Grībauskaite: Bez valstu kopīgas aizņemšanās ES varēja izjukt

Lietuvas eksprezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) paudusi atbalstu Vācijas un Francijas kopīgajam priekšlikumam ES. Tas paredz, ka krīzē cietušās dalībvalstis aizņemas kopīgiem spēkiem un vissmagāk cietušās – saņem mērķdotācijas.

«Priekšlikums būtībā paredz, ka, saskaroties ar krīzi, Eiropa ir nolēmusi padziļināt integrāciju, nevis izjukt. Tā ir iespēja, kas pastāvēja dienvidu valstu situācijas dēļ,» tā telekanālā LRT TV sacījusi Lietuvas eksprezidente, kā viņas pausto otrdien, 26.maijā, citē ziņu portāls LRT.

Grībauskaites skatījums par finansējuma pieejamību dienvidu dalībvalstīm gan atšķiras no Lietuvas valdības skatījuma.

Tā Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) iepriekš norādījis, ka neatbalsta priekšlikumu par valstu kopīgu aizņemšanos, kas ir izdevīga dalībvalstīm, kuras pēdējos gados nav bijušas disciplinētas savos tēriņos un vairojušas savu parādu nastu.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1182040/without-joint-borrowing-the-eu-will-fall-apart-says-lithuania-s-former-president-grybauskaite

BNN jau vēstīja, ka Eirozonas dalībvalstu valdību līderi vairākas nedēļas ir centušies rast visiem pieņemamu veidu, kā palīdzēt valstīm ar vienoto valūtu atgūties no ietekmes, ko radījusi jaunā koronavīrusa pandēmija. Vācija un Francija nākušas klajā ar savu risinājumu.

Pirmdien, 18.maijā, notikušas attālinātas sarunas starp Francijas prezidentu Emanuelu Makronu (Emmanuel Macron) un Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkel). Pēc tām amatpersonas nākušas klajā ar priekšlikumu par 500 miljardu eiro liela ekonomikas atveseļošanas fonda izveidi.

Finansējums būtu pieejams papildus ES daudzgadu budžetam, kas periodam no 2021. līdz 2027.gadam būs nepilns viens triljons eiro.

Iecere, ko Merkele raksturojusi kā neierastu īstermiņa risinājumu, paredz, ka tiem reģioniem un nozarēm, kuras krīzē cietušas vissmagāk, būs pieejamas mērķdotācijas. Priekšlikums arī paredz, ka 27 ES dalībvalstīm būs ļauts kopīgi ņemt aizņēmumus finanšu tirgos.

Vienlaikus Eiropas Komisija plānojusi nākt klajā ar savu priekšlikumu ekonomikas atveseļošanas fonda izveidei, par ko dalībvalstis plāno balsot 27.maijā, vēstīja DW.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas