Gada notikumu tops Latvijas ģimeņu finansēs

Būtiskākie finanšu notikumi Latvijas ekonomikā, kas šogad visvairāk ietekmējuši ģimenes finanses, ir degvielas cenu kāpums, apkures un dabasgāzes cenu pieaugums, kā arī inflācija, secināts Swedbank Privātpersonu finanšu institūta pētījumā.

Runājot par personīga rakstura finanšu notikumiem, kas visvairāk ietekmējuši ģimenes budžetu, pētījuma dalībnieki min finansiāla atbalsta sniegšanu radiniekiem un draugiem, kā arī jaunas darba vietas atrašanu, BNN informē Swedbank.

Ja 2011.gada pētījumā lielākā daļa respondentu (61%) kā būtiskāko notikumu, kas ietekmējis ģimenes budžetu, norādīja elektroenerģijas tarifu pieaugumu, tad šogad kā būtiskākais notikums minēts degvielas cenu kāpums (56%). Savukārt 2012.gadā ir pieaudzis to mājsaimniecību skaits, kuras būtiski ietekmējis apkures un dabasgāzes tarifu pieaugums (šogad 50% salīdzinājumā ar 39% 2011.gadā).

«Mūsu aprēķini rāda, ka ģimenei, kuras vidējais auto nobraukums gadā ir 13 000 km un degvielas patēriņš ir 96 litri mēnesī, 2012.gadā izdevumi par degvielu pieauguši par 100 latiem gadā, salīdzinot ar 2011.gadu,» komentē Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane. Viņa atzīst, ka «arī neliels, aptuveni 4-5 santīmu benzīna cenas kāpums, gada laikā ģimenes budžetā veido ievērojamu summu».

Salīdzinoši liela daļa aptaujāto (36% respondentu) inflāciju atzinuši kā vienu no trim svarīgākajiem ģimenes budžetu ietekmējošajiem faktoriem, lai gan inflācijas rādītāji tieši šogad ir bijuši vieni no zemākajiem pēdējo gadu laikā.

Valstiska mēroga notikumus ar pozitīvu ietekmi uz ģimenes finansēm iedzīvotāji ir minējuši ievērojami retāk. Piemēram, ekonomiskās situācijas uzlabošanos valstī kopumā kā pozitīvi ģimenes budžetu ietekmējošu faktoru minējuši vien 7% aptaujāto, PVN likmes samazināšanu – 6%, kredītprocentu likmju un līdz ar to kredītmaksājumu samazināšanos – tikai 3% aptaujas dalībnieku.

Attiecībā uz personīga rakstura notikumiem, kas 2012.gadā visvairāk ietekmējuši ģimenes budžetu, aptaujas dalībnieki visbiežāk norādījuši šādus notikumus: materiāla atbalsta sniegšana radiniekam vai draugam (17%), jaunas darba vietas atrašana (16%) un papildu ienākumu gūšana (15%).

«Kā svarīgu notikumu saistībā ar personīgajām finansēm jaunas darba vietas atrašanu šogad minējuši par četriem procentpunktiem vairāk iedzīvotāju nekā pērn. Šis vērtējams kā ļoti pozitīvs aspekts, ņemot vērā faktu, ka tas ļāvis iedzīvotājiem arī palielināt ģimenes ienākumus», gandarījumu pauž Use-Cimmermane.

To iedzīvotāju skaits, kam izdevumi ikdienas pirkumiem (pārtika, veselības aprūpe, apģērbs, apavi u.c.), mājoklim, auto, izklaidei un atpūtai šogad ir pieauguši, ir ievērojami lielāks, nekā to iedzīvotāju skaits, kuriem šajās izdevumu pozīcijās izdevumi šogad ir samazinājušies.

«Aptaujā spilgti novērojams, ka izdevumu pieaugumu iedzīvotāji min tajās pozīcijās, kas ģimenes budžetā sastāda lielāko izdevumu daļu kopumā, piemēram, izdevumi par pārtiku, degvielu, apkuri. Vienlaikus var secināt, ka šīs ir bijušas arī medijos ļoti plaši analizētas tēmas,» secina bankas eksperte.

Būtiskākās izmaiņas izdevumos ir ikdienas pirkumos. Visstraujāk izdevumi auguši apģērbam un apaviem (no 32% 2011.gadā uz 38% 2012.gadā); 70% aptaujāto pieaugušas izmaksas par pārtiku, 46% izmaksas par veselības aprūpi, 30% par sabiedrisko transportu. Mājokļa izdevumos 66% respondentu pieaugušas izmaksas par apkuri, 64% par elektroenerģiju, bet 54% par citiem komunālajiem maksājumiem (ūdeni, gāzi u.tml.). Auto izdevumos 86% aptaujāto palielinājušies izdevumi par degvielu, bet 58% bijuši lielāki izdevumi par auto remontu.

Turklāt šogad nedaudz ir samazinājies to cilvēku skaits, kuri iepriekš netērēja vai nevarēja atļauties tērēt līdzekļus savam priekam: ceļojumiem, sportam, skaistumkopšanai un kafejnīcu apmeklējumam. Vienlaikus – izdevumi tiem iedzīvotājiem, kuriem šādi tēriņi ir bijuši, ir nedaudz pieauguši katrā izdevumu pozīcijā.

Aptaujas ietvaros tās dalībniekiem tika jautāts arī par prognozējamajām izmaiņām mājsaimniecību budžetā 2013.gadā. Līdzīgi kā ar prognozēm par šo gadu, visbiežāk izteiktas bažas par izdevumu pieaugumu par pārtiku (72%), mājokli (56%) un transportu (44%). Savukārt pavisam neliela daļa respondentu prognozē izdevumu pieaugumu par izglītību, atpūtu un izklaidi, kā arī sakariem.

Atbildot par iespējamo papildu ienākumu gūšanu 2013.gadā, visvairāk iedzīvotāju, tāpat kā 2011.gadā, norādījuši iespēju saņemt pārmaksāto nodokļu atmaksu no valsts (28%), bet 17%, kas ir par 5% vairāk nekā iepriekšējā gadā, respondentu plāno iegūt prēmijas un piemaksas darbā.

Kā zināms, nākamā gada budžetā paredzēts samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi līdz 24% un gada vidū palielināt atvieglojumu par katru apgādājamo no 70 uz 80 latiem. Pēc Institūta aprēķiniem darbaspēka nodokļu sloga mazināšanas rezultātā vidējas ģimenes Latvijā ienākumi 2013.gada laikā pieaugs par aptuveni 100 latiem.

Ref: 102.000.102.3247

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas