bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds
LithuaniaLietuva

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar bijušā VDK virsnieka uzņēmumu Sigmen

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas valsts dzelzceļa kompānija Lietuvas dzelzceļš (Lietuvos geležinkeliai) nelauzīs līgumu ar Latvijas uzņēmumu Sigmen, kas ir viens no reģiona lielākajām Krievijas platuma sliežu piegādātājiem, lai gan Lietuvas mediji pagājušajā mēnesī vēstīja, ka to kontrolē bijušais Latvijas PSR Valsts drošības komitejas virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

Dzelzceļa kompānija saņēmusi atbildi no īpašās valdības komisijas, kas pārbauda Lietuvas stratēģisko uzņēmumu darījumus, un šai atbildē teikts, ka komisija nesāks izmeklēšanu par minēto darījumu, pastāstījis Lietuvas dzelzceļa pārstāvis Mants Dubausks (Mantas Dubauskas).

Pēc viņa teiktā, tādēļ šā gada sākumā noslēgtā darījuma īstenošana tiks turpināta. «Darījums netika apturēts, jo tam nebija pamata,» piebildis Dubausks.

Premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) pārstāvis Toms Beržinsks (Tom Beržinskas), valdības komisija pārbauda tikai plānotus, nevis jau noslēgtus darījumus, bet Lietuvas dzelzceļš lūdzis pārbaudīt jau noslēgtu darījumu.

Šādu darījumu izvērtēšanu saskaņā ar likumu var rosināt pati komisija, valsts prezidents, valdība vai Valsts drošības departaments (VSD), ja tiek uzskatīts, ka tie var radīt apdraudējumu nacionālajai drošībai.

Pēc Dubauska teiktā, Lietuvas dzelzceļš pie komisijas vērsusies jūnija sākumā, vēlāk kompānijai lūgta papildu informācija, kuru izvērtējot, komisija atbildējusi, ka izmeklēšanu nesāks.

Lietuvas dzelzceļš komisijas atzinumu lūdza tikai pēc tam, kad Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa jūnija sākumā vēstīja par miljoniem eiro vērtiem darījumiem starp Lietuvas dzelzceļa kompāniju un Sigmen, kura akcijas formāli pieder Simoņenkova sievai, bet pašam Simoņenkovam un ar viņu saistītajiem cilvēkiem ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību ir tiešas saites ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem cilvēkiem un ASV sankciju sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem, un Lietuvā uzņēmums Sigmen netraucēti piedalās publiskajos iepirkumos un citos darījumos.

Dubausks tobrīd nevarēja paskaidrot, kādēļ Lietuvas dzelzceļš līdz tam nav vērsies pie VSD vai citiem speciālajiem dienestiem attiecībā uz darījumiem ar Sigmen, lai gan ir darījis to attiecībā uz krietni mazākas vērtības darījumiem ar Igaunijas kapitāla uzņēmumu Skinest Baltija.

Viņš norādīja, ka jaunākais iepirkums no Sigmen veikts konkursa ceļā un no atbildīgajām institūcijām nav saņemta nekāda informācija, kas būtu uzskatāma par iemeslu neslēgt līgumu.

Lietuvas Satiksmes ministrija jūnija sākumā lūdza VSD sadarboties potenciālo apdraudējumu izvērtēšanā, reaģējot uz minēto mediju informāciju. Kā tobrīd izteicās satiksmes ministrs Roks Masjulis (Rokas Masiulis), jebkāda informācija par iespējamajiem riskiem stratēģiski svarīgā uzņēmumā jāvērtē ļoti nopietni un situācijas noskaidrošanā ieinteresēta tiklab ministrija, kā pats uzņēmums.

Ministrija norādīja, ka tās rīcībā līdz šim nav bijis datu, kas ļautu saskatīt riskus saistībā ar Krievijas metalurģijas holdinga Evraz un ArcelorMittal Spānijas rūpnīcas pārstāves Sigmen un Lietuvas dzelzceļa darījumiem.

Ministra padomniece Vītaute Šmaižīte (Vytautė Šmaižytė) šonedēļ nevarēja pateikt, vai atbilde no VSD saņemta.

Februārī Lietuvas dzelzceļš ar Sigmen parakstīja 11,5 miljonus eiro vērtu līgumu par sliežu pirkšanu.

Kā norādījusi LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa, Lietuvas dzelzceļš un valsts dzelzceļa kompānijas meitas biedrības aptuveni desmit gadu laikā samaksājušas Sigmen gandrīz 130 miljonus eiro, bet Sigmen stratēģiskais mērķis ir Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas projekts “Rail Baltica”.

Saskaņā ar Lietuvas Publisko iepirkumu dienesta datiem Lietuvas dzelzceļš Latvijas uzņēmumam līdz šim jau samaksājis gandrīz 50 miljonus eiro. Darījumus ar Sigmen slēguši arī Lietuvas dzelzceļa meitasuzņēmumi –Dzelzceļu būves centrs 2017.gadā no tā iegādājies preces par aptuveni 4,6 miljoniem eiro, bet laikā no 2011. līdz 2016.gadam Lietuvas valsts dzelzceļa meitsabiedrību pirkumu kopējais apjoms sasniedzis 85 miljonus eiro.

Simoņenkovs Latvijas PSR Valsts drošības komitejā dienējis kopā ar Jevegeņiju Rolduginu, kurš VDK skolā mācījies kopā ar Vladimiru Putinu un ir Krievijas prezidenta drauga, čellista un miljardiera Sergeja Roldugina brālis.

Latvijā Simoņenkovs biznesu sācis no VDK kadru darbinieku dibinātā uzņēmuma Skonto. Savulaik bijis Multibankas līdzīpašnieks. Šai bankai ASV 2005.gadā noteica sankcijas par naudas atmazgāšanu.

Līdz 2016.gadam Simoņenkovam piederēja arī kopīgi uzņēmumi ar Sergeju Nosovu, kurš ir Krievijas Valsts padomes loceklis un Magadanas apgabala gubernators.

Pērn jūnijā Lietuvas valdības komisija un vēlāk arī valdība atzina, ka Lietuvas dzelzceļa iecerētais darījums par sliežu pirkšanu vairāk nekā trīs miljonu eiro vērtībā ar Igaunijas dzelzceļa pakalpojumu un investīciju grupas Skinest Rail uzņēmumu Skinest Baltija neatbilst Lietuvas nacionālās drošības interesēm, un valsts dzelzceļa kompānija līgumu parakstīja ar citu konkursa dalībnieci – Lietuvas kompāniju Swetrak.

Lietuvas valdība paziņoja, ka Skinest Rail īpašniekam, Igaunijas uzņēmējam Oļegam Osinovskim ir saistība ar ārvalstu institūcijām vai to fiziskajām vai juridiskajām personām, kas rada palielinātu risku vai apdraudējumu nacionālajai drošībai, turklāt viņš apsūdzēts koruptīva rakstura noziegumā.

Informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā liecina, ka AS Latvijas dzelzceļš (LDz) šogad maijā noslēdzis 4,69 miljonu eiro vērtu līgumu ar Sigmen par jaunu 60 E1 tipa dzelzceļa sliežu piegādi 6021 tonnu apjomā.

Savukārt pērnā gada aprīlī LDz ar Sigmen noslēdzis 2,766 miljonu eiro vērtu līgumu par sliežu piegādi. Tāpat arī 2017.gada martā LDz slēdzis līgumu par 2,312 miljoniem eiro ar Sigmen par dzelzceļa sliežu piegādi.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!