bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

NP: ABLV vaino Latvijas centrālās finanšu institūcijas amatpersonu ārvalstu institūciju maldināšanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aizvadītajā nedēļā smagi iedragāta otras lielākās Latvijas bankas ABLV reputācija. Tiek uzskatīts, ka naudas atmazgāšanas bijusi šīs bankas pamatdarbība, banka nav ievērojusi aizliegumu sadarboties ar Ziemeļkoreju un maksājusi kukuļus. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Finanšu ministrijas izmeklēšanas birojs FInCEN reti par kuru kredītiestādi izteicies tik tieši, pauž raidījums Nekā personīga.

ABLV uzskata, ka tiek apmelnota

Raidījumā minēts arī tas, ka banka uzskata, ka tā esot apmelota. Tās valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis pieļauj, ka kāda Latvijas centrālās finanšu iestādes amatpersona ilgstoši maldinājusi ārvalstu institūcijas par ABLV darbību.

Jāatzīmē, ka banka un Finanšu kapitāla tirgus komisija (FKTK) apgalvo, ka ASV pārmetumi esot par «vecām» lietām. Banka tagad esot labojusies un nu vairs pārkāpumus nepieļaušot. Problēma esot tā, ka ASV ziņojumā lielākā daļa faktu minēti attiecībā uz 2016., 2017.gadu, kad bankai jau sen bija jālabojas, liecina raidījumā atainotā sižeta pieejamā informācija.

ASV Finanšu ministrija savās apsūdzībās – ļoti tieša

Tāpat jāuzsver, ka savās apsūdzībās ASV Finanšu ministrija ir ļoti tieša. Ministra vietniece Sigala Mandelkere  (Sigal Mandelker) paziņojusi, ka ABLV bijusi ieinteresēta naudas atmazgāšanas shēmu organizēšanā. Banka sadarbojusies ar partneriem, kas iesaistīti balistisko ieroču apritē.

Nekā personīga vēsta, ka finanšu izmeklēšanas birojs FinCEN (The Financial Crimes Enforcement Network) uzskata, ka ABLV bizness ir veidots, neizvērtējot riskus. Tas novedis pie sadarbības ar kompānijām, kas savukārt saistītas ar ASV un ANO sankcijās esošiem subjektiem. FinCEN ieskatā ABLV sadarbojusies ar Ziemeļkorejas bankām – Korejas ārējās tirdzniecības banku (Foreign trade bank), Koryo banku (Koryo bank), Koryo Kredīta attīstības banku (Koryo Credit Development bank), Korejas ieguves un tirdzniecības attīstības banku (Korea Mining and Development Trading Corporation), kā arī Jūras, okeāna menedžmenta kompāniju (Ocean Maritime Maganement Conpany).

FinCEN atklājis, ka aizliegtās darbības notikušas jau pēc pašas bankas 2017.gada vasarā deklarētās nulles tolerances politikas.

Nekā personīga pērnā gada rudenī stāstīja, ka Igaunijā 2013.gadā bijis arestēts Taivānas pilsonis Alekss Tsai. Šis kompāniju Trans Merits Co. Ltd  un Global Interface Company Inc vadītājs palīdzējis kādai Ziemeļkorejas firmai naudas pārvedumos, lai attīstītu masu iznīcināšanas ieroču, tajā skaitā kodolieroču un ballistisko raķešu programmas. Naudas pārskaitījumiem esot izmantota vairāku uzņēmumu ķēde.

Nekā personīga norāda arī to, ka ANO sankciju pamatojumos minēts, ka Ziemeļkorejas kompānijas izveidojušas plašu aizseguzņēmumu tīklu un ne tikai Ziemeļkorejā, bet arī Ķīnā, Krievijā un Singapūrā. Korejas ārējās tirdziecības bankai ir bijuši sakari ar Krievijas bankām Vņešekonombank un banku Sputņik. 

Raidījuma žurnālisti vēsta, ka Korejas ieguves un tirdzniecības attīstības banka ir ANO sankciju sarakstā no 2009.gada un tiek vainota balistisko raķešu programmas finansēšanā. Ocean Maritime Management Company ir ANO sankciju sarakstā no 2004.gada – vēl 2013.gadā starptautiskie inspektori to pieķēra raķešu pārvadāšanā.

 ABLV banka kategoriski noliedz, ka būtu sadarbojusies ar Ziemeļkoreju

ABLV preses sekretārs Artūrs Eglītis raidījumam saka: «Mēs neesam veikuši nekādus maksājumus, ne darījumus ne ar vienu no šīm minētajām bankām, ne ar šiem uzņēmumiem ne pirms, ne pēc tam, kad mēs paziņojām nulles tolerances politiku.»

Par sadarbību ar Ziemeļkoreju Finanšu kapitāla tirgus komisiju 2017.gadā veica pārbaudi un, atšķirībā no FinCEN, konstatēja, ka banka ANO noteikto sankciju režīmu nav pārkāpusi. Latvijas regulatora vadītājs atšķirību skaidro ar dažādiem likumiem. Latvijas un Eiropas normas paredz atbildību par tiešu sadarbību, ASV arī par netiešu, vēsta raidījumā.

FinCEN ziņojumā teikts, ka ABLV vadītāji lietojušas uzpirkšanu, lai ietekmētu Latvijas amatpersonas. Arī to banka kategoriski noliedz un apgalvo, ka banka apmelota. Šobrīd ABLV līdzīgi kā Norvik banka norāda uz spiedienu no Latvijas finanšu uzraugu amatpersonām.

AS ABLV valdes priekšsēdētāja Ernesta Berna komentārs Nekā Personīga vēsta: «Es vēlreiz varu uzsvērt, ka nekad neesam devuši kukuļus amatpersonām. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc tikām apzināti nomelnoti. Jau iepriekš norādījām, ka pēdējo dienu notikumi ap ABLV, kas radījuši tālejošas sekas, ir saistīti ar nepatiesu informāciju. Mēs aicinām atbildīgās iestādes pārbaudīt, vai augsta centrālās finanšu institūcijas amatpersona, izmantojot savas plašās pilnvaras, negodprātīgu mērķu dēļ ir ilgstoši maldinājusi Latvijas un ārvalstu institūcijas par atsevišķiem nozares dalībniekiem, tajā skaitā ABLV.»

FKTK priekšsēdētājs Pēteris Putniņš taujāts: «Vai saistībā ar pārkāpumiem Aizkraukles bankā pie jums ir vērsušies KNAB darbinieki un vai jūs esat pārrunājuši ar KNAB darbiniekiem bankas centienus ietekmēt savas pozīcijas kaut kādā finanšu veidā?»

Žurnālistiem viņš atbildēja, ka komentāru par šo viņam neesot. «Es ne noliedzu, ne apstiprinu.»

Nekā personīga vēsta arī to, ka KNAB nākamajā dienā pēc ASV ziņojuma saņemšanas paziņoja, ka birojs uzsācis lietu. No KNAB priešnieka teiktā varētu noprast, ka birojs ar ABLV centieniem uzpirkt amatpersonas strādāja vēl pirms FinCEN paziņojuma.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume saka: «Jāsaka atklāti, birojs jau iepriekš zināja dažus jautājumus, bet par ABLV banku. Amerikas tiesībsargājošās iestādes sadarbojas un birojs arī pilda dažāda veida tiesiskās palīdzības lūgumus, bet tādi konkrētāki komentāri uz doto brīdi mums nebūs, kamēr nebūsim tikuši skaidrībā. Tad arī redzēsim, vai ļaus izmeklēšana.»

FKTK vadītājs noliedz, ka viņš vai kāds no komisijas darbiniekiem varētu būt finansiāli ietekmēts, teikts raidījumā. Tomēr attieksme pret banku bijusi saudzīga. FKTK ABLV bankai par pārkāpumiem netīras naudas apritē 2016.gadā piemēroja sodu 3,17 miljoni un noteica gadu ilgu saudzēšanas periodu, kura laikā apņēmās banku nesodīt.

Putniņam jautāts: «2016.gadā līgumā ar Aizkraukles banku, nu vienošanās pēc tam, kad notika pārbaude, tika iekļauta norma par tās nesodīšanu pēc tam gada termiņā. Vai šāda pati norma bija arī 2017.gada vienošanās?» Putniņš strupi atbildējis: «Nē».

Tika vaicāts arī tas, kādēļ 2016.gada vienošanās bija šāda norma. Putniņš sacījis: «Tāpēc, ka tie ir tomēr dažāda veida pārkāpumi. Parastā AML pārkāpuma gadījumā, kā tas bija arī 2016.gadā. tomēr ir bankai jādod laiks, un tas ir normāli, trūkumu novēršanai, jo mēs jau nevaram pie tā apjoma, kas bankai bija jāpadara, tā triviāli izsakoties, katru nedēļu iet un pārbaudīt vienu un to pašu.»

Jāatzīmē, ka «netīras» naudas darījumu dēļ ASV bija ierobežojusi Latvijas bankām norēķinus dolāros. Pērnā gada rudenī ABLV banka centās pārliecināt ASV varasiestādes  šo nostāju mainīt. Bija noalgojusi grāmatas par Valdi Dombrovski autoru, plaši pazīstamu ekonomistu Andersu Oslundu (Andress Oslund). Viņš kopā ar Latvijas vēstnieku Andri Teikmani un lobistu firmu pārstāvjiem Vašingtonā rīkoja baņķieru brokastis.

Līdzīgas pretenzijas ASV un FKTK savulaik izvirzījušas Multibankai. Šī banka piesaistīja jaunus investorus no Krievijas, Krievijas prezidenta Vladimira Putina loka baņķierus brāļus Rotenbergus un gada laikā ieviesa izmaiņas bankas darbā, lai ASV varasiestāžu uzticību atjaunotu. Tagad šo banku sauc Meridian Trade Bank.

ABLV preses sekretārs Eglītis saka:«Mūsu rīcība ir vērsta uz sadarbību, mēs vēlamies sadarboties ar Amerikas kolēģiem. Iespējams, viņiem nav bijusi pilnīga informācija. Bet tā noteikti nebūs tiesvedība.»

Kāda augsta līmeņa starptautiskajās finanšu institūcijās strādājoša amatpersona Vašingtonā, kas nevēlējās minēt savu vārdu, Nekā personīga pauda viedokli, ka vadības maiņa būtu pirmais, kas liecinātu par ABLV gatavību mainīties.

Augsta līmeņa starptautiskajās finanšu institūcijās strādājoša amatpersona Vašingtonā atzīmē: «Notikušais Latvijai ir liels kauns un liecina, ka banku sistēma jau no sākta gala bijusi būvēta nepareizi, un tā esot ne tik daudz FKTK, cik ilggadējā Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča atbildība. Ka ir nepareizi pieļaut tik liela apjoma nerezidentu noguldījumus, Latvijas valsti ne reizi vien brīdinājis Starptautiskais valūtas fonds un OECD, taču Latvijas varasiestādes šo problēmu tā arī nav uzskatījušas par nopietnu risku.»

Jānorāda, ka pagājušajā nedēļā Ministru prezidents bija izsaucis FKTK priekšsēdētāju Pēteru Putniņu uz pāris stundu ilgu sarunu. Kučinksis gan neprasīs finanšu uzrauga demisiju.

Ministru prezidents Māris Kučinskis saka: «FKTK manā skatījumā šobrīd strādā ļoti labi. Pēc vadības maiņas viņi strādā ar pilnu atbildību, un es domāju, ka arī institūcijai, kas rakstīja šo vēstuli, pret mūsu FKTK iebildumu nebūs. Ja kādam ir zināmi un ir vairāki fakti par korupcijas pazīmēm, būsim tieši pret jebkuru notikušo, ja kāds to var uzrādīt.»

Ref: 225.000.103.2852


Pievienot komentāru

Foto: Pāvests Francisks vada ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Domā

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima.