Fotoradari pastiprināti kontrolēs OCTA un tehniskās apskates derīgumu

Ar mērķi sabiedrībai skaidrot obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA) un savlaicīgas tehniskās apskates veikšanas nepieciešamību, no 14.oktobra līdz 11.novembrim Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) un Valsts policiju (VP) īstenos kampaņu, kuras laikā vairāki fotoradari Latvijā kontrolēs arī OCTA un tehnisko apskati neatkarīgi no transportlīdzekļu braukšanas ātruma, informē LTAB.

Uzsākot sociālo kampaņu Ja Tev nav OCTA – nebrauc!, LTAB lēš, ka kopējais neapdrošināto transportlīdzekļu skaits uz Latvijas ceļiem ir viens līdz trīs procenti.

«Kampaņas ietvaros veiksim plašu profilaktisko darbu, skaidrojot autovadītājiem, ka OCTA vai tehniskā apskate nav tikai formalitāte, ko valsts uzspiedusi autovadītājiem, bet gan drošības garants pašam autovadītājam, pasažieriem un citiem satiksmes dalībniekiem,» stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Gandrīz puse (46,5%) autovadītāju nezina, ka par piedalīšanos ceļu satiksmē bez derīgas OCTA un tehniskās apskates fotoradari un policijas ekipāžas vienas diennakts laikā var sodīt vairākkārtīgi, noskaidrots LTAB veiktā aptaujā.

Salīdzinoši daudz ir to autovadītāju, kas vispār nav informēti, ka fotoradari un policijas ekipāžas spēj pārbaudīt ne vien braukšanas ātrumu, bet arī to, vai automašīnai ir derīga OCTA (18,5%) un tehniskā apskate (21,5%).

«Pērn līdzīgas kampaņas ietvaros konstatējām kādu nelāgu autovadītāju paradumu – ir pamats domāt, ka daļa transportlīdzekļu vadītāju, kas piedalās satiksmē bez OCTA vai tehniskās apskates, iespējams, apzināti izvairās no pārvietošanās pa ceļiem, kur varētu sastapties ar kontroli,» stāsta Abāšins. «To apstiprina arī šīgada aptaujas laikā iegūtie rezultāti – 31,3% no autovadītājiem, kuri izmanto aplikāciju Waze, to lieto galvenokārt, lai tiktu brīdināti par radaru un policijas ekipāžu atrašanās vietu.»

Šobrīd sods par piedalīšanos ceļu satiksmē bez savlaicīgi veiktas tehniskās apskates ir 55 – 120 eiro un divi soda uzskaites punkti, savukārt par piedalīšanos ceļu satiksmē bez derīgas OCTA – 85 līdz 120 eiro un divi soda uzskaites punkti.

Lasiet arī: Krapsis skeptisks par sodu satiksmes noteikumu pārkāpējiem «pastāvēt ceļmalā»

«Jāpiebilst, ka atlīdzības par negadījumiem, kurus izraisījis neapdrošināts transportlīdzeklis, tiek izmaksātas no OCTA Garantijas fonda. To veido iemaksas no katras iegādātās OCTA polises. Ik gadu no Garantijas fonda atlīdzībās par neapzinīgo autovadītāju izraisītajiem negadījumiem tiek izmaksāts vairāk nekā miljons eiro,» skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs.

LTAB paredz, ka kampaņas laikā gūtie dati palīdzēs nākotnē pilnveidot metodes, kā informēt autovadītājus par OCTA un tehniskās apskates nepieciešamību un kā cīnīties ar likumpārkāpējiem.

«Noteikti vērts izskatīt iespēju nākotnē pielāgot stacionāros fotoradarus OCTA un tehniskās apskates kontrolei visā transporta plūsmā, neatkarīgi no transportlīdzekļu braukšanas ātruma. Tāpat lielāka uzmanība jāvelta to ceļu posmu uzraudzībai, kas ikdienā netiek kontrolēta ar stacionārajiem fotoradariem,» piebilst Abāšins.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas