NP: Priekšvēlēšanu kampaņa Jūrmalā «sit augstu vilni»; izmeklē KNAB

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir uzsācis pārbaudi par Zaļo zemnieku savienības (ZZS) aģitācijas  pārkāpumiem  Jūrmalā. Partija izvērsusi plašu kampaņu kūrortpilsētā. Taču  politiskais spēks atsakās uzņemties atbildību par daļu reklāmas, kas izvietota nelikumīgi, vēsta raidījums Nekā personīga.

Norādot arī to, ka par reklāmām esot maksājusi no ZZS izslēgtā eiroparlamentāriete Iveta Grigule. Partiju finanšu kontrolētājs šim stāstam netic un uzskata to par partijas nevis trešo personu reklāmu. Tomēr ZZS kampaņu pārtraukt KNAB neliks.

Bijušais Jūrmalas mērs Gatis Truksni KNAB pirmajā krimināllietā par partiju pretlikumīgu finansēšanu ir viens no aizdomās turētajiem. Viņu aizturēja rudenī kopā ar uzņēmēju Jūliju Krūmiņu, kurš Trukšņa laikā uzcēla dzīvojamās mājas Jūrmalā, un  vienā no apartamentiem mājvietu rada arī pats mērs.  Tomēr uz Truksni «mestā ēna» netraucēja Zaļo un zemnieku savienībai šajās vēlēšanās viņu no jauna virzīt mēra amatam, tā raidījumā Nekā personīga izsakās žurnālisti.Tāpat raidījumā teikts, ka atkāpšanās no pašvaldības vadības posteņa Truksnim ļāvusi saglabāt arī vietu partijā. Tā izrādījusies pareiza taktika – ar vēlētājiem Truksnis netiekas, neapmeklē publiskus pasākumus, taču pilsētā viņa seja redzama ik uz stūra. Turpināt labi iesākto Truksnis sola no autobusiem, un ceļmalās izvietotajām vides reklāmām. Tomēr masīvajā ZZS kampaņā Jūrmalā kāds ir pārcenties.

Pirms turpat divām nedēļām tuvu brauktuvei cauri visai Jūrmalai uzradās ap pussimt jaunu  ZZS reklāmas plakātu. Jūrmalas pašvaldība atļauju tam nebija devusi.

Trukšņa sarakstā Rita Sproģe starē ar otro numuru. Domes priekšsēdētāja bijusi atvaļinājumā un šonedēļ uzdevusi pārbaudīt, kā plakāti ar viņas partijas biedra attēlu neatļauti uzradušies pilsētā, vēsta raidījumā.

«Vides objekti nedrīkst traucēt satiksmei, tāpēc atļauju var saņemt tikai tad, ja tie atbilst valdības un domes noteikumiem, kas nosaka plakātu izmērus, attālumus līdz brauktuves malai, nākamajam krustojumam un ceļa zīmēm,» skaidro raidījums.

Tomēr ZZS plakāti pārkāpj visus šos ierobežojumus un pašvaldība tos saskaņot nevar. Pašvaldības policija zina, ka plakāti nav atļauti. Un uzaicinājusi atbildīgos administratīvā soda uzlikšanai.

Ja sākotnēji uzraksts  uz reklāmas plakātiem vēstīja, ka tos apmaksā Zaļo un zemnieku savienība, nedēļu vēlāk kā maksātājs parādījās trešā persona – eiroparlamentāriete Iveta Grigule, norāda Nekā personīga.

No ZZS Eiroparlamentā ievēlētā  deputāte Iveta Grigule no partijas aizgāja šā gada sākumā. Viņa bija aizvainota uz Valsts prezidentu un premjeru, kuri atļāvās viņai pārmest balsojumu Eiroparlamentā pret rezolūciju Krievijas propagandas ierobežošanā.

Tāpat Grigule savulaik strādājusi Jūrmalas pašvaldībā un bijusi precējusies ar Romānu Mežecki. Mežeckis pametis Ingunas Sudrabas vadīto partiju Saeimā, patlaban atkal startē pašvaldību vēlēšanās Jūrmalā no zaļajiem zemniekiem. Iepriekš netika noliegta viņa dalība  ZZS kampaņā Jūrmalā.

Par ZZS priekšvēlēšanu kampaņu kopumā atbildīgais Armands Krauze raidījumam nav mācējis pateikt, kāpēc no partijas izslēgtā Grigule pēkšņi metusies slavināt ZZS.

Kā plakātu izvietotāja Jūrmalas domē atļauju prasījusi firma Dementy. Reklāmas aģentūra strādājot ar vairāk nekā 100 tūkstoš eiro lielu apgrozījumu. Tā reģistrēta kādā Teikas dzīvoklī. Aģentūra KNAB nav iesniegusi savus izcenojumus. Tas jādara,lai novērstu, ka  politiķi nopērk reklāmas par dempinga cenām, vai mākslīgi par tām pārmaksā.

Grigule KNAB iesniegusi līgumu ar Dementy, norādot, ka 25 plakātu izgatavošana un izvietošana  izmaksājusi 5 700 eiro un viņa  iekļaujas  limitos, kas noteikti trešajām personām.Pārējiem 25 plakātiem finansētājs nav zināms.

Konkurējošās partijas līderis apšaubot, ka Grigules nosauktās izmaksas par plakātiem ir patiesas.Viņš uzskata, ka tie  maksā vismaz trīs reizes dārgāk, vēsta raidījums.

Norādot, ka ZZS kampaņu tas  neietekmēs. KNAB ir tiesības to pārtraukt, ja partija pārtērē atļauto priekšvēlēšanu izdevumu limitu. ZZS startē vēlēšanās vairāk nekā 30 pašvaldības un tā kopumā drīkst kampaņai tērēt vairāk nekā trešdaļu miljona. 307 616 eiro. Salīdzinājumam lokālās partijas Jūrmalā drīkst tērēt vien 11 tūkstošus.(11 717)

Tāpat raidījums atgādina, ka priekšvēlēšanu laiks  pašvaldībām ir  arī ienesīgs, jo par katru politisko reklāmu tiek samaksāta nodeva. Pirms iepriekšējām pašvaldības vēlēšanām, Jūrmalas domes budžets papildinājās ar turpat 24 tūkstošiem eiro.

Neilgi pirms vēlēšanām Jūrmalas dome nodevu sešas reizes samazināja, un kopumā saņemti vien nedaudz vairāk kā divi tūkstoši eiro. Par nesen uzstādītājiem  ZZS plakātiem nodeva nav samaksāta vispār, jo pašvaldība atļauju tiem neesot izdevusi. Šīs nedēļas pēdējā darbadienā nelikumīgi izvietotie plakāti esot noņemti, ziņo Nekā personīga.

Ref: 225.000.103.1021

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas