Delna: Naudiņš grib prettiesiski slēgt līgumu ar Skonto būvi

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra amata kandidāta Romāna Naudiņa izteikumi, ka VARAM šobrīd veic grozījumus būvdarbu līgumā ar SIA Skonto būve, lai papildus piešķirtu 16.miljonus eiro Inčukalna gudrona dīķu attīrīšanas darbu veikšanai, kas cita starpā paredz līguma termiņa pagarinājumu, ir prettiesiski, uzskata Sabiedrība par atklātību – Delna.

«Delnas ieskatā, projektā nepastāv tādi neparedzami apstākļi, uz kādiem atsaucas Skonto būve, lai būtu likumīgs pamats pārskatīt darbu izmaksas un izpildes termiņus,» atzīmē Delnas direktors Gundars Jankovs.

Ministrija savu pozīciju pamato ar to, ka Inčukalna projektā iepriekš nav veikti pētījumi par gudrona spējām uzsūkt un atgrūst ūdeni. «Šādi ar gudrona dīķiem saistītie vides apstākļi un riski Skonto būvei jau iepriekš bija paredzami, gan sagatavojot piedāvājumu konkursā, gan uzņemoties civiltiesisko atbildību par līgumdarbu izpildi laikā un kvalitātē,» uzsver Delna.

«Projekta izpētes laikā tika veikti neskaitāmi pētījumi, kas kopumā atklāj gudrona fizikāli -ķīmiskās īpašības un šīs vielas agresīvās iedarbības raksturu. Šādā situācijā VARAM būtu jāpieprasa Skonto būvei izpildīt būvdarbu līgumu noteiktajā termiņā, par to nepiešķirot papildus naudu. Zvērinātu advokātu biroja Magnusson sagatavotais atzinums liedz ministrijai piemērot sarunu procedūru un nedod tiesisku pamatu veikt līgumā ar Skonto būve grozījumus,» teic Jankovs.

Lai noskaidrotu pieņemto lēmumu tiesiskumu un to atbilstību labas pārvaldības principam, Delna ir jau lūgusi VARAM izsniegt ar projekta saistīto dokumentāciju, kas pamato sarunu procedūras piemērošanu.

Delna norāda, ka nepamatota sarunu procedūras rīkošana var radīt būtisku kaitējumu Latvijas valstij, jo Eiropas Komisija var uzsākt pārkāpuma pārbaudes lietvedību, kā rezultātā celt prasību Eiropas Savienības tiesā pret Latviju un atzīt projektā izlietotos ERAF finanšu līdzekļus par neattiecināmām izmaksām, tādējādi radot būtisku fiskālo ietekmi.

Līdzīgus gadījumus, kad Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) nepamatoti atļāva piemērot sarunu procedūras, šobrīd Eiropas Komisija jau izvērtē Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības projektā, kā arī fotoradaru iepirkumā. Delna apsver kā alternatīvu iespēju vērsties Administratīvajā tiesā, lai pārbaudītu IUB lēmuma tiesiskumu. Kā zināms, par prettiesiska lēmumu pieņemšanu likumā ir paredzēta juridiskā atbildība, kas cita starpā paredz regresa kārtībā piedzīt radītos zaudējumus no atbildīgajām amatpersonām.

102.000.102.7021

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas