bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 07.12.2019 | Vārda dienas: Anta, Antonija, Dzirkstīte
LatviaLatvija

Nordic Outlook: Ekonomiskās izaugsmes eiforijā jāsāk gatavoties lejupslīdes fāzei

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pasaules ekonomika pārliecinoši dodas augšup, un optimisms ir kļuvis par noteicošo noskaņojumu visās valstīs, kuras uzskatām par globālās ekonomikas dzinējspēkiem. Šīs tendences noteiks arī pozitīvo vektoru Latvijā. Tuvākajos gados varam gaidīt algu pieaugumu, bezdarba samazināšanos un augošus eksporta rādītajus. Taču ir jāsāk gatavoties lejupslīdes fāzei, kas neizbēgami sekos pašreiz briestošajai eiforijai, secina SEB bankas jaunākajā globālās ekonomikas apskatā Nordic Outlook.

«Pagājušajā gadā Baltijas valstis parādīja stabilu ekonomisko izaugsmi, ko veicināja labie rezultāti eksportā. Iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad turpinās augt veselīgā tempā, un to veicinās gan aktīvāks patēriņš, gan labvēlīgā situācija eksporta tirgos. Lielākā problēma saistās ar saspringto situāciju darba tirgū, kas var iegrožot potenciālo izaugsmi. Latvijas IKP prognoze šim gadam ir 4,1%, Lietuvas – 3,2%, Igaunijas – 3,5%,» norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

«Lai arī tuvāko divu gadu perspektīvas ir pozitīvas, ir jāpiedomā par sagatavošanos cikla lejupslīdes fāzei, kad pieaugs nepieciešamība pēc papildus stimuliem,» piemetina ekonomists.

Pasaules ekonomika uzņem apgriezienus

SEB bankas eksperti atzīmē, ka globālā augšupeja uzlabo uzņēmumu peļņas rādītājus un rada labvēlīgus apstākļus investīcijām. Tas nodrošinās pozitīvu ietekmi uz akciju tirgiem. «Spēcīgi darba tirgi un pieaugošā labklājība veicina privāto patēriņu, savukārt jaudas izmantošana sasniedz līmeni, kas veicina jaunus kapitāla izdevumus. Ķīna turpinās īstenot kontrolētu palēninājumu. Neskatoties uz to, strauji augošās ekonomikas pieaugs par vairāk nekā 5%. Kopumā globālā izaugsme šobrīd uzrāda dinamiku, kas raksturīga cikla noslēguma posmam,» prognozē eksperti.

ASV: īstermiņā prieki, nākotnē – bažas

Tāpat bankas eksperti uzskata, ka Donalda Trampa (Donald Trump) virzītās nodokļu sistēmas izmaiņas ASV ir audzējušas optimismu un ir viens no iemesliem, kā dēļ Federālo rezervju sistēma galveno procentu likmju kāpuma tempu paātrinās. Šogad gaidāmi jau četri galveno procentu likmju paaugstinājumi. «Trampa administrācijas noteikto nodokļu samazinājumu ietekme uz izaugsmi sagaidāma nedaudz lielāka, nekā tika prognozēts iepriekš, jo īpaši 2019. gadā. 2018. gadā mēs prognozējam ASV IKP pieaugumu 2.8% apmērā,» uzsver Gašpuitis.

Viņš atzīmē, ka neskatoties uz optimistiskajām prognozēm nākamajiem pāris gadiem, ir arī bažas raisoši iemesli. ASV nodokļa samazinājums pašreizējā ekonomiskajā ciklā ir novēlots. «Tas samazinās vietu fiskālajiem stimuliem nākamās lejupslīdes laikā, kad tie būs vajadzīgi visvairāk. Pastāv liels risks, ka uz to laiku monetārās politikas instrumentu ietekme var izrādīties sevi pilnībā izsmēlusi. Pēdējo gadu laikā īstenotās ilgstošās un ārkārtīgi stimulējošās monetāra politikas blakusefekti ir vājš spiediens reformu virzienā un labvēlīga vide jauniem finanšu burbuļiem.»

ECB vanagi gūst virsroku pār dūjām

Bankā norāda, ka eirozonā ir mazinājusies politiskā nestabilitāte un ekonomiskais noskaņojums veido stabilu pamatu izaugsmei. Tas ļauj Eiropas Centrālajai bankai (ECB) straujāk doties monetārās politikas normalizācijas virzienā. «Septembrī ECB noslēgs obligāciju uzpirkšanas programmu un 2019.gadā turpinās procentu likmju celšanu. Eirozonas ekonomikas noturība un stabilāka politiskā situācija ir palielinājusi uzticību eiro kā rezerves valūtai. Centrālo banku un citu organizāciju centieni palielināt eiro daļu valūtas rezervēs palīdzēs eiro turpināt pakāpeniski nostiprināties. Izaugsme eirozonā, kas pērn sasniedza pagājušās desmitgades augstāko līmeni, šogad sasniegs 2,5%,» turpina SEB bankā.

Eksperti atzīmē, ka tikmēr Lielbritānijā ekonomiku kavē Brexit process. «Ja vienošanās par jaunajām attiecībām starp Apvienoto Karalisti un ES tiks panākta savlaicīgi, Lielbritānija var izvairīties no lejupslīdes un piedzīvot mīkstu nosēšanos. Lielbritānijas IKP šogad augs par 1,4%.»

Arī ziemeļvalstīs izaugsme sniegsies jaunos augstumos

Spēcīga Eiropa veicina ziemeļvalstu ekonomikas. Augošs eksports un investīcijas visās šī reģiona valstīs dzen izaugsmi virs to potenciāla. Norvēģijā rūpnieciskais pieaugums, ko raisījis investīciju pieaugums naftas ieguvē, kompensē kritumu mājokļu būvniecībā. Somijā pērn aizsākusies atgūšanās un labās nākotnes perspektīvas galu galā palīdzēs IKP šogad atgriezties 2008.gada līmenī, uzsver bankā.

Eksperti atzīmē, ka Zviedrijas ekonomika ir noturīga pret pieaugošo nenoteiktību mājokļu tirgū. «IKP šogad pieaugs par 2.6%. Lai arī mājokļu cenu kritums bremzēs ekonomiku, spēcīgie globālie nosacījumi un vājā krona palīdzēs audzēt eksportu un investīcijas rūpniecībā. Turklāt nav pazīmju, ka mājokļu cenu kritums negatīvi ietekmētu mājsaimniecības.»

Ref:224.000.103.3715


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!