Gājputni šogad atgriežas gandrīz pusotru mēnesi agrāk

Iestājoties izteikti siltam laikam februāra vidū, Latvijas dienvidrietumu daļā manītas pirmās zosis, dzērves, ķīvītes. Tā kā vietām gaisa temperatūra dienā jau sasniegusi +10 grādus pēc Celsija, gājputnu migrācija norisinās diezgan intensīvi, vērtē putnu vērotāji.

Tā piemēram, lauku cīruļi, ķīvītes jau novēroti visā Latvijas teritorijā. Zosis, Ziemeļu gulbji, dzērves pārsvarā novērotas Kurzemē un Zemgalē. Tāpat vietām novēroti krauķi, meža baloži, informē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB).

Pirmais migrācijas vilnis aizsākās 15.-18.februārī, par ko liecina dati no Lietuvas putnu vērotājiem. Savukārt ziņas no centrālās Eiropas liecina, ka sākusies aktīva dzērvju migrācija un Vācijas vidieni jau sasnieguši vairāki tūkstoši putnu.

Kā viens no šī gada rekordistiem jāmin Melnais erickiņš, kas pirmo reizi šogad novērots Vecrīgā jau 18.februārī. Parasti šīs sugas putnu ierodas sākot ar marta beigām.

Atšķirībā no 2013.gada, šogad pavasara migrācija ir sākusies krietni agrāk. Pagājušajā gadā pirmās dzērves un lauku cīruļi tika manīti marta sākumā, bet masveida gājputnu atlidošana sākās tikai aprīļa pirmajās dienās, kad joprojām lielākajā daļā valsts teritorijas vēl bija saglabājusies stabila sniega sega.

Ņemot vērā gājputnu atlidošanas laiku, 2014.gadu, visticamāk, varēs ieskaitīt pie agrajiem pavasara gadiem. Izteikti agri pavasari līdz šim bijuši 2007. , 1997. un 1987.gadā.

Tāpat kā citus gadus, arī 2014.gadā LOB aicina iedzīvotājus novērot gājputnu atgriešanos un ziņot par to, aizpildot pievienoto anketu un vasaras sākumā nosūtot to Latvijas Ornitoloģijas biedrībai. Adrese: A.k. 105, Rīga, LV-1046. Tāpat informāciju par gājputniem un citiem putnu novērojumiem var iesniegt dabas portālā www.dabasdati.lv.

102.000.102.6757

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas