bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 22.10.2019 | Vārda dienas: Airisa, Irīda, Īrisa
LatviaLatvija

Dobeles dzirnavnieks: Pēdējos gados izjūtam uzņēmējdarbības augšupeju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Autors: Ieva Čīka/LETALai arī darāmā ir daudz, virziens, kādā tiek īstenota ekonomikas politika Latvijā, ir pozitīvs, uzskata uzņēmuma AS Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils. Viņš piebilst, ka Dobeles dzirnavniekam, kas ir Baltijā viens no vadošajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem, īpaši svarīga ir Eiropas Savienības fondu pieejamība. «Tā varam investēt ražotnes attīstībā – tas ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai turpinātu augt un stiprinātu pozīcijas gan vietējā, gan eksporta tirgos,» intervijā BNN atzīmē Amsils.

1. Pēdējā laika svarīgākie notikumi Jūsu pārstāvētajā nozarē?

Mūsu nozares nozīmīgākais ietekmējošais faktors gadu no gada ir izejvielu cena, kas ir atkarīga no laika apstākļiem, ražas kvantitātes un kvalitātes, kā arī no ekonomiskiem un politiskiem faktoriem pasaules tirgū. Šogad Zemgales pusē lielākajai daļai zemnieku bija jāpārstrādā savi lauki – sasētie ziemāji nepārziemoja. Sals it sevišķi skāra kviešus. Arī vasarā prognozētie negaisi un krusa varētu spēcīgi ietekmēt graudu ražu. Ceram, ka tie mums ies secen un pārsētie lauki mums atnesīs labu ražu. Saistībā ar Ukrainas notikumiem graudu cena biržā strauji pieauga, savukārt patlaban tā atgriezusies iepriekšējā līmenī.

Nozarē aizvien galveno lomu spēlē uzņēmumu spēja uzlabot konkurētspēju, palielinot efektivitāti, kā arī paplašinot eksporta tirgu un izstrādājot jaunus produktus.

2. Vai izjūtat ekonomisko apstākļu uzlabošanos un uzņēmējdarbības augšupeju tirgū?

Pieaugot nodarbinātībai un stabilizējoties finanšu situācijai valstī, varam teikt, ka pēdējos gados izjūtam uzņēmējdarbības augšupeju. Latvijā uzņēmumam ir plašas iespējas attīstīties pasaules kontekstā, jo tie, kas pie mums skaitās lieli, Eiropas vai pasaules mērogā ir mazi vai vidēji. Lai veicinātu uzņēmējdarbības augšupeju, svarīgi pieņemt pareizus un tālredzīgus lēmumus un uzņemties iniciatīvu. Tā cenšamies darīt, un līdz šim mums ir izdevies plānotais. Protams, ne mazāk svarīgs ir valsts politiskais kurss un atbalsts.

3. Kā Jūs vērtējat valdības īstenoto ekonomikas politiku, lai uzlabotu ekonomisko situāciju valstī?

Pozitīvi vērtējam valdības sniegto iespēju saņemt veikto investīciju UIN atlaidi, kas ir apstiprināta arī Dobeles dzirnavnieka investīciju projektam.

Apzināmies, ka valdības uzdevums ir rūpēties par valsti kopumā un ne vienmēr katras nozares prioritāte ir tobrīd būtiskākā visas valsts kontekstā. Virziens ir pozitīvs, bet, protams, darāmā vēl daudz.

4. Kā Jūsu uzņēmējdarbību ietekmē Latvijas politika? Kādas izmaiņas Latvijas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt? Kas traucē, kas palīdz?

Dobeles dzirnavniekam būtiska ir Eiropas Savienības fondu pieejamība. Tā varam investēt ražotnes attīstībā – tas ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai turpinātu augt un stiprinātu pozīcijas gan vietējā, gan eksporta tirgos. Ceram, ka nākamajā plānošanas periodā būs iespēja startēt ar jauniem projektiem. Trūkstošais – gaidām reālus soļus no valsts puses darbaspēka nodokļu mazināšanā. Tas ļautu mums kļūt konkurētspējīgākiem starptautiskajā tirgū. Tāpat nozīmīgs mums, uzņēmējiem, ir ilgtermiņa redzējums no valdības puses un pieņemto lēmumu konsekvence. Ik pa laikam tas Latvijas likumdevējiem ir klupšanas akmens.

5. Kā vērtējat Jūsu nozares pozīciju Baltijas tirgū? Kāda ir konkurence ar Igauniju un Lietuvu?

Dobeles dzirnavnieks ir viens no vadošajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem Baltijas valstīs. Mūsu nozarē konkurence Baltijas mērogā ir visai sīva. Tomēr vienmēr būtiski situāciju izvērtēt plašākā mērogā. Konkurence ir arī ārpus Baltijas – tādās valstīs kā Polija, Turcija, Beļģija un citās, taču tajā pašā laikā arī mūsu tirgus ir daudz plašāks, tas neaprobežojas tikai ar Baltiju un sniedzas no Eiropas līdz pat tā sauktajām trešajām valstīm.

6. Kas, Jūsuprāt, ir Jūsu nozares «trumpis» un kas «Ahilleja papēdis»?

Trumpis, neapšaubāmi, ir tas, ka mēs – graudu pārstrādes uzņēmums – ražojam ikdienas patēriņa preci – pārtiku. Neesam luksus preču pārstāvji, apmierinām cilvēku pamatvajadzības. Milti maizei, makaroni, graudaugu pārslas un citi mūsu ražotie produkti ir ikdienas maltītes sastāvdaļa. Ekonomikas svārstības notiek, un tās, protams, ietekmē patēriņa daudzumu, bet ne atteikšanos no šiem produktiem pilnībā.

Iespējams, par nozares Ahileja papēdi varētu saukt mūsu salīdzinoši lielo atkarību no pasaules ekonomikas norisēm. Nozīmīga loma mūsu biznesā ir pareizai izejvielu sagādes politikai un spējai pielāgoties straujajām cenu izmaiņām izejvielu tirgū. Tās nevar pārvarēt, savukārt var sekot līdzi notikumiem tirgū, plānot un prognozēt, iepriekš sagatavoties. Līdz šim esam spējuši ar pārdomātu biznesa plānošanu pielāgoties pasaules norisēm.

7. Vai izjūtat kvalificēta darba spēka trūkumu?

Mūsu uzņēmumā darbinieku mainība ir salīdzinoši minimāla – veidojam stabilas un ilgtermiņa attiecības. Protams, sava loma tajā ir ražotnes atrašanās vietai Dobelē. Vadības komanda ar profesionāļiem ir nokomplektēta, un ir izjūta, ka katrs no speciālistiem ir savā un pareizajā vietā. Darbinieku kvalifikācijas celšanai liela nozīme ir apmācībām – tās nodrošinām gan uz vietas, gan mūsu partneruzņēmumos Igaunijā vai Vācijā, kā arī īpašā nozares profesionāļu skolā Šveicē. Jāatzīmē, ka pēdējo gadu laikā uzņēmums attīstās strauji un dinamiski, tādēļ darbiniekiem jābūt gataviem mainīties līdzi, apgūstot papildu prasmes un vadot jaunas tehnoloģijas.

8. Kādas ir prognozes tuvākajiem pieciem gadiem? Nozarē ekonomiskā situācija uzlabosies, pasliktināsies, nemainīsies? 

Nozare lielā mērā atkarīga no pasaules un valsts ekonomikas. Eiropas ekonomikas prognozes ir salīdzinoši pozitīvas, neskatoties uz dažādiem ietekmējošiem faktoriem, kā Ukrainas krīze, inflācijas draudi Eiropā un izaugsmes tempu samazināšanās Ķīnā. Arī mēs raugāmies nākotnē ar optimistisku, tomēr reizē reālu skatu. Neapšaubāmi, mūsu un nozares izaicinājums ir domāt «soli priekšā” tirgum un cilvēku vajadzībām, radīt jaunus, konkurētspējīgus produktus – paredzētus vietējam patēriņam, kā arī eksportam. Sekojam līdzi mūsu pircēju vēlmēm – tendences rāda, ka cilvēki arvien vairāk pieprasa un novērtē iespēju baudīt vieglus, veselīgus ēdienus, ko var ātri un ērti pagatavot.

Balstoties uz pasaules un Eiropas situāciju, kā arī pircēju vajadzību izpēti, attīstām ražotni un plānojam investīcijas ilgtermiņā. Piemēram, šovasar atklāsim cieto kviešu dzirnavas, kas dod mums iespēju turpmāk galveno pastas izejvielu – cieto kviešu mannu – malt uz vietas Dobelē, radot produktam vēl lielāku pievienoto vērtību. Mūsu jaunākais investīciju projekts ir graudaugu pārslu un musli ražotnes izbūve. To plānojam pabeigt 2015.gadā, piesakot sevi kā nopietnu spēlētāju jaunā produktu grupā.

Ref:103.000.103.6344


Pievienot komentāru

 1. Brigita teica:

  Paldies ,mīlu visus produktus ko ražojat,keksi vispār lieliski. Lai jums veicas !!!

 2. Puntini kārumnieks teica:

  Man ļoti patīk tie Puntine grandi rīsiņi, bet viņus baigi reti veikalos var sastapt, dažreiz pat ar uguni nevar sameklēt. Receptes jums arī labu labās!

 3. made teica:

  vismaz kaut kas pozitīvs biznesā.

 4. kaimiņš teica:

  domāju, ka daļu veiksmes dobeles dz. nesusi zīmola attīstība, dizains un arī dažādie produkti sliņķiem. tiešām labs mārketings.

Ja aizturētajam Latgales policistam par kukuļošanu cels apsūdzības, Ģirģens vērtēs arī Ķuža atbildību

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža atbildību solās vērtēt tad, ja aizdomās turētajam Latgales policistam tiks celtas apsūdzības.

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļie vēlas lielāku atbildību no finanšu sektora

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļā partija paudusi apņēmību būt stingrākiem pret valsts finanšu sektoru, ziņo Reuters. «Mums finanšu centrs jātur pie lielākas atbildības,» paziņojusi Zaļo līdere Regula Ritza.

Ventspilī steigā pārapstiprina iepriekšējo Brīvostas pārvaldes sastāvs

Ventspils pilsētas dome piektdien, 18.oktobrī, apstiprinājusi pilnvaru pagarināšanu uz vēl pieciem gadiem Ventspils brīvostas pārvaldes valdē tajā jau ilgstoši esošajiem vietvaras politiķiem.

Prāvu par WikiLeaks dibinātāja Asanža izdošanu turpinās skatīt 2020.gada februārī

Tiesas prāva par WikiLeaks dibinātāja Džuliāna Asanža dibinātāja izdošanu turpināsies 2020.gada februārī, ziņo Reuters.

Rīgā sabrukušās ēkas iemītniekiem jāmeklē jaunas mājas

Ēka Rīgā, Lāčplēša ielā 123B, kurai 12.oktobrī vienā no stāviem iegruva griesti, nav ekspluatējama, tāpēc aptuveni 60 nama īrniekiem ir jāmeklē jauni mājokļi.

Eksperts: Pēdējo mēnešu pozitīvie dzimstības rādītāji Igaunijā vēl nenozīmē pastāvīgu demogrāfisko pieaugumu

Lai gan pēdējos mēnešos Igaunijā novērojama lielāka dzimstība nekā mirstība, analītiķi teic – ir par agru, lai teiktu, ka Igaunijā dabiski palielinās populācija.

Tiesa pārliecināta par gana raitu Maxima traģēdijas lietas iztiesāšanu; ministrs sagaida AT aktivitāti

Tiesu administrācija apgalvoja, ka Maxima traģēdijas krimināllietas iztiesāšana Pārdaugavas tiesā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku un ātrāku lietas iztiesāšanas procesu, bez neattaisnotas novilcināšanas.

Šoferu trūkuma dēļ Tallinai nākas atlikt sabiedriskā transporta tīkla paplašināšanu

Tallinas pašvaldībai autobusu šoferu trūkuma dēļ nākas atlikt plānus par jaunu sabiedriskā transporta maršrutu atvēršanu, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā septembrī pieaudzis par 0,5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, ir pieaudzis par 0,5%.

Atrasta viena no Latvijas meklētākajām noziedzniecēm

Pateicoties iedzīvotāju aktīvai ziņošanai, Valsts policija sestdienas, 19.oktobra, rītā, Latvijā aizturējusi meklēšanā izsludināto Angeļinu Sacjuku.

Ziņojums: Igaunijas trešajam pensiju līmenim viszemākais sniegums Eiropā

Brīvprātīgo pensiju fondu tirgus sniegums 2018.gadā bijis zems visā Eiropā, it īpaši Igaunijā, par investoru grupas ziņojumu vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas ražotāji raizējas par ASV tarifu radīto netiešo kaitējumu

Aizvadītājā nedēļā stājušies spēkā ASV tarifi, kas attiecināmi uz Eiropā ražotām precēm. Lai gan Lietuvas ražotāji nekoncentrējas uz ASV tirgu, izskan bažas par to, ka tarifi netieši ietekmēs viņus, ziņo LRT.

Aptauja: Lielākā daļa atbalsta medību tiesību liegšanu uzturlīdzekļu nemaksātājiem

Vispiemērotākās papildu sankcijas pret personām, kuras ļaunprātīgi izvairās no savu saistību izpildes, tostarp nemaksā uzturlīdzekļus, ir piespiedu darba piespriešana un dažādu personai piešķirto speciālo tiesību atņemšana.

Cīniņš par Brexit ratifikāciju britu parlamentā solās būt «uz naža asmens»

Britu parlamentā šonedēļ gaidāma sīva cīņa par jaunāko valsts izstāšanās vienošanos: premjers Boriss Džonsons uzstāj uz tās strauju pieņemšanu bez grozījumiem, kamēr opozīcijas leiboristi centīsies panākt tās noradīšanu vai grozīšanu.

LTV: Maskava, iespējams, mēģina stiprināt varu Latvijas Pareizticīgajā baznīcā

Pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhāts, iespējams, cenšas ar varu aizlaist pensijā Latvijas Pareizticīgās baznīcas metropolītu Aleksandru, lai vietā atrastu kādu Krievijas pusei tīkamāku cilvēku.

Maxima traģēdijā cietušo biedrība protestēs pret lietas ievilkšanos

Pie tiesas ēkas Baldones ielā 1a pirmdien, 21.oktobrī, plkst. 10.00 norisināsies Maxima traģēdijā cietušo biedrības Zolitūde 21.11. rīkotā protesta akcija.

De facto: Draud izgāzties Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā

Iekavēto darbu dēļ apdraudēta Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto. Šī nebūtu pirmā reize, kad latviešiem dalība prestižajā izstādē apraujas pusceļā.

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->