Holma vēršas VP saistībā ar Kalnciema ielas 2b ēkas nojaukšanu

Ugunsgrēkā cietusī 1914.gadā celtā jūgendstila ēka Kalnciema ielā 2b

Rīgas domes (RD) nacionālās apvienības (NA) deputāte Ieva Holma piektdien, 4.janvārī, vērsusies ar pieprasījumu par izdegušās Kalnciema ielas 2B ēkas nojaukšanu pie Rīgas pilsētas būvvaldes un Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētāja Oļega Burova. Deputāte vērsusies arī Valsts policijā, lai tā uzsāktu izmeklēšanu kriminālprocesa ietvaros, informē NA pārstāvis Edvards Ratnieks.

«Pēc Holmas iniciatīvas RD opozīcija sasauca 2018.gada 19.decembra RD Pilsētas īpašuma komitejas ārkārtas sēdi, kurā piedalījās gan Rīgas pilsētas būvvalde, gan Kalnciema ielas 2B ēkas jaunie īpašnieki Novira Capital, gan RD Īpašuma departamenta pārstāvji, gan SIA CMB būvinženieri un komitejas deputāti. Komitejā visas puses vienojās, ka tiks uzsākta saudzīga Kalnciema ielas 2B ēkas būvkonstrukciju demontāža, kas būtu vērsta tieši uz sadegušo un bīstamo konstrukciju izvākšanu, un ka to kontrolēs Būvvalde, sertificēti konstruktori, kā arī tiks pieaicināta Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde,» atzīmē Ratnieks.

Holma: «Šobrīd redzam, ka ēkas fasāde Kalnciema ielas pusē ir nojaukta līdz pirmajam stāvam, tādējādi nav izpildīta Īpašumu komitejā panāktā vienošanās par saudzīgu demontāžas darbu veikšanu. Rezultātā ir iznīcināta 1913.gadā celta ievērojama jūgendstila ēkas fasāde, ko bija iespējams saglabāt.»

Ratnieks atgādina, ka 2018.gada 21.decembrī ēkas īpašnieki uzsāka iekšpagalma ēkas nojaukšanas darbus. «30.decembrī plašsaziņas līdzekļos tika ziņots, ka būvvalde ir apturējusi nelegālus Kalnciema ielas fasādes nojaukšanas darbus. Šobrīd, kad ēka faktiski ir nojaukta, deputāte aicina Valsts policiju uzsākt kriminālprocesu apstākļu noskaidrošanai, vai ir notikusi ēkas likumīga nojaukšana un vai nav notikusi valsts amatpersonu bezdarbība tīši (ar kādiem slēptiem mērķiem) vai aiz nolaidības? Vai ēkas nojaukšanā nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, vai vūvvalde ir rīkojusies atbilstoši savai kompetencei?»

«Bijām ņēmuši vērā apkaimju biedrību un iedzīvotāju sašutumu, ka sākotnēji RD grasījās nojaukt kultūrvēsturisku jūgendstila ēku, taču šobrīd tas faktiski ir noticis. Pastāv bažas, ka šāds precedents var veicināt citu līdzīgu kultūrvēsturisku ēku ļaunprātīgu dedzināšanu, ja slēptais mērķis ir to nojaukšana, nevis atjaunošana,» piebilst NA pārstāvis.

Kā ziņots, pērn 19.decembrī pēc ilgstošām diskusijām Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas locekļi ar jaunajiem Kalnciema ielā 2B esošās ēkas īpašniekiem vienojās ēku demontēt līdz līmenim, kad būvinženieri sniegs atzinumu, ka tā ir pilnībā droša. Jaunie ēkas īpašnieki ir igauņu uzņēmums Novira Capital, kas ir īpašnieki arī Raņķa dambī 14 esošajai ēkai. Tādējādi viss ēku komplekss tagad pieder vienam īpašniekam.

Tomēr 30.decembrī Rīgas pilsētas būvvalde Kalnciema ielas jūgendstila ēkas fasādes nojaukšanas darbus apturēja, jo darbu veicēji nevarēja uzrādīt eksperta slēdzienu, ka šī vērtīgā jūgendstila fasāde nav drošā veidā saglabājama un tāpēc būtu nojaucama.

Tāpat BNN jau rakstīja, ka naktī uz 25.novembri ēkā Kalnciema ielā 2B izcēlās ugunsgrēks, kura dzēšanas darbi turpinājās vairākas dienas. Ēkas jau daudzus gadus netiek apsaimniekotas un atzītas par B kategorijas vidi degradējošu būvi.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas