bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 27.02.2020 | Vārda dienas: Andra, Līva, Līvija
LatviaLatvija

AS Capitalia: Latvijā pietrūkst ilgtermiņa domāšanas valstiskā mērogā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

AS Capitalia vadītājs Juris Grišins

Valdībai, īstenojot ekonomikas politiku Latvijā ar mērķi uzlabot situāciju valstī, pietrūkst ilgtermiņa domāšanas. Turklāt uzņēmējdarbības veicināšanai būtu nepieciešama stabilāka nodokļu politika, portālam BNN norāda uzņēmumu mikrokreditētāja AS Capitalia vadītājs Juris Grišins.

Uzņēmums no šī gada novembra piedāvā jaunu biznesa pakalpojumu – Intelia kredītreitingu. Intelia individuāli katram uzņēmumam nosaka kredītreitingu jeb maksātspējas analīzi. Sagatavotais ziņojums ir izmantojams pēcapmaksas klientu izvērtēšanā un kredītlimitu noteikšanā, lai novērstu zaudējumus no sliktiem debitoriem. Pakalpojums ir izstrādāts balstoties uz banku un finanšu iestāžu uzņēmumu kreditēšanas metodoloģiju.

Pēdējā laika svarīgākie notikumi jūsu pārstāvētajā nozarē?

Ar Latvijas Garantiju aģentūras atbalstu 2014. gada jūlijā ir uzsākta jauna uzņēmumu mikrokreditēšanas programma, kuras ietvaros mazie un vidējie uzņēmumi var saņemt finansējumu ievērojami lētāk. Ņemot vērā banku salīdzinoši zemo interesi par mazo uzņēmumu kreditēšanu, nebanku mikrokreditēšanas tirgus turpina pakāpeniski attīstīties.

Vai izjūtat ekonomisko apstākļu uzlabošanos un uzņēmējdarbības augšupeju tirgū?

Jā. Mazo un mikro uzņēmumu pamata noieta tirgus ir ļoti reģionāls un balstīts uz vietējo patēriņu. Ņemot vērā pakāpeniski augošo iedzīvotāju pirktspēju, arī mazie uzņēmumi izmanto iespējas attīstīties, tajā skaitā piesaistot papildus finansējumu izaugsmei.

Kā vērtējat valdības īstenoto ekonomikas politiku, lai uzlabotu ekonomisko situāciju valstī?

Ņemot vērā manu iespēju redzēt, kā notiek atbalsta finanšu instrumentu plānošana Latvijā, es teiktu, ka valstiskā mērogā pietrūkst ilgtermiņa domāšanas. Uzņēmējdarbības veicināšanai, manuprāt, būtu nepieciešama stabilāka nodokļu politika, kā arī kopumā liberālāka attieksme pret iejaukšanos privātajā tirgū.

Kā uzņēmējdarbību ietekmē Latvijas politika? Kādas izmaiņas Latvijas likumdošanā jūs vēlētos redzēt? Kas traucē, kas palīdz?

Uzņēmējdarbības veicināšanai valsts gan veic virkni pozitīvu pasākumu, gan, diemžēl, arī negatīvu. Piemēram, valdes locekļu atbildību paaugstināšana, kā arī mikrouzņēmumu nodokļu celšana mazina jaunu uzņēmēju interesi par biznesa uzsākšanu. Mikrokreditēšanas jomā, savukārt, valsts īsteno ļoti nepārdomātas un agresīvas darbības, piemēram, uzsākot tiešu konkurenci ar privāto finansētāju (nebanku un banku) sektoru. Šādi precedenti grauj Latvijas finansējuma sektora ekosistēmu un veicina neefektīvu valsts līdzekļu izmantošanu.

Kā vērtējat nozares pozīciju Baltijas tirgū? Kāda ir konkurence ar Igauniju un Lietuvu?

Uzņēmumu mikrokreditēšana visās Baltijas valstīs ir līdzīgi attīstīta. Tikai Latvijā ar mikrokreditēšanu tieši nodarbojas arī valsts (caur Altum), negatīvi ietekmējot privātā sektora finansētājus. Specializēti uzņēmumi mikrokreditēšanas finansētāji specializējas tādās situācijās, kad banku aizdevumi uzņēmumiem nav pieejami vai nav piemēroti. Attiecīgi, tā ir salīdzinoši neliela un specifiska tirgus niša. Konkurences ar kaimiņvalstu uzņēmumiem nav, jo uzņēmumu mikrokreditēšana ir ļoti reģionāls bizness.

Kas ir jūsu nozares «trumpis» un kas «Ahilleja papēdis»?

Trumpis – uzņēmumu mikrokreditēšana ir jauna nozare, kas darbojas tikai no 2010.gada. Rietumvalstīs un Austrumeiropā specializēti mikrokreditētāji strādā jau vairāk nekā 20 gadus. Attiecīgi mums ir tuvu pieejama pieredze, kā veidot mikrokreditēšanas nozari, kā arī liels izaugsmes potenciāls.

«Ahileja papēdis» – uzņēmumu mikrokreditēšanas nozares attīstība ir atkarīga no komercbanku risku politikas. Ja bankas atsāks agresīvu kreditēšanu, kā tas bija 2007.gadā, tad tirgus apmērs nebanku uzņēmumu finansētājiem nozīmīgi saruks.

Vai izjūtat kvalificēta darba spēka trūkumu?

Nē. Mūsu nozarē ir augsts kvalificētu darbinieku skaits.

Kādas ir prognozes tuvākajiem pieciem gadiem? Nozarē ekonomiskā situācija uzlabosies, pasliktināsies, nemainīsies?

Ar pieņēmumu, ka labvēlīgi atrisināsies Krievijas – Ukrainas saspīlējums, mēs neredzam kādas nozīmīgas pazīmes, lai ekonomika saņemtu kādu negatīvu šoku. Attiecīgi, mūsuprāt, ekonomiskā situācija turpmākajos piecos gados turpinās uzlaboties līdzīgos tempos.

Ref: 102.000.102.8719


Pievienot komentāru

Lietuvai pērkot zemi Rail Baltica, daudziem īpašniekiem valsts maksātais atstāj rūgtumu

Lietuvā sirreāla vīzija par dzelzceļa satiksmi ar ātrumu 250 km/h jau 2026.gadā – ja tā piepildīsies – būs īstenota uz daudzu zemes īpašnieku rēķina. Valsts no viņiem atpērk zemi sliežu ceļa klāšanai, bet maksā, daļas īpašnieku skatījumā, cenu, kas ir būtiski zem tirgus vērtības.

Pērn ievērojami pieaudzis krimināllietu skaits noziedzīgu līdzekļu legalizēšanā

Ja 2017.gadā uzsākta kriminālvajāšana 16 krimināllietās pret 40 personām, tad 2019.gadā tās bijušas 65 krimināllietās, kā arī uzsākta kriminālvajāšana pret 118 personām.

Igaunijā novēro uzņēmumu apgrozījuma un ieguldījumu kāpumu

Igaunijas uzņēmumi 2019.gadā veikuši kopumā 3,2 miljardus lielus ieguldījumus, kas ir par vienu piektdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, tā liecina sākotnējie dati par pagājušo gadu, ko publicējusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Grieķijā trešo dienu turpinās sadursmes, protesti pret migrantu nometņu celtniecību

Grieķijā vairāk nekā 60 cilvēki guvuši ievainojumus sadursmēs, kas norisinās Lesbas un Čiosas salās, cilvēkiem protestējot pret jaunu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru būvniecību, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Latvijā būvniecības izmaksu kāpums janvārī bijis 2,8%

Strādnieku darba samaksa pieauga par 7,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%, bet būvmateriālu cenas pieauga par 1,6%.

Reģionālās slimnīcas norāda uz augstu pieprasījumu pēc aizsargtērpiem

Jaunā koronavīrusa COVID-19 uzliesmojumu dēļ pašlaik ir ievērojami audzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsargtērpiem, līdz ar to ir palielinājušās arī to cenas, atklāj reģionālo slimnīcu vadītāji.

Lietuvas trikotāžas ražotājs saņem Greenpeace apstiprinājumu par bīstamu ķimikāliju neizmantošanu

Lietuvas apģērbu ražotājs Utenos Trikotažas izturējis starptautiskās vides aizsardzības organizācijas Greenpeace pārbaudes par videi draudzīgu un izsekojamu ražošanas procesu, raksta Lietuvas raidorganizācija LRT.

Pūce: EK ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības

Eiropas Komisijas ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības ar lielāku kapacitāti un iespējām sniegt salīdzināmas kvalitātes pakalpojumus.

Saeima maina ģenerālprokurora atlases kārtību

Uz ģenerālprokurora amatu varēs pretendēt visu līmeņu tiesu tiesneši un visu amatu prokurori ar atbilstošu darba stāžu, tādējādi paplašinot iespējamo kandidātu loku.

No 1.marta tiks paaugstinātas alkoholisko dzērienu cenas

Saskaņā ar grozījumiem likumā Par akcīzes nodokli 2020.gada 1.martā tiek paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, izņemot raudzētos dzērienus līdz 6 tilpumprocentiem.

Akciju cenas mainās dažādos virzienos, koronavīrusam turpinot izplatīties

Ķīnā koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits pieauga lēnāk nekā iepriekš, toties infekcijas gadījumi parādījās vēl astoņās valstīs, palielinot valstu skaitu ar koronavīrusa gadījumiem līdz apmēram 40.

Itālijā dienas laikā 80 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi

Itālijā koronavīrusa infekcija konstatēta 400 cilvēkiem, no kuriem 80 konstatēti trešdienas, 26.februāra, laikā. Eiropas Komisija uzskata, ka vīrusa situācija ES ir jārisina pragmatiski, neceļot paniku, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Patlaban neredz pamatu Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju jaunā koronavīrusa dēļ

Latvijā šobrīd nav apstiprināts neviens koronavīrusa COVID-19 gadījums. Vienlaikus situācija var būt strauji mainīga, ņemot vērā saslimstības pieaugumu citās pasaules valstīs, tajā skaitā Itālijā.

Astoņu mēnešu laikā saņemti 435 trauksmes cēlāju ziņojumi

No visiem iesniegumiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanas.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli, gatavojoties koronavīrusam

Lietuva, kur pagaidām nav konstatēti jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumi, ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli kā preventīvu soli, lai sagatavotos iespējamam infekcijas uzliesmojumam, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!