bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 17.01.2020 | Vārda dienas: Dravis, Tenis
LatviaLatvija

Ģenerālvienošanos parakstījuši būvniecības uzņēmumi, kuru veikto darbu apmērs veido 73% no nepieciešamā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Baiba Fromane

Ģenerālvienošanos par minimālo algu būvniecības nozarē ceturtdien, 10.maijā, forumā Godīga konkurence Latvijas būvniecībā klātienē parakstīja vairāk nekā 120 uzņēmumi, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido 519 miljonus eiro, kas ir 73% no nepieciešamā apmēra, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai būvniecības nozarei.

Taču uzņēmumi joprojām turpinās parakstīt ģenerālvienošanos. Vairākiem uzņēmumiem, kuri jau ir pauduši apņēmību parakstīt ģenerālvienošanos, šis lēmums vēl ir jāsaskaņo ar saviem ārvalstu kapitāldaļu turētājiem. Savukārt daļa uzņēmumu vēl šaubās par ģenerālvienošanās nepieciešamību, tāpēc Latvijas Būvuzņēmēju partnerība nākamo divu mēnešu laikā strādās ar šiem uzņēmumiem, mēģinot tos pārliecināt par labu šim lēmumam.

«Esam vēsturiskā mirklī – sākta ģenerālvienošanās parakstīšana būvniecībā. Vairāk nekā 100 būvniecības uzņēmumi ar vairāk nekā pusmiljarda eiro apgrozījumu paši vienojas par godīgu konkurenci un cienīgu atalgojumu darbiniekiem. Svarīgi, ka būvniecības ģenerālvienošanās ir sabiedrības pašas, nevis kādu politisko spēku izšķiršanās par modeli, kādā veidā turpmāk vēlamies strādāt,» foruma atklāšanā sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai nozarei, to jāparaksta uzņēmumiem, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido 50% no būvniecības nozares kopējā apmēra. Pērn nozares pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs bija 1,4 miljardi eiro, tādējādi, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā, to jāparaksta uzņēmumiem, kuru veikto darbu apmērs veido 713 miljonus eiro.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane iepriekš prognozēja, ka 10.maija konferencē Godīga konkurence Latvijas būvniecībā ģenerālvienošanos klātienē parakstīs uzņēmumi, kuru kopējais pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido aptuveni 450 miljonus eiro, bet pārējie to parakstīs tuvākajā laikā.

«Iespējams, ka klātienē šodien ģenerālvienošanos parakstīs pat lielāks skaits uzņēmumu, ceram, ka būs vairāk. Vēl ir daudzi uzņēmumi, kuri nav izšķīrušies par ģenerālvienošanās parakstīšanu, starp tiem ir arī atsevišķi lielie būvniecības uzņēmumi,» sacīja Fromane.

Partnerības vadītāja norādīja, ka ir pārsteigums par dažu lielo uzņēmumu atturīgo attieksmi, jo šie uzņēmumi ir strādājuši Skandināvijas tirgū un citur Eiropā, kur tāda ģenerālvienošanās par minimālajām algām ir pašsaprotama ikdienas norma. «Patlaban šo dažu uzņēmumu atturīgās attieksmes pamatojums vairāk izskatās pēc aizbildināšanās un tāpēc ceru, ka arī šie uzņēmumi tuvāko divu mēnešu laikā parakstīs ģenerālvienošanos,» piebilda Fromane.

Viņa arī minēja, ka ģenerālvienošanās par minimālo algu ir kopš neatkarības atjaunošanas nozīmīgākā reforma būvniecības nozarē, kas ne tikai stiprinās Latvijas būvuzņēmēju konkurētspēju, bet arī mazinās ēnu ekonomiku un nodrošinās būvniecībā iesaistīto darbinieku tiesību aizsardzību.

«Ar to tiek sasniegts pilnīgi jauns pašregulācijas un domāšanas līmenis būvniecības nozarē. Ģenerālvienošanās sagatavošana ir prasījusi 2,5 gadus, lai izrēķinātu un vienotos par minimālās algas līmeni, lai cīnītos ar šaubām, lai pārliecinātu par ģenerālvienošanās ieguvumiem, tāpēc ceru, ka tuvāko divu mēnešu laikā tiks savākts nepieciešamais uzņēmumu skaits, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā,» sacīja Fromane.

Partnerības vadītāja arī piebilda, ka ģenerālvienošanās tiks publicēta tikai tad, kad būs stājušies spēkā grozījumi Darba likumā par virsstundu apmaksu. «Valdība 8.maijā šos grozījumus apstiprināja un lūdza Saeimu tos izskatīt steidzamības kārtā. Tā kā šos grozījumus atbalsta gan valdība, gan Latvijas Darba devēju konfederācija, gan arodbiedrības, tādēļ cerams, ka Saeima tos varētu apstiprināt līdz vasaras brīvdienām,» teica Fromane.

Ģenerālvienošanās projekts paredz noteikt minimālo bruto algu būvniecības nozarē 780 eiro apmērā, vai arī minimālo stundas likmi 4,67 eiro apmērā nepilnu darba laiku nodarbinātajiem. Plānots, ka ģenerālvienošanās varētu stāties spēkā no 2019.gada 1.janvāra.

Ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu ir koplīgums starp darba devējiem un darba ņēmējus pārstāvošajām organizācijām, kas iegūst obligātu raksturu un attiecas uz visiem nozarē nodarbinātajiem, ja to noslēdz vismaz 50% no nozares kopējā apgrozījuma veidojošajiem uzņēmumiem. Līdz ar to darba devējam ir pienākums maksāt darbiniekam atalgojumu, kas nav mazāks par attiecīgai profesijai ar ģenerālvienošanos noteikto atalgojuma līmeni. Eiropas valstīs šādi visai nozarei saistoši koplīgumi par minimālo atalgojumu tiek izmantoti kā efektīvs instruments darbinieku tiesību aizsardzībai, kvalificēta un motivēta darbaspēka atbalstīšanai. Vienlaicīgi minimālo algu līmeņi kalpo cīņai ar ēnu ekonomiku un aplokšņu algām.

Uzņēmumi, kuri atbalstīs nozares koplīgumu, saņems 50% atlaidi no ikgadējās būvkomersantu reģistrācijas nodevas, kā arī iegūs papildu 0,25 punktus būvkomersantu klasifikācijā, kas dos izdevīgāku pozīciju iepirkumos.

Jau drīzumā Saeimā tiks lemts par iespēju vienoties par mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ja ģenerālvienošanās ir paredzēts būtisks minimālā atalgojuma palielinājums nozarē pret valstī noteikto.


Pievienot komentāru

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.

Steidzamiem uzlabojumiem LTV prasa tai šogad piešķirt divus miljonus eiro

Lai veiktu steidzami nepieciešamus uzlabojumus, tādējādi nodrošinot darbības nepārtrauktību, Latvijas Televīzija lūdz tai šogad piešķirt divus miljonus eiro, informēja sabiedriskajā medijā.

Bolt saņems 50 miljonu eiro lielu ES atbalstu

Eiropas Investīciju banka ir parakstījusi riska parāda finansējuma instrumentu ar Igaunijas transporta pakalpojumu platformu Bolt 50 miljonu eiro vērtībā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!