bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 24.05.2019 | Vārda dienas: Ilvija, Marlēna, Ziedone

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Emīls Dombrovskis, spciāli BNN

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.

Lielbritānijas izstāšanās laiks no ES ir nolikts 2019.gada 30.marta plkst. 00:00 (pēc Centrāleiropas laika). Tuvojoties šai stundai, šķiet, apjukums gan starptautiski, gan pašā Lielbritānijā tikai pieaug un drīz sasniegs savu augstāko punktu.  Protams, ņemot vērā, ka Brexit ir bezprecedenta gadījums ES pastāvēšanas vēsturē, un Lielbritānijas lomu gan Eiropas, gan pasaules politikā, bija naivi cerēt, ka sarunās par izstāšanos abas puses ātri un ar platu smaidu paspiedīs rokas. Tomēr, jādomā, ka arī vairums no tiem gandrīz 52% britu, kuri balsoja par izstāšanos, cerēja šajā laikā gūt lielāku skaidrību par vienošanās nosacījumiem. 

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet ar vērā ņemamiem satricinājumiem Lielbritānijas iekšpolitikā. Premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) izteiktais ultimāts – pieņemt viņas plānu vai vienošanās netiks panākta vispār – ir izraisījis kritikas vilni gan viņas valdībā, gan sabiedrībā. Mejas plāns, dēvēts arī par «Chequers» [no angļu valodas – dambretes] plānu, starp Konservatīvas partijas biedriem tiek uzskatīts par «maigo» Brexit, ar joprojām lielu teikšanu Briselei. Viens no lielākajiem strīdus avotiem šobrīd ir neatrisinātais Īrijas-Ziemeļīrijas robežas jautājums. «Dambretes» plāns paredz, ka preču plūsmai starp Apvienoto Karalisti un ES Īrijā jānotiek bez muitas vai kādām citām pārbaudēm.

Mejas piedāvātais plāns ir tikai izcēlis nosacīto iekšpolitisko krīzi, kas gan Lielbritānijā ir augusi kopš referenduma ierosināšanas dienas. Tieši pārāk «maigā» plāna dēļ no ārlietu ministra amata atkāpās viens no dedzīgākajiem «stingrā» Brexit aizstāvjiem un kolorītākajām figūrām britu politikā – Boriss Džonsons (Boris Johnson). Džonsons, kurš nereti ir izcēlies ar krāšņiem epitetiem, Mejas plānu nodēvēja par «pašnāvnieku vesti apkārt britu konstitūcijai, un detonators ir nodots Briseles rokās».

Sašķeltība valda ne vien Mejas valdībā un partijā, bet arī pašā sabiedrībā. Ik pa laikam tiek arī teoretizēts par atkārtota referenduma nepieciešamību. Piemēram, Londonas mērs Sadiks Hans (Sadiq Khan) ierosināja veikt otro referendumu, apgalvojot, ka pirms divarpus gadiem Brexit atbalstītāju solījumi nav īstenojušies. Arī aptaujas liecina, ka vairums britu atbalstītu tautas balsojumu par gala vienošanos starp Lielbritāniju un ES. Ir arī pieaudzis to cilvēku skaits (šobrīd 53%), kas otra referenduma gadījumā atbalstītu palikšanu ES.

Savukārt noskaņojums ES arī ir samērā kaujiniecisks. Eiropas Komisijas (EK) Brexit sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē (Michel Barnier), ir paudis stingru nostāju pret Mejas plāna galvenajiem nosacījumiem, piemēram, vienotus noteikumus precēm, bet ne pakalpojumiem. Viņš uzskata, ka šādi nosacījumi iznīcinātu vienoto tirgu un Eiropas projektu, jo citas trešās valstis arī varētu prasīt līdzīgus atvieglojumus un izņēmumus. Arī EK prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) ir norādījis, ka Lielbritānijas izstāšanās bez vienošanās nav vēlamais iznākums, bet Eiropai tam ir jābūt gatavai.

Šo politisko drāmu noraugās arī Latvija un gandrīz simts tūkstošu Latvijas valsts piederīgo, kas ir emigrējuši uz dzīvi Lielbritānijā. Latvija jau no paša sākuma kā savu pozīciju ir izvirzījusi savu Lielbritānijā dzīvojošo pilsoņu nemainīgu statusu. Meja gan ir devusi mājienu, ka ES pilsoņiem varētu tikt pielāgoti tādi ierobežojumi kā, piemēram, uzturēšanās vīzas. Ir jāsaprot, ka Latvijas augstāko amatpersonu spējas ietekmēt Brexit sarunas starp pārējo 27 dalībvalstu interesēm ir ļoti limitētas. Ņemot vēra, ka Eiropas līderu duets Francija un Vācija ir pozicionējušas stingru un nepiekāpīgu nostāju attiecībā uz vienoto tirgu, kur neatliek daudz telpas kompromisam un kas padara nevienošanās scenāriju ticamāku, ES pilsoņiem tomēr varētu būt jāsaskaras ar uzturēšanās ierobežojumiem. Jāpiebilst, ka Saeimas vēlēšanu kontekstā partijas savās programmās nav centušās definēt savu pozīciju, par vēlamo Brexit iznākumu.

Ekonomisti atzīst, ka nevienošanās un vienota tirgus ierobežojumi nesīs Latvijas eksporta, ne dramatisku, bet kritumu. 2016.gadā Lielbritānija bija Latvijai sestais lielākais eksporta galamērķis ar 555 miljoniem eiro ieņēmumu un Latvijai pozitīvu preču tirdzniecības bilanci 348 miljonu eiro apmērā. Zaudējumi varētu būt ne tikai no krituma tirdzniecībā, bet arī sarūkošajiem Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem pēc Lielbritānijas izstāšanās. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ir izteikusies, ka «šo fondu samazinājums Brexit gadījumā nedrīkstētu kavēt Eiropas konkurētspēju».

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet pati finiša līnija vēl nav redzama vai pat novilkta. Ir iespējams, ka ar visu ES dalībvalstu atbalstu, izstāšanās nosacījumi vēl var tikt diskutēti pēc nākamā gada marta. Neviena no pusēm nav izrādījusi interesi ilgi meklēt kompromisu, kas gala iznākumu padara vēl neparedzamāku. Lai arī nevienošanās ar katru dienu kļūst aizvien ticamāka, visas iesaistītas puses, tai skaitā Latvija, ir ieinteresētas atrast risinājumu, kas pēc iespējas ātrāk nostabilizētu ES un Lielbritānijas attiecības.


Pievienot komentāru

Saņemti pirmie signāli par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu norisē

Valsts drošības dienests ir saņēmis pirmos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē.

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas ieviešanā ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, stāsta Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnijā

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnija sākumā, un to plānots pabeigt līdz gada beigām, paziņoja konkursā par atjaunošanas darbiem uzvarējušās Lietuvas kompānijas Vitras-S vadītājs Mihails Ļipkins.

VNĪ sāks ieviest koncepciju Nākotnes birojs

Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem kā privātais sektors: kā efektīvāk izlietot līdzekļus, kā nodrošināt darba vidi, kas palīdz sasniegt organizācijas mērķus.

Statistika: Jo vecāks, jo vientuļāks

2018.gadā 17% iedzīvotāju vecumā no 75 gadiem atzīmējuši, ka pēdējā mēneša laikā ir jutušies vientuļi visu laiku vai lielākoties, savukārt gados jaunāki cilvēki šādu atbildi sniedza desmit reizes retāk.

Daļa vēlētāju joprojām nesekmīgi mēģina nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Turpinoties iepriekšējai balsošanai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, daļa vēlētāju Rīgā nav informēti, ka piektdien, 24.maijā, iespējams nobalsot tikai tajā iecirknī, kurā viņi ir reģistrēti, un viņi neveiksmīgi centušies nobalsot citā balsošanas vietā.

RTAB «jauna» valde – par priekšsēdētāju iecelts tās līdzšinējais loceklis Grīnvalds

Par Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju ievēlēts Guntars Grīnvalds, kurš līdz šim RTAB darbojās kā valdes loceklis.

Video: Britu premejere Meja paziņo par atkāpšanos emocionālā uzrunā

Par demisiju paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, atzīstot, ka viņas valdībai nav izdevies atrisināt Brexit strupceļu. Atvadu uzrunā viņa to nosaukusi par britu valdību «lielāko izaicinājumu miera laikos».

Viedoklis: Oligarhu maks šoreiz nenostrādās – pirmās atklātās prezidenta vēlēšanas

Latvijas Valsts prezidents varētu būt smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iespēja uz apžēlošanu gadījumā, ja tiesa pēc vairākiem gadiem pasludina notiesājošu spriedumu viņa lietā. Tomēr, lai arī cik biezs būtu oligarhu maks, ZZS virzītais prezidenta kandidāts tiesībsargs Juris Jansons, visticamāk, netiks ievēlēts par nākamo Latvijas Valsts prezidentu – atklātais balsojums šo procesu apgrūtinās.

Igaunijas elektrotīklu operators apzīmogo pievienošanos Eiropas tīklam

Igaunijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums Elering ir parakstījis līgumu par pievienošanos sinhronizētajam kontinentālās Eiropas elektrotīklam, kas plānota kopā ar Latviju un Lietuvu.

Apsūdzēti divi vīrieši par cigarešu kontrabandu vairāk nekā miljona vērtībā

Abi apsūdzētie kāda uzņēmuma legālā cigarešu ražotnē nelikumīgi saražoja un glabāja 7 110 380 cigaretes Richman bez akcīzes nodokļa markām 1 137 660 eiro apmērā.

Pēc kopīgas alkohola lietošanas vīrietis sadur sievieti

Sievietei konstatēta durta brūce kājas augšstilbā un viņa nogādāta medicīnas iestādē.

EP vēlēšanās Lielbritānijā liedz balsot daudziem ES pilsoņiem

Lielbritānijā nepatīkamu pārsteigumu piedzīvojuši daudzi Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuriem Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā liegta iespēja balsot formalitāšu problēmu dēļ.

Tirgi ir iekļuvuši Brexit kņadas, ASV-Ķīnas tirdzniecības kara un Eiropas ekonomiskā vājuma perfektā vētrā

Pasaules biržu indeksi un naftas cenas ceturtdien, 23.maijā, kritās.

Par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā Koļegovu soda ar 3 010 eiro

Tiesa bijušo Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektori Ingu Koļegovu atzina par vainīgu nepatiesu ziņu norādīšanā valsts amatpersonas deklarācijā un piesprieda viņai naudas sodu 3 010 eiro apmērā.

Pierīgā un Jelgavas apkārtnē var būt palēnināta satiksme

Valsts autoceļu tīklā rit aktīva ceļu būvdarbu sezona, remontdarbi notiek vairāk nekā 20 reģionālo autoceļu posmos.

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% balsstiesīgo

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% jeb 61 305 balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.

Baltijas privātie dzelzceļa pārvadātāji iestājas par atvērtu tirgu brīvai konkurencei; gaidāma tikšanās ar Eiropas Komisiju

«Mēģinājumi uzsākt pārrobežu pārvadājumus sadarbībā ar citiem Baltijas kaimiņvalstu privātajiem pārvadātājiem tiek dažādos veidos traucēti ar mērķi saglabāt atkarību no vēsturiski izveidojušos valsts dzelzceļa uzņēmumu pakalpojumiem.»

NATO brīdina Krieviju par visaptverošu atbildi uz kiberuzbrukumiem

NATO ģenerālsekretārs brīdinājis Krieviju un citus iespējamos pretiniekus, ka militārā alianse ir gatava atbildēt uz kiberuzbrukumiem ar visiem līdzekļiem, kas ir tās rīcībā.

Bordāns: Bez JKP šī valdība nepastāvēs

Bez JKP Krišjāņa Kariņa valdība nepastāvēs, piektdien, paziņojis JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, komentējēt koalīcijas partneru mazo entuziasmu atbalstīt viņa ierosinājumu vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam.

Bērziņš un Strakšas diskreditē Valsts dzelzceļa administrācijas darbu, tā Iesalnieks

Iesalnieks atzīmē, ka diskreditējoša kampaņa rīkota arī iepriekš – 2017.gadā, kad VDzA uzsāka administratīvā pārkāpuma lietvedību pret LDz par to, ka uzņēmums slēpis finanšu datus.

Par komunisma slavināšanu deputātam Pimenovam izteikts brīdinājums

13.Saeimas deputātam Igoram Pimenovam par deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu izteikts rakstveida brīdinājums, par viņa izteikumiem Saeimas 28.marta un 4.aprīļa sēdēs.

Latvijā kļūs vēsāks; maija pēdējās dienās laikapstākļi uzlabosies

Piektdien, 24.maijā, Latvijai pāri virzīsies atmosfēras fronte, tādēļ saule mīsies ar mākoņiem un austrumos gaidāms īslaicīgs lietus, pērkona negaiss.

Piektdien varēs nobalsot tikai savā vēlēšanu iecirknī

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trešajā dienā – piektdien, 24.maijā – vēlētāji varēs balsot tikai iecirknī, kurā ir reģistrēti.

Maršruts nedēļas nogalei: Aspazijas kaķi un 55 stundu pārgājiens

Klāt maija pēdējā nedēļas nogale, kurā droši vien reti kurš gribēs sēdēt mājās, jo ārā taču ir maijs, kas jābauda, esot dabā, uz divriteņa, pilsētas svētkos un pasākumos.