ABLV Bank: Nākamnedēļ bankā darbu zaudēs ap 300 cilvēkiem; New Hanza kvartāla būvniecība pārraukta

ABLV Bank līdzīpašnieks un padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs (no kreisās), bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis un valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds

Nākamnedēļ 30% darbinieku jeb aptuveni 300 cilvēku zaudēs darbu akciju sabiedrībā ABLV Bank, paziņojis bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis

Atlaisto vidū būs augsti kvalificēti darbinieki – finansisti, mārketinga speciālisti un citi. Bankas pārstāvis piebildis, ka tas nozīmē, ka atlaišanu piedzīvos ģimenes, kurās kopā ir aptuveni 700 bērnu vecumā līdz 12 gadiem. Kopumā uzņēmumā strādā vairāk nekā 900 cilvēku. 

«Lēmums par likvidācijas procesa sākšanu jau bija pieņemts neatkarīgi no mums. Mums bija jāpieņem lēmums, kā maksimāli pasargāt uzņēmumu, tāpēc pieņemts lēmums par pašlikvidāciju. Tas bija smagākais lēmums manā dzīvē, tas izdzēsa 25 gadu garumā veikto darbu un tas notika pusotras nedēļas laikā,» sacījis Bernis.

Bankas valdes priekšsēdētājs uzsvēris, ka akcionāru pilnsapulcē 26.februārī ticis uzdots veikt visas nepieciešamas darbības, lai atspēkotu FinCEN publiskoto ziņojumu, atgūstot reputāciju pasaules mērogā.

ABLV Bank līdzīpašnieks un bankas padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs sacījis, ka «patiesi grūti noticēt tam, kas ir noticis». Viņš solījis, ka bankas valde arī turpmāk ar vislielāko rūpību uzraudzīs visu, kas attiecas uz likvidatoru darbu.

Pamatojot, kāpēc banka izvēlējusies pašlikvidācijas ceļu, Bernis sacījis, ka valde šādi cenšas «pasargāt banku no neprofesionālas rīcības». Tāpat uzsvērts, ka visi jautājumi par bankas nākotni kopumā atkarīgi no likvidatoriem, kas vadīs šo procesu.

Bankas pārstāvji norāda, ka piecu dienu laikā bankai, kas gatavojas sākt pašlikvidāciju, Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) jāiesniedz likvidācijas plāns. FKTK šo plāno izskatīs 30 dienu laikā, lemjot par to, vai banka noteiktajā termiņā un pilnā apmērā spēs izpildīt saistības pret kreditoriem. Līdz brīdim, kamēr notiek izvērtēšana un likvidatoru apstiprināšana, bankas vadību turpina bankas valde.

ABLV Bank sava likvidācijas plāna ietvaros izvirzījusi kandidātus likvidatoru grupai, kuras sastāvā ir Elvijs Vēbers no Zvērinātu advokātu biroja Elvijs Vēbers un partneri, New Hanza Capital valdes priekšsēdētājs Andris Kovaļčuks un līdzšinējais SIA ABLV Corporate Finance valdes loceklis Arvīds Kostomārovs. Likvidatoru kandidāti līdz ar likvidācijas plānu būs jāapstiprina FKTK.

Attiecībā uz ABLV Bank finansētajiem projektiem un apakšuzņēmumiem, arī to darbība tiks pārtraukta vai atkarīga no likvidatora.

«Skaidrs, ka notikušais pavelk strīpu mūsu centiem Rīgā būvēt jauno darījumu kvartālu New Hanza, kurā bija plānots ieguldīt līdz vienam miljardam eiro. Biroja ēkas, skola, parks, citas izklaides vietas iedzīvotājiem, tas viss tiek iesaldēts. Būvdarbi ir pārtraukti, pārtraukta arī sadarbība ar visiem apakšuzņēmumiem. Protams, par visiem darbiem norēķināsimies tiklīdz būs tāda iespēja,» sacījis Oļegs Fiļs, piebilstot, ka par turpmākiem lēmumiem lems bankas likvidatori.

Kā ziņots, 23.februārī ECB pieņēma lēmumu neglābt banku un uzsākt likvidācijas procesu, kas jāīsteno atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem.

FKTK, izpildot ECB instrukciju, kopš 19.februāra uz laiku noteica ABLV Bank maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. Savukārt naktī uz sestdienu, 24.februāri, FKTK, ņemot vērā, ka ECB nav devusi instrukciju atcelt noteiktos maksājumu ierobežojumus, nolēma, ka ABLV Bank ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

ABLV Bank atzina, ka FKTK lēmums pēc būtības nozīmē, ka tuvākajā laikā var tikt uzsākts bankas likvidācijas process. FKTK lēmumu ABLV Bank saistīja ar politiskiem apsvērumiem. Pirmdien, 26.februārī, AS ABLV Bank ārkārtas akcionāru pilnsapulcē pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju.

ABLV Bank problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija (FinCEN) februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. FinCEN publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka ABLV Bank vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ASV finanšu ministra vietniece terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Sigala Mandelkere iepriekš atzīmēja, ka ABLV Bank ir padarījusi naudas atmazgāšanu par bankas uzņēmējdarbības pamatu. «Turklāt ABLV Bank ir veikusi pārskaitījumus korumpētām, politiski ietekmīgām personām un novirzījusi miljardiem dolāru publiskā korupcijā un aktīvu izvešanā ar fasādes kompānijas kontiem,» viņa sacīja.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas