Delfi.lv: FKTK jau svētdien brīdinājusi, ka ABLV Bank situācija var provocēt naudas aizplūdi no četrām bankām

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) jau svētdien, 18.februārī, brīdinājusi par risku, ka gadījumā, ja AS ABLV Bank nekavējoties neatsāks pildīt maksājumus ASV dolāros, tas var provocēt naudas līdzekļu aizplūdi no citām bankām Latvijā un izraisīt noguldījumu aizplūdi vismaz no četrām kredītiestādēm, liecina portāla Delfi rīcībā esoša FKTK vēstule.

Kā teikts dokumentā, pašlaik nav vērojams, ka krīzes situācija ABLV Bank rada tiešu ietekmi uz citiem tirgus dalībniekiem un finanšu sistēmas stabilitāti kopumā. «Vienlaikus komisija saredz ievērojamu risku, ka gadījumā, ja banka nekavējoties neatsāks pildīt maksājumus ASV dolāros (neskatoties uz to, ka eiro maksājumi tiek izpildīti), tas var ietekmēt nerezidentu klientu uzvedību un provocēt naudas līdzekļu aizplūdi no citām bankām Latvijā, kas var eskalēt situāciju, izraisot noguldījumu aizplūdi pēc FKTK aplēsēm vismaz no četrām bankām,» teikts FKTK dokumentā Latvijas Bankai.Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) ceturtdien, 22.februārī, raidījumā Delfi TV ar Jāni Domburu sacīja, ka atbilstoši banku uzrauga sniegtajai informācijai ABLV Bank situācija pašlaik nav izraisījusi domino efektu banku sektorā.

Jautājums par iespējamu domino efektu ir svarīgs, tāpēc FKTK lūgta monitorēt situāciju bankās, kas orientētas uz ārvalstu klientu apkalpošanu. Katrai bankai ir savs koordinators, banku darbs tiek novērotas un, ja būs redzamas aktīvākas kustības vai pārmērīgas darbības un riski, tad ir iespēja šajās bankās iecelt pilnvarniekus, lai varētu kontrolēt situāciju,  Delfi.lv skaidroja finanšu ministre. Iepriekšminētais tiks darīts nepieciešamības gadījumā, apliecināja politiķe.

Pēc ministres teiktā, banku uzraugs apliecinājis, ka pašlaik situācija ir stabila. Minēto FKTK vēstuli Reizniece-Ozola neesot redzējusi, taču viņa ir informēta, ka FKTK Latvijas Bankai sniedz atzinumus.

«Finanšu ministrs regulāri prasa informāciju regulatoram, un regulators apliecina, ka situācija ir stabila,» Delfi.lv sacīja ministre un piebilda, ka ceturtdien, 22.februārī, tiks pārrunāta informācija, kas minēta komisijas vēstulē bankai.

Politiķe apgalvoja, ka ir gatava visiem scenārijiem – ja ABLV Bank turpina darbu un ja neturpina. ABLV Bank nav sistēmiskas ietekmes uz Latvijas tautsaimniecību un nav sistēmiskas ietekmes uz finanšu sektoru, Delfi.lv teic Reizniece-Ozola.

Finanšu ministre uzskata, ka ārvalstu klientu apkalpošanas bizness Latvijas banku sektorā ir jāsamazina. Viņasprāt, dažu gadu laikā tas jāsamazina uz pusi.

BNN jau ziņoja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas instrukciju, kopš 19.februāra uz laiku ir noteikusi ABLV Bank maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā.

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (FinCEN) februāra vidū paziņoja, ka plāno noteikt sankcijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

FinCEN publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka ABLV Bank vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ABLV Bank pārstāvji norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka izskata iespējas, lai FinCEN pārskatītu savus priekšlikumus. «Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,» uzsvēra bankā. Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka ABLV Bank un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ FinCEN paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

Pēc aktīvu apmēra ABLV Bank 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei – uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. ABLV Bank obligācijas kotē biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru sarakstā. ABLV Bank atrodas tiešā Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā.

Tāpat ir jāatzīmē, ka vairākas politiskās partijas pieprasa Reiznieces-Ozolas demisiju, jo ir bažas, ka ministre ievelk Latvijas finanšu sektoru vēl «dziļākā purvā». «Latvijas finanšu ministre nav spējusi novērst ASV Finanšu ministrijas lēmumu, kas ir iznīcinošs Latvijas finanšu sektora reputācijai un pazemojošs Latvijas valdībai,» uzsvēra Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Ref:224.000.103.3869

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas