bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma

Hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai turpmāk būs jākrāj divreiz ilgāk

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŅemot vērā maksātnespējas likuma grozījumus Latvijā, pirmās iemaksas sakrāšana hipotekārajam kredītam Rīgā prasīs divreiz ilgāku laiku nekā šobrīd, norāda Swedbank ekonomisti.

Šā gada 3.ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai Rīgā nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, gada griezumā samazinājās par divām nedēļām un sasniedza 24,5 mēnešus. Taču ņemot vērā likuma grozījumus būtiski lielāku pirmās iemaksas apjomu, krāt būs nepieciešams turpat divreiz ilgāk, proti, vairāk nekā četrus gadus.

Tallinā un Viļņā rādītājs trešajā ceturksnī pieauga aptuveni par trīs mēnešiem un sasniedza attiecīgi 30,2 un 36,4 mēnešus, liecina Swedbank Mājokļu pieejamības indekss (MPI).

Rīgā standarta mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada 3.ceturksnī bija jāspēj novirzīt 180 eiro mēnesī, savukārt Tallinā – 281 eiro, bet Viļņā 222 eiro.

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā uzrāda nelielu kāpumu šā gada 3.ceturksnī, gada laikā algām joprojām augot nedaudz straujāk par mājokļu cenām. Tomēr neseno maksātnespējas likuma grozījumu rezultātā būtiski augusi hipotekārā kredīta pirmā iemaksa, turpat vai divreiz paildzinot laiku tās uzkrāšanai, tādējādi būtiski pasliktinot mājsaimniecību spēju atļauties hipotekāro kredītu. Tallinā un Viļņā mājokļa pieejamība mazinājusies joprojām diezgan strauja mājokļu cenu pieauguma dēļ.

Šī gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, MPI Rīgā ir nedaudz uzlabojies – no 158 uz 160. Indeksa vērtība 160 nozīmē, ka standartizētas mājsaimniecības ienākumi bija par 60% augstāki, nekā tas nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk par 30% no ģimenes kopējiem ienākumiem. Indeksa kāpumu veicināja vidējās neto algas kāpums, tās gada izaugsmei 3.ceturksnī sasniedzot 8,7%. Mājokļu cenas kāpušas par vidēji 6,5%. Pieejamību pasliktinājis neliels procentu likmju pieaugums par astoņiem bāzes punktiem (jeb 0,08 procentpunktiem). MPI norāda uz spēju veikt ikmēneša maksājumus, bet ne uz spēju veikt pirmo iemaksu un hipotekāro kredītu saņemt.

Aktivitāte mājokļu tirgū 3.ceturksnī bijusi ļoti mainīga, strauji kāpjot jūlijā-augustā un sarūkot septembrī. Svārstības galvenokārt radījuši nerezidentu darījumi, kas pamatā skaidrojams ar grozījumiem Imigrācijas likumā. Nerezidentu aktivitāte jūlijā-augustā, visticamāk, veicinājusi mājokļu cenu kāpumu, jo sevišķi jaunajos projektos mikrorajonos, cenai šajā segmentā trešajā ceturksnī gada laikā pieaugot par trešdaļu.

«Mājokļu pieejamības indekss mēra mājsaimniecību spēju apkalpot standartizētu hipotekāro kredītu, taču tas nenorāda uz mājsaimniecības spēju šo kredītu paņemt. Nesenie maksātnespējas likuma grozījumi kredīta pieejamību krietni apgrūtinās, aptuveni dubultojot pirmās iemaksas apmēru un tādējādi divkāršojot laiku, kas nepieciešams iemaksas sakrāšanai. Tas iedragās mājsaimniecību spēju kredītu atļauties un uzlabot savus dzīves apstākļus. Vairāk cietīs tieši iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem, tā palielinot dzīves kvalitātes plaisu, salīdzinot ar turīgākiem iedzīvotājiem» saka Swedbank ekonomists Andrejs Semjonovs.

Tallinā MPI 3.ceturksnī samazinājās līdz 142, no 154 gadu iepriekš. Pieejamības vājināšanos radīja straujš mājokļu cenu kāpums (14,6% gada laikā, kas ir viens no straujākajiem Eiropā), cenām jau gandrīz sasniedzot 2007.gada līmeni. Tiesa, mājokļu pieprasījums aizvien vairāk atpaliek no piedāvājuma, un tādēļ prognozējama cenu kāpuma tempa palēnināšanās. Neto alga auga lēnāk kā iepriekš – gada laikā par 3,9%, salīdzinot ar 4,4% iepriekšējā ceturksnī.

Viļņā MPI saglabājas zemākais Baltijas valstu galvaspilsētu vidū, 3.ceturksnī gada laikā mazinoties līdz 124, strauja mājokļa cenu pieauguma dēļ (13,6% gada laikā). Mājokļa pieejamību balstījušas par 27 bāzes punktiem zemākas procentu likmes. Neto algu pieaugums mazliet mazinājies līdz 4,3%, no 4,7% ceturksni iepriekš.

Ref: 102.000.102.8833


Pievienot komentāru

  1. .. teica:

    Nu ko,skumji,ka tā.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri