Facebook slēdzis simtiem ar Sputnik saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs

Sociālais tīkls Facebook ceturtdien, 17.janvārī, paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju Sputnik un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.

«Šodien mēs dzēsām 364 Facebook lapas un kontus par iesaistīšanos koordinētās neautentiskās darbībās kā daļai no tīkla, kas radies Krievijā un darbojās Baltijas valstīs, Vidusāzijā, kā arī Centrālās un Austrumeiropas valstīs,» teikts Facebook paziņojumā.

Dzēsto lapu un kontu veidotāji centās radīt iespaidu, ka «šīs lapas un konti ir neatkarīgi, tomēr pēc tam, kad bija piesaistīta Facebook lietotāju uzmanība, izplatīja informāciju ar konkrētas ievirzes saturu, tostarp par noskaņojumu pret NATO».

«Mēs konstatējām, ka šīs lapas un konti īstenībā ir saistīti ar Sputnik darbiniekiem,» žurnālistiem sacīja par kiberdrošības politiku atbildīgā Facebook amatpersona Nataniels Gleihers (Nathaniel Gleicher).

Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā Facebook slēdzis 289 lapas un 75 kontus. Šīm lapām un kontiem bija 790 000 sekotāju, bet izdevumi par reklāmu bija 135 000 ASV dolāru (apmēram 120 000 eiro).

Facebook nav sniedzis informāciju, cik lapu un kontu slēgts katrā valstī.

Facebook paziņojumā teikts, ka «lapu administratori un kontu īpašnieki sākumā radīja iespaidu, ka tās ir neatkarīgas ziņu lapas vai vispārējo interešu lapas par tādiem tematiem kā laikapstākļi, ceļojumi, sports, ekonomika vai politiķi Rumānijā, Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Tadžikistānā, Uzbekistānā, Kazahstānā, Moldovā, Krievijā un Kirgizstānā».

«Par spīti tam, ka tika sniegti maldīgi dati par identitāti, mēs konstatējām, ka šīs lapas un konti bija saistīti ar Maskavā bāzēto ziņu aģentūru Sputnik, un ka dažās lapās bieži tika ievietota informācija par tādiem tematiem kā pret NATO vērsts noskaņojums, protesta kustības un cīņa pret korupciju,» sacīts paziņojumā.

Atbildot uz ziņu aģentūras BNS jautājumu, vai ir pazīmes, ka ar dažu šo lapu palīdzību mēģināts ietekmēt maijā Lietuvā gaidāmās prezidenta vēlēšanas, Gleihers sacīja: «Tādā laikā, kad tuvojas vēlēšanas, notiek zināma «pārklāšanās» ar tematiem, par kuriem runā priekšvēlēšanu diskusijās.»

«Taču šīs ir plašākas operācijas. Ja runā konkrēti par Sputnik operāciju, kas turpinājās ilgāku laiku, šīs ir plašākas kampaņas,» piebilda Gleihers.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas