bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 20.08.2018 | Vārda dienas: Bernhards, Boriss
LatviaLatvija

Conexus: Jāmeklē jauni veidi, kā izmantot Inčukalna dabasgāzes krātuvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

AS Conexus Baltic Grid valdes locekle Zane Kotāne.

Līdz ar dabasgāzes tirgus liberalizāciju ir jāmeklē jauni veidi, kā izmantot Inčukalna dabasgāzes krātuvi, uzsver AS Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

«Inčukalns šobrīd ir zināmās tirgus krustcelēs, kad ir jāmeklē jauni veidi, kā krātuvi izmantot. Pagājušajā gadā sākām pie tā strādāt, un Dānijas kompānija Ramboll veica Eiropas Savienības finansētu pētījumu, kā varētu mainīties Inčukalna loma pēc tirgus liberalizācijas un kādi ir jaunie produkti vai lietas, ko Inčukalnam tirgū vajadzētu darīt,» teic Kotāne.

Runājot par galvenajiem pētījuma secinājumiem, viņa atzīmē, ja agrāk Inčukalns strādāja pārsvarā kā sezonāla krātuve – vasarā notika iesūknēšana un ziemā iesūknētā gāze tika lietota -, tad ir norādīti vēl divi krātuves izmantošanas mērķi, kas pamazām aizstātu sezonālo krātuvi. Viens no tiem ir tā saucamās īstermiņa krātuves izmantošanas variants, bet otrs – apgādes drošības vajadzība.

«Tirgū bieži runā par īstermiņa izmantošanu, saprotot, ka tas nozīmē divas dienas, bet īstermiņa izmantošana krātuvē ir nedaudz cita lieta. Runa ir par to, ka tiek izmantotas cenu svārstības dabasgāzes tirgū, un dabasgāzes tirgus ir ļoti mainīgs. Dabasgāzes biržā cenas svārstās daudz un dažādu faktoru ietekmē, savukārt krātuve kalpo tirgotājam kā veids, kā vadīt un piefiksēt cenas,» skaidro Conexus vadītāja.

Tāpat viņa stāsta, ka krātuve var kalpot arī kā sašķidrinātās dabasgāzes tā saucamais parkings. «Tāda veida kustība ir specifiska. Kad kuģis ir ienācis Klaipēdā, to pēc iespējas ātrāk vajag iztukšot, līdz ar to tehniskajiem procesiem un krātuves produktiem jābūt pakārtotiem tam, lai ekonomiski ātrākā veidā dabasgāze no kuģa nonāktu krātuvē,» norāda Kotāne.

Kā vēl vienu krātuves darbības virzienu viņa min «pīķa» pieprasījuma nodrošināšanu. «Dabasgāzes patēriņš ir ļoti mainīgs. Piemēram, Latvijā vasarā patēriņš var būt vien miljons kubikmetru dienā, bet ziemā pat 12 miljoni kubikmetru dienā. Šos pīķus nodrošināt bez krātuves nav viegli. Tas ir veids, kā krātuvei nākotnē varētu būt lielāka loma. Ja vēsturiski Latvijas Gāze krājumus plānoja, prognozējot plūsmas, tad tagad tirgotājiem ir jādomā pašiem un krātuve ir rīks, lai varētu darīt šādas lietas,» atzīmē Conexus valdes priekšsēdētāja.

Lai gan līdz šim krātuvē investīcijas ir bijušas pietiekamas un tā uzturēta ļoti labā stāvoklī, jaunu darbības režīmu nodrošināšanai, ir nepieciešami kapitālieguldījumi. «Ir jāsaprot iespējas pie tā paša dabasgāzes apjoma, kas ir krātuvē, izdot lielāku apjomu pārvades sistēmā, ja ir tāda vajadzība. Mēs strādājam pie savākšanas punktu renovācijām tādā formā, ka ne tikai tiek aizstātas vecās iekārtas, bet tiek mainīts tehnoloģiskais process, atdalot katru no urbumiem, lai tie būtu individuāli vadāmi. Šobrīd krātuves urbumus vada kopā, bet, veicot atdalīšanu, atdeve būtu pavisam cita. Tāpat attiecībā uz urbumu rekonstrukcijas darbiem viena lieta ir drošība, piegādes laiku maiņa, bet otra lieta – tādu tehnoloģiju izvēle, kas ļautu urbumam strādāt efektīvāk. Tieši to prasa tirgus apstākļi – ātri un elastīgi nodrošināt tirgotājiem nepieciešamās lietas,» stāsta Kotāne.

Pēc viņas teiktā, Inčukalna krātuve varētu pretendēt uz Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu šo projektu īstenošanai. «Šobrīd strādājam, lai Ramboll ieteiktos kapitālieguldījumus paši izpētītu un izvērtētu un varētu gatavoties līdzfinansējuma pieteikuma iesniegšanai. Iepriekš Latvijas Gāzei šis finansējums nebija pieejams, jo Latvijā nebija ieviesta attiecīgā direktīva un nebija veikta uzņēmuma sadalīšana, taču tagad Conexus varēs pieteikties līdzfinansējumam, lai vismaz daļēji finansētu nepieciešamos kapitālieguldījumus,» sacīja Conexus vadītāja un prognozēja, ka pieteikšanās konkursam tiks izsludināta jau šogad.

Vienlaikus viņa apliecināja, ka pieteikties ES līdzfinansējumam kompānija varēs arī pirms sertifikācijas iziešanas.

Ref:224.000.103.3731


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: VID meklē «nevainojamu reputāciju». Bezdarba līmenis Latvijā. OIK sarunu turpinājums

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Deputāti; Virzība; Nākotne; Paziņojums; Pārmaiņas.

Ar krosa motocikliem bojā zemsedzi dabas parkos un Ķemeru Nacionālajā parkā

Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori vairākās vietās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ieskaitot Ķemeru Nacionālo parku, šajā vasarā konstatējuši, ka ar krosa motocikliem ievērojami bojāta mežu un kāpu zemsedze, kas var atstāt ilgstoši nelabvēlīgu ietekmi uz augāju un biotopiem.

Oktobrī skatīs Eigima sūdzību par lēmumu, kas skar politiķa valsts valodas prasmes

24.oktobrī plkst.10 Daugavpils tiesa Preiļos sāks skatīt Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima sūdzību par Valsts valodas centra pieņemto lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā attiecībā uz viņa valsts valodas lietojumu.

Ar mentoru apmācību uzsāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks uzsāk mentoru kustību, lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Rīgas Centrāltirgū konfiscē 231 579 gabalus tabakas izstrādājumu un 131 litru alkohola

Pagājušajā nedēļā Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem par tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielos apjomos. Kopumā tika veiktas 176 sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika izņemti 231 579 gabali tabakas izstrādājumu un 131 litrs alkoholisko dzērienu bez Latvijas Republikas akcīzes nodokļu markām.

Eurostat: Latvijā jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Noslēdzas SPRK izsole par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalnā

Pēc saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, AS Conexus Baltic Grid, ņemot vērā SPRK norādījumus, pieņēma lēmumu apstiprināt daļu no izsoles 2.varianta ietvaros iesniegtajiem piedāvājumiem par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.–2019.gadā.

No Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītro septiņus tiesātus deputāta kandidātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 17.augustā, lēma no 13.Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītrot septiņus tiesātus deputāta amata kandidātus, savukārt attiecībā uz vēl vienu lēmuma pieņemšana atlikta uz nākamo sēdi, noskaidrots komisijā.

Turpmāk «baltās tiesības» būs vajadzīgas arī topošajiem traktora vadītājiem

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu izmaiņām Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī.  Grozījumu projekts paredz, ka turpmāk personām, kuras mācīsies vadīt traktortehniku, būs nepieciešama traktortehnikas vadītāja braukšanas mācību atļauja.

NVA aicina darba devējus pieteikties subsidēto darba vietu izveidei

Līdz šī gada 27.augustam piecpadsmit Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs darba devēji var pieteikties subsidēto darba vietu izveidei Eiropas Sociālā fonda projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem ietvaros. Tā ir iespēja piesaistīt savam uzņēmumam vajadzīgos darbiniekus, subsidētajās darba vietās nodarbinot NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemot ESF finansiālu atbalstu.

Topošie prokurori «izkrīt» pārbaudēs – puse amata pretendentu nenokārto pārbaudījuma otro kārtu

Vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma otro kārtu nav nokārtojusi aptuveni puse prokurora amata pretendentu.

Apstiprina Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāju

Talsu novada domes sēdē ar balsu vairākumu tika apstiprināta jaunā Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja. Iegūstot lielāko punktu skaitu izsludinātajā atklātajā konkursā, amatam tika virzīta Marika Grohjacka. Viņa jaunos amata pienākumus sāks pildīt 3.septembrī, informē Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko.

Lidosta Rīga pirmo pusgadu noslēdz ar apgrozījuma pieaugumu par 13%

Starptautiskā lidosta Rīga šī gada 1.pusgadu ir noslēgusi ar apgrozījuma pieaugumu par 13%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina lidostas nerevidētais saīsinātais starpperiodu pārskats par sešiem mēnešu periodu līdz 2018.gada 30.jūnijam.

Prāta Vētras koncerts, veikala atklāšana un remonti – daudzviet satiksmes ierobežojumi

Saistībā ar Prāta Vētras koncertu Mežaparka Lielajā estrādē no 17.augusta pulksten 15.00 līdz 18.augusta pulksten 8.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt Meža prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Inčukalna ielai un Kokneses prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Meža prospektam.

Izsludina jaunu konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu; kā pirmā prasība – nevainojama reputācija

Valsts kanceleja izsludinājusi atklātu konkursu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Pretendentu pieteikšanās beigu termiņš ir 14.septembris. 

Spirta ražošana Latvijā pirmajā pusgadā samazinājusies par 19,2%

Šogad pirmajā pusgadā Latvijā saražotā spirta apmērs samazinājies par 13,8%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

CVK lems par četru deputātu kandidātu iespējamo sadarbību ar VDK

Centrālā vēlēšanu komisija ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra. Informācija liecina, ka CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.

Saskaņai savos priekšvēlēšanu izdevumos būs jāiekļauj maizes dalīšana kebabnīcā

Politiskajai partijai Saskaņa savos 13.Saeimas vēlēšanu aģitācijas izdevumos būs jāiekļauj arī līdzekļi, kas tērēti, tās deputāta kandidātam dalot pensionāriem bezmaksas maizi kebabnīcā Bolderājā, vēsta TV3 ziņas.

Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas

Eiropas un ASV biržās ceturtdien, 16.augustā, kāpa akciju cenas, cerībām par gaidāmajām Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības sarunām pieklusinot bažas par Turcijas ekonomikas nedienām.

Brīvdienās būs silti, dažviet pat karsti laikapstākļi

Piektdien, 17.augustā, debesis daļēji aizklās mākoņi un ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam vējam, nakts otrajā pusē un no rīta atsevišķos rajonos veidosies migla. Dienā maksimālā gaisa temperatūra būs +22...+26 grādi pēc Celsija, bet naktī gaiss atdzisīs līdz +11…+16 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.