bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 23.05.2019 | Vārda dienas: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija
LatviaLatvija

Dienas «kļūda» ar Meroni nav pirmā reize – nepatiesa informācija publicēta jau iepriekš

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Nesen Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra lēmusi ierosināt kriminālprocesu pret laikrakstu Diena par iespējami apzinātu neslavas celšanu Dr. Rudolfam Meroni. Tomēr šis nav pirmais gadījums, kad Dienai tiek pārmesta labu žurnālistikas principu neievērošana – pārbaudīt informāciju, pirms to publicēt.

Laikraksts atsaukumā apstiprinājis, ka žurnālists ir kļūdījies un avīzes publikācija nav bijusi patiesa, proti, ka Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde (ONAP) Meroni nav piemērojusi aizdomās turamā statusu jūlija beigās ierosinātajā kriminālprocesā.

Atvainošanās un atsaukums gan parādījies teju pusgadu vēlāk, nevis septiņu dienu laikā, kā tas noteikts likuma Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem 21.pantā. Tāpat likums paredz, ka atsaukums jāpublicē tādā pašā šriftā, kādā bijusi nepatiesā informācija.

Lai gan ONAP nav piemērojusi Meroni aizdomās turamā statusu, tomēr Diena šo maldinošo informāciju ir izplatījusi.

Mediju kultivēšanas teorijā parādās jēdziens «unifikācija», kas, pēc komunikāciju pētnieka Džordža Gerbnera, apzīmē procesu, kad viedokļu daudzveidība tiek aizstāta ar kādu dominējošu uzskatu. Unifikācija notiek tad, kad informācijas saņēmējs uztver rekonstruēto realitāti kā faktus par pasauli. Proti, ja medijs publicē maldinošu informāciju, tas sabiedrībā veido kropļotu izpratni par realitāti.

Daļai Latvijas iedzīvotāju, kuri izlasījuši tikai maldinošo Dienas rakstu, varētu rasties priekšstats, ka Meroni ir iesaistīts kādā krimināllietā un ka viņam būtu piemērojams sods, jo Dienas atsaukums parādījās gandrīz pusgadu vēlāk, turklāt tā apmēri bija visai niecīgi – blakus esošā Tirgus Dienas reklāma bija divas reizes lielāka.

BNN vairākkārt mēģināja noskaidrot pašas Dienas viedokli. Tomēr, kad nepatiesā raksta autors Guntars Gūte «ieteica» vērsties pie galvenā redaktora Gata Madžiņa, atbilde uz vairākkārtējiem saziņas aicinājumiem nepienāca.

Turklāt raksts, kurā nepatiesi apgalvots, ka Meroni piemērots aizdomās turamā statuss, no ziņu portāla diena.lv joprojām nav izņemts. Saprotams, ka no drukātajām avīzēm nav iespējams izņemt maldīgo informāciju, tomēr interneta portālā tas izdarāms pavisam vienkārši. Vai tiešām Dienai nevajadzētu izņemt vismaz no portāla informāciju, kuru paši atsaukumā atzinuši par nepatiesu? Pie tam laikraksta Diena žurnālistu ētikas kodeksā norādīts: «Dienas žurnālistu pienākums ir ātri un pilnīgi izlabot savas kļūdas.»

Jāuzsver, ka kriminālprocess ierosināts pēc Krimināllikuma 157.panta otrās daļas par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī, un soda apmērs var būt vai nu īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai arī naudas sods.

Lai gan Krimināllikums nav nekas jauns, Dienu tas jau sen nav atturējis no maldīgas informācijas izplatīšanas. 2010.gadā LNT iesūdzēja laikrakstu Diena par to, ka tas izplatījis nepatiesu informācija par LNT un tās vadību.

Skatoties vēl senākā pagātnē, arī 2005.gadā Dienas vārds parādās saistībā ar tiesu darbiem. Delfi.lv toreiz rakstīja: «Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTI) priekšsēdētāja Inga Čepjolkina iesniedza Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesā prasības pret laikrakstu Diena, advokāti Diānu Krūmiņu-Vaidavu, uzņēmēju Gati Saknīti un Raivo Sārtu. Prasības tika iesniegtas par personas godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu un atlīdzības piedziņu.»

Čepjolkina toreiz norādīja, ka rakstā publicētie apgalvojumi ir «izdomājumi, kas neatbilst faktiem», turklāt konkrētā publikācija grāvusi viņas reputāciju, kā arī mazinājusi godu un cieņu.

Tiesa laikrakstam Diena un žurnālistei toreiz lika atsaukt četras ziņas, kas laikrakstā publicētas. Tās pašas lietas ietvaros tiesa par goda un cieņas aizskaršanu no Sārta par labu Čepjolkinai piedzina 5 000 latu (7 114 eiro).

Pēc diviem šādiem gadījumiem būtu jāsaprot, ka nepatiesas informācijas izplatīšana var novest pie kriminālprocesa ierosināšanas.

Jau ziņots, ka pret mediju Diena uzsākts kriminālprocess par iespējami apzinātu neslavas celšanu Rudolfam Meroni, lēmusi Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra.

Lieta ierosināta par neslavas celšanu gan avīzē Diena, gan sociālajos tīklos Facebook un Twitter.

Jāatgādina – ja Dienai tiks pasludināts spriedums «vainīgi», tad medijam draud īslaicīga brīvības atņemšana vai piespiedu darbs, vai arī naudas sods, paredz Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras ierosinātā krimināllieta.

Tāpat ziņots, ka teju pēc pusgada Diena oficiāli atsaukusi nepatiesās ziņas, ko žurnālists Guntars Gūte bez informācijas pārbaudes izplatījis par Šveices advokātu Rudolfu Meroni, piešķirot advokātam neesošu statusu kādā kriminālprocesā.


Pievienot komentāru

  1. ivars teica:

    Nu un kas ir ,tas meroni?Ko viņš vandās pa Latviju?Tur nevienam nav ko teikt?

Piektdien varēs nobalsot tikai savā vēlēšanu iecirknī

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trešajā dienā – piektdien, 24.maijā – vēlētāji varēs balsot tikai iecirknī, kurā ir reģistrēti.

Maršruts nedēļas nogalei: Aspazijas kaķi un 55 stundu pārgājiens

Klāt maija pēdējā nedēļas nogale, kurā droši vien reti kurš gribēs sēdēt mājās, jo ārā taču ir maijs, kas jābauda, esot dabā, uz divriteņa, pilsētas svētkos un pasākumos.

Eco Baltia padome izteikusi neuzticību Eco Baltia vide valdei

AS Eco Baltia padome izteikusi neuzticību koncernā ietilpstošā vides apsaimniekotāja Eco Baltia vide valdes locekļiem Mārim Simanovičam un Jānim Aizbaltam.

Lietuvas prezidenta vēlēšanu spurts starp diviem «cienīgiem» kandidātiem

Cīņa starp abiem Lietuvas prezidenta amata kandidātiem ir tik sīva, ka Dievs vien zina, vai vēlēšanu otrajā kārtā 26.maijā uzvarēs bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte vai ekonomists Gitans Nausēda .

Piektdien vēlēšanu iecirkņi strādās līdz pulksten 20.00

Saeima atbalstījusi likumprojektu, kas paredz, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņi piektdien, 24.maijā, strādās no pulksten 10 līdz pulksten 20.

Kariņš saredz vajadzību izvērtēt EP vēlēšanu pārvaldības norisi uzreiz pēc to noslēguma

Esošā situācija Eiropas Parlamenta vēlēšanu procesā Latvijā liecina par nepieciešamību izvērtēt pārvaldības norisi uzreiz pēc vēlēšanu noslēgšanās, paudis Latvijas premjers Krišjānis Kariņš. 

Par iespējamu kukuļošanu Ventspils Mūzikas vidusskolas drošības novērtēšanā aiztur četrus VUGD darbiniekus

Iekšējās drošības birojs aizdomās par kukuļa pieņemšanu saistībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas atbilstības novērtēšanu ugunsdrošības prasībām aizturējis četras VUGD amatpersonas.

Piektdien iecerēts pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku līdz pulksten 20.00

Deputāti iecerējuši pieņemt likumu, kas paredz piektdien pagarināt Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņu darbu līdz plkst.20.

Pētījumā: Latvijā 50,6% uzņēmēju ar biznesu saistīto tiesisko vidi vērtē negatīvi

Vispozitīvāk tiesisko vidi vērtē uzņēmumi, kuros darbinieku skaits ir 250 un vairāk, visnegatīvāk – uzņēmumi ar 10 līdz 49 darbiniekiem, tā pētījuma rezulātos.

Igaunijā EP vēlēšanās iepriekš nobalsojuši 25%, Latvijā, Lietuvā – zem 5%

Interneta balsošanas iespēju Eiropas Parlamenta vēlēšanās Igaunijā izmantojuši 155 tūkstoši vēlētāju, kamēr pārējā Baltijā līdz ceturtdienai nobalsojuši zem pieciem procentiem vēlētāju.

Platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām iesniegti 56 870 pieteikumi

Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā Lauku atbalsta dienests saņēmis 56 870 iesniegumus platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām.

Ražošana Latvijas rūpniecībā aprīlī sadārdzinājusies par 3,8%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 6%, eksportētajai produkcijai – par 1,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas gada griezumā augušas par 1,6%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par 2,1%.

Saeimas vēlēšanām pieteikts kandidāts varēs apstrīdēt balsu skaitīšanas rezultātus

Vēlēšanās pieteiktam kandidātam tagad ir tiesības apstrīdēt balsu skaitīšanas rezultātus.

Nodokļus Latvijā varēs maksāt vienā maksājumā līdz katra mēneša 23.datumam

Nodokļu maksātājiem visus Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu maksājumus vienotajā Valsts kases kontā būs iespēja samaksāt vienā maksājumā, un tas būs jāveic līdz katra mēneša 23.datumam.

Nīderlandieši un briti aizsāk četras EP vēlēšanu dienas

Nīderlandiešu un britu vēlētājiem dodoties pie balsošanas urnām, sākušās četras Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienas. Ja Nīderlandes rezultāti varētu liecināt par eiropiešu kopējo noskaņojumu, tad Lielbritānijā gaidāma izrēķināšanās ar konservatīvajiem par Brexit jukām.

PMLP izsūtījis kļūdainas vēstules – ārvalstīs nav pieejama iepriekšējā balsošana

Izsūtītas iecirkņa apstiprinājuma vēstules, no kurām izriet, ka iepriekšēja balsošana 22.–24.maijā ir iespējama arī iecirkņos ārvalstīs, tomēr vēlētāji ārvalstīs nobalsot var tikai 25.maijā.

OIK pētīšanai izveido parlamentārās izmeklēšanas komisiju

Saeima akceptējusi OIK sistēmas jautājumiem veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu.

Ukrainas Zelenskis savā administrācijā ieceļ scenāristu un TV studijas izpilddirektoru

Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis iecēlis savas administrācijas locekļus, kuras vadībā strādās arī viņa televīzijas producentu studijas scenārists un izpilddirektors.

Ceturtdien EP vēlēšanās Latvijā bija iespējams nobalsot tikai savā iecirknī

Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā konstatēti traucējumi, tāpēc 23.maijā citā vēlēšanu iecirknī nav iespējams nobalsot.

Bezmaksas autobusu ieviešanai atbilst 18 reģionālie maršruti

Bezmaksas autobusu ieviešanai šobrīd atbilst 18 reģionālie maršruti, pastāstīja Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

No šodienas autovadītājiem var nebūt līdzi tehniskā pase un tiesības

Vadītājiem turpmāk var nebūt līdzi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība jeb t.s. tehniskā pase un vadītāja apliecība, ja ir līdzi personu apliecinošs dokuments.

Lielbritānijā atkāpjas valdības locekle, pieaug spiediens Mejas demisijai

Lielbritānijā, paužot neapmierinātību jaunāko Brexit parlamenta balsojumu plānu, amatu pametusi kārtējā valdības locekle, pastiprinot spiedienu uz premjerministri Terēzu Meju atkāpties pašai vai tikt atbrīvotai ar partijas biedru balsojumu.

VDD pagaidām nav konstatējis ārvalstu centienus ietekmēt EP vēlēšanas Latvijā

Informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvijā Valsts drošības dienests pagaidām nav saņēmis.

Swedbank: 42% Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu pietiek vien mēneša iztikai

42% Latvijas iedzīvotāju iekrājumu pietiktu, lai labākajā gadījumā mēnesi varētu segt ikdienas izdevumus.

Pirmajā balsošanas dienā izdevību doties pie urnām izmantojuši 2,57% vēlētāju

Eiropas Parlamenta vēlēšanu iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā vēlēt devušies 36 257 jeb 2,57% balsstiesīgo, kas ir vairāk nekā attiecīgajā periodā 2014.gada vēlēšanās.