bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 17.11.2019 | Vārda dienas: Hugo, Uga, Uģis
LatviaLatvija

Pilsēta cilvēkiem aicina iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULai iegūtu pilsētnieku dzīves kvalitātes uzlabošanai izmantojamus datus, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā.

Rīgā gaisa kvalitātes monitoringu veic vien trīs Rīgas domes mērījumu stacijas un visaptveroši dati par gaisa piesārņojumu nav pieejami, tādēļ apvienība Pilsēta cilvēkiem ir sākusi projektu Mūsu gaiss, kurā aicina iesaistīties ikvienu rīdzinieku, kuram rūp gaisa kvalitātes uzlabošana galvaspilsētā, stāsta idejas autori.

«Starptautisko organizāciju dati liecina, ka gaisa piesārņojums, galvenokārt PM2,5 Latvijā katru gadu pāragri nonāvē vairāk nekā divus tūkstošus cilvēku. Visiem labi zināms, ka pēdējos gados putekļu piesārņojuma pieļaujamās normas Rīgā tiek pārsniegtas regulāri. Eiropas Komisija Latviju pat ir brīdinājusi par iespējamām soda sankcijām. Diemžēl Rīgas centrā patlaban darbojas tikai viena mērījumu stacija, tāpēc nav iespējams objektīvi novērtēt, kāds ir patiesais gaisa piesārņojums ne galvaspilsētas centrā, ne apkaimēs. Tā kā nekas neliecina, ka situācija tuvākajā laikā mainīsies un pašvaldība nodrošinās gaisa kvalitātes mērījumu paplašināšanu, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina datu vākšanā iesaistīties sabierību,» stāsta apvienības Pilsēta cilvēkiem valdes priekšsēdētājs Māris Jonovs.

Viņš uzsver, ka iegūtie dati palīdzēs apzināt patieso gaisa piesārņojuma situāciju Rīgā, kā arī var kalpot par pamatu lēmumiem, kas samazinātu gaisa piesārņojumu un uzlabotu rīdzinieku dzīves kvalitāti.

Projekts Mūsu gaiss ir balstīts uz iedzīvotāju brīvprātīgu iesaistīšanos gaisa kvalitātes monitorēšanā, izmantojot Vācijas Luftdaten sensoru mērierīces un atvērto datu programmatūru. Luftdaten gaisa kvalitātes novērošanas stacija mēra gaisa putekļu piesārņojumu, gaisa temperatūru un mitrumu, un publicē iegūtos datus kartē.

«Pateicoties sensoru un programmatūras pieejamībai un zemajām izmaksām, daudzās Eiropas valstīs iedzīvotāju brīvprātīga iesaistīšanās gaisa kvalitātes monitorēšanā ir kļuvusi ļoti populāra. Ar sabiedrības atbalstu vairāk nekā 50 Eiropas pilsētās jau ir uzstādīti 16 tūkstoši sensoru. Rīgā esam izvietojuši desmit mērierīces, tomēr visaptverošu datu iegūšanai un kvalitatīvai analīzei Rīgas centrā un apkaimēs nepieciešams uzstādīt vismaz 100 sensorus, tādēļ iedzīvotāju atbalsts ir ļoti svarīgs. Uzstādīt ierīci ir ārkārtīgi vienkārši un tās uzturēšana neprasa lielus resursus – nepieciešams vien elektrības un bezvadu interneta pieslēgums,» skaidro apvienības Pilsēta cilvēkiem projekta Mūsu gaiss vadītājs Raivis Dejus.

Projekta Mūsu gaiss mājaslapā pilsetacilvekiem.lv/gaiss ikviens var iepazīties ar sistēmas darbības principiem, kā arī atrast mērierīces salikšanas un uzstādīšanas instrukcijas latviešu valodā. Tāpat mājaslapā pieejama tiešsaistes karte, kurā ikviens var aplūkot, kāds gaisa piesārņojuma līmenis ir vietās, kur tiek veikti mērījumi.

Iesaistīties projektā Mūsu gaiss iespējams vairākos veidos – apmaksāt gatavas gaisa kvalitātes mērīšanas ierīces uzstādīšanu pie savas dzīves vai darba vietas, pasūtīt ierīces izgatavošanai nepieciešamās detaļas un patstāvīgi tās samontēt un uzstādīt, vai ziedot apvienībai Pilsēta cilvēkiem ierīces iegādei un uzstādīšanai.

«Gaisa kvalitātes mērījumi ir ļoti svarīgi visiem pilsētas iedzīvotājiem, jo iegūtie dati palīdzēs ietekmēt cilvēku veselībai un dzīves kvalitātes uzlabošanai svarīgu lēmumu pieņemšanu, tāpēc aicinām iedzīvotājus un uzņēmumus iesaistīties projektā sev ērtākajā veidā,» norāda Jonovs.


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!