bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 08.04.2020 | Vārda dienas: Dana, Dans, Danute, Edgars
LatviaLatvija

De facto: Koļegovas deklarāciju lietā aizdomas par darbībām ar SIA Pallogs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Inga Koļegova

Skandāls par Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektores Ingas Koļegovas amatpersonas deklarācijām, kas izcēlās pirms pusotra gada, kad viņa pretendēja uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājas amatu, uzvirmojis ar jaunu jaudu. Koļegovas tā arī netapusī darbavieta pabeidza izmeklēšanu un nosūtīja prokuratūrai kriminālprocesu par nepatiesām ziņām viņas deklarācijās. Apsūdzības gadījumā tas var radīt izmaiņas arī VVD vadībā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Tikmēr agrāk aktīvākie Koļegovas aizstāvji – premjers un finanšu ministre – par notikušo nav pārāk runīgi.

Raidījumā atgādina, ka VVD vadītāja Inga Koļegova 2016.gada vasarā gandrīz kļuva par VVID ģenerāldirektori. Pēc pirmā konkursa uz šo amatu, kas beidzās bez rezultāta, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) nolēma VID vadībā virzīt ierēdni Koļegovu. Straujo virzīšanu nobremzēja Vienotības iebildumi, pamatā – kandidātes neizprotamo deklarāciju dēļ. Tas tolaik saasināja partijas attiecības ar premjeru Māri Kučinski (ZZS), kurš nostājās finanšu ministres pusē.

Galu galā Koļegova pati no kandidēšanas atteicās, norādot, ka viss process esot pārlieku politizēts. Vēlāk gan atklājās, ka tas notika tieši dienā, kad virs viņas galvas savilkās kriminālprocesa mākoņi. VID pēc administratīvā pārkāpuma lietas materiālu pārbaudes tos nodeva Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Pēc neliela riņķa danča starp iestādēm lieta atgriezās VID Finanšu policijā, kas vēlāk arī sāka kriminālprocesu par nepatiesām ziņām Koļegovas deklarācijā lielā apmērā. Rezultāts pagaidām ir tāds, ka nu lieta ir nodota prokuratūrai apsūdzības celšanai, atgādina de facto.

Valsts ieņēmumu dienestā uzskata, ka nepatiesās ziņas Koļegovas deklarācijā ir saistītas ar vairāku veidu darījumiem, tostarp ar dividendēm, ko viņa saņēma no uzņēmuma Pallogs. Tas agrāk daļēji piederēja Koļegovai, bet tagad viņa kapitāldaļas ir nodevusi savam brālim Mārim Zudānam.

De facto vēsta, ka saskaņā ar Koļegovas amatpersonas deklarācijām, koka palešu ražošanas uzņēmums Pallogs viņai izmaksāja prāvas dividendes. 2013.gadā tie bija 240 tūkstoši latu jeb apmēram 340 tūkstoši eiro, 2014.gadā – 380 tūkstoši eiro, bet 2015.gadā – 320 tūkstoši eiro. 2013.gada deklarācijā Koļegova norādīja, ka visu dividendēs saņemto naudu viņa aizdevusi brāļa ģimenei mājas būvniecībai un uzņēmumam Cones Construction, kura īpašnieks arī ir viņas brālis Māris Zudāns. Savukārt 2014.un 2015.gados dividendēs saņemtās summas Koļegova ir dāvinājusi. Viņa pati publiski skaidroja, ka atdāvinājusi šo naudu brālim, kurš kā uzņēmuma vadītājs pats to arī esot nopelnījis.

Izmeklēšana notika ne tikai par Pallogs dividendēm, turklāt VID ieskatā nepatiesās ziņas  Koļegovas deklarācijā paustas apzināti. «Pārsvarā ir darījumi ir dividendēm, ar dividenžu pārskaitīšanu, ar dividenžu dāvināšanu, kā arī ar citiem darījumiem. (…) Runa ir par trīs atsevišķiem gadiem, trīs deklarācijām, par trīs dažādām situācijām, kur katrā gadījumā apstākļi bija dažādi, kā arī nepatiesās ziņas, kuras tika norādītas, bija par dažādiem darījumiem. Tā kā par kļūdu šinī gadījumā runāt mēs nevarētu. To apliecina arī kriminālprocesā iegūtie pierādījumi,» stāsta VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora p.i. Kaspars Podiņš.

Koļegova iepriekš liecības sniedza, taču pārtrauca to darīt pēc tam, kad janvāra beigās viņai piemērots aizdomās turētās statuss. Runāt par lietu Koļegova pagaidām atsakās arī ar de facto, jo šobrīd nekāda apsūdzība viņai neesot celta. «Es nākamnedēļ tikšos ar prokuroru, un tad arī pēc tam varēs kaut ko arī teikt. Šobrīd nav komentāru,» telefonsarunā ar de facto paziņoja VVD ģenerāldirektore.

Savulaik nepatiesu ziņu apzinātu sniegšanu Koļegova ir kategoriski noliegusi. «Es esmu norādījusi savu mantisko stāvokli. Pēc deklarācijas ir redzams, kādus līdzekļus es esmu saņēmusi, un par šiem līdzekļiem ir nomaksāti visi nodokļi. Un tas ir pats, pats galvenais. Un aizķerties tikai aiz tā, ka viens cilvēks ir vienā tabuliņā kaut ko nepareizi aizpildījis… Patiesībā tas nav pareizi,» 2016.gada augustā viņa klāstīja LTV raidījumam Panorāma.

Tikmēr Koļegovas brāļa, SIA Pallogs vadītāja Māra Zudāna viedokli par māsas deklarācijās norādītajām ziņām iegūt neizdevās. Birojā, kas atrodas uzņēmuma ražotnē Koknesē, pavēstīja, ka Zudāns ir Holandē.

VID apgalvo, ka izmeklēšanas noslēguma fāzē pildīti vairāki prokuratūras norādījumi, tostarp – atzīt Koļegovu par aizdomās turēto un nosūtīt lietu kriminālvajāšanas sākšanai. Tāpēc visai ticams ir scenārijs, ka apsūdzība VVD vadītājai nākamnedēļ tiks celta, atzīmē raidījumā.

Tāpat de facto norāda, ka likums paredz, ka ierēdni, pret kuru uzsākta kriminālvajāšana, var atstādināt no amata pienākumu izpildes, apturot algas izmaksu, kas tiek kompensēta attaisnošanas gadījumā. Iestādes vadītāju atstādināt var ministrs. VVD gadījumā tas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Viņš apgalvo, ka ar Koļegovu vēl nav sazinājies, jo viņa kopš 5.februāra ir paņēmusi darba nespējas lapu: «Šādas iespējas ir arī šim procesa virzītājam pieņemt lēmumu, ja viņš uzskata, ka tas kaut kādā veidā var ietekmēt arī konkrētās iestādes darbību. Bet mēs redzam, ka šeit tomēr ir jautājums, kas skar ne tik daudz iestādes darbību kā deklarācijas aizpildīšanu un, iespējams, nepilnīgu aizpildīšanu. Bet, protams, mēs visus faktorus izvērtēsim, arī par iespējamo atstādināšanu.»

Uzzinājis par izmeklēšana uzskatu, ka nepatiesas ziņas esot sniegtas apzināti, Gerhards atzīst: «Nu tas ir, protams, faktors, kas katrā ziņā par reputāciju droši vien neatstāj šo labāko [iespaidu], ja tur bijusi apzināta rīcība vai kā. Tas arī jāizvērtē.»

Premjers Māris Kučinskis savulaik pauda nožēlu par to, ka Koļegova neizturēja spiedienu un atsauca savu kandidatūru uz VID vadītājas amatu. Tagad viņš skaidro – toreiz bijis satraucies par kādām aizkulišu spēlēm, taču šobrīd bažu par tādām viņam neesot: «Nu, ja godīgi, tad es nevarēju iedomāties, ka kādam no ierēdņiem, pie tam arī ņemot vērā, ka deklarācijas jau sen ir ieviestas un tās tiek ļoti rūpīgi pārbaudītas, ka tikai virzība uz amatu ir pamats, lai kaut kādu atrastu nepatiesu ziņu ierakstīšanu. Ja tāda ir bijusi, nu tad tā līdz galam ir arī jānovada.»

Vaicāts, vai tas liecina, ka amatpersonu deklarāciju uzraudzības sistēma tomēr nestrādā tik labi, cik vajadzētu, Kučinskis norāda: «Jā, mēs jau pēc tās reizes arī aprunājāmies gan ar VID, gan ar KNAB, ka tomēr šobrīd, es domāju, likumdošana ir daudz vairāk pilnveidota. Ir vairāki citi arī jauni mehānismi, lai būtu ļoti grūti deklarācijā kaut ko noslēpt.»

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola bija komandējumā Ņujorkā, kur piedalījās globālā konferencē par nodokļiem, tāpēc situāciju, kurā nonākusi viņas agrākā favorīte uz VID vadītājas amatu, publiski nekomentēja, norāda de facto.

Ref:224.000.103.3831


Pievienot komentāru

Lietuvā ļauj valdībai regulēt cenas

Lietuvas Seima deputātu vairākums ir atbalstījis tiesību akta grozījumu projektu, kas paredz atļaut valdībai noteikt pirmās nepieciešamības preču cenas, kamēr valstī ir spēkā karantīna, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

ES valstis nespēj vienoties par kopīgu aizņemšanos finanšu tirgos

ES finanšu ministri aizvadījuši 15 stundas ilgas sarunas par vēlamo ceļu kā valstīm un blokam kopumā atgūties no ekonomiskā satricinājuma, ko radījis COVID-19. Valstis pagaidām nav atradušas kopsaucēju, vēsta franču ziņu aģentūra AFP.

Pret Lembergu uzsākts kriminālprocess par neslavas celšanu

Kā iesniegumā Valsts policijai norāda Kristovskis, smagos noziegumos apsūdzētās augstās valsts amatpersonas Lemberga melīgiem izdomājumiem, ar kuriem viņš publiski ceļ neslavu Kristovskim, ir salīdzinoši gara vēsture.

Kariņš: Šajā krīzē finansiāli esam ļoti labi situēti

Šajā krīzē esam ļoti labi situēti finansiāli, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Uhaņā pirmoreiz kopš janvāra atceļ karantīnu

Ķīnas pilsētā Uhaņā, kur aizsākās jaunā koronavīrusa pandēmija, ir atcelta karantīna. Tas noticis pirmoreiz kopš 23.janvāra.

Pieejamais atbalsts COVID-19 krīzes ierobežošanai sasniedzis četrus miljardus

«Līdzekļu pietiek, lai varētu atbalstīt ekonomiku krīzes pārvarēšanai un stimulētu ekonomiku pēc krīzes,» uzsvēra finanšu ministrs.

Somija pastiprinās robežkontroli ar Zviedriju, Norvēģiju

Somija ir izziņojusi stingrus robežšķērsošanas ierobežojumus ar kaimiņvalstīm Zviedriju un Norvēģiju, kur COVID-19 uzliesmojums ir plašāks nekā Somijā.

Valdība atbalsta Zvidriņas sodīšanu ar atbrīvošanu no VZD ģenerāldirektores amata

Ministru kabinets atbalstījis Tieslietu ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, ar kuru atstādinātajai Valsts zemes dienesta ģenerāldirektorei Solvitai Zvidriņai piemērojams disciplinārsods – atbrīvošana no amata.

Austrālijā attaisno par pedofiliju notiesātu kardinālu

Tiesa Austrālijā ir attaisnojusi katoļu baznīcas kardinālu Džordžu Pelu, kurš pērn kļuva par augstāko katoļu amatpersonu, kura atzīta par vainīgu bērnu seksuālā izmantošanā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Vēl 2 000 skolēniem trūkst attālinātajam mācībām nepieciešamās viedierīces

Vēl ir 2 000 skolēni, kuriem trūkst attālinātajam mācību procesam nepieciešamās viedierīces, norāda Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš.

Igaunijas valdībā nesaskaņas par taupības ieviešanu ekonomikas atbalstam

Vai valstij ir «jāsavelk josta», lai palīdzētu ekonomikai atgūties? Igaunijas valdībā pārstāvētajām partijām ir kardināli pretēji viedokļi, ziņo Igaunijas raidsabiedrība ERR.

KP pērn saņēmusi 75 iesniegumus par konkurences kropļojumiem

Vienlaikus 2019.gads ir zīmīgs ar to, ka pēc vairāku gadu diskusijām KP beidzot ir izcīnījusi efektīvākus rīkus cīņai pret publisku personu radītiem konkurences neitralitātes pārkāpumiem.

IZM apsver domu centralizētos eksāmenus neatcelt

Ja ārkārtējo situāciju pagarinās vēl uz mēnesi, pastāv iespējas, ka profesionālo skolu kvalifikācijas eksāmeni un centralizētie eksāmeni varētu notikt – ievērojot visus drošības pasākumus.

Polija prezidenta vēlēšanas rīkos ar pasta balsojumu

Polijā maijā gaidāmām prezidenta vēlēšanām ir jānotiek kā pasta balsojumam, tā lēmuši poļu likumdevēji. Ieceres pretinieki tikmēr norāda, ka tas nozīmētu sabiedrības veselības apdraudēšanu.

Lidosta Rīga plāno atlaist 500 darbinieku

Samazinot plānoto investīciju apjomu par 85% un saimnieciskos izdevumus par 60%, kā arī analizējot aviācijas nozares pēckrīzes atjaunošanās prognozes, lidosta spiesta pieņemt lēmumu par būtisku darbinieku skaita samazinājumu.

Latvijā sācies sējas laiks

Daba modusies neierasti agri, un arī lauksaimnieki pamazām uzsāk sējas darbus. Pirmos pašlaik sēj pupas un zirņus, ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu.

Akciju cenas kāpj cerībās par koronavīrusa krīzes mazināšanos

AvaTrade analītiķis Naīms Aslams sacīja, ka «investori atsakās no pesimisma», jo COVID-19 upuru skaita pieaugums ir palēninājies tādās Eiropas valstīs kā Itālija, Spānija un Francija.

Britu premjerministru no COVID-19 ārstē intensīvajā nodaļā

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, kurš jau nepilnas divas nedēļas sirgst ar COVID-19 slimnīcā pārvests uz intensīvās aprūpes nodaļu, bet valdības vadītāja pienākumi uzticēti ārlietu ministram Dominikam Rābam, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Jaunais TV kanāls Tava klase pirmajā dienā skatīts 50 valstīs

Izglītības un zinātnes ministrija ziņo, ka papildu Latvijai TV kanālu skatījušies cilvēki Igaunijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Beļģijā, Krievijā, ASV, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā un citviet pasaulē.

Levits aicina nešķirot dīkstāves pabalsta saņēmējus pēc nodokļu parāda

Levits uzskata, ka dīkstāves pabalsts ir instruments, lai «pārziemotu». «Tas attiecas uz visiem, kuriem krīzes dēļ patlaban nav darba,» viņš uzsvēra.

ASV koronavīrusa nāves gadījumu skaits tuvojas 11 000

ASV, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko apstiprināto COVID-19 saslimšanu skaitu, nāves gadījumu kopskaits otrdien, 7.aprīlī, sasniedzis 10 986, ziņo ASV Džona Hopkinsa Universitāte un vācu raidsabiedrība DW.

COVID-19 inficēto skaits Baltijā. Latvijā – 548, Lietuvā – 880, Igaunijā – 1 149

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Ziemas sesijā Saeima pieņēmusi 42 likumus

Strādājot ar iesniegtajiem likumprojektiem – skatot tos otrajā un trešajā lasījumā –, Saeimā kopumā vērtēti 1 085 priekšlikumi.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas pārcels uz 5.septembri

Sākotnēji bija noteikts, ka ārkārtas vēlēšanas galvaspilsētā notiks 25.aprīlī, taču COVID-19 pandēmijas dēļ vēlēšanu datums tika pārcelts uz 6.jūniju, vienlaikus pieļaujot, ka vēlēšanu datums var tikt pārcelts tuvāk rudenim.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!