Kurš būs 2018.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens?

Noslēgusies aptauja, ko jau sešpadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS). Šonedēļ ar materiālu, kas iesūtīts gada laikā kopš iepriekšējās akcijas noslēguma, strādā sabiedriskā kārtā piesaistīta žūrija, un pēc balsojuma par akcijas iznākumu vēstīsim preses konferencē pirmdien, 28.janvārī, plkst. 11.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Kluba zālē.

Gada vārda kategorijā šoreiz daudz jaunvārdu ieteikumu, daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, «hipstera» vietā «jaunbārdis», Google vietā – «lūkotne» vai visai neparocīgā jaunienākušā «laikot» vietā – «tīkot». Citi – nepelnīti piemirsti un atkal izcelti saulītē – kā «lakstīgs» («vislabākais»), no kā lakstīgalai tāds vārds, vai «aizglabāt» – «konservēt». Vēl cita joma – lieta ir, vārda nav: no šejienes priekšlikums ieviest laika apstākļiem noderīgus apzīmējumus «apnullis», «zemnullis», «virsnullis».

Pie nevārdiem – lērums vārdu, kas pieteicējam šķiet latviešu valodā netīkami, nevajadzīgi vai pat skaužami. Pirmā grupa – nekritiski pārņemti citvalodu vārdi, lai gan iesniedzējam ne vienmēr ir skaidrs, ko tādā gadījumā likt nevārda vietā – ko iesākt ar «jūtūberi», «influenceri» vai «klimatonu», kas ir «24 stundu ilgs hakatons». Otra – vārdi, kuru lietojums nešķiet īsti labs – «atrunāt» (līguma noteikumus); (cilvēka) «darbības»; «uzrunāt» («cepure mani tūliņ uzrunāja – nopirku») u.c.

Spārnotajos teicienos, kā allaž, atainojas aizvadītā gada sabiedriskā dzīve – tur visbiežāk iekļūst reklāmas un saziņas līdzekļu devums. Diezgan daudz «čekas» un «maisu» – «čekas loterija», «Čekas maisiņš vajag?», tāpat Saeimas priekšvēlēšanu, vēlēšanu un pēcvēlēšanu retorikas, piemēram, «oligarhu iedētā ola», «deputāta kratīšana», «valstij jāsāk ar sevi».

Papildu kategorija «gada savārstījums» arvien attaisnojas kā vajadzīga – savārstījums ir dīvainākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2018.gadā, arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas. Starp iesūtījumiem atrodam tādus paraugus kā «valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem», «galdi un to noma ar individuālu pieeju», «Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības tiks pārdēvētas par Marijas Sklodovskas Kirī vārdā nosauktajām darbībām» vai «lemj par koku publiskās apspriešanas rezultātiem».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas