Grib uzlabot bateriju laišanu apritē un pēcāk to savākšanu, pārstrādi

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti trešdien, 17.martā, izskatot Latvijas pozīciju par Eiropas Savienības regulas priekšlikumu baterijām un to atkritumiem, atbalstījuši vienota regulējuma nepieciešamību Eiropas mērogā, vēsta Saeimas Preses dienestā.

«Latvija piekrīt, ka tādiem baterijas dzīves cikla elementiem kā to izgatavošana, ražošana un laišana tirgū ir pamatoti noteikt vienotas prasības visā ES,» uzsvēra komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (AP). Vienlaikus regulas projekts aptver arī bateriju atkritumu apsaimniekošanas jautājumus, kas pašlaik ir katras dalībvalsts pārziņā un kas jau ir noregulēti, izveidojot efektīvas savākšanas un pārstrādes sistēmas.

Atbilstoši Eurostat datiem 2018.gadā Latvijā tika savākti 45% no iepriekšējos trīs gados tirgū laistā pārnēsājamo bateriju apjoma, tādējādi nodrošinot Bateriju direktīvā patlaban noteiktā mērķa izpildi. Esam arī nodrošinājuši, ka savāktās baterijas un akumulatori tiek pārstrādāti, nodrošinot direktīvā un Latvijas nacionālajā regulējumā noteikto pārstrādes efektivitāti, atsaucoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumu, informēja Tērauda.

«Mums ir bažas par regulas kā priekšlikuma formas izvēli. Regula ir tieši piemērojama, un dalībvalstis varēs noteikt prasības nacionālajā regulējumā bateriju atkritumu apsaimniekošanā tikai tādos gadījumos, ja tas būs paredzēts regulā,» 17.martā deputātus informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs. Latvija varētu atbalstīt pieeju sadalīt regulas projektu divās daļās, paredzot dalībvalstīm pietiekamu rīcības brīvību bateriju savākšanas un pārstrādes mērķu sasniegšanā.

Bateriju izstrāde un ražošana ES ir stratēģiski nepieciešama saistībā ar pāreju uz tīru enerģiju.

Tā ir arī būtiska Eiropas autobūves nozares komponente, kas ļaus veicināt transporta sektora dekarbonizāciju, pārejot uz elektrotransportlīdzekļiem, un tuvinās ES izvirzītā klimatneitralitātes mērķa 2050.gadam sasniegšanā, norādīts VARAM ziņojumā.

Kopumā priekšlikuma mērķis ir modernizēt ES līmeņa regulējumu baterijām, apņemoties īstenot Eiropas Zaļo kursu. Plānots, ka kopīgie pasākumi nodrošinās saskaņotu rīcību visās dalībvalstīs attiecībā uz ES tirgū laistajām baterijām un to prasībām. Regulas projektā noteiktas arī prasības labi funkcionējoša otrreizējo izejvielu tirgus nodrošināšanai, vienlaicīgi novēršot un mazinot bateriju ražošanas un izmantošanas ietekmi uz vidi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas