Abortu tēma sarežģī Igaunijas valdības veidošanu

Igaunijas Konservatīvās tautas partijas priekšsēdētāja vietnieks Martins Helme

Vadoši Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) biedri ir salīdzinājuši abortu veikšanu ar «bērna nogalināšanu». Tas izsaucis kritiku no valdošās Centra partijas puses, kas šobrīd risina sarunas ar EKRE par iespējām izveidot kopīgu valdību.

Kā vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR, Igaunijas pagaidu premjerministrs un Centra partijas priekšsēdētājs Jiri Ratass (Jüri Ratas) ceturtdien, 21.martā, mudinājis kolēģus parlamentā beigt vainot ārstus un sievietes par abortu veikšanu.

«Vainot ginekologus un sievietes par ārkārtīgi sarežģītiem, taču dziļi personiskiem lēmumiem, ir nepieņemami. (..) Tas ir jāizbeidz,» norādījis premjerministra vietas izpildītājs.

Viļņošanos Igaunijas sabiedrībā šonedēļ izraisījuši izteikumi, kurus valsts televīzijā ETV paudis EKRE priekšsēdētāja vietnieks Martins Helme (Martin Helme).

Otrdien, 19.martā, viņš vainojis ginekologus, kuri veic abortus, par Hipokrāta zvēresta pārkāpšanu. Pēc politiķa domām, Igaunijā katru gadu vēl pirms dzimšanas tiekot «nogalināti» 4 500 vai vairāk bērni.

Nosodījumu par šādu skatījumu uz abortu praksi paudusi Igaunijas Mediķu asociācija un prezidente Kersti Kaljulaida (Kersti Kaljulaid).

BNN jau vēstīja, ka EKRE priekšsēdētājs Marts Helme (Mart Helme) publiski paudis ksenofobiskus, seksistiskus un homofobskus uzskatus, un šīs partijas biedru vidū atrodami vardarbībā apsūdzētie un nacistu atbalstītāji.

Ebreju kopiena arī izteikusi satraukumu par verbālu uzbrukumu Igaunijas galvenajam rabīnam Šmuelam Kotam (Shmuel Kot), kad tas Tallinas centrā devās uz sinagogu. 18.martā policija par uzbrukumu aizturēja kādu 27 gadus vecu vīrieti, raksta AFP. Tiesa, EKRE mājaslapā šis stāsts nosaukts par «viltus ziņām».

Tāpat Tallinas policija izmeklē gadījumu, kad uz Ratasa pārstāvētas Centra partijas biroja ēkas ar zaļu krāsu tika uztriepta svastika.

Tiek uzskatīts, ka šis notikums ir reakcija uz ilgstošajām koalīcijas sarunām ar EKRE, kura parlamenta vēlēšanās teju trīskāršoja savu pārstāvniecību.

Analītiķi saka, ka partijas panākumi ir pateicoties reģionu vēlētājiem, kuri jūtas pamesti pēc taupības gadiem.

Ratass runā arī ar mazāku konservatīvo partiju Tēvzeme (Isamaa). Ja sarunas būs veiksmīgas, tad koalīcijai būs 57 no 101 krēsla parlamentā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas