bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

NP: Naudas atmazgāšanas risku vērtēšanai valdība pērn slepus piešķīrusi 400'000, taču apdraudējumu nenovērtēja adekvāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeima sākusi izskatīt likuma grozījumus, kas aizliegs bankām apkalpot čaulas kompānijas. Steiga saistīta ne vien ar ABLV bankas nedienām, bet arī rudenī gaidāmo Moneyval novērtējumu. Nekā Personīga kļuvis zināms, ka jau pirms gada valdība uzdevusi sagatavot «netīrās» naudas atmazgāšanas risku novērtējumu. Tas izmaksājis 400 000 eiro. Pēc novērtējuma tapis plāns, kurā par atteikšanos no čaulu kompāniju pakalpojumu servisa nebijis ne vārda.

Raidījumā norāda, ka tas liecinot par to, ka vēl pērn risku analīze tika gatavota, tikai lai atskaitītos starptautiskajām organizācijām. Vienlaikus raidījumā pauž, ka pērnā gada sākumā Latvijas Netīrās naudas apkarošanas sistēmai sākās kārtējais izvērtēšanas process. Latvijas paveikto naudas atmazgāšanas apkarošanā tagad pārbauda Eiropas Padomes institūcija Moneyval.

Latvijai līdz Moneyval ekspertu vizītei novembrī bija jāpabeidz virkne mājas darbu. Viens no svarīgākajiem bija Nacionālais noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējums, tā raidījuma žurnālisti.

Finanšu ministre (ZZS) Dana Reizniece – Ozola raidījumam komentē: «Gaidot kārtējo Moneyval pārbaudi, Latvijas pienākums bija sagatavot novērtējumu, kurā tiktu vērtēts vairākas jomas, ne tikai bankas, bet arī nefinanšu sektors, meklējot riskus, cik lielā mērā mums ir kādi sistēmiski caurumi vai trūkumi nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un terorisma finansēšanas uzraudzībā.»

Raidījumā atzīmē arī to, ka ar Laimdotas Straujumas valdības rīkojumu jau 2014.gadā to uzdeva izdarīt Viestura Burkāna vadītajam Kontroles dienestam. Ziņojums bija jāsagatavo par laika periodu no 2012.līdz 2015.gadam. Kad 2017.gada sākumā ziņojums bija gatavs, bankas paziņoja, ka tādu rezultātu Moneyval ekspertiem rādīt nedrīkst.

Latvijas komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanda Liepiņa Nekā personīga saka: «Iepazīstoties ar šo ziņojumu projektu, kas tajā brīdī bija pāri par 580 lapaspusēm diezgan nesaistīta teksta, saprotot, ka ir strādājušas astoņas darba grupas, kuru kopēja virsvadība nav bijusi, mēs pilnīgi atklāti paudām savu satraukumu, kā šis process ir vadīts, kāds ir rezultāts.»

Izrādās, ka Finanšu ministrija tam esot piekritusi, un pārņēmusi procesa vadību.

Finanšu ministre: «Tajā brīdī, kad pirmais darba rezultāts bija prezentēts, bija redzams, ka šajā materiālā joprojām ir ārkārtīgi lieli trūkumi, un laiks jau līdz Moneyval ekspertu vizītei bija palicis ļoti maz, tad finanšu ministrija piedāvāja šo nacionālā riska novērtējumu pārņemt savā vadībā, un valdībā tika pieņemts lēmums par ārējā eksperta piesaisti.»

Raidījumā atklāj, ka šim darbiņam ar slepenu lēmumu valdība par 390 tūkstošiem eiro noalgoja auditoru kompāniju Deloitte Latvija. Ar to pašu rīkojumu Kontroles dienestam uzdeva atdot savāktos materiālus auditoriem, lai tie var sagatavot pārskatāmu un saprotamu novērtējumu.

Vienlaikus Nekā personīga norāda, ka īpaši neapmierināta ar Viestura Burkāna darbību ir Latvijas komercbanku asociācija. Dienests, kam būtu jābūt galvenajai iestādei, kas koordinē valsts cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ar šo uzdevumu netika galā. Bankas jau pirms gada uzstāja, ka dienests jāreformē un tam nepieciešams jauns vadītājs. Tikai martā premjers paziņoja, ka Burkānu automātiski uz nākamo termiņu neapstiprinās. Uz viņa amatu izsludināja konkursu.

Latvijas komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja Liepiņa: «Mūsu aicinājums visu pagājušo gadu, pagājušā gada vasarā bija neatlikt šī jautājuma risināšanu, risināt to pirms Moneyval vizītes. Tā ka šis ir tāds gadījums, kad redzējām, ka šī ir tāda fundamentāla problēma, kura pat ļoti tuvā termiņā Latvijai nepalīdzēs, tāpēc arī aicinājām rīkoties. Esam priecīgi, ka šī rīcība šobrīd notiek.»

Jānorāda, ka Kontroles dienests taisnojas, ka sagatavotais ziņojums esot bijis atbilstošs iestādes kapacitātei. Līdz pagājušā gada sākumam valdība par dienesta vajadzībām neesot rūpējusies, tam trūcis ekspertu. Uzdevums nodots Deloitte, jo bankas gribējušas, lai ziņojumā parādās arī dati par 2016.gadu, kad uzraudzībā daudz bija paveikts, izpildot OECD prasības. Taču janvārī neviena iestāde vēl nebija apkopojusi savus darba rezultātus un tādu darba apjomu pāris mēnešu laikā dienests nebūtu spējis izdarīt.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas dienesta vadītājs Viesturs Burkāns raidījumam komentē: «Pirms šīs risku izvērtēšanas es konsultējos ar Pasaules bankas ekspertiem, viņi teica, ka šādai darba grupai, kas veic šo risku novērtēšanu, jābūt vismaz sešiem cilvēkiem. Mums dienestā bija trīs štata vietas, kuras ne vienmēr bija aizpildītas dažādu objektīvu iemeslu pēc, faktiski vairāk vai mazāk nodarbojās divi trīs cilvēki. Tad, kad bija nepieciešams burtiski divos trijos mēnešos veikt papildus izvērtēšanu, vienlaicīgi gatavojot materiālus arī Moneyval, daudzu simtu lapaspušu apmērā, tas ir pārāk liels uzdevums un mēs to fiziski nespējām vienkārši veikt. Tad, kad to veica Deloitte, jāatzīmē, ka viņiem šo darbu paveica 17 cilvēki.»

Deloitte Latvija darbu pabeigusi laikā. 2017.gada 15.maijā Nacionālais risku novērtējums nosūtīts Moneyval ekspertiem. Par lielāko problēmu atzītas nerezidentus, pārsvarā bijušo padomju republiku pilsoņus apkalpojošās bankas. No Krievijas, Ukrainas, Kazahstānas bankās ienāk aizdomīgi līdzekļi, taču sadarbība ar šo valstu dienestiem ir vāja. Latvijas uzraugiem nepietiek kapacitātes šo darījumu izpētē.

Pēc risku novērtējuma Finanšu ministrijas darba grupa izstrādāja arī pasākumu plānu, kā riskus mazināt. Stratēģija bija piespiest bankas pašas atteikties no riskantajiem klientiem.

Iespēja, ka bankām varētu aizliegt sadarboties ar čaulas kompānijām, valdības apstiprinātajā plānā nav pat pieminēta. Tikai tagad, gadu pēc tā apstiprināšanas, valdība faktiski atzīst, ka nespēj izkontrolēt aizdomīgos banku darījumus, vēstīts raidījumā.

Nopietni brīdinājumi par to, ka sagaidāmas smagas sekas, ja Latvijai nenovērsīs netīrās naudas plūsmas caur bankām, bijis ilgi pirms ABLV bankas aizvēršanas. 2016.gadā vizītes laikā Latvijā to diplomātiski uzsvēris arī toreizējais Amerikas Savienoto Valstu (ASV) viceprezidents Džo Baidens (Joe Biden).

Lai gan valsts ekonomikas apdraudējuma riski bija zināmi jau pirms gada, Finanšu ministre neuzskata, ka valdībai jau tad bija jārīkojas izlēmīgāk. Mainījušies esot apstākļi.

Finanšu ministre: «Situācija ir mainījusies diezgan dinamiski. Mūsu stratēģisko partneru pacietības līmenis un droši vien arī iemesli, kāpēc tik steidzami tiek prasīta rīcība, kura jebkurā gadījumā būtu pakāpeniski notikusi, mēs jau arī redzējām divu gadu garumā, ja runājam par banku sektora riskanto klientu apjomu būtisku samazināšanos, bet nu, acīmredzot, ģeopolitiskā situācija dara savu un rīcība ir nepieciešama daudz ātrāka.»

Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs Pēters Putniņš neuzskata, ka plāns būtu nekvalitatīvs. Latvija bija izvēlējusies pakāpenisku čaulas kompāniju radīto risku ierobežošanu, kas esot normāla prakse, taču tagad partneri prasa vispār no šī riska – čaulas kompāniju apkalpošanas – atteikties.

Putniņš saka: «Mēs savus plānus, kurus bijām gatavojuši pirms gadiem trijiem, bijām spiesti tagad pārskatīt, ņemot vērā visas šīs pēdējo mēnešu attīstības tendences, mēs to visu nolasām pietiekami skaidri, un to darīsim, bet šis nav tāds optimāls scenārijs.»

Jāatzīmē, ka valdības līdz šim paveiktais nav licies pietiekams Moneyval ekspertiem. Vērtējums nav publiski pieejams, tomēr nojaušams, ka sagatavotais melnraksts nav Latvijai pozitīvs. «Kontroles dienesta reformēšana un steidzama atteikšanās no čaulas kompāniju apkalpošanas ir mēģinājums pārliecināt Moneyval, ka esam labojušies,» tā Putniņš.

Ministru prezidents (ZZS) Māris Kučinskis Nekā personīga domīgi saka: «Vai ar šo lēmumu, ka mēs tagad atsakāmies no čaulas kompāniju apkalpošanas Latvijā, vai ar to būs pietiekami, lai pārliecinātu Moneyval, ka Latvija nav ieskaitāma pelēkajā zonā?»

Turpinot, viņš saka: «Moneyval ziņojumu finišs ir jūlijs. Pieņemot likumu, noteiktās dienas apmēram ap to laiku no tā atbrīvojamies, kā arī var teikt mums finanšu sektorā jauna stratēģijai jābūt. Mēs atsakāmies no tādas naudas caurplūdes no Latvijas, tās visas ir izmaiņas. Tas būs ļoti grūts uzdevums pierādīt, parādīt jau tik īsā laikā, ka ir rezultāti.»

Tāpat Kučinskis saka, ka, ja Moneyval atzīs, ka Latvija netiek galā ar netīro naudu, var pazemināties Latvijas kredītreitingi, un valsts parāds izmaksās miljoniem eiro dārgāk.

Pēc Nekā personīga rīcībā esošās informācijas, ja Latviju ierindos paaugstinātas uzraudzības valstu sarakstā, Skandināvu bankas varētu šeit ierobežot  kreditēšanu.

Liepiņa raidījumam uzsver: «Valstis pievērš ļoti lielu uzmanību šim vērtējumam, tāpēc ka tajā brīdī, kad viņš tiek publiskots, tas ir autoritatīvākais avots naudas atmazgāšanas novēršanas sistēmas novērtējumam valstij. Pie standarta situācijas tas ir spēkā vismaz piecus sešus gadus, kad notiek atkārtotais novērtējums. Līdz ar to Latvijas gadījumā šis [novērtējums] būtu spēkā līdz 2023. – 2024.gadam.»

Jāpiezīmē, ka pēc divām nedēļām Latvijas delegācija tiksies ar Moneyval pārstāvjiem. Tad būs izšķirīgi parādīt praktiskas izmaiņas. Pretējā gadījumā Latviju var iekļaut starp valstīm, kas netiek galā ar noziedzīgi iegūtu naudu un nonāk īpašā uzraudzībā, teikts raidījumā.


Pievienot komentāru

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.