Izskan uzskats: ES meklē iespējas sodīt Lielbritāniju

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir vienojušies par galvenajiem nosacījumiem Lielbritānijas izstāšanās līguma jeb Brexit apstiprināšanai. Deputāti uzsver, ka svarīgi nodrošināt vienlīdzīgas tiesības Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā, un Lielbritānijas pilsoņiem, kuri dzīvo ES.

Lielākā daļa EP pārstāvju (516 balsis – par, 133 – pret, 50 – atturēties) atbalstīja rezolūciju, kurā oficiāli izklāstīti EP galvenie principi un nosacījumi, lai EP apstiprinātu Lielbritānijas izstāšanās līgumu. Jebkuram šādam līgumam ES – Lielbritānijas sarunu noslēgumā būs nepieciešams iegūt EP atbalstu.

BNN iepriekš vēstīja, ka ar Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) parakstītu vēstuli Lielbritānija izteikusi Eiropadomes priekšsēdētājam Donaldam Tuskam (Donald Tusk) oficiālu lūgumu izstāties no Eiropas Savienības, tā aizsākot ilgu izstāšanās procesu.

Deputāti uzsverot to, ka svarīgi nodrošināt vienlīdzīgas tiesības ES pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā, un Lielbritānijas pilsoņiem, kuri dzīvo ES.  Viņi norāda arī to, ka Lielbritānija paliek ES dalībvalsts līdz tās oficiālās izstāšanās brīdim, un tas ietver gan tiesības, gan arī pienākumus, t.sk., arī tad, ja uzņemto saistību periods noslēdzas vēlāk par izstāšanās datumu.

EP deputātu atbalstītā rezolūcija brīdina par jebkuriem mēģinājumiem tirgoties ar drošību un ES – Lielbritānijas ekonomisko attiecību nākotni, iebilst pret ekonomiskām attiecībām, kam pamatā ir darījumi konkrētās nozarēs, kā arī atgādina par vienotā tirgus četrām brīvībām: brīvu preču kustību, kapitālu, pakalpojumiem un cilvēkiem.

Jāatzīmē, ka rezolūcijā teikts, ka tikai tad, kad tiks panākts būtisks progress sarunās par to, kā Lielbritānija atstās ES, var sākt diskusijas par iespējamiem pārejas noteikumiem. Šādi pārejas noteikumi nedrīkst ilgt vairāk par trim gadiem, bet par nākotnes attiecībām var vienoties tikai tad, kad Lielbritānija ir atstājusi ES, vēstīts EP ziņojumā.

Rezolūcijā minēti galvenie principi: 

Pilsoņu interesēm jau no sākuma ir jābūt priekšplānā, teikts rezolūcijā. Tāpat uzsvērts, ka «īpaši skarti» būs Īrijas pilsoņi. EP deputāti mudina visas puses palikt uzticīgām Ziemeļīrijas miera procesam un izvairīties no «stingras» robežas. Īpašajiem situācijas apstākļiem izstāšanās līgumā ir jābūt prioritātei.

Lielbritānija rezolūcijā arī brīdināta par jebkuriem centieniem ierobežot tiesības attiecībā uz pārvietošanās brīvību, pirms tā pilnībā izstājusies no ES, kā arī prasīts ES 27 valstīm risināt situāciju saistībā ar Lielbritānijas pilsoņu bailēm, ka Brexit rezultātā viņi zaudēs pašreizējās ES pilsoņu tiesības, vēstīts ziņojumā.

Pie galvenajiem principiem ierindojas arī sarunu principi: EP Deputāti aicina abas puses rīkoties labticīgi un pilnībā caurskatāmi, lai nodrošinātu akurātu izstāšanās procesu.

Rezolūcijā norādīts, ka no Lielbritānijas puses tas būtu ES tiesību aktu pārkāpums, ja tā apspriestu tirdzniecības līgumus ar trešajām valstīm vēl pirms ES atstāšanas, un brīdināts pret Lielbritānijas iesaisti divpusējās sarunās ar vienu vai dažām ES dalībvalstīm par izstāšanās procedūru vai ES – Lielbritānijas nākotnes attiecībām.

Turklāt deputāti norāda, ka arī saistības ir jāturpina. Lielbritānija turpinās baudīt visas tiesības kā ES dalībvalsts, līdz tā atstās ES. Tomēr tai pašā laikā Lielbritānijai būs arī jāpilda saistības, t.sk., finanšu saistības, kas izriet no pašreizējā ES daudzgadu budžeta. Uzņemto saistību periods var noslēgties arī vēlāk par izstāšanās datumu, piebilsts rezolūcijā.

Deputāti min, ka Eiropas Parlamentam ir būtiska iesaiste procesā.

Eiropas Parlaments sarunu attīstības gaitā plāno rīkoties atbilstoši šīs rezolūcijas principiem, piemēram, pieņemot turpmākas rezolūcijas, t.sk., par specifiskiem jautājumiem vai darījumiem konkrētās nozarēs, teikts rezolūcijā, norādīts ziņojumā.

Eiropas Parlamenta politisko grupu vadītāji apsprieda viņu prioritātes sarunām par Lielbritānijas izstāšanos no ES. Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers un ES Brexit sarunu vedējs Maikls Barnjē, kurš arī piedalījās debatēs, uzsverot EP deputātu nozīmīgo lomu sarunu gaitā.

Atklājot debates, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni teica, ka «EP balsojumam būs izšķiroša nozīme par Lielbritānijas izstāšanās gala nosacījumiem un ES – Lielbritānijas nākotnes attiecībām. Nesenie terorakti skaidri ataino, ka visām Eiropas valstīm būs jāturpina kopā cieši sadarboties.»

Vairāki līderi uzsvēra, ka Brexit ir jābūt par katalizatoru ES atjaunotnei, demonstrējot, cik cieši dalībvalstis ir iekšēji savstarpēji saistītas.

EFDD (Europe of Freedom and Direct Democracy) un ENF (Europe of Nations and Freedom) grupu līderi esot uzgavilējuši par izstāšanās procesa sākumu un vainoja ES, ka tā .

Ref: 225.000.103.518

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas