G20 lielvalstis vienojas par rīcību klimata jomā un starptautisku peļņas nodokli

Itālijā aizvadīta G20 pasaules lielvalstu galotņu sanāksme, kur galvenais uzsvars bijis uz konkrētu rīcību klimata pārmaiņu mazināšanā. Otra svarīgā sarunu tēma bijusi nodokļu principu saskaņošana, lai novērstu lielo uzņēmumu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kas notiek tiem deklarējot peļņu samazinātu nodokļu likmju teritorijās, vēsta britu raidorganizācija BBC.

G20 valstu grupa, kur sadarbojas 19 valstis un Eiropas Savienība, tikusies Itālijā aizvadītajā nedēļas nogalē premjerministru un prezidentu līmenī. Pasaules klimatu sildošā gaisa piesārņojuma ziņā šīs valstis veido 80% no visas pasaules siltumnīcefekta gāzu izmešiem. Sanāksmes noslēgumā Itālijas premjerministrs Mario Dragi (Mario Draghi) paziņojis, ka visas grupas valstis ir apņēmušās līdz 2050.gadam samazināt šos izmešus līdz bruto nulles punktam – līdzsvaram, kur valsts teritorija absorbē tikpat daudz izmešu, cik tajā dzīvojošie cilvēki saražo.

ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) un britu premjerministrs Boriss Džonsons (Boris Johnson) pauduši vilšanos, ka pasaulē lielākā klimata piesārņotāja Ķīna un arī Krievija ir apņēmušās šo mērķi panākt vēlāk – līdz 2060.gadam.

Dragi savukārt norādījis, ka G20 valstis pietuvojušās tam, lai vienotos par 100 miljardu ASV dolāru (87 miljardu eiro) finansējumu gadā, ko tās, sākot no 2023.gada, maksātu jaunattīstības valstīm, lai palīdzētu tām attīstīties klimatam draudzīgā veidā.

Pievēršoties starptautisku uzņēmumu praksei deklarēt peļņu samazinātu nodokļu likmju teritorijās ārpus šo uzņēmumu tirgiem, lielvalstu līderi vienojušies par pasaules peļņas nodokļa minimālo likmi. Vienošanās paredz, ka lielajiem uzņēmumiem par iegūto peļņu būs jāmaksā nodoklis vismaz 15% apmērā no peļņas, vēsta BBC.

Līderi dodas tālāk uz Skotiju

Svētdien, 31.oktobrī, Skotijas pilsētā Glāzgovā sākta COP26 jeb oficiālajā nosaukumā ANO Klimata pārmaiņu konference 2021. Tā turpināsies līdz 12.novembrim. Gaidāms, ka valstis tajā paziņos par konkrētiem soļiem, ko tās apņemas spert, lai nepieļautu, ka pasaules klimata vidējās gaisa temperatūras kāpums pārsniedz 1,5 grādus pēc Celsija, mērot no planētas vidējās temperatūras pirmsrūpnieciskajā periodā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas