bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.10.2018 | Vārda dienas: Drosma, Drosmis, Elīna

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Emīls Dombrovskis, spciāli BNN

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.

Lielbritānijas izstāšanās laiks no ES ir nolikts 2019.gada 30.marta plkst. 00:00 (pēc Centrāleiropas laika). Tuvojoties šai stundai, šķiet, apjukums gan starptautiski, gan pašā Lielbritānijā tikai pieaug un drīz sasniegs savu augstāko punktu.  Protams, ņemot vērā, ka Brexit ir bezprecedenta gadījums ES pastāvēšanas vēsturē, un Lielbritānijas lomu gan Eiropas, gan pasaules politikā, bija naivi cerēt, ka sarunās par izstāšanos abas puses ātri un ar platu smaidu paspiedīs rokas. Tomēr, jādomā, ka arī vairums no tiem gandrīz 52% britu, kuri balsoja par izstāšanos, cerēja šajā laikā gūt lielāku skaidrību par vienošanās nosacījumiem. 

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet ar vērā ņemamiem satricinājumiem Lielbritānijas iekšpolitikā. Premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) izteiktais ultimāts – pieņemt viņas plānu vai vienošanās netiks panākta vispār – ir izraisījis kritikas vilni gan viņas valdībā, gan sabiedrībā. Mejas plāns, dēvēts arī par «Chequers» [no angļu valodas – dambretes] plānu, starp Konservatīvas partijas biedriem tiek uzskatīts par «maigo» Brexit, ar joprojām lielu teikšanu Briselei. Viens no lielākajiem strīdus avotiem šobrīd ir neatrisinātais Īrijas-Ziemeļīrijas robežas jautājums. «Dambretes» plāns paredz, ka preču plūsmai starp Apvienoto Karalisti un ES Īrijā jānotiek bez muitas vai kādām citām pārbaudēm.

Mejas piedāvātais plāns ir tikai izcēlis nosacīto iekšpolitisko krīzi, kas gan Lielbritānijā ir augusi kopš referenduma ierosināšanas dienas. Tieši pārāk «maigā» plāna dēļ no ārlietu ministra amata atkāpās viens no dedzīgākajiem «stingrā» Brexit aizstāvjiem un kolorītākajām figūrām britu politikā – Boriss Džonsons (Boris Johnson). Džonsons, kurš nereti ir izcēlies ar krāšņiem epitetiem, Mejas plānu nodēvēja par «pašnāvnieku vesti apkārt britu konstitūcijai, un detonators ir nodots Briseles rokās».

Sašķeltība valda ne vien Mejas valdībā un partijā, bet arī pašā sabiedrībā. Ik pa laikam tiek arī teoretizēts par atkārtota referenduma nepieciešamību. Piemēram, Londonas mērs Sadiks Hans (Sadiq Khan) ierosināja veikt otro referendumu, apgalvojot, ka pirms divarpus gadiem Brexit atbalstītāju solījumi nav īstenojušies. Arī aptaujas liecina, ka vairums britu atbalstītu tautas balsojumu par gala vienošanos starp Lielbritāniju un ES. Ir arī pieaudzis to cilvēku skaits (šobrīd 53%), kas otra referenduma gadījumā atbalstītu palikšanu ES.

Savukārt noskaņojums ES arī ir samērā kaujiniecisks. Eiropas Komisijas (EK) Brexit sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē (Michel Barnier), ir paudis stingru nostāju pret Mejas plāna galvenajiem nosacījumiem, piemēram, vienotus noteikumus precēm, bet ne pakalpojumiem. Viņš uzskata, ka šādi nosacījumi iznīcinātu vienoto tirgu un Eiropas projektu, jo citas trešās valstis arī varētu prasīt līdzīgus atvieglojumus un izņēmumus. Arī EK prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) ir norādījis, ka Lielbritānijas izstāšanās bez vienošanās nav vēlamais iznākums, bet Eiropai tam ir jābūt gatavai.

Šo politisko drāmu noraugās arī Latvija un gandrīz simts tūkstošu Latvijas valsts piederīgo, kas ir emigrējuši uz dzīvi Lielbritānijā. Latvija jau no paša sākuma kā savu pozīciju ir izvirzījusi savu Lielbritānijā dzīvojošo pilsoņu nemainīgu statusu. Meja gan ir devusi mājienu, ka ES pilsoņiem varētu tikt pielāgoti tādi ierobežojumi kā, piemēram, uzturēšanās vīzas. Ir jāsaprot, ka Latvijas augstāko amatpersonu spējas ietekmēt Brexit sarunas starp pārējo 27 dalībvalstu interesēm ir ļoti limitētas. Ņemot vēra, ka Eiropas līderu duets Francija un Vācija ir pozicionējušas stingru un nepiekāpīgu nostāju attiecībā uz vienoto tirgu, kur neatliek daudz telpas kompromisam un kas padara nevienošanās scenāriju ticamāku, ES pilsoņiem tomēr varētu būt jāsaskaras ar uzturēšanās ierobežojumiem. Jāpiebilst, ka Saeimas vēlēšanu kontekstā partijas savās programmās nav centušās definēt savu pozīciju, par vēlamo Brexit iznākumu.

Ekonomisti atzīst, ka nevienošanās un vienota tirgus ierobežojumi nesīs Latvijas eksporta, ne dramatisku, bet kritumu. 2016.gadā Lielbritānija bija Latvijai sestais lielākais eksporta galamērķis ar 555 miljoniem eiro ieņēmumu un Latvijai pozitīvu preču tirdzniecības bilanci 348 miljonu eiro apmērā. Zaudējumi varētu būt ne tikai no krituma tirdzniecībā, bet arī sarūkošajiem Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem pēc Lielbritānijas izstāšanās. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ir izteikusies, ka «šo fondu samazinājums Brexit gadījumā nedrīkstētu kavēt Eiropas konkurētspēju».

Šobrīd sarunas ir iegājušas noslēguma stadijā, bet pati finiša līnija vēl nav redzama vai pat novilkta. Ir iespējams, ka ar visu ES dalībvalstu atbalstu, izstāšanās nosacījumi vēl var tikt diskutēti pēc nākamā gada marta. Neviena no pusēm nav izrādījusi interesi ilgi meklēt kompromisu, kas gala iznākumu padara vēl neparedzamāku. Lai arī nevienošanās ar katru dienu kļūst aizvien ticamāka, visas iesaistītas puses, tai skaitā Latvija, ir ieinteresētas atrast risinājumu, kas pēc iespējas ātrāk nostabilizētu ES un Lielbritānijas attiecības.


Pievienot komentāru

ABLV Bank klientiem garantētajās atlīdzībās no visas summas izmaksāti 69%

Likvidējamās ABLV Bank klientiem garantētajās atlīdzībās līdz šim izmaksāti 328,66 miljoni eiro, kas ir 69% no kopumā izmaksājamās summas, pastāstīja bankas Citadele korporatīvās komunikācijas vadītāja Ieva Prauliņa.

Kanādas marihuānas veikalos negaidīti liels pieprasījums

Kanādas likumīgajos marihuānas veikalos otrajā dienā, kopš psihoaktīvā augu preparāta pārdošana valstī legalizēta lietošanai izklaides nolūkā, novērots preces trūkums, jo pieprasījums no pircējiem ir negaidīti liels.

3+ Ģimenes karte veicinājusi pasažieru skaita pieaugumu sabiedriskajā transportā

Šī gada deviņos mēnešos ir divkāršojies sabiedriskajā transportā pārvadāto pasažieru skaits, kuri izmanto 3+ Ģimenes karti. Daudzbērnu ģimeņu locekļi reģionālajos autobusu un vilcienu maršrutos šogad pārvadāti 545 tūkstošus reižu, veidojot 1,5% no kopējā pārvadāto pasažieru skaita.

Policija: Rīgā samazinās alkohola lietošana neatļautās vietās

Rīgā 2018.gadā, salīdzinot ar 2014.gadu, pārkāpumi par alkohola lietošanu neatļautā vietā no 1 518 ir samazinājušies līdz 1 044 gadījumiem, vēsta Rīgas pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš. Šobrīd Rīgā ir 3 220 vietas, kurās var iegādāties alkoholu.

CVK paziņos un apstiprinās galīgos 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus

Šodien, 19.oktobrī, pulksten 13.00 notiks Centrālās vēlēšanu komisijas sēde, kurā paredzēts apstiprināt 13.Saeimas vēlēšanu rezultātus un nosaukt 13.Saeimā ievēlētos deputātus, ziņo CVK pārstāve Kristīne Bērziņa.

Putins: Bijušās Padomju republikas nožēlo PSRS galu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins norādījis, ka cilvēki bijušajās Padomju republikās nožēlojot, ka vairs nepastāv Padomju Sociālistisko Republiku Savienība.

Lūdz KNAB izvērtēt Ventspils domes un Ventspils naftas termināla 2,5 miljonu eiro darījumu

Valsts kontrole lūgusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Finanšu ministriju izvērtēt Ventspils pašvaldības un SIA Ventspils nafta termināls pērn veikto 2,5 miljonu eiro darījumu, norādīts VK revīzijā par 2017.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem.

Pirmās partiju sarunas ar Vējoni neiezīmē favorītu premjera kandidātu vidū

Partijas, kuras ceturtdien, 18.oktobrī, kā pirmās tikās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, neesot nosaukušas sev tīkamākos premjera amata kandidātus, toties apliecinājušas vēlmi veidot iespējami plašāku koalīciju, turpinot sarunas ar visām partijām, izņemot Saskaņu.

Oktobrim netipiski silto laiku nomainīs rudenīgāki laika apstākļi

Tuvākās nedēļas laikā silto laiku nomainīs lietaināks, vējaināks un ievērojami vēsāks laiks. Gaidāmajā nedēļas nogalē ievērojami pazemināsies gaisa temperatūra, bet nākamās nedēļas sākumā pastiprināsies rietumu puses vējš.

Vācija izdod Bulgārijai žurnālistes slepkavībā aizdomās turēto

Vīrietis, kuru Bulgārijā tur aizdomās par žurnālistes Viktorijas Marinovas slepkavību un kurš ticis arestēts Vācijā, ir izdots Bulgārijai, tā pavēstījušas vācu varasiestādes.

Merkele: Brexit vienošanās joprojām ir sasniedzama

Vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības joprojām ir sasniedzama, tā paziņojusi Vācijas kanclere Angela Merkele pēc Eiropas Savienības galotņu sanāksmes, kur nepiepildījās Briseles cerības sagaidīt sarunām izšķirošu pretimnākšanu no Londonas.

Lietuvā budžets ar rekordlielu deficītu un finansējumu izglītībai, veselībai

Lietuvas budžets piekto gadu pēc kārtas tiek pieteikts kā rekordists, jo atkal paredzēts nebijuša apmēra deficīts, kā arī tēriņi izglītībā, veselības aprūpē, inovāciju atbalstā un sociālās nevienlīdzības mazināšanā. Opozīcija par finanšu plānu izskās kritiski.

Maršruts nedēļas nogalei: Mazie Dziesmusvētki, Zemlika un eklēru darbnīca

Nedēļas nogale tuvojas straujiem soļiem, tāpēc aicinām ielūkoties Maršrutā, lai brīvdienas tiktu pavadītas pēc iespējas kvalitatīvāk.

Plāno ieguldīt 60 000 eiro HIV/AIDS reģistra uzlabošanā Latvijā

Sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz uzlabot epidemioloģisko datu ieguvi, uzglabāšanu un izmantošanu par saslimšanas gadījumiem ar HIV/AIDS. Grozījumu ieviešana un reģistra uzturēšanā Veselības ministrija plāno tērēt 60 000 eiro no ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Dabas liegumā Sedas purvs aiztur maluzvejniekus

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās pārvaldes vides inspektori šonedēļ Strenču novada Jērcēnu pagastā, dabas liegumā Sedas purvs vairākkārtēju pārbaužu rezultātā aizturēja četrus maluzvejniekus, kuri zivju ieguvei bija lietojuši neatļautus rīkus – ūdas, ziņo Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Maija Rēna.

Vairums iedzīvotāju uzskata, ka valdība nerespektē sabiedrības viedokli

Vairums Latvijas iedzīvotāju pārliecināti, ka kopumā valdība nerespektē sabiedrības viedokli, liecina pētījumu aģentūras SKDS veiktās aptaujas dati.

VK: Divos gados teju dubultojies sociālās apdrošināšanas iemaksas nemaksājošu saimnieciskās darbības veicēju skaits

Pēdējos divos gados ir gandrīz dubultojies saimnieciskās darbības veicēju skaits, kuri nereģistrējas kā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksātāji un neveic attiecīgās iemaksas, lai gan tas būtu jādara, teikts Valsts kontroles revīzijā par 2017.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem.

Krimā pēc masu slepkavības koledžā meklē līdzzinātāju

Krievijas anektētajā Krimas pussalā tiek meklēts iespējams līdzzinātājs masu slepkavam, kurš trešdien sarīkojis slaktiņu kādā skolā, nogalinot 20 cilvēkus, tā paziņojušas okupācijas varasiestādes.

Pērn ministriju izdevumi atlīdzībai auguši par 6%

Pērn ministriju centrālo aparātu izdevumi atlīdzībai bija 94 miljoni eiro, kas ir par 6% jeb 5,7 miljoniem eiro vairāk nekā 2016.gadā, revīzijā par Latvijas 2017.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem norāda Valsts kontrole.

Saeima otrajā lasījumā atbalsta Čeku loterijas likumprojektu

Saeima ceturtdien, 18.oktobrī, otrajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz rīkot čeku loteriju. Mudinot pircējus par saņemto pakalpojumu vai iegādāto preci pieprasīt kases čeku, kvīti vai biļeti, loteriju iedzīvotājiem plānots piedāvāt kā vienu no pasākumiem ēnu ekonomikas apkarošanai.

Rinkēvičs: Eiropadomes sarunu iznākums Brexit jautājumā nav pārsteigums

Tas, ka sarunās ar Lielbritāniju par tās izstāšanās nosacījumiem Eiropadomē nav panākts pietiekams progress, nav pārsteigums, uzskata ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

VID vēl joprojām kavē pārmaksāto nodokļu atmaksas

Valsts ieņēmumu dienests vēl joprojām kavē pārmaksāto nodokļu atmaksas un nepalielina vai tikai daļēji palielina atmaksājamo summu par nodokļu maksātājam pienākošās nokavējuma naudas apmēru, teikts Valsts kontroles revīzijā par 2017.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem.

ES-Lielbritānijas sarunās joprojām strupceļš; apsver diskusiju pagarināšanu

Eiropas Savienība galotņu sanāksmē nolēmusi, ka britu izstāšanās sarunās nav paveikts pietiekami, lai novembrī rīkotu ārkārtas samitu, kur spriest par atbalstu ES un Lielbritānijas vienošanās pamata principiem. Londona tikmēr piedāvājusi apsvērt ideju par garāku izstāšanās pārejas periodu.

KIB: Katru gadu iedzīvotāju saistību apjoms turpina palielināties

Katru gadu iedzīvotāju saistību apjoms turpina palielināties, attiecīgi pieaug arī kavēto maksājumu skaits.

CSP: Jaundzimušo skaits turpina kristies

Reģistrēto jaundzimušo skaits šī gada pirmajos deviņos mēnešos – 14 680 bērni – ir par 1 267 mazuļiem jeb 8% mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.