bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Gandrīz puse nodarbināto nestrādā savā specialitātē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Gandrīz puse strādājošo nestrādā specialitātē, kuru savulaik apguvuši kādā mācību iestādē. 31% respondentu savā jomā nestrādā patlaban, lai gan iepriekš tajā darbojušies, tikmēr 12% respondentu nekad nav strādājuši apgūtajā specialitātē.

Tikai nepilna trešdaļa aptaujāto patlaban strādā jomā, kuru savulaik apguvuši, liecina DnB Nord Latvijas barometra dati.

Identificējot iemeslus, kādēļ daļa aptaujāto nestrādā savā specialitātē, visbiežāk aptaujātie norādījuši, ka citā specialitātē sākuši strādāt nejaušības dēļ (23%) vai arī jomā, kuru apguvuši, ir grūti atrast darbu (22%). Turklāt 12% aptaujāto atzīst, ka apgūtajā specialitātē ir salīdzinoši slikts atalgojums, bet 10% respondentu uzskata, ka viņu apgūtā profesija ir novecojusi un mūsdienās tādas prasmes nav nepieciešamas.

Atbildot, vai pēdējo desmit gadu laikā darba devējs nodrošinājis ar darbu saistītas mācības, trešdaļa aptaujāto norādījusi, ka šādas mācības nav nodrošinātas. Tomēr 21% aptaujāto uzsver, ka apmācība darbavietā ir notikusi, kā arī darba devējs nodrošinājis citus ar kvalifikācijas celšanu saistītus pasākumus.

Vairums iedzīvotāju arī atzinuši, ka kopumā Latvijas profesionālās un augstākās izglītības iestādes jaunos speciālistus darba tirgum sagatavo labi, – augstākās izglītības kvalitāti šādā aspektā atzinīgi novērtējuši 57% aptaujāto, kā arī 51% aptaujāto līdzīgu vērtējumu snieguši par vidējās profesionālās izglītības iestāžu ieguldījumu jauno speciālistu izglītībā. Tomēr 34% aptaujāto uzskata, ka vidējās profesionālās izglītības iestādes studentus darba tirgum sagatavo vāji, savukārt nedaudz mazāks skaits respondentu (26%) šādu uzskatu pauduši par augstākās izglītības iestāžu darbību.

Prognozējot, kurās jomās pēc desmit gadiem būs lielākais izglītotu darbinieku pieprasījums, iedzīvotāji kā galvenās trīs jomas atzīmējuši informācijas tehnoloģiju (45%), veselības aprūpes (41%) un inženierzinātņu (36%) sfēras.

Visbeidzot iedzīvotājiem tika lūgts norādīt, kas būtu jāņem vērā, sadalot izglītībai paredzēto finansējumu. Vairums aptaujāto atzinuši, ka jāņem vērā prognozes par to, kurās jomās nākotnē būs nepieciešams lielāks darbinieku skaits (53%), kā arī attiecīgi darba devēju ierosinājumi (50%). Tikmēr gandrīz ceturtdaļa aptaujāto atzīmējusi, ka vienas no vadlīnijām izglītības finansējuma sadalei noteikti ir valsts noteiktās prioritārās tautsaimniecības nozares, saskaņā ar kurām arī jāsagatavo tām nepieciešamie jaunie speciālisti.

Vairums respondentu, uzskaitot nozīmīgākos faktorus, ko darba devējs ņem vērā, meklējot jaunu darbinieku, minējuši darba pieredzi attiecīgajā jomā (64%). Gandrīz puse aptaujāto atzīmējuši izglītību (49%) un profesionālās iemaņas un prasmes (43%), taču kā gana būtisks faktors tiek minēts arī pretendenta vecums (40%).

Vērtējot izglītības ietekmi uz panākumu gūšanu darba tirgū, 24% aptaujāto norādījuši, ka izglītībai šai ziņā ir izšķiroša loma. Tiesa gan, lielākā daļa iedzīvotāju (58%) uzsver, ka izglītībai nav izšķirošas lomas, bet 13% aptaujāto uzskata, ka tai nav nekādas nozīmes.

Tai pašā laikā, raksturojot, vai iegūtā izglītība ir palīdzējusi darba tirgū (darba meklējumos, karjeras izaugsmē utt.), vairākums iedzīvotāju atzīst, ka izglītība viņiem ir devusi zināmas priekšrocības. Visbiežāk respondenti minējuši, ka priekšrocības sniedz iegūtās zināšanas (37%) un izglītības formālais apliecinājums – iegūtais diploms (27%). Aptuveni piektā daļa respondentu arī norādījuši, ka turpmākajā profesionālā dzīvē palīdzējuši arī studiju laikā iegūtie kontakti kolēģu vidū. Jāpiebilst gan, ka 28% aptaujāto minējuši, ka izglītība nekādas būtiskas priekšrocības darba dzīvē viņiem nav sniegusi.

 


Pievienot komentāru

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Jaunākie komentāri