bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 25.09.2018 | Vārda dienas: Rauls, Rodrigo
LatviaLatvija

1:1: Lembergs atzīstas, ka «nefiksē, ko runā»; Jurašs uzskata, ka Lembergs vienkārši visus troļļo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Aivars Lembergs un Juris Jurašs

«Tas, ko šobrīd Lembergs dara, viņš vienkārši troļļo, viņš muļķo. Viņam vēl joprojām liekas, ka kāds viņam šai valstī tic,» raidījumā 1:1, iekarsis diskusijā ar Aivaru Lembergu, saka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) bijušais operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs, uzsverot, ka šobrīd ir jāreaģē un ir jāizvērtē, kurā sadaļā «oligarhu lietā» vēl nav iestājies noilgums un ir jāatjauno izmeklēšana.

Viesnīcā noklausītās tā sauktās «oligarhu sarunas» daudzi jau sauc par žanra klasiku – tiesībsargājošo iestāžu darba kvalitāti un veids, kādā Latvijas varneši izmanto valsts varu savam labumam. Kas jāņem vērā lietas tālākiem šķetinātājiem? Tam pievērsies Latvijas televīzijas raidījums 1:1.

Šoreiz duelī 1:1 viens otram stājās pretī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bijušais operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs un deputāt Aivars Lembergs.

Uzsākot sarunu ar abiem kungiem – Lembergu un Jurašu – raidījuma vadītājs Gundars Rēders jautā, vai tā sauktās «oligarhu sarunas» var saukt par autentiskām. Rīgas domes deputāts Jurašs uzreiz norāda, ka sarunu ar Lembergu negrib uzskatīt par dueli, kā tas tika pieteikts. «Mans duelis ar biedru Lembergu ir beidzies desmit gadus atpakaļ, tai brīdī, kad es organizēju Lemberga kunga aizturēšanu, pierādījumu vākšanu, tāpēc viņa duelis ir tiesā.»

Viņš turpina: «Man nav ne mazākā pamata apšaubīt, ka šīs sarunas ir autentiskas, ņemot vērā to, ka virkne šajās sarunās iesaistītās personas pat to nav noliegušas, pat ir apstiprinājušas». Vaicāts, vai pats Jurašs ir šīs sarunas «nopludinājis», viņš atbild ar skaidru nē, piebilstot, ka šādas versijas nepārtraukti tiek izteiktas. Papildu tam viņš uzsver, ka cilvēks, kurš šīs sarunas ir «nopludinājis», pelnījis apbalvojumu par to, ka Latvijas sabiedrībai ir bijusi iespēja dzirdēt un lasīt šīs sarunas.

Savu uzrunu Lembergs sāk ar pārmetumiem Jurašam par nekonsekvenci un meliem. Par to, vai «oligarhu sarunas» ir notikušas un viņš tajās ir piedalījies, Lembergs neapstiprina, bet arī nenoliedz. Viņš izvairīgi un sarkastiski nosaka, ka «kaut kādās sarunās piedalās no divu ar pusi gadu vecuma». «Un es nefiksēju, kurā vietā ko es runāju un es nevaru pārbaudīt, ja kāds ieraksta sarunas, vai tās ir autentiskas vai nav. Attiecīgi, ja es tur it kā piedalos, vai es esmu tas, kas tur piedalās,» savās pārdomās dalās Lembergs.

Viņš apstiprina, ka ar Aināru Šleseru ir ticies kā ar deputātu un satiksmes ministru, turpinot uzsvērt, ka sarunu atšifrējumos nav minēts viņa uzvārds, bet «AL», kas nenozīmē, ka tas būtu viņš. Turklāt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ne par kādām sarunām viņam neesot neko jautājis.

Vēršot uzmanību uz izmeklēšanas kvalitāti, Rēders atgādina par 2011.gada Jutas Strīķes uzrunu, kur norādīts, ka oligarhu sarunu lietā ir iesaistītas 11 personas, 6 amatpersonas, 26 komercsabiedrības, pieci lūgumi pēc ārvalstu palīdzības, 42 kratīšanas un nav šaubu, ka būs rezultāti, tomēr šodien redzam, ka tas nav noticis. Tiek uzdots jautājums, kāpēc izmeklēšana nav novesta līdz rezultātam, kā tika solīts?

Jurašs pārliecinoši pauž, ka joprojām tie pierādījumi, kas atradās tai saucamajā «oligarhu lietā» bija pietiekami, lai virzītu to kriminālvajāšanai uz prokuratūru un tālāk sūtīt uz tiesu.

«Jau uzsākot šo kriminālprocesu mēs saskārāmies ar virkni pretdarbību, piemēram, Saeima ar savu balsojumu neatļaut veikt kratīšanu Šlesera dzīvesvietā un citās daudzās vietās. Tāpēc es kārtējo reizi varu apstiprināt to, ka jau sākotnējā stadijā mēs nesaskārāmies ar atbilstošu prokuratūras sadarbību tā, kā bijām to iedomājušies.»

«Jāatzīst, ka visi KNAB iepriekšējie priekšnieki ir darījuši visu iespējamo, lai šo kriminālprocesu vājinātu. Es te varu pieminēt to pašu Jutas Strīķes gadījumu, kur viņa tika atbrīvota piecas reizes! Es varu apgalvot, ka tas ir tikai tāpēc, ka viņa bija šī konkrētā kriminālprocesa izmeklēšanas vadītāja,» tā Jurašs.

Jurašs uzsver, ka viņam nav ne mazāko šaubu, ka Jaroslavs Streļčenoks strādājis krimināllietas iesaistīto personu pusē, kuras sākotnēji tika turētas aizdomās par iespējamu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.

Taujāts, vai arī Lemberga pusē, Jurašs saka, ka viņš absolūti nevar izslēgt šādu varbūtību.

Uz šādu pārmetumu Ventspils deputāts Lembergs smejoties atbild: «Protams, ka visos pasaules grēkos es esmu vainīgs un netaisos meklēt sev attaisnojumus.» Vienlaikus Lembergs, kurš neatceras savas gaitas, kur bijis, ko un ar ko runājis, parāda īpaši asu atmiņu uz noteiktām niansēm un datumiem attiecībā uz citām personām: «Ja runājam par konkrēto «oligarhu lietu», tad šis kungs – Juris Jurašs – bija tas, kurš 2011.gada 17.maijā nosūtīja Strīķei noklausītos materiālus kā iespējamos pierādījumus.»

«Jurašs bija tas, kurš atlasīja un neviens cits, tad tagad iznāk, ka viņš Strīķei nav nosūtījis visus būtiskos materiālus. Tad jautājums, kāpēc Juraša kungs ir rīkojies tik selektīvi un tik bezatbildīgi, izpildot savus dienesta pienākumus, saņemot 3 000 eiro mēneša algu. Un atbilde – pazīmes uz korupciju,» tā Lembergs.

Jurašs noliedz savas kļūdas. «Lemberga kungam acīmredzami nav izpratnes par kriminālprocesu un kādi materiāli būtu pievienojami. Tad, kad tika izvērtēts viss materiālu kopums, kas bija iegūts operatīvas darbības rezultātā, tiešām tika atlasīts tas, kam ir nozīme kriminālprocesa uzsākšanai, un materiāli, kuri varēja kalpot kā pierādījumi.»

Raidījuma gaitā tika pārrunāti virkne citu jautājumu, arī par Rīgas tirdzniecības ostas nelegālo darbību. Lembergs arī uz šo jautājumu neatbild, bet gan izvirza pretjautājumus, pilnībā novirzoties no atbildes, vēlāk nosaucot visu par muļķībām.

Kā novērots iepriekš, arī šoreiz Lembergs tā vietā, lai sniegtu atbildes, apsūdzējis žurnālistu un raidījuma vadītāju Rēderu neprofesionalitātē, sakot, ka žurnālists kļūdījies, jau veidojot jautājumu.

Lembergs uzsver, ka viņam vispār nekas nav pastarpināti piederējis, «ne slēpti, ne aizslēpti».

Jurašam gan šaubu nav, ka Lembergam ir biznesa intereses Rīgas tirdzniecības ostā. «Tas, ko šobrīd Lembergs dara, viņš vienkārši troļļo, viņš muļķo. Viņam vēl joprojām liekas, ka kāds viņam šai valstī tic.»

«Šķēle un Šlesers ir legalizējuši savas šīs mantiskās īpašuma tiesības RTO, kas faktiski bija viens no galvenajiem uzdevumiem, uzsākot kriminālprocesu. Un es gribu uzsvērt, ka kriminālprocess vairāku gadu garumā notika gan bez Strīķes, gan bez manis. Es joprojām esmu pārliecināts, ka varēja pierādīt un bija jāpierāda. Jautājums ir par to, kāpēc KNAB fināla fāzē kopā ar prokuratūras atbalstu nolēma izbeigt. (..) Kā varēja izbeigt procesu, kad bija legalizēta šo abu kungu līdzdalība šajā uzņēmumā. Kā? Es to nesaprotu!»

Man ir jautājums ģenerālprokuroram, uzraugošam prokuroram – kā tas vispār ir iespējams. Un šobrīd ir jāreaģē un ir jāizvērtē, kurā sadaļā vēl nav iestājies noilgums un ir jāatjauno izmeklēšana.

BNN jau iepriekš ziņoja,  ka Saeima 21.jūlijā izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā «oligarhu lietā». Izmeklēšanas komisija izveidota, lai izvērtētu krimināllietā esošo informāciju par iespējamu valsts nozagšanu un faktorus, kas noveduši pie šīs krimināllietas izbeigšanas pirmstiesas izmeklēšanas stadijā.

Tāpat vēstīts, ka viesnīcā Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts. Prokuratūra izvērtējot KNAB ierosinājumu par kriminālvajāšanas sākšanu, nolēma izbeigt kriminālprocesu daļā pret Aivaru Lembergu, jo viņa darbībās nav Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva.

Tomēr šī lieta atkal aktualizējusies pēc tam, kad žurnālā Ir tika publicētas amatpersonu un uzņēmēju sarunas, kuras, iespējams, tika noklausītas oligarhu lietā.

Ventspils mērs jūlijā žurnālistiem paziņoja, ka ir ticies ar visdažādākajiem cilvēkiem, tostarp politiķiem. Piemēram, viņš viesnīcā Rīdzene ir ticies ar ekspolitiķi Aināru Šleseru. Lembergs pauda viedokli, ka «oligarhu lieta» esot politiskais pasūtījums un uzbrukums pret viņu, kā arī pret Zaļo un zemnieku savienību, kas ir par labu «visiem pārējiem».

Ref: 103.000.103.1810


Pievienot komentāru

Moneyval rekomendāciju ieviešanai prioritātes cilvēkresursiem un tehnoloģijām

Valdība apstiprinājusi rīcības plānu Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas Moneyval rekomendāciju ieviešanai, vēsta Ministru prezidenta padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Guna Šnore.

Mainīs Kontroles dienesta pārraudzību un palielinās tā kapacitāti

Valdība otrdien, 25.septembrī,  vienojās par nepieciešamību Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu reorganizēt Ministru kabineta pārraudzībā ar Iekšlietu ministrijas «starpniecību», vienlaikus palielinot dienesta kapacitāti, preses pārstāvjiem stāsta finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS.

Klaipēdas šosejas posmā konstatēts brāķis; līdz nākamajam gadam veiks monitoringu

Klaipēdas šosejas posmā starp Liepāju un Nīcu šomēnes tika pabeigti remontdarbi, kas uzsākti šogad pavasarī. Tomēr ne visā posmā ir uzklāta asfalta virskārta, jo trīs kilometru posmā ir konstatēts brāķis.

Apstiprināti jaunie dabasgāzes tarifi; lētāk būs tiem – kas gāzi tērē vairāk

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi AS Gaso iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma.

Zviedrijā neuzticības balsojumā gāž premjerministru Lēvenu

Zviedrijas valdības vadītājs Stefans Lēvens nav izturējis neuzticības balsojumu, un, neraugoties uz viņa vadītās partiju apvienības uzvaru vēlēšanās, ir kļuvis par pirmo šādā ceļā atstādināto premjerministru Zviedrijas vēsturē.

PMLP: Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā un Vācijā

Aprēķināts jauns Latvijas valstspiederīgo personu skaits ārvalstīs. Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā, Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, liecina jaunākie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes apkopotie dati par 2018.gada 1.jūliju.

ES banku uzraugam jāizmeklē Igaunijas, Dānijas rīcība ap Danske Bank

Eiropas Banku iestādei uzdots izmeklēt, vai saistībā ar iespējamo ilggadējo naudas atmazgāšanu caur Danske Bank Igaunijā, savu darbu pienācīgi ir veikuši Igaunijas un Dānijas banku uzraugi.

Pret aizdomās turēto VUGD priekšnieka vietnieku ierosināta disciplinārlieta

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ierosinājis disciplinārlietu pret dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli, kurš tiek turēts aizdomās par piesavināšanos.

KP: pieaug uzņēmumu apvienošanās darījumu skaits

Konkurences padome šī gada pirmajos astoņos mēnešos pieņēmusi 12 lēmumus par uzņēmumu apvienošanām, kas ir par 50% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Tirgus dalībnieku konsolidācija visbiežāk notikusi ikdienas patēriņa preču mazumtirgotāju vidū.

Bildēs: Pāvests sagaidīts Tallinā

Romas katoļu baznīcas galva otrdien, 25.septembrī, sagaidīts Tallinā, kur ieradies, noslēdzot savu Baltijas valstu apmeklējumu.

airBaltic saņem divpadsmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic sagaidīja 12. Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSN. Līdz 2018.gada beigām uzņēmums plāno, ka flotē kopumā būs 14 Airbus A220-300 lidmašīnas.

Latvijas apceļotājiem: visvairāk satiksmes ierobežojumu uz reģionālajiem ceļiem

Valsts autoceļu tīklā turpinās remontdarbu sezona un atsevišķos posmos autobraucējiem ir jārēķinās ar satiksmes un braukšanas ātruma ierobežojumiem, brīdina VAS Latvijas Valsts ceļi Satiksmes informācijas centrs.

Vācijas lielākai bankai prasa cīnīties ar naudas atmazgāšanu

Vācijas banku uzraugs prasījis valstī lielākai bankai, Deutsche Bank, pastiprināt tās cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Marķētās dīzeļdegvielas realizācija septiņos mēnešos palielinājusies par 0,1%

Iezīmētā dīzeļdegviela šogad septiņos mēnešos realizēta kopumā 21 347 tonnu apmērā, kas ir par 28 tonnām jeb 0,1% vairāk nekā 2017.gada septiņos mēnešos.

Krievijā Navaļnijam jauns arests uzreiz pēc iznākšanās no ieslodzījuma

Krievu opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, kurš aktīvi aicinājis iedzīvotājus piedalīties protesta akcijās pret Krievijas pensiju reformu, pēc administratīvā aresta izciešanas ticis aizturēts un atkārtoti notiesāts uz administratīvo arestu, 20 dienām. Šoreiz par septembra piketa nelikumīgu rīkošanu.

Meteorologi nedēļas vidū prognozē pirmo rudens vētru

Otrdien, 25.septembrī, Latvijā pakāpeniski paaugstināsies atmosfēras spiediens, mākoņu daudzums būs mainīgs ar tendenci samazināties dienas otrajā pusē, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Īrijā 2016.gada pavasarī dzīvoja teju 20 000 Latvijas valstspiederīgie

Īrijā 2016.gada aprīlī dzīvoja 19 933 Latvijas valstspiederīgie, liecina pēdējie Īrijas Centrālā statistikas biroja tautas skaitīšanas dati par Īrijā dzīvojošajiem ārvalstniekiem.

SAB: Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā

Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā, tai skaitā par 13.Saeimas vēlēšanām un to iespējamiem rezultātiem, taču patlaban nav informācijas, ka vēlēšanu process varētu tikt ārēji apdraudēts, atzīst Satversmes aizsardzības birojā.

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.