bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 26.09.2018 | Vārda dienas: Kurts, Knuts, Gundars
LatviaLatvija

Latvijā ir desmit partijas ar nepieciešamo biedru skaitu startam Saeimas vēlēšanās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā ir desmit partijas, kurām saskaņā ar pēdējo iesniegto pārskatu bijis 500 un vairāk biedru, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

«Taču nesen izmainītās likuma normas tagad prasa, lai partijas, kas startē uz Saeimas vēlēšanām ir vismaz gadu vecas, un lai tām būtu 500 biedru. Ja biedru ir mazāk, partijām jāveido apvienības,» uzsver raidījumā.

Ierobežotais partiju vecums nozīmē, ka nekādu pēdējā brīža brīnumu vairs nebūs – septembris būtībā ir pēdējais mēnesis, lai pagūtu nodibināt jaunu partiju uz nākamajām vēlēšanām.

Līdz ar to, politiskā partija Kustība Par! iespējams ir pēdējā politiskā partija, kas vēl paguvusi reģistrēties, lai startētu uz 13.Saeimas vēlēšanām. To veido vairāki šobrīd no Vienotības Saeimā ievēlētie politiķi, kā arī sabiedrībā pazīstami uzņēmēji, zinātnieki un citi. Spriežot pēc pirmajiem izteikumiem, viņi lūkojas gan uz partijas Saskaņa vēlētāju, gan daļu no Vienotības vēlētājiem, norāda de facto.

Uzņēmējs, partijas Kustība Par! valdes loceklis Mārtiņš Staķis de facto saka: «Mēs savā starpā esam vienojušies, ka mēs uzrunāsim maksimāli plašu auditoriju. Mēs uzskatām, ka vienai partijai nav monopola uz visām krievvalodīgo balsīm, mēs zinām, ka Latvijā ir daudz krievu valodā runājoši, kas ir Latvijas patrioti, es pats ar viņiem kopā dienēju Zemessardzē, un viņiem šobrīd nav par ko balsot. Mēs zinām tādus, kas ir vīlušies esošajā situācijā.»

Kustībai Par! ir vairāk nekā 300 biedru. Dibināšanas manifestu parakstījuši ap astoņiem simtiem. Partijā cer, ka līdz pavasarim būs arī vajadzīgais biedru skaits – 500, lai startētu atsevišķā sarakstā.

Pieprasījums un cerības un jaunām politiskām partijām ir allaž. Socioloģiskās aptaujas rāda, ka kopš iepriekšējām Saeimas vēlēšanām audzis tādu vēlētāju, skaits, kas nezina, par ko balsot. «Līdzīga situācija ir visu laiku. Latvijā ir ļoti neliela daļa iedzīvotāju, kuri pārliecinoši atbalsta kādu politisko spēku no vēlēšanām līdz vēlēšanām. Varbūt balsos par to vai citu, bet tas galīgais lēmums vienalga tiek pieņemts neilgi pirms vēlēšanām,» saka socioloģe, SKDS projektu direktore Ieva Strode.

SKDS aptaujas liecina, ka visstabilākais vēlētājs, kas izvēli ir izdarījis laikus un to nemaina, ir partijai Saskaņa.

Samērā mierīgi pirms vēlēšanām jūtas arī pie varas esošā Zaļo zemnieku savienība. Tā jaunas partijas apvienībai neplāno piesaistīt. Kandidātu sarakstos no malas ņemšot tikai atsevišķus cilvēkus. Nacionālā apvienība par savu taktiku vēl tikai lems, skaidro Latvijas televīzijā.

Pārējie daudz aktīvāk jau kalkulē, kādu starta platformu izvēlēties, lai iegūtu labāku rezultātu, un vairākos gadījumos arī atbilstu likuma prasībām.

De facto norāda, ka krītošais atbalsts Vienotībai rosinājis politiķu mēģinājumus pārgrupēties. Piemēram, Vienotības bijušais biedrs Valdis Šakars paziņojis, ka nākamnedēļ dibinās politisko spēku Mūsu zeme Latvija. Maz gan ticams, ka tik īsā laikā viņš pagūs piesaistīt vismaz 200 cilvēku, kas nepieciešami partijas dibināšanai. Savu vietu meklē arī no Vienotības aizgājušais Edvards Smiltēns. Viņš izrādījis interesi sadarboties ar Latvijas Reģionu aliansi.

Latvijas Reģionu alianse šonedēļ nolēmusi, ka uz vēlēšanām ies Latvijas Reģionu apvienības sastāvā, neveidojot apvienotu sarakstu ar vēl kādu citu partiju, tostarp – Jura Pūces vadīto Latvijas Attīstību. Ar to kopā bija veiksmīgs starts Rīgas domes vēlēšanās. Pret iespēju līdzīgi sadarboties arī Saeimas vēlēšanās, iestājies Dainis Liepiņš. Bijušais līderis Mārtiņš Bondars sadarbību vēlējies turpināt. Tagad potenciālajiem sadarbības partneriem būs jāstartē zem apvienības nosaukuma.

Tiesa, Latvijas Reģionu apvienībai pēc Bondara atkāpšanās jāmeklē arī jauns, atpazīstams līderis. Šonedēļ par apvienības vadītāju kļuvusi Saeimas deputāte Nellija Kleinberga. Turklāt tikko kā ievēlētie pašvaldību līderi uz Saeimu startēt neraujas, uzsver raidījumā.

Latvijas Reģionu alianses priekšsēdētājs Andrejs Ence: «To mēs zinām. Daži jau pateikuši, ka skaidri un gaiši, ka nestartēs. Bet viņi var ieteikt citus, par ko balsot.»

Partijai Latvijas Attīstībai vismaz pagaidām biedru skaits ir nepietiekams, lai startētu atsevišķi. Arī tā skatās Reģionu alianses virzienā un atradusi kopīgu valodu ar Venta Armanda Kraukļa vadīto Vidzemes partiju.

«Lai viņi izlemj, bet mēs vienlaicīgi, protams, runājam arī ar citiem politiskajiem spēkiem, ar dažādām politiskām partijām – gan nacionālām, gan reģionālām. Un pilnīgi noteikti mums būs piedāvājums veidot kopīgu apvienotu startu, tais skaitā LRA vai tas ir veidojošām partijām.»

Ar sadarbības partneru nolūkošanu nesteidzas strīdu papluinītā Vienotība. Tā šobrīd strādā pie pārmaiņu plāna. Vienotības priekšsēdētājs Arvils Ašeradens norāda, ka uz pavasara pusi būs skaidrāk redzams, kādās pozīcijās atrodas katra partija.

Partiju panākumus lielā mērā noteiks, gan viņu spējas savstarpēji kombinēties, gan arī spēja atrast spēcīgus līderus, komentē de facto.

Partiju dati liecina, ka sabiedrotie uz nākamā gada vēlēšanām ar steigu jāmeklē gan Latvijas Krievu savienībai, gan partijai Brīvība, brīvs no bailēm naida un dusmām, Tautas kontrolei un citiem, kas regulāri piedalās vēlēšanās, gūstot neliela vēlētāju skaita atbalstu.

Ref:224.000.103.2321


Pievienot komentāru

Moneyval rekomendāciju ieviešanai prioritātes cilvēkresursiem un tehnoloģijām

Valdība apstiprinājusi rīcības plānu Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas Moneyval rekomendāciju ieviešanai, vēsta Ministru prezidenta padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Guna Šnore.

Mainīs Kontroles dienesta pārraudzību un palielinās tā kapacitāti

Valdība otrdien, 25.septembrī,  vienojās par nepieciešamību Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu reorganizēt Ministru kabineta pārraudzībā ar Iekšlietu ministrijas «starpniecību», vienlaikus palielinot dienesta kapacitāti, preses pārstāvjiem stāsta finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS.

Klaipēdas šosejas posmā konstatēts brāķis; līdz nākamajam gadam veiks monitoringu

Klaipēdas šosejas posmā starp Liepāju un Nīcu šomēnes tika pabeigti remontdarbi, kas uzsākti šogad pavasarī. Tomēr ne visā posmā ir uzklāta asfalta virskārta, jo trīs kilometru posmā ir konstatēts brāķis.

Apstiprināti jaunie dabasgāzes tarifi; lētāk būs tiem – kas gāzi tērē vairāk

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi AS Gaso iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz ieviest fiksētu maksu par pieslēgumu atbilstoši pieslēguma atļautajai slodzei neatkarīgi no dabasgāzes patēriņa apjoma.

Zviedrijā neuzticības balsojumā gāž premjerministru Lēvenu

Zviedrijas valdības vadītājs Stefans Lēvens nav izturējis neuzticības balsojumu, un, neraugoties uz viņa vadītās partiju apvienības uzvaru vēlēšanās, ir kļuvis par pirmo šādā ceļā atstādināto premjerministru Zviedrijas vēsturē.

PMLP: Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā un Vācijā

Aprēķināts jauns Latvijas valstspiederīgo personu skaits ārvalstīs. Visvairāk Latvijas valstspiederīgo dzīvo Lielbritānijā, Īrijā, Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, liecina jaunākie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes apkopotie dati par 2018.gada 1.jūliju.

ES banku uzraugam jāizmeklē Igaunijas, Dānijas rīcība ap Danske Bank

Eiropas Banku iestādei uzdots izmeklēt, vai saistībā ar iespējamo ilggadējo naudas atmazgāšanu caur Danske Bank Igaunijā, savu darbu pienācīgi ir veikuši Igaunijas un Dānijas banku uzraugi.

Pret aizdomās turēto VUGD priekšnieka vietnieku ierosināta disciplinārlieta

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ierosinājis disciplinārlietu pret dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli, kurš tiek turēts aizdomās par piesavināšanos.

KP: pieaug uzņēmumu apvienošanās darījumu skaits

Konkurences padome šī gada pirmajos astoņos mēnešos pieņēmusi 12 lēmumus par uzņēmumu apvienošanām, kas ir par 50% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Tirgus dalībnieku konsolidācija visbiežāk notikusi ikdienas patēriņa preču mazumtirgotāju vidū.

Bildēs: Pāvests sagaidīts Tallinā

Romas katoļu baznīcas galva otrdien, 25.septembrī, sagaidīts Tallinā, kur ieradies, noslēdzot savu Baltijas valstu apmeklējumu.

airBaltic saņem divpadsmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic sagaidīja 12. Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSN. Līdz 2018.gada beigām uzņēmums plāno, ka flotē kopumā būs 14 Airbus A220-300 lidmašīnas.

Latvijas apceļotājiem: visvairāk satiksmes ierobežojumu uz reģionālajiem ceļiem

Valsts autoceļu tīklā turpinās remontdarbu sezona un atsevišķos posmos autobraucējiem ir jārēķinās ar satiksmes un braukšanas ātruma ierobežojumiem, brīdina VAS Latvijas Valsts ceļi Satiksmes informācijas centrs.

Vācijas lielākai bankai prasa cīnīties ar naudas atmazgāšanu

Vācijas banku uzraugs prasījis valstī lielākai bankai, Deutsche Bank, pastiprināt tās cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Marķētās dīzeļdegvielas realizācija septiņos mēnešos palielinājusies par 0,1%

Iezīmētā dīzeļdegviela šogad septiņos mēnešos realizēta kopumā 21 347 tonnu apmērā, kas ir par 28 tonnām jeb 0,1% vairāk nekā 2017.gada septiņos mēnešos.

Krievijā Navaļnijam jauns arests uzreiz pēc iznākšanās no ieslodzījuma

Krievu opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, kurš aktīvi aicinājis iedzīvotājus piedalīties protesta akcijās pret Krievijas pensiju reformu, pēc administratīvā aresta izciešanas ticis aizturēts un atkārtoti notiesāts uz administratīvo arestu, 20 dienām. Šoreiz par septembra piketa nelikumīgu rīkošanu.

Meteorologi nedēļas vidū prognozē pirmo rudens vētru

Otrdien, 25.septembrī, Latvijā pakāpeniski paaugstināsies atmosfēras spiediens, mākoņu daudzums būs mainīgs ar tendenci samazināties dienas otrajā pusē, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Īrijā 2016.gada pavasarī dzīvoja teju 20 000 Latvijas valstspiederīgie

Īrijā 2016.gada aprīlī dzīvoja 19 933 Latvijas valstspiederīgie, liecina pēdējie Īrijas Centrālā statistikas biroja tautas skaitīšanas dati par Īrijā dzīvojošajiem ārvalstniekiem.

SAB: Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā

Krievijas specdienesti saglabā interesi par iekšpolitisko situāciju Latvijā, tai skaitā par 13.Saeimas vēlēšanām un to iespējamiem rezultātiem, taču patlaban nav informācijas, ka vēlēšanu process varētu tikt ārēji apdraudēts, atzīst Satversmes aizsardzības birojā.

Pāvests mudina skatīties plašāk par pašu interesēm; Aglonā sagaidīts ar gavilēm

Sabiedrībai ir jāmācās skatīties augstāk un plašāk par pašu interesēm, jo tas rada izaugsmei nepieciešamo vienotību, pirmdien uzrunā Rīgā mudināja pāvests Francisks, kurš Latviju apmeklē vienas dienas vizītē.

Foto: Pāvests Francisks dievkalpojumā Rīgas Domā un Sv.Jēkaba katedrālē ar senioriem

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.