bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 09.12.2019 | Vārda dienas: Sarmīte, Tabita
LithuaniaLietuva

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar bijušā VDK virsnieka uzņēmumu Sigmen

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas valsts dzelzceļa kompānija Lietuvas dzelzceļš (Lietuvos geležinkeliai) nelauzīs līgumu ar Latvijas uzņēmumu Sigmen, kas ir viens no reģiona lielākajām Krievijas platuma sliežu piegādātājiem, lai gan Lietuvas mediji pagājušajā mēnesī vēstīja, ka to kontrolē bijušais Latvijas PSR Valsts drošības komitejas virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

Dzelzceļa kompānija saņēmusi atbildi no īpašās valdības komisijas, kas pārbauda Lietuvas stratēģisko uzņēmumu darījumus, un šai atbildē teikts, ka komisija nesāks izmeklēšanu par minēto darījumu, pastāstījis Lietuvas dzelzceļa pārstāvis Mants Dubausks (Mantas Dubauskas).

Pēc viņa teiktā, tādēļ šā gada sākumā noslēgtā darījuma īstenošana tiks turpināta. «Darījums netika apturēts, jo tam nebija pamata,» piebildis Dubausks.

Premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) pārstāvis Toms Beržinsks (Tom Beržinskas), valdības komisija pārbauda tikai plānotus, nevis jau noslēgtus darījumus, bet Lietuvas dzelzceļš lūdzis pārbaudīt jau noslēgtu darījumu.

Šādu darījumu izvērtēšanu saskaņā ar likumu var rosināt pati komisija, valsts prezidents, valdība vai Valsts drošības departaments (VSD), ja tiek uzskatīts, ka tie var radīt apdraudējumu nacionālajai drošībai.

Pēc Dubauska teiktā, Lietuvas dzelzceļš pie komisijas vērsusies jūnija sākumā, vēlāk kompānijai lūgta papildu informācija, kuru izvērtējot, komisija atbildējusi, ka izmeklēšanu nesāks.

Lietuvas dzelzceļš komisijas atzinumu lūdza tikai pēc tam, kad Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa jūnija sākumā vēstīja par miljoniem eiro vērtiem darījumiem starp Lietuvas dzelzceļa kompāniju un Sigmen, kura akcijas formāli pieder Simoņenkova sievai, bet pašam Simoņenkovam un ar viņu saistītajiem cilvēkiem ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību ir tiešas saites ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem cilvēkiem un ASV sankciju sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem, un Lietuvā uzņēmums Sigmen netraucēti piedalās publiskajos iepirkumos un citos darījumos.

Dubausks tobrīd nevarēja paskaidrot, kādēļ Lietuvas dzelzceļš līdz tam nav vērsies pie VSD vai citiem speciālajiem dienestiem attiecībā uz darījumiem ar Sigmen, lai gan ir darījis to attiecībā uz krietni mazākas vērtības darījumiem ar Igaunijas kapitāla uzņēmumu Skinest Baltija.

Viņš norādīja, ka jaunākais iepirkums no Sigmen veikts konkursa ceļā un no atbildīgajām institūcijām nav saņemta nekāda informācija, kas būtu uzskatāma par iemeslu neslēgt līgumu.

Lietuvas Satiksmes ministrija jūnija sākumā lūdza VSD sadarboties potenciālo apdraudējumu izvērtēšanā, reaģējot uz minēto mediju informāciju. Kā tobrīd izteicās satiksmes ministrs Roks Masjulis (Rokas Masiulis), jebkāda informācija par iespējamajiem riskiem stratēģiski svarīgā uzņēmumā jāvērtē ļoti nopietni un situācijas noskaidrošanā ieinteresēta tiklab ministrija, kā pats uzņēmums.

Ministrija norādīja, ka tās rīcībā līdz šim nav bijis datu, kas ļautu saskatīt riskus saistībā ar Krievijas metalurģijas holdinga Evraz un ArcelorMittal Spānijas rūpnīcas pārstāves Sigmen un Lietuvas dzelzceļa darījumiem.

Ministra padomniece Vītaute Šmaižīte (Vytautė Šmaižytė) šonedēļ nevarēja pateikt, vai atbilde no VSD saņemta.

Februārī Lietuvas dzelzceļš ar Sigmen parakstīja 11,5 miljonus eiro vērtu līgumu par sliežu pirkšanu.

Kā norādījusi LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa, Lietuvas dzelzceļš un valsts dzelzceļa kompānijas meitas biedrības aptuveni desmit gadu laikā samaksājušas Sigmen gandrīz 130 miljonus eiro, bet Sigmen stratēģiskais mērķis ir Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas projekts “Rail Baltica”.

Saskaņā ar Lietuvas Publisko iepirkumu dienesta datiem Lietuvas dzelzceļš Latvijas uzņēmumam līdz šim jau samaksājis gandrīz 50 miljonus eiro. Darījumus ar Sigmen slēguši arī Lietuvas dzelzceļa meitasuzņēmumi –Dzelzceļu būves centrs 2017.gadā no tā iegādājies preces par aptuveni 4,6 miljoniem eiro, bet laikā no 2011. līdz 2016.gadam Lietuvas valsts dzelzceļa meitsabiedrību pirkumu kopējais apjoms sasniedzis 85 miljonus eiro.

Simoņenkovs Latvijas PSR Valsts drošības komitejā dienējis kopā ar Jevegeņiju Rolduginu, kurš VDK skolā mācījies kopā ar Vladimiru Putinu un ir Krievijas prezidenta drauga, čellista un miljardiera Sergeja Roldugina brālis.

Latvijā Simoņenkovs biznesu sācis no VDK kadru darbinieku dibinātā uzņēmuma Skonto. Savulaik bijis Multibankas līdzīpašnieks. Šai bankai ASV 2005.gadā noteica sankcijas par naudas atmazgāšanu.

Līdz 2016.gadam Simoņenkovam piederēja arī kopīgi uzņēmumi ar Sergeju Nosovu, kurš ir Krievijas Valsts padomes loceklis un Magadanas apgabala gubernators.

Pērn jūnijā Lietuvas valdības komisija un vēlāk arī valdība atzina, ka Lietuvas dzelzceļa iecerētais darījums par sliežu pirkšanu vairāk nekā trīs miljonu eiro vērtībā ar Igaunijas dzelzceļa pakalpojumu un investīciju grupas Skinest Rail uzņēmumu Skinest Baltija neatbilst Lietuvas nacionālās drošības interesēm, un valsts dzelzceļa kompānija līgumu parakstīja ar citu konkursa dalībnieci – Lietuvas kompāniju Swetrak.

Lietuvas valdība paziņoja, ka Skinest Rail īpašniekam, Igaunijas uzņēmējam Oļegam Osinovskim ir saistība ar ārvalstu institūcijām vai to fiziskajām vai juridiskajām personām, kas rada palielinātu risku vai apdraudējumu nacionālajai drošībai, turklāt viņš apsūdzēts koruptīva rakstura noziegumā.

Informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā liecina, ka AS Latvijas dzelzceļš (LDz) šogad maijā noslēdzis 4,69 miljonu eiro vērtu līgumu ar Sigmen par jaunu 60 E1 tipa dzelzceļa sliežu piegādi 6021 tonnu apjomā.

Savukārt pērnā gada aprīlī LDz ar Sigmen noslēdzis 2,766 miljonu eiro vērtu līgumu par sliežu piegādi. Tāpat arī 2017.gada martā LDz slēdzis līgumu par 2,312 miljoniem eiro ar Sigmen par dzelzceļa sliežu piegādi.


Pievienot komentāru

Tiesa patur apcietinājumā Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā iesaistīto uzņēmēju Visoru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam Vilnim Visoram.

Igaunijas naktsmītņu tūrismam 5% kāpums

Igaunijas viesnīcās un citās tūristu naktsmītnēs oktobrī apmetušies par pieciem procentiem vairāk viesu nekā 2018.gada oktobrī, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

Swedbank ievieš bezmaksas darījumus ar vērtspapīriem

Swedbank atcēlusi komisijas maksu darījumiem Baltijas akciju tirgos ar mērķi rosināt sabiedrības interesi par darījumiem ar uzņēmumu akcijām.

Igaunijā par gada NVO atzīst dzīvnieku labturības organizāciju

Igaunijā gadskārtēji izvēlētā labākā nevalstiskā organizācija un šajā godā celta dzīvnieku labturības aizstāvju organizācija Nähtamatud Loomad.

Pabriks: Nepieciešams palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai

Pabriks apliecināja, ka ASV ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem partneriem aizsardzības jomā, pauda gandarījumu par abu valstu līdzšinējo labo sadarbību un pateicās par ASV ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā.

Donbasa karš: Parīzē tiekas Putins un Zelenskis

Parīzē cerībā izbeigt postošo Donbasa konfliktu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien Vācijas un Francijas līderu klātbūtnē tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Dombrovskis: No jaunās EK izvirzītajām prioritātēm Latvijai visvairāk darāmā būs ekonomikas attīstībā

Galvenās jaunās Eiropas Komisijas prioritātes būs «zaļā transformācija» un virzība uz klimatam neitrālu ekonomiku, digitālā transformācija, kā arī ekonomikas attīstība, norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, atzīstot, ka Latvijai visvairāk darāmā būs kopējās ekonomikas attīstības un sociālajos jautājumos.

Somijai būs tās vēsturē jaunākā premjerministre

Somijas valdošie sociāldemokrāti pēc premjerministra Anti Rinnes atkāpšanās nolēmuši amatam virzīt Sannu Marinu, kura, saņemot parlamenta atbalstu, kļūs par valsts vēsturē jaunāko valdības vadītāju.

Arī šonedēļ gaidāmi plusi un lietus

Decembra otrā nedēļa kopumā saglabāsies pārsvarā mākoņaina, bieži gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš.

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu sarukt uz pusi

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu sarukt par 864 domniekiem jeb 54%.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!