Gumijas stiepšana. Lemberga tiesas sēdēm 11 gadu «jubileja»

Aivars Lembergs

Gumijas stiepšana ir process, kas it kā notiek, taču nevienam labumu nedod, izņemot pašu staipītāju. Ar šādu alegorisku apzīmējumu varētu raksturot Aivara Lemberga tiesas sēdes, kas norit jau 11 gadus.  

Par spīti tam, ka ASV ir pateikusi, ka Lembergs ir vainojams smagos korupcijas noziegumos, Latvija nav spējusi pieņemt spriedumu tā saucamajā «Lemberga prāvā» visus šos 11 gadus.

BNN jau iepriekš rakstīja, ka tiesas sēdes vairāk nenotiek nekā notiek. Iemesli tam ir visdažādākie: gan slimības (piemēram, Lemberga kājas lūzums sēdes pārtrauca uz veselu mēnesi), gan tiesnešu darbnespēja, gan advokātu lūgumi saistībā ar citām sēdēm un piedalīšanos konferencēs. Tāpat sēdes ik pa laikam sākas pulksten 11.00 un beidzas ap pusčetriem. Vismaz pāris reižu tās beidzas nedaudz pēc vieniem dienā. Jāatgādina, ka Rīgas Apgabaltiesa bija nolēmusi, ka tiesu sēdēm būtu jānotiek četras reizes nedēļā: no pirmdienas līdz ceturtdienai, no pulksten 10.00 līdz pulksten 16.00.

Pagājušajā gadā tika izspēlēts vēl viens «cirka numurs» – Lemberga advokāts Raimonds Krastiņš veselības stāvokļa dēļ aizgājis no krimināllietas izskatīšanas. Tam sekoja ņemšanās ap jauno advokātu. Sākumā Lembergs nekādi nespēja izvēlēties sev jaunu advokātu. Lai gan viņam tika piešķirts valsts jurists Genādijs Ivankins, paralēli Lembergs paziņoja, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani, kurš bija pārstāvējis Lembergu jau iepriekš.

«Tiesa bija izprintējusi Leimaņa grafiku, un pēc tā sanāk, ka viņam bez maz vai ir brīva tikai sestdiena un svētdiena. Faktiski Lembergs noslēdza vienošanos ar tādu advokātu, kurš reāli nevar atnākt uz tiesu. Tas liecina par to, ka notiek apzināta tiesas vilcināšana,» BNN iepriekš komentēja lietas prokurors Juris Juriss.

Šis gājiens Lembergam tomēr neizdevās, un viņš tika pie valsts jurista, kurš, šķiet, nav pārākajā sajūsmā par savu aizstāvamo.

Tomēr Ivankinam netika ļauts atteikties no uzticētā pienākuma un viņam tika dots pusgads, lai iepazītos ar aptuveni 200 sējumu apjomīgajiem lietas materiāliem.

Pašlaik sēdes norit un debašu runu lasa aizstāvības puse.

Vai tiešām norāde no ārpuses jeb ASV nebūs pietiekama motivācija pielikt punktu šai nu jau 11 gadus ilgajai gumijas stiepšanai?

Starp citu, kriminālprocesa pamatprincips, kas norādīts Kriminālprocesa likuma 14.pantā, ir lietas pabeigšana saprātīgā termiņā.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas