bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 19.08.2019 | Vārda dienas: Imanta, Melānija
LithuaniaLietuva

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar bijušā VDK virsnieka uzņēmumu Sigmen

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas valsts dzelzceļa kompānija Lietuvas dzelzceļš (Lietuvos geležinkeliai) nelauzīs līgumu ar Latvijas uzņēmumu Sigmen, kas ir viens no reģiona lielākajām Krievijas platuma sliežu piegādātājiem, lai gan Lietuvas mediji pagājušajā mēnesī vēstīja, ka to kontrolē bijušais Latvijas PSR Valsts drošības komitejas virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

Dzelzceļa kompānija saņēmusi atbildi no īpašās valdības komisijas, kas pārbauda Lietuvas stratēģisko uzņēmumu darījumus, un šai atbildē teikts, ka komisija nesāks izmeklēšanu par minēto darījumu, pastāstījis Lietuvas dzelzceļa pārstāvis Mants Dubausks (Mantas Dubauskas).

Pēc viņa teiktā, tādēļ šā gada sākumā noslēgtā darījuma īstenošana tiks turpināta. «Darījums netika apturēts, jo tam nebija pamata,» piebildis Dubausks.

Premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) pārstāvis Toms Beržinsks (Tom Beržinskas), valdības komisija pārbauda tikai plānotus, nevis jau noslēgtus darījumus, bet Lietuvas dzelzceļš lūdzis pārbaudīt jau noslēgtu darījumu.

Šādu darījumu izvērtēšanu saskaņā ar likumu var rosināt pati komisija, valsts prezidents, valdība vai Valsts drošības departaments (VSD), ja tiek uzskatīts, ka tie var radīt apdraudējumu nacionālajai drošībai.

Pēc Dubauska teiktā, Lietuvas dzelzceļš pie komisijas vērsusies jūnija sākumā, vēlāk kompānijai lūgta papildu informācija, kuru izvērtējot, komisija atbildējusi, ka izmeklēšanu nesāks.

Lietuvas dzelzceļš komisijas atzinumu lūdza tikai pēc tam, kad Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa jūnija sākumā vēstīja par miljoniem eiro vērtiem darījumiem starp Lietuvas dzelzceļa kompāniju un Sigmen, kura akcijas formāli pieder Simoņenkova sievai, bet pašam Simoņenkovam un ar viņu saistītajiem cilvēkiem ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību ir tiešas saites ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem cilvēkiem un ASV sankciju sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem, un Lietuvā uzņēmums Sigmen netraucēti piedalās publiskajos iepirkumos un citos darījumos.

Dubausks tobrīd nevarēja paskaidrot, kādēļ Lietuvas dzelzceļš līdz tam nav vērsies pie VSD vai citiem speciālajiem dienestiem attiecībā uz darījumiem ar Sigmen, lai gan ir darījis to attiecībā uz krietni mazākas vērtības darījumiem ar Igaunijas kapitāla uzņēmumu Skinest Baltija.

Viņš norādīja, ka jaunākais iepirkums no Sigmen veikts konkursa ceļā un no atbildīgajām institūcijām nav saņemta nekāda informācija, kas būtu uzskatāma par iemeslu neslēgt līgumu.

Lietuvas Satiksmes ministrija jūnija sākumā lūdza VSD sadarboties potenciālo apdraudējumu izvērtēšanā, reaģējot uz minēto mediju informāciju. Kā tobrīd izteicās satiksmes ministrs Roks Masjulis (Rokas Masiulis), jebkāda informācija par iespējamajiem riskiem stratēģiski svarīgā uzņēmumā jāvērtē ļoti nopietni un situācijas noskaidrošanā ieinteresēta tiklab ministrija, kā pats uzņēmums.

Ministrija norādīja, ka tās rīcībā līdz šim nav bijis datu, kas ļautu saskatīt riskus saistībā ar Krievijas metalurģijas holdinga Evraz un ArcelorMittal Spānijas rūpnīcas pārstāves Sigmen un Lietuvas dzelzceļa darījumiem.

Ministra padomniece Vītaute Šmaižīte (Vytautė Šmaižytė) šonedēļ nevarēja pateikt, vai atbilde no VSD saņemta.

Februārī Lietuvas dzelzceļš ar Sigmen parakstīja 11,5 miljonus eiro vērtu līgumu par sliežu pirkšanu.

Kā norādījusi LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa, Lietuvas dzelzceļš un valsts dzelzceļa kompānijas meitas biedrības aptuveni desmit gadu laikā samaksājušas Sigmen gandrīz 130 miljonus eiro, bet Sigmen stratēģiskais mērķis ir Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas projekts “Rail Baltica”.

Saskaņā ar Lietuvas Publisko iepirkumu dienesta datiem Lietuvas dzelzceļš Latvijas uzņēmumam līdz šim jau samaksājis gandrīz 50 miljonus eiro. Darījumus ar Sigmen slēguši arī Lietuvas dzelzceļa meitasuzņēmumi –Dzelzceļu būves centrs 2017.gadā no tā iegādājies preces par aptuveni 4,6 miljoniem eiro, bet laikā no 2011. līdz 2016.gadam Lietuvas valsts dzelzceļa meitsabiedrību pirkumu kopējais apjoms sasniedzis 85 miljonus eiro.

Simoņenkovs Latvijas PSR Valsts drošības komitejā dienējis kopā ar Jevegeņiju Rolduginu, kurš VDK skolā mācījies kopā ar Vladimiru Putinu un ir Krievijas prezidenta drauga, čellista un miljardiera Sergeja Roldugina brālis.

Latvijā Simoņenkovs biznesu sācis no VDK kadru darbinieku dibinātā uzņēmuma Skonto. Savulaik bijis Multibankas līdzīpašnieks. Šai bankai ASV 2005.gadā noteica sankcijas par naudas atmazgāšanu.

Līdz 2016.gadam Simoņenkovam piederēja arī kopīgi uzņēmumi ar Sergeju Nosovu, kurš ir Krievijas Valsts padomes loceklis un Magadanas apgabala gubernators.

Pērn jūnijā Lietuvas valdības komisija un vēlāk arī valdība atzina, ka Lietuvas dzelzceļa iecerētais darījums par sliežu pirkšanu vairāk nekā trīs miljonu eiro vērtībā ar Igaunijas dzelzceļa pakalpojumu un investīciju grupas Skinest Rail uzņēmumu Skinest Baltija neatbilst Lietuvas nacionālās drošības interesēm, un valsts dzelzceļa kompānija līgumu parakstīja ar citu konkursa dalībnieci – Lietuvas kompāniju Swetrak.

Lietuvas valdība paziņoja, ka Skinest Rail īpašniekam, Igaunijas uzņēmējam Oļegam Osinovskim ir saistība ar ārvalstu institūcijām vai to fiziskajām vai juridiskajām personām, kas rada palielinātu risku vai apdraudējumu nacionālajai drošībai, turklāt viņš apsūdzēts koruptīva rakstura noziegumā.

Informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā liecina, ka AS Latvijas dzelzceļš (LDz) šogad maijā noslēdzis 4,69 miljonu eiro vērtu līgumu ar Sigmen par jaunu 60 E1 tipa dzelzceļa sliežu piegādi 6021 tonnu apjomā.

Savukārt pērnā gada aprīlī LDz ar Sigmen noslēdzis 2,766 miljonu eiro vērtu līgumu par sliežu piegādi. Tāpat arī 2017.gada martā LDz slēdzis līgumu par 2,312 miljoniem eiro ar Sigmen par dzelzceļa sliežu piegādi.


Pievienot komentāru

Rīgas valdošās partijas atradušas kopsaucēju, vienojušās par koalīcijas līgumu

Rīgas Domē partijas Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! ir pārvarējušas domstarpības un parakstījušas koalīcijas līgumu, pirmdien pēc abu domes frakciju kopsēdes norādīja partiju pārstāvji.

VARAM nesaskata šķēršļus Rīgas atkritumu apsaimniekošanas līgumam uz 20 gadiem

Rīgas domes iecere noslēgt jaunu līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem nepārkāpj normatīvos aktus, tā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Latvijas krājbankas administrators jūlijā atguvis 542 400 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūlijā atguvis 542 444 eiro, kas ir par 75% vairāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Līdz Rail Baltica būvdarbu uzsākšanai tiks atsavināti 123 īpašumi

Uzņēmums Eiropas Dzelzceļa līnijas – sagatavojis atsavināšanai privātpersonām un pašvaldībai piederošus 123 īpašumus.

Par kāzu teroraktu Afganistānā atbildību uzņemas «Islāma valsts»

Par teroraktu Afganistānā, kur aizvadītajā nedēļas nogalē nogalināti 63 cilvēki, atbildību uzņēmies teroristiskais grupējums «Islāma valsts».

Rīgas domes ārkārtas sēde par mēra ievēlēšanu pārcelta uz vēlāku laiku

Paredzētā Rīgas domes ārkārtas sēde, lai vēlētu galvaspilsētas mēru, pārcelta uz pulksten 13.00, informē domē.

Britu sagrābtais Irānas kuģis atstāj Gibraltāra ostu

Ostu Gibraltārā pametis Irānas naftas tankkuģis, kas bijis aizturēts kopš jūlija sākuma uz aizdomu pamata par naftas piegādāšanu Sīrijai. Lielbritānijai piederošais Gibraltārs kuģi atbrīvojis, nepakļaujoties lūgumam to atkal aizturēt no Amerikas Savienoto Valstu puses.

Administratīvajos centros pēc reformas iedzīvotāju skaits variēs no 2 000 līdz 632 000

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas reformas ieviešanas pašvaldību administratīvo centru lielums variēs no 2 000 iedzīvotāju līdz 632 000 iedzīvotāju.

Šajā nedēļā gaidāms silts, taču arī lietains laiks

Nedēļas pirmajā pusē gaidāms mainīgs mākoņu daudzums, pa laikam uzspīdēs saule, tomēr Latvijas austrumu rajonos gaidāms arī lietus.

Nemiro: Saprotamas Lietuvas bažas par Astravjecas AES, bet elektrības iegāde no trešajām valstīm ir Latvijas interesēs

Latvijas valdības lēmums par elektroenerģijas tirdzniecības organizēšanu ar trešajām valstīm tika pieņemts, ņemot vērā valsts intereses,pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

VID daļas vadītāja, kuras vīrs darbojās PVN izkrāpēju grupējumā, aizgājusi no darba

Valsts ieņēmumu dienesta darbiniece, kuras vīrs darbojās pievienotās vērtības nodokļa izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumā, izbeigusi darba attiecības ar dienestu.

Nedēļa Lietuvā: Nausēda tiekas ar Merkeli. Skvernelim operācija. Grib atstādināt korumpētus tiesnešus

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas prezidents Gitans Nausēdatikās ar Vācijas kanceli Angelu Merkeli, bet premjerministrs Sauļus Skvernelis pirmo atvaļinājuma dienu pavadīja operāciju zālē.

PNB banka: Lēmums par bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams

Lēmums par PNB bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams, atzina bankā.

Krēsls paliek tukšs – pirmajā SIF padomes sēde neizdodas ievēlēt priekšsēdētāju

Sabiedrības integrācijas fonda jaunās padomes pirmajā sēdē neizdodas ievēlēt SIF priekšsēdētāju. Uz amatu izvirzīja divus pretendentus – Kultūras ministru Nauri Puntuli un Kurzemes NVO atbalsta centrs valdes priekšsēdētāju Inesi Siliņu.

Mūžībā devies diplomāts Aivars Baumanis

81 gada vecumā mūžībā devies Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, žurnālists un diplomāts Aivars Baumanis, informē Ārlietu ministrijā.

Cilvēktiesību komisijā spriedīs par NEPLP kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pirmdien, 19.augustā, spriedīs par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā.

EK eksperte: Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama

Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama, taču šādai rīcībai jābūt stratēģiskam plānam.

Neatkarīgo deputātu frakcija parakstījusi sadarbības līgumu ar Gods kalpot Rīgai!

Neatkarīgo deputātu frakcija parakstījusi sadarbības līgumu ar Gods kalpot Rīgai!, tādējādi solot Oļegam Burovam savu atbalstu pirmdien, 19.augustā, gaidāmajās Rīgas domes priekšsēdētāja vēlēšanās.

Astoņu gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 4,3%

Šī gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā 2010.gadā, kad Latvijā bija 375 tūkstoši bērnu šajā vecuma grupā.

Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

Lietuvas Veselības ministrija ierosinājusi ieviest valsts kontrolētu sistēmu, kurā pacienti recepšu medikamentus varētu iegādāties tiešsaistē.

Daugavpils var zaudēt 1,34 miljonus PNB bankas slēgšanas dēļ

PNB bankas darbības apturēšanas dēļ Daugavpils pilsētas un tās kapitālsabiedrību budžeti var zaudēt 1,34 miljonus eiro, norāda Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

OIK izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto licenci

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas izvērtēšanai izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto OIK licenci un amatpersonu lēmumiem, norāda komisijas pārstāve Ilze Vanaga.

Šogad greiderēti jau 64 tūkstoši kilometru

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs šogad greiderēšanas darbus veicis gandrīz 64 tūkstošu km garumā.

PNB bankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks Citadele

Vienas divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.


-->