Grībauskaite Jaungada uzrunā mudina cīnīties pret «kaujiniecisku analfabētismu»

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvai uzsākot vēlēšanu gadu, prezidente Daļa Grībauskaite savā Jaungada uzrunā izvēlējusies mudināt tautiešus nepieļaut, «ka uzvar kaujiniecisks analfabētisms un agresīvs populisms». Politikas vērotāji tomēr vienā balsī vērtē, ka šāds prezidentes aicinājums bijis nevietā.

Savā Jaungada uzrunā valsts televīzijā Lietuvas prezidente sacīja: «Noslēdzas fantastisks un vēsturisks gads! Šis gads bijis bagāts ar prieka mirkļiem un mērķtiecīgu darbu. Mēs sapratām, cik mums ir daudz draugu mums visā pasaulē: viņi viesojās, pauda sveicienus simtgadē un strādāja kopā ar mums, lai daudzinātu Lietuvas vārdu. Nākamajā gadā ir priekšā daudzi izaicinājumi – kā starptautiskajā arēnā, tā pašu mājās, taču mēs varam tos pārvarēt, ja nepieļausim, ka uzvar kaujiniecisks analfabētisms un agresīvs populisms. Mēs aizsargāsim Lietuvu, tās neatkarību, mūsu tautas tiesības un brīvības. Būsim stipri un pārliecināti! Es novēlu jums visiem gudrību un izlēmību! Laimīgu jauno gadu!»

Šāds Jaungada apsveikums sevišķu rūgtumu atstājis Lietuvas valdošajā partijā, Zemnieku un zaļo savienībā, ko Grībauskaitei jau iepriekš bieži nopēlusi. Politikas vērotāji savukārt vērtē, ka valsts galvas «mājiens ar mietu» esot bijis stipri nevietā.

Piemēram, Lietuvas lielākā laikraksta Lietuvos Rytas komentētājs Vītauts Brūveris (Vytautas Bruveris) norāda, ka prezidentei būtu bijis jāatturas paust tādu vēstījumu, kas var potenciāli izraisīt strīdus.

«Viņai tiešām ir daudz veidu un daudz citu iespēju, lai vērstos pret populismu un kritizētu valdošo partiju. Es nedomāju, ka Jaungada uzruna, ar kādu prezidente šoreiz uzstājās bija, maigi izsakoties, piemērota» uzskata Lietuvos Rytas komentētājs.

Tam piekrīt Seima deputāts Povils Gilis (Povilas Gylys). Sarunā ar portālu BNN parlamentārietis sacīja: «Brīdinājumu viņa varētu izteikt citā vietā un kādā citā pasākumā, nevis televīzijā redzamā Jaungada uzrunā. To klausoties visi taču gaidījām vēsti, kas vieno un uzmundrina. Tagad viņa ir norādījusi uz vienu sabiedrības daļu kā grēkāžiem, kurus var vainot visā sliktajā, kas vien Lietuvā notiek».

Lietuvā 2019.gadā ir gaidāmas pašvaldību, Eiropas Parlamenta, kā arī prezidenta vēlēšanas, kur iedzīvotāji izvēlēsies pēcteci pašai Grībauskaitei.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas