Gada vārds 2020 – sejauts, bet nevārds – vaibs

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa par 2020.gada vārdu ir izvēlējusies sejautu, savukārt par gada nevārdu atzīts vaibs.

Kā preses konferencē informēja Rīgas Latviešu biedrības pārstāvis Uģis Nastevičs, kategorijai Gada vārds tika iesūtīti daudz jaunu vārdu, kādus iepriekš konkursa rīkotāji nebija saņēmuši. 

Nastevičs norādīja, ka 2020.gada vārda finālisti bija mājsēde, kovidioti, burbulis un sejauts. Viņš skaidroja, ka ar mājsēdi saprasti pārvietošanās ierobežojumi, kovidioti apzīmē tos, kam par Covid–19 ir cits viedoklis, sejauts – lietots mutes un deguna sejas aizsega vietā, bet burbulis – tuvējais informācijas un cilvēku saskares loks vīrusa ierobežošanas nolūkā.

Savukārt 2020.gada nevārda finālisti bija ekrānšāviņš, kas apzīmē ekrānuzņēmumu, vaibs – gaisotni, noskaņu, podkāstsraidierakstu un mājsaimniecība, kas apzīmē mājsaimi.

Šai kategorijā uzvarēja nevārds, žargonvārds vaibs.

Žūrijas loceklis Egīls Zirnis stāstīja, ka 2020.gadā latviešu valodas lietotāji ir atgriezušies «reālajā dzīvē», jo ja iepriekš populārākie vārdi, nevārdi un savārstījumi lielākoties saistījās ar datorterminu tulkošanu, tad 2020.gada vārdi, nevārdi un spārnotie teicieni saistījās ar reāli piedzīvoto, piemēram, mājsēde, pilnnestrāde, «Draugi, nav labi!» un citiem.

Pasākuma rīkotāji lēmuši šogad neizziņot pērnā gada savārstījumu, jo tie lielākoties atrasti sociālajos tīklos Twitter un Facebook, savukārt

par spārnoto teicienu izraudzīts – «Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!».

Nastevičš pasākuma noslēgumā aicināja ikvienu interesentu arī turpmāk sekot līdzi šī konkursa aktivitātēm un iesūtīt savus vārdus, nevārdus, savārstījumus un spārnotos teicienus Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas