Pērkonu apbalvos par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā

Mūzikas ierakstu gada balvas Zelta Mikrofons 2013 ceremonijā, kas 5.martā notiks Latvijas Nacionālajā teātrī, par ieguldījumu Latvijas mūzikā tiks godināta grupa Pērkons.

Leģendārā grupa pastāv kopš 1980.gada, kad Menueta taustiņinstrumentālists Juris Kulakovs sapulcēja Menueta mūziķus Raimondu Bartaševiču, Juri Sējānu un Leonu Sējānu, kā arī aktrisi un dziedātāju Ievu Akurateri un bundzinieku Daini Strazdiņu. Dziesmu tekstos pārsvarā izmantota Māra Melgalva un Klāva Elsberga dzeja, mūzikas autors ir Juris Kulakovs. Grupas populārākie skaņdarbi ir Pie baltas lapas, Gandrīz tautasdziesma, Mana dienišķā dziesma, Balāde par gulbi, Mēs pārtiekam viens no otra, Zaļā dziesma, Labu vakar, Baletomānija un citas dziesmas, kas kļuvušas par sava laika un paaudzes himnām.

Padomju laikā Pērkona darbība divas reizes aizliegta, informē Mūzikas ierakstu gada balvas pārstāvji.

Pirmā aizlieguma laikā 1983.gadā grupa ierakstīja divus «pagrīdes» albumus – Mākslas darbi un Zibens pa dibenu, kas magnetofona lentēs nelegāli izplatījās visā Latvijā, kļūstot par vietējās rokmūzikas klasiku ar dumpīguma un nepakļāvības oreolu. Publiskā darbība atsākās 1984.gadā, kad, startējot ar nosaukumu Rīgas rajona kolhoza Padomju Latvija ansamblis, sagatavota Imanta Kalniņa rokopera Ei, jūs tur! ar Vika tekstu (pēc Viljama Sarojana motīviem) un Kulakova, Kalniņa un Jura Sējāna rokoratorija ar Mārā Čaklā dzeju Kā jūra, kā zeme, kā debess…. Šajā laikā grupai pievienojās arī dziedātājs Nauris Puntulis.

Otrais aizliegums sekoja 1985.gada vasarā, kad Pērkona fani pēc koncerta Ogrē izdemolēja pasažieru vilciena vagonu.

1987.gadā Pērkons atkal spēlēja, kļūstot par atjaunotā festivāla Liepājas dzintars laureātu.

1990.gadā firma Melodija izdeva pirmo legālo Pērkona albumu Ballīte, kura hits Mēs pārtiekam viens no otra uzvarēja Mikrofona aptaujā.

1991.gada sākumā Pērkons iesaistījās barikāžu notikumos, spēlējot Vecrīgas sargiem. Gadu vēlāk grupa piedalījās Nacionālā teātra izrādē Bagātību sala, bet pēc tam tās darbība pamazām apsīka.

Pēc valsts neatkarības atjaunošanas sākās Pērkona veco, savulaik nelegāli ierakstīto un izplatīto albumu oficiāla izdošana. Mākslas darbu un Zibens pa dibenu iznākšana kompaktdiskā Dziesmu izlase #1 1994.gadā atzīmēta ar koncerttūri Pērkons dārd, un šiem izdevumiem pamazām sekoja arī pārējā diskogrāfija.

Lai arī Pērkona aktīvā radošā darbība pārtrūka 1990.gadu sākumā, grupa joprojām ik pa laikam uzstājas koncertos. Pēdējā laika lielākais notikums ir Ievas Akurateres un Jura Kulakova 55 gadu jubilejas koncerttūre Sapumpurots zars 2013.gada vasarā, kad uz skatuves atkal tikās Juris Kulakovs, Ieva Akuratere, Juris Sējāns, Leons Sējāns, Raimonds Bartaševičs un Ikars Ruņģis, bet publikā – paaudze, kas uzaugusi ar Pērkona mūziku un tajā koncentrēto dzīves, prieka un nepakļāvības garšu.

Šogad Pērkons atzīmēs 33 gadu pastāvēšanu un sola jaunus pārsteigumus. Grupas dalībnieki atzīst, ka jūtas priecīgi un pagodināti par atzinību un balvu, kas viņiem tiks pasniegta Mūzikas ierakstu gada balvas Zelta Mikrofons koncertceremonijā, 5.martā.

Kā zināms, Mūzikas ierakstu gada balvu Zelta Mikrofons organizē Latvijas skaņu producentu, izdevēju un izplatītāju apvienība LaMPA sadarbībā ar Latvijas izpildītāju un producentu apvienību LaIPA.

102.000.102.6503

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas