bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 12.12.2018 | Vārda dienas: Otīlija, Iveta
LatviaLatvija

De facto: Nespēja vienoties par valdību likusi ķerties pie mehānisma, kas Latvijā nav darbināts vairāk nekā desmit gadus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNespēja vienoties par jauno valdību likusi ķerties pie mehānisma, kas Latvijā nav darbināts vairāk nekā desmit gadus. Nākamo gadu sāksim ar pagaidu budžetu, kas nozīmē – valsts nefinansēs nekādas jaunas iniciatīvas un dzīvos tā, kā to paredz aizejošā gada budžets, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Raidījumā norāda, lai izvairītos no situācijas, ka janvārī daļai strādājošo, piemēram, samazinātos alga, jaunie deputāti aizvadītajā nedēļa steidza grozīt likumu, kas tomēr ļaus budžetu tērēt nedaudz brīvāk. Taču šis pagaidu risinājums, lai arī nepieciešams, var atspēlēties – nākamajai valdībai, visticamāk, gaidāmi smagi budžeta lēmumi.

«Aritmētika vienkārša – valsts 2019.gadu būtu sākusi ar jaunu budžetu, ja līdz novembra vidum Latvijā būtu jauna valdība, turklāt tā jau būtu paspējusi pieņemt visus lēmumus, kas saistīti ar galveno finanšu dokumentu. Tā kā saistībā ar Ministru kabineta veidošanu «būt vai nebūt» joprojām aktuāls, nākamais gads Latvijā sāksies ar tehnisko jeb pagaidu budžetu,» stāsta de facto.

FM Budžeta politikas attīstības departamenta direktors Kārlis Ketners raidījumam saka: «Tehniskais budžets paredz izpildīt politiku, nemainot to politiku, kura ir bijusi līdz šim, tehniskais budžets neparedz jaunas politikas iniciatīvas un jaunus risinājumus.»

Citiem vārdiem – netiek apmaksāti pakalpojumi, kas nav sniegti iepriekšējā gadā; netiek veiktas investīcijas, kas nav realizētas iepriekšējā gadā. Bet tēriņi mēnesī nedrīkst pārsniegt divpadsmito daļu no iepriekšējā gada izdevumiem. Visus izdevumus, arī aizdevumu un aizņēmumu limitus šajā periodā apstiprina viens ministrs – finanšu, kas patlaban ir Dana Reizniece-Ozola. Viņas ieskatos, budžets šobrīd ir «sabalansēts, ar nelielu mīnusu,» atzīmē LTV.

Latvijā šī situācija nav unikāla, taču ne reizi nav piedzīvota, kopš iestājāmies Eiropas Savienībā. Valsts gadu ar pagaidu budžetu līdz šim sākusi divas reizes, abas pēc Saeimas vēlēšanām.

Tā, pēc 7.Saeimas vēlēšanām 1998.gadā, kad par premjeru kļuva Vilis Krištopans, budžeta portfelis parlamentā nonāca vien janvāra vidū, bet Saeima to apstiprināja februāra beigās. Tolaik pagaidu budžeta mehānisms darbojās trīs mēnešus. Arī pēc 8.Saeimas vēlēšanām 2002. gadā jaunizveidotajai Einara Repšes valdībai nevedās ar rosinātajiem skarbajiem valsts tēriņu cirpšanas plāniem. Tad budžets Saeimā nonāca tikai februāra vidū. Un arī toreiz trīs mēnešus valsts finanses noteica tehniskais budžets, atgādina de facto.

«Šoreiz situāciju unikālu padara tas, ka priekšvēlēšanu laikā deputāti atbalstījuši atsevišķu algu, pensiju un pabalstu pieaugumu, ko ar pagaidu budžetu nodrošināt nevarētu. No 1.janvāra spēkā stāsies arī vairāki Satversmes tiesas spriedumi, kas ietekmē tiesnešu un mediķu atalgojumu, ko arī tehniskais budžets neļautu pildīt. Tāpēc jaunievēlētās Saeimas deputāti aizvadītajā nedēļa steidzamības kārtā sāka likumu labošanu, lai valsts līdz jaunā budžeta apstiprināšanai tomēr katru mēnesi varētu tērēt vairāk nekā vienu divpadsmito daļu no līdzšinējiem izdevumiem,» skaidro LTV raidījums.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētāja biedrs Atis Zakatistovs (KPV LV): «Šis ir jautājums par cilvēku sirdsmieru, un šajā gadījumā cilvēku sirdsmiers ir tā kā trumpja kārts, nekā jebkādi apsvērumi par to, kādi nākotnē varētu būt riski.»

Rezultātā deputāti faktiski jau būs izlēmuši par lielu daļu papildu izdevumiem, kas gulsies uz nākamā gada budžetu bez paša budžeta un bez jaunās valdības.

Raidījumā atzīmē, lai arī no jaunā gada pedagogi saņemtu kopš 1.septembra paaugstinātās algas, pensionāri indeksētās pensijas, savukārt tiesneši un prokurori tiktu pie augstākiem ienākumiem; un būtu finansējums, lai kompensētu Satversmes tiesas lēmumu par normālā pagarinātā darba laika atcelšanu mediķiem vien nepieciešami papildu 53 miljoni.

Aizvadītajā nedēļā arī atklājās, ka steidzami risināms jautājums par izdienas pabalstiem policistiem, glābējiem un robežsargiem, kuru izmaksa arī jāuzsāk no pirmā janvāra un kam nepieciešams vēl 41 miljons eiro. Kopā tās ir jau 94 miljonus eiro lielas saistības, kas būs jāņem vērā nākamajai valdībai, veidojot 2019.gada budžetu.

Budžeta situāciju vēl vairāk sarežģītu aizejošās valdības mediķiem dotā solījuma no 1.janvāra algas palielināt par 20 procentiem izpilde. Tam nepieciešami vairāk nekā 87 miljoni eiro. Taču līdzekļi šim mērķim nav paredzēti, un arī pagaidu budžets lielākas algas mediķiem maksāt neļauj, ja vien par to nebūtu atsevišķs Saeimas lēmums vēl līdz nākamā gada sākumam, atzīmē de facto.

«Šajā situācijā nevajadzētu pieņemt jaunus pasākumus ar jauniem tēriņiem, nu vismaz ne tādus, kas pretim neliek, kā arī finansējuma avotus. Jo vairāk tādu lēmumu būs, jo grūtāk būs nākamajai valdībai,» saka finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Daudzmiljonu saistību uzņemšanās zināmā mērā sasies rokas jaunajai valdībai, jo šobrīd nav arī skaidrs, cik daudz naudas tā varēs atvēlēt kādām jaunām prioritātēm un savu vēlēšanās doto solījumu izpildei. Pēc Finanšu ministrijas ziņām budžeta fiskālā telpa patlaban ir negatīva, kas nozīmē – lai finansētu jaunas iniciatīvas, būs jāmeklē, kur tam iegūt naudu – vai nu ceļot nodokļus, vai no kādu darbu īstenošanas atsakoties, skaidro LTV.

Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais: «Satraucoši ir tas, ka neapmierināto vajadzību saraksts ir ļoti, ļoti garš. Un tai pat skaitā ir arī tādas vajadzības, kuras pēkšņi parādās. Izrādās, ka tās ir jāfinansē, ja ka tās ir uzņemtas jau sen, bet finansējums tam nav ieplānots. Sekas būs tādas, ka jaunajai valdībai būs ļoti smagas izvēles, tā būs ļoti smagas izvēles priekšā.»

Fiskālās disciplīnas padome tāpēc brīdina, ka nākamā gada budžetā draud nesabalansētības risks. Un valdībai var nākties lemt par sabiedrībā nepopulāriem soļiem. Līdz ar to jautājums, vai politiķi pilnībā apzinās, ka pēc jau tā grūtajām valdības veidošanas sarunām, sekos vēl sarežģītāks valsts budžeta veidošanas process.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) uzskata: «Nākamā valdība varētu būt ielikta zināmās sprukās. Tā vienīgā cerība ir, ka esošā finanšu ministre un esošā valdība būs pietiekoši atbildīga, lai nekādas, latviski runājot – ziepes, nesastrādātu.»

Bet Saeimas deputāts Gatis Eglītis (JKP) pieļauj, ka «jaunajai valdībai šī finanšu situācija un fiskālā situācija būs mazliet sliktāka nekā tā ir tajā budžetā, kas tika aizsūtīts uz Briseli.»

Cik ilgi dzīvosim ar pagaidu budžetu, noteiks tas, vai politiķi spēs vienoties par jauno valdību. Un pēc tam arī par valsts galveno finanšu dokumentu, kas vēl būs jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Šis saskaņojums ilgst līdz mēnesim, kas nozīmē, ka īpašais pagaidu budžeta mehānisms, visticamāk, būs nevis viena, bet vairāku mēnešu jautājums, atzīmē de facto.


Pievienot komentāru

KNAB Rīgas satiksmes telpās «sarunājušies ar Bemhenu»

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 11.decembrī, ieradušies pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme telpās Vestienas ielā, apliecinājis RS preses pārstāvis Viktors Zaķis.

Glābšanas darbos ar cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs dot arī VUGD

Turpmāk glābšanas darbos ar vairākiem cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs iedot arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersona ar speciālo dienesta pakāpi, paredz valdībā pieņemtie grozījumi Katastrofu medicīnas sistēmas organizēšanas noteikumos.

Kā iespējamo kompromisa kandidātu premjera amatam min Kariņu

Atsevišķu partiju pārstāvji, tiekoties ar  Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kā vienu no premjera amata kandidātiem sarunā minējuši Jaunās Vienotības pārstāvi Krišjāni Kariņu.

Miera Nobela laureāts nosoda seksuālu vardarbību kā kara ieroci

Ginekologs no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš šonedēļ saņēmis Nobela miera prēmiju, savā uzrunā aicinājis starptautisko sabiedrību stingri vērsties pret to, ka karadarbībā kā ierocis tiek lietotas izvarošanas kampaņas.

Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem piešķir papildu 6,5 miljonus

Valdība otrdien, 11.decembrī, piešķīrusi papildu finansējumu 6 533 771 eiro apmērā zaudējumu kompensēšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem.

Par bērna nolaupīšanu un viņa mātes piekaušanu Rīgā aiztur vīrieti

Valsts policija pirmdien, 10.decembrī, saņēmusi informāciju par kādā daudzdzīvokļu namā Rīgā smagi piekautu sievieti un to, ka ir nolaupīts viņas vienu gadu vecais bērns. Nekavējoties reaģējot uz saņemto informāciju un iesaistot ievērojamus policijas resursus, tajā pašā vakarā tika aizturēts aizdomās turētais vīrietis – sievietes dzīvesbiedrs, pie kura atradās nolaupītais bērns.

KNAB, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Martinsona advokāts Didzis Vilemsons pagaidām nekomentēja, vai viņa klients ir aizturēts.

Pabriks atsauc savu kandidatūru uz Ministru prezidenta amatu

Partiju apvienības Attīstībai/Par! politiķis Artis Pabriks nolēmis atteikties no iespējamas pretendēšanas uz Ministru prezidenta amatu, informē AP pārstāve Laila Spaliņa.

Piekļūšanai VDK dokumentiem būs jāuzrāda personas kods

Valdība otrdien, 11. decembrī, apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, līdz ar ko paredzēta kārtība, kādā nodrošināma piekļuve Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē – www.arhivi.gov.lv – publicētajiem LPSR Valsts drošības komitejas dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem.

Uzņēmumi vairākus nodokļus varēs apvienot vienā maksājumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī, izskatījis Finanšu ministrijas sagatavotos likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta administrētajiem nodokļiem.

MK atbalsta UIN atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem

Ministru kabineta otrdienas, 11.decembra sēdē pieņemts lēmums par uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem - SIA AmberBirch un SIA Rettenmeier Baltic Timber.

Tieslietu padome vairākus tiesnešus nozīmē augstākos amatos

Tieslietu padome pirmdien, 10.decembrī, nolēma vairākus tiesnešus nozīmēt augstākos amatos, informē Augstākajā tiesā.

Igaunijā pieaug ugunsnelaimēs bojāgājušo skaits, apdraudētākie – seniori

Ugunsgrēkos bojāgājušo skaits Igaunijā 2018.gada pirmajos vienpadsmit mēnešos ir bijis lielāks nekā divos iepriekšējos gados. Nāvējošas ugunsnelaimes šogad notikušas tikai dzīvokļos, un upuru vidējais vecums liecina, ka vairāk apdraudēti ir pirmspensijas un pensijas vecuma iedzīvotāji.

Saeima nevirzīs likumprojektu, kas paredz iespēju apturēt LB prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 11.decembrī, lēma nepārņemt 12.Saeimā izstrādātos grozījumus likumā par Latvijas Banku, kas tostarp paredz iespēju apturēt Latvijas Bankas prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku.

Vairāk nekā trešdaļa ES iedzīvotāju nespēj atšķirt oriģinālu no viltojuma

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35% Eiropas Savienības iedzīvotāju iepirkšanās laikā nespēj noteikt, vai prece ir oriģināls vai viltojums, liecina ES Intelektuālā īpašuma biroja dati.

Eksports Latvijā oktobrī pieaudzis par 13,3%

Latvijas eksports jeb ārējās tirdzniecības apgrozījums 2018.gada oktobrī veidoja 2,66 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 13,3% vairāk nekā 2017.gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība palielinājās par 6,8% un importa vērtība par 18,8% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija: ES uz Krievijas agresiju ir jāatbild ar darbiem

Eiropas Savienībai uz bīstamām Krievijas darbībām ārvalstīs, kas ir palielinājušas Kremļa ietekmes zonu, ir jāatbild ar konkrētu rīcību, tā Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers norādījis pār Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmēs. Tikšanās reizē apspriests Krievijas-Ukrainas konflikta saasinājums.

Trasta komercbankas administrators novembrī atguvis 48 200 eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad novembrī atguvis 48 191 eiro, kas ir 2,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 16 457 eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Aptieku īpašnieki: Kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar rezervi

Zāļu ražotājiem valsts kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar nelielu rezervi, stāsta Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Meja atliek draudīgo Brexit balsojumu, steidz uz Eiropu

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir atlikusi otrdien, 12.decembrī, plānoto britu parlamenta balsojumu par Brexit nolīguma ratifikāciju, paredzot, ka deputāti to noraidīs.

Iesākusies apjomīga kanalizācijas vadu atjaunošana Stabu ielā

Iesākušies kanalizācijas vadu atjaunošanas darbi Stabu ielā, Rīgā, kurus plānots pabeigt astoņos mēnešos – līdz nākamā gada jūnijam. Lai gan darbi notiks ar beztranšejas metodi, turklāt lielākoties naktī, epizodiski iespējami transporta kustības ierobežojumi. Tie skars posmus no ēkas Stabu ielā 10 līdz ēkai Stabu ielā 99, tas ir, no Baznīcas ielas līdz Ādmiņu ielai.

Atlīdzībās par auto sadursmēm ar dzīvniekiem izmaksāts jau pusotrs miljons

Šoruden būtiski pieaudzis KASKO apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par tādiem ceļu satiksmes negadījumiem, ko izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši dzīvnieki.

Makrona jaunie piedāvājumi Francijas protesta kustību nepārliecina

Uzrunājot Francijas iedzīvotājus ar mērķi apturēt masu protesta akcijas valstī, Francijas prezidents Emanuels Makrons paudis apņemšanos samazināt atsevišķus nodokļus un celt minimālo darba algu.

Latvija iesniedz ziņojumu ANO par jebkuras sieviešu diskriminācijas izpildi

Apvienoto Nāciju organizācijā iesniegts Latvijas kārtējais ziņojums par konvencijas par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu izpildi.

KP neatbalsta auto tehniskās apskates sniedzēju izraudzīšanos publiskā iepirkumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī,skata Satiksmes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu Par izmaiņām transportlīdzekļu valsts tehniskajā apskatē. Konkurences padome uzskata, ka tajā ietvertais risinājums – tehniskās kontroles veicējus noteikt publiskā iepirkumā – neatrisina konstatētās tirgus nepilnības.

Jaunākie komentāri