bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 20.01.2019 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Emīls Dombrovskis, spciāli BNN

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.

Lielbritānijas izstāšanās laiks no ES ir nolikts 2019.gada 30.marta plkst. 00:00 (pēc Centrāleiropas laika). Tuvojoties šai stundai, šķiet, apjukums gan starptautiski, gan pašā Lielbritānijā tikai pieaug un drīz sasniegs savu augstāko punktu.  Protams, ņemot vērā, ka Brexit ir bezprecedenta gadījums ES pastāvēšanas vēsturē, un Lielbritānijas lomu gan Eiropas, gan pasaules politikā, bija naivi cerēt, ka sarunās par izstāšanos abas puses ātri un ar platu smaidu paspiedīs rokas. Tomēr, jādomā, ka arī vairums no tiem gandrīz 52% britu, kuri balsoja par izstāšanos, cerēja šajā laikā gūt lielāku skaidrību par vienošanās nosacījumiem. 

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet ar vērā ņemamiem satricinājumiem Lielbritānijas iekšpolitikā. Premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) izteiktais ultimāts – pieņemt viņas plānu vai vienošanās netiks panākta vispār – ir izraisījis kritikas vilni gan viņas valdībā, gan sabiedrībā. Mejas plāns, dēvēts arī par «Chequers» [no angļu valodas – dambretes] plānu, starp Konservatīvas partijas biedriem tiek uzskatīts par «maigo» Brexit, ar joprojām lielu teikšanu Briselei. Viens no lielākajiem strīdus avotiem šobrīd ir neatrisinātais Īrijas-Ziemeļīrijas robežas jautājums. «Dambretes» plāns paredz, ka preču plūsmai starp Apvienoto Karalisti un ES Īrijā jānotiek bez muitas vai kādām citām pārbaudēm.

Mejas piedāvātais plāns ir tikai izcēlis nosacīto iekšpolitisko krīzi, kas gan Lielbritānijā ir augusi kopš referenduma ierosināšanas dienas. Tieši pārāk «maigā» plāna dēļ no ārlietu ministra amata atkāpās viens no dedzīgākajiem «stingrā» Brexit aizstāvjiem un kolorītākajām figūrām britu politikā – Boriss Džonsons (Boris Johnson). Džonsons, kurš nereti ir izcēlies ar krāšņiem epitetiem, Mejas plānu nodēvēja par «pašnāvnieku vesti apkārt britu konstitūcijai, un detonators ir nodots Briseles rokās».

Sašķeltība valda ne vien Mejas valdībā un partijā, bet arī pašā sabiedrībā. Ik pa laikam tiek arī teoretizēts par atkārtota referenduma nepieciešamību. Piemēram, Londonas mērs Sadiks Hans (Sadiq Khan) ierosināja veikt otro referendumu, apgalvojot, ka pirms divarpus gadiem Brexit atbalstītāju solījumi nav īstenojušies. Arī aptaujas liecina, ka vairums britu atbalstītu tautas balsojumu par gala vienošanos starp Lielbritāniju un ES. Ir arī pieaudzis to cilvēku skaits (šobrīd 53%), kas otra referenduma gadījumā atbalstītu palikšanu ES.

Savukārt noskaņojums ES arī ir samērā kaujiniecisks. Eiropas Komisijas (EK) Brexit sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē (Michel Barnier), ir paudis stingru nostāju pret Mejas plāna galvenajiem nosacījumiem, piemēram, vienotus noteikumus precēm, bet ne pakalpojumiem. Viņš uzskata, ka šādi nosacījumi iznīcinātu vienoto tirgu un Eiropas projektu, jo citas trešās valstis arī varētu prasīt līdzīgus atvieglojumus un izņēmumus. Arī EK prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) ir norādījis, ka Lielbritānijas izstāšanās bez vienošanās nav vēlamais iznākums, bet Eiropai tam ir jābūt gatavai.

Šo politisko drāmu noraugās arī Latvija un gandrīz simts tūkstošu Latvijas valsts piederīgo, kas ir emigrējuši uz dzīvi Lielbritānijā. Latvija jau no paša sākuma kā savu pozīciju ir izvirzījusi savu Lielbritānijā dzīvojošo pilsoņu nemainīgu statusu. Meja gan ir devusi mājienu, ka ES pilsoņiem varētu tikt pielāgoti tādi ierobežojumi kā, piemēram, uzturēšanās vīzas. Ir jāsaprot, ka Latvijas augstāko amatpersonu spējas ietekmēt Brexit sarunas starp pārējo 27 dalībvalstu interesēm ir ļoti limitētas. Ņemot vēra, ka Eiropas līderu duets Francija un Vācija ir pozicionējušas stingru un nepiekāpīgu nostāju attiecībā uz vienoto tirgu, kur neatliek daudz telpas kompromisam un kas padara nevienošanās scenāriju ticamāku, ES pilsoņiem tomēr varētu būt jāsaskaras ar uzturēšanās ierobežojumiem. Jāpiebilst, ka Saeimas vēlēšanu kontekstā partijas savās programmās nav centušās definēt savu pozīciju, par vēlamo Brexit iznākumu.

Ekonomisti atzīst, ka nevienošanās un vienota tirgus ierobežojumi nesīs Latvijas eksporta, ne dramatisku, bet kritumu. 2016.gadā Lielbritānija bija Latvijai sestais lielākais eksporta galamērķis ar 555 miljoniem eiro ieņēmumu un Latvijai pozitīvu preču tirdzniecības bilanci 348 miljonu eiro apmērā. Zaudējumi varētu būt ne tikai no krituma tirdzniecībā, bet arī sarūkošajiem Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem pēc Lielbritānijas izstāšanās. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ir izteikusies, ka «šo fondu samazinājums Brexit gadījumā nedrīkstētu kavēt Eiropas konkurētspēju».

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet pati finiša līnija vēl nav redzama vai pat novilkta. Ir iespējams, ka ar visu ES dalībvalstu atbalstu, izstāšanās nosacījumi vēl var tikt diskutēti pēc nākamā gada marta. Neviena no pusēm nav izrādījusi interesi ilgi meklēt kompromisu, kas gala iznākumu padara vēl neparedzamāku. Lai arī nevienošanās ar katru dienu kļūst aizvien ticamāka, visas iesaistītas puses, tai skaitā Latvija, ir ieinteresētas atrast risinājumu, kas pēc iespējas ātrāk nostabilizētu ES un Lielbritānijas attiecības.


Pievienot komentāru

Politiķi pārliecināti par tuvošanos valdības apstiprināšanai

Par spīti atsevišķu KPV LV deputātu izteikumiem politiķi pēc kārtējām sarunām uzskata, ka ir soli tuvāk valdības apstiprināšanai.

Latvijā mājokļu cenu kāpums bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,6%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

NMPD: Dienesta darbinieku «masveida aizplūšana» patlaban ir apturēta

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā patlaban ir apturēta darbinieku «masveida aizplūšana», uzsver NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece Raita Krišjāne.

Kariņš ar partneriem sestdien turpinās darbu pie valdības deklarācijas

Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš sestdien, 19.janvārī, plāno turpināt darbu pie valdības deklarācijas, sadarbības līguma un fiskālās disciplīnas līguma izstrādes, organizējot jaunveidojamās valdības darba sanāksmi.

CSP aptaujās iedzīvotājus par datoru un interneta lietošanu

Pirmdien, 21.janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanu mājsaimniecībās, informē pārvalde.

Kuģa īpašnieks: Advokāti paveikuši visu iespējamo Senator aizstāvības kontekstā

Arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa Senator advokāti paveikuši visu iespējamo tā interešu aizstāvībai šajā lietā, pauž kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Rīgas satiksme pārtrauc Skanstes tramvaja projekta iepirkumus

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumu komisija piektdien, 18.janvārī, pieņēmusi lēmumu pārtraukt iepirkumu par Skanstes tramvaja līnijas izbūvi, kā arī iepirkumu par 12 zemās grīdas tramvaju iegādi.

Rīgas domē: Komitejas priekšsēdētāja ziņo par nenotikušu komitejas balsojumu; notiks vadītājas pārvēlēšana

Olga Veidiņa, esot Rīgas domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja, vienpersoniski ziņojumā mēram ierakstījusi, ka visa komiteja nobalsojusi par piemaksu Bāriņtiesas priekšsēdētājam Aivaram Krasnogolovam, lai gan komitejā šis jautājums vispār netika skatīts, telefonsarunā ar BNN pastāstīja RD opozīcijas deputāte Marija Balcere.

Zīle: Lielbritānijas neizstāšanās no ES vairs nav iespējama

Lielbritānijas neizstāšanās no Eiropas Savienības vairs nav iespējama, un to ir atzinuši pat tie britu politiķi, kuri iestājas pret Brexit, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma stāsta Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Roberts Zīle.

Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols. Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

Valsts kontrole aicina sabiedrību ziņot par nelietderīgiem objektiem pašvaldībās

Valsts kontrole aicina iedzīvotājus ziņot par, viņuprāt, nejēdzīgākajiem objektiem pašvaldībās – par sporta būvēm, kultūras centriem, izglītības iestādēm, rekonstruētiem ceļu posmiem un citiem objektiem, kuros ieguldīti lieli finanšu resursi, bet kuru lietderība un ilgtspēja jau sākotnēji ir bijusi apšaubāma.

VNĪ: Teritoriju Andrejostas ielā pārdos ievērojot sabiedrības un valsts intereses

Atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VAS Valsts nekustamie īpašumi nav pamata atteikt līdzšinējā zemes nomnieka SIA IB Latvija pieprasījumam atsavināt zemesgabalu Andrejostas ielā 17, informē VNĪ juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers.

Šorīt Latvijā daudzviet slideni ceļi

Šorīt lielākajā daļā Latvijas teritorijas apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem. Pa reģionālajiem autoceļiem apgrūtināta braukšana ir visā Latvijā, izņemot Dobeles, Liepājas, Saldus un Valkas apkārtni.

Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām pašlaik neizskan būtiski iebildumi

Topošās valdības veidošanas sarunās pašlaik neizskan būtiski iebildumi satiksmes ministra amata kandidāta Tāļa Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām.

Topošā koalīcija sola būt atvērtāka opozīcijas ierosinājumiem

Topošā koalīcija varētu izvērtēt opozīcijas ierosinājumus un konstruktīvākos no tiem arī atbalstīt, ceturtdien, 17.janvārī, žurnālistiem sacīja premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Nākamnedēļ temperatūra pazemināsies līdz mīnus 21 grādam

Pēc vējainākas un nokrišņiem bagātākas nedēļas, pastiprinoties anticiklona ietekmei, nākamajā nedēļā laika apstākļi kļūs stabilāki – laiks kļūs sausāks un termometra stabiņš slīdēs uz leju.

Apdraudot tiesiskumu, dalībvalstis varētu palikt bez ES naudas

Eiropas Savienības dalībvalstis, kas iejaucas tiesu darbā vai neapkaro korupciju, turpmāk varētu nesaņemt maksājumus no ES budžeta. To paredz ceturtdien, 17.janvārī, apstiprināts noteikumu projekts, par kuru BNN informējusi Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Facebook slēdzis simtiem ar Sputnik saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs

Sociālais tīkls Facebook ceturtdien, 17.janvārī, paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju Sputnik un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.

Lietuvas valdošā koalīcija aizskar preses brīvību, brīdina mediju eksperti

Starptautiskas mediju politikas notikumu pavēnī un bažās par apdraudējumu, kādu rada naidīga Krievijas rīcība, lietuviešu likumdevēji devušies savu Ungārijas un Polijas kolēģu pēdās un virza tiesību aktus, kur to ieviešanas gadījumā Lietuvā tiks iegrožota plašsaziņas līdzekļu brīvība un vārda brīvība.

NMPD pārtrauc ārkārtas situāciju Rīgas reģionālajā centrā

Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienests pieņēmis lēmumu par ārkārtas medicīniskās situācijas pārtraukšanu Rīgas reģionālajā centrā, BNN noskaidroja no dienesta pārstāves Ilzes Bukšas.

Ar Eigima partijas atbalstu par Daugavpils mēru ievēlēts jau reiz gāztais Elksniņš

Daugavpils mēra amatā ar bijušā domes priekšsēdētāja Riharda Eigima pārstāvētās Mūsu partijas atbalstu ceturtdien, 17.janvārī, ievēlēts savulaik no šī amata gāztais Andrejs Elksniņš.

IUB liedz slēgt 200 miljonus vērto NBS bruņoto automašīnu iegādes līgumu

Iepirkuma uzraudzības birojs aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt vispārīgo vienošanos ar Somijas uzņēmumu Oy Sisu Auto AB par aptuveni 200 miljonus eiro vērto bruņotu automašīnu iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī atcēlis iepirkuma komisijas lēmumu par sarunu procedūras rezultātiem.

Par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem jau vairāk nekā 140 pārkāpumu protokoli

Pēdējās nedēļas laikā Rīgas pašvaldības policija un Administratīvā inspekcija kopā konstatējuši 143 pārkāpumus par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem

Rīga pretendē uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu 2019.gadā

Latvijas galvaspilsēta Rīga ir izvirzīta prestižajam Eiropas labākā tūrisma galamērķa jeb European Best Destination titulam 2019.gadā.