliecinošu jaunākās scenogrāfu paaudzes reprezentāciju, iekļaujoties stilā atšķirīgās izrādēs un saglabājot personisko rokrakstu».

Ceremonijā balvu saņēma arī Krista un Reinis Dzudzilo un Andrāšs Juhāsams par izrādes Degunradži vizuālo tēlu, ko režisējusi Ildiko Gāšpāra Dailes teātrī. Skatuves nagla pasniegta arī aktrisei Vitai Vārpiņai par Rutes Vulfas lomu izrādē Ārsts Dailes teātrī.

Balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņēma komponists Imants Kalniņš, savukārt Latvijas Mobilā telefona Teātra inovācijas balvu saņēma Latvijas Nacionālā teātra virtuālās realitātes izrādes Atver acis radošā komanda.

Spēlmaņu nakts 2020./2021.gada sezonas konkursa izrādes vērtēja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā – teātra kritiķe un zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Zane Radzobe, teātra kritiķe un zinātniece Edīte Tišheizere, teātra kritiķe Juta Ance Ķirķis, teātra kritiķe un kultūras žurnāliste Undīne Adamaite un teātra kritiķe Gundega Saulīte.

Ceremonijā uzstājās Liene Kinča, Perīna Madefa, Sniedze Prauliņa, Kristīne Zadovska, Intars Busulis, Andris Keišs, Miķelis Putniņš, Šipkēvics, kā arī Latvijas Radio bigbends un mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags, valsts akadēmiskais koris Latvija un mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais.

Ceremonijas radošā komanda lūdza atsaukties visus teātrus papildināt vakaru ar sava teātra stāstu un veidot to kā būtisku teātra žanra reprezentācijas pasākumu un arī iekšējās pašapziņas stimulējošu norisi.

Pēc Vorobjova paustā, tas bija īpaši būtiski pēc sezonas, kad teātra žanrs sabiedrībai kļuvis perifērāks un piedzīvo mākslinieku iekšējās motivācijas izaicinājumus.

Ceremoniju vadīja 12 teātrus pārstāvoši vadītāju pāri – Gundars Āboliņš un Gerds Lapoška no Jaunā Rīgas Teātra, Agnese Laicāne un Oļegs Šapošņikovs no Daugavpils teātra, Jekaterina Garfunkele un Kārlis Tols no Rēzeknes teātra Joriks, Ieva Puķe un Toms Treinis no Valmieras Drāmas teātra, Jana Herbsta un Anatolijs Fečins no Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra, Anta Aizupe un Inta Tirole no Dirty Deal Teatro, Rūdolfs Gediņš un Vienradzis no teātra trupas Kvadrifrons, Jana Ļisova un Arturs Krūzkops no Latvijas Nacionālā teātra, Santa Didžus un Rihards Zelezņevs no Latvijas Leļļu teātra, Kintija Stūre un Egons Dombrovskis no Liepājas teātra, Vārpiņa un Kārlis Arnolds Avots no Dailes teātra, kā arī Jana Jacuka un Liena Šmukste no Ģertrūdes ielas teātra.

Spēlmaņu nakts balvu pasniegšanas ceremonijas idejas autori ir Ojārs Rubenis un Laura Groza, kura arī režisēja pasākumu. Scenārija autors ir Mārtiņš Meiers, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, muzikālais vadītājs – Juris Vaivods, video mākslinieks – «8», kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa, gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš, bet producente – Asnate Siliņa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas