bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 25.09.2018 | Vārda dienas: Rauls, Rodrigo

Gaidot jaunos ES likumus: kā pašiem parūpēties par savu datu higiēnu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Lai pievērstu pastiprinātu uzmanību datu drošībai Eiropas Parlamenta Informācijas birojs izveidojis ieteikumu sarakstu, kā pasargāt sevi no nevēlamas datu noplūdes.

Autors: SXCProti, līdz ar to, ka digitālā ēra cilvēkus ir padarījusi atkarīgus no tiešsaistes blaknēm – liels apjoms personīgās informācijas kļūst pieejams internetā, un tiek nodots tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Kā uzsver eksperti, daudzi nav aizdomājušies, ka arī lejupielādējot aplikācijas, diezgan brīvi tiek dota pieeja mobilo ierīču datiem.

Tādēļ Eiropas Parlaments brīdina:

1. Nav ieteicams izmantot vienu un to pašu paroli vairākās interneta vietnēs. Parolei jābūt gana sarežģītai, lai to nevarētu uzminēt – nav vēlams lietot bērna, mājdzīvnieka vai savu vārdu. Paroli nevajag saglabāt mobilā tālruņa atmiņā.

2. Dzēsiet pārlūkprogrammā sīkdatnes jeb cookies, lai šie interneta cepumiņi mazinātu iespējas negodīgiem izsekotājiem zagt informāciju.

3. Neturiet atvērtu interneta banku un vienlaikus arī kādu sociālo profilu. Rezervējot viesnīcu vai pērkot preces internetveikalā, vēlams lietot atsevišķu maksājumu karti, kur ir ieskaitīta neliela naudas summa. Kārlis Šadurskis diskusijā dalījās pieredzē, ka ar viņa karti, pašam nezinot, tika nopirktas koncerta biļetes ASV. Naudu izdevās atgriezt – lai arī vien pēc pāris mēnešiem.

4. Summējot informāciju, ko par sevi vēstām sociālajos tīklos, bieži vien var noskaidrot gan patēriņa paradumus, gan adresi vai vietu, kur regulāri esat sastopams, piemēram, sporta zālē vai lekcijās. Spilgtus piemērus diskusijā nodemonstrēja jaunā žurnāliste Elza Jēkabsone. Studenti eksperimenta nolūkā apkopoja piecu nepazīstamu cilvēku ierakstus Twitter, LinkedIn un citos sociālo tīklu profilos, uzzinot par viņiem daudz privātu “detaļu”. Svarīgi rūpēties, lai vēstījumi sociālajā tīklā netiktu izmantoti ļaunprātīgi. Bērna ierakstam sociālajā tīklā “Esmu mājās viens. Garlaicīgi!” var būt nopietnas sekas, ja šo ziņu izlasa cilvēks ar ļauniem nolūkiem.

5. Mūsdienās daudzi bērni prot lietot mobilās ierīces, pirms vēl iemācījušies lasīt. Mācīsim bērniem rūpēties par savu datu drošību – tas ir tikpat svarīgi kā tīrīt zobus vai prast pāriet ielu.

6. Rūpīgi padomājiet, kam un kādus datus par sevi sniedzat. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad, reģistrējoties klienta kartei, cilvēki sāk saņemt tādus komerciālus paziņojumus, ko nemaz nav pieprasījuši, jo uzņēmums vai atsevišķi darbinieki šo informāciju izpauž trešajām pusēm. Noskaidrojiet, kādam mērķim tiks izmantoti jūsu dati. Tiešajam mārketingam tos var izmantot tikai ar jūsu piekrišanu. Jūs varat pieprasīt, lai uzņēmums pārtrauc jums zvanīt vai sūtīt reklāmas paziņojumus, ko vairs nevēlaties saņemt.

7. Reģistrējoties tirdzniecības tīkla lojalitātes kartei, jums nav pienākums sniegt adresi vai tālruņa numuru. Jūs varat norādīt savu vārdu un uzvārdu, kā arī vēl kādu unikālu identifikatoru, piemēram, apdzīvotās vietas nosaukumu, bet jums nav pienākums norādīt personas kodu.

8. Izlasiet ziņojumus, kam piekrītat, reģistrējoties kādā vietnē vai pērkot kādu preci. Iespējams, tieši ar vissīkākajiem burtiem būs minēta kāda viltīga atruna, piemēram, automātisks pakalpojuma abonēšanas līguma pagarinājums, ja nav laikus paziņots par atteikšanos no attiecīgā pakalpojuma.

9. Apmeklējiet tikai zināmas un uzticamas interneta vietnes. Ja jums prasa norādīt e-pasta adresi, bet nevēlaties, lai pastkastīte tiek piespamota un nevēlaties saņemt atbildi, lietojiet neesošu e-pasta adresi.

10. Katram cilvēkam ir iespēja divas reizes gadā pieprasīt informāciju, kādas ziņas par viņu ir valsts rīcībā un kas šo informāciju ir pieprasījis. Savukārt portālā Latvija.lv par sevi var uzzināt virkni ziņu no 32 reģistriem, piemēram, noskaidrot, kādi dati ir Iedzīvotāju reģistrā, kādi apmaksātie valsts veselības pakalpojumi izmantoti, kāda biometrijas informācija ir fiksēta, darba devēja veiktās sociālās iemaksas u.c. Informāciju.

Tiek norādīts, ka datu drošība ir divvirzienu satiksme – tajā ir gan biznesa, gan iedzīvotāju intereses, ko svarīgi samērot. Eiropas Parlaments noskaidrojis – 74% eiropiešu uzskata, ka personas datu izpaušana ir neizbēgama mūsdienu dzīves sastāvdaļa, bet 72% interneta lietotāju raizējas, ka savus datus nākas izpaust pārāk bieži.

Tā kā esošie datu aizsardzības likumi datēti ar pirmsinterneta ēru, Eiropas Komisija izstrādājusi reformas priekšlikumu, kas visā ES ieviestu vienotus principus. To pašlaik apspriež un papildina likumdevēji – Eiropas Parlaments un ES ministru Padome.

Datu aizsardzības pakete sastāv no diviem likumprojektiem: vispārīgiem noteikumiem par personas datu pamataizsardzību ES, valsts un privātajā sektorā, kā arī no direktīvas, ko piemērot, lai novērstu, izmeklētu, piemērotu un sodītu kriminālpārkāpumu gadījumos.

Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvības, tieslietu un iekšlietu komiteja jau nobalsojusi par to, lai cilvēkiem būtu iespēja kontrolēt savu datu izmantošanu, vienlaikus atvieglojot uzņēmumu darbu pāri ES iekšējām robežām. Gadījumos, kad datu apstrādei nepieciešama piekrišana, uzņēmums vai organizācija to drīkstēs sākt tikai pēc skaidras datu subjekta atļaujas saņemšanas, turklāt šo atļauju varēs jebkurā mirklī atsaukt. Piekrišanai jābūt brīvprātīgai, apzinātai, par konkrēto lietu un nepārprotamai.

Ref:103.000.103.5018


Pievienot komentāru

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Jaunākie komentāri