Pilsēta cilvēkiem aicina iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā

Lai iegūtu pilsētnieku dzīves kvalitātes uzlabošanai izmantojamus datus, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā.

Rīgā gaisa kvalitātes monitoringu veic vien trīs Rīgas domes mērījumu stacijas un visaptveroši dati par gaisa piesārņojumu nav pieejami, tādēļ apvienība Pilsēta cilvēkiem ir sākusi projektu Mūsu gaiss, kurā aicina iesaistīties ikvienu rīdzinieku, kuram rūp gaisa kvalitātes uzlabošana galvaspilsētā, stāsta idejas autori.

«Starptautisko organizāciju dati liecina, ka gaisa piesārņojums, galvenokārt PM2,5 Latvijā katru gadu pāragri nonāvē vairāk nekā divus tūkstošus cilvēku. Visiem labi zināms, ka pēdējos gados putekļu piesārņojuma pieļaujamās normas Rīgā tiek pārsniegtas regulāri. Eiropas Komisija Latviju pat ir brīdinājusi par iespējamām soda sankcijām. Diemžēl Rīgas centrā patlaban darbojas tikai viena mērījumu stacija, tāpēc nav iespējams objektīvi novērtēt, kāds ir patiesais gaisa piesārņojums ne galvaspilsētas centrā, ne apkaimēs. Tā kā nekas neliecina, ka situācija tuvākajā laikā mainīsies un pašvaldība nodrošinās gaisa kvalitātes mērījumu paplašināšanu, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina datu vākšanā iesaistīties sabierību,» stāsta apvienības Pilsēta cilvēkiem valdes priekšsēdētājs Māris Jonovs.

Viņš uzsver, ka iegūtie dati palīdzēs apzināt patieso gaisa piesārņojuma situāciju Rīgā, kā arī var kalpot par pamatu lēmumiem, kas samazinātu gaisa piesārņojumu un uzlabotu rīdzinieku dzīves kvalitāti.

Projekts Mūsu gaiss ir balstīts uz iedzīvotāju brīvprātīgu iesaistīšanos gaisa kvalitātes monitorēšanā, izmantojot Vācijas Luftdaten sensoru mērierīces un atvērto datu programmatūru. Luftdaten gaisa kvalitātes novērošanas stacija mēra gaisa putekļu piesārņojumu, gaisa temperatūru un mitrumu, un publicē iegūtos datus kartē.

«Pateicoties sensoru un programmatūras pieejamībai un zemajām izmaksām, daudzās Eiropas valstīs iedzīvotāju brīvprātīga iesaistīšanās gaisa kvalitātes monitorēšanā ir kļuvusi ļoti populāra. Ar sabiedrības atbalstu vairāk nekā 50 Eiropas pilsētās jau ir uzstādīti 16 tūkstoši sensoru. Rīgā esam izvietojuši desmit mērierīces, tomēr visaptverošu datu iegūšanai un kvalitatīvai analīzei Rīgas centrā un apkaimēs nepieciešams uzstādīt vismaz 100 sensorus, tādēļ iedzīvotāju atbalsts ir ļoti svarīgs. Uzstādīt ierīci ir ārkārtīgi vienkārši un tās uzturēšana neprasa lielus resursus – nepieciešams vien elektrības un bezvadu interneta pieslēgums,» skaidro apvienības Pilsēta cilvēkiem projekta Mūsu gaiss vadītājs Raivis Dejus.

Projekta Mūsu gaiss mājaslapā pilsetacilvekiem.lv/gaiss ikviens var iepazīties ar sistēmas darbības principiem, kā arī atrast mērierīces salikšanas un uzstādīšanas instrukcijas latviešu valodā. Tāpat mājaslapā pieejama tiešsaistes karte, kurā ikviens var aplūkot, kāds gaisa piesārņojuma līmenis ir vietās, kur tiek veikti mērījumi.

Iesaistīties projektā Mūsu gaiss iespējams vairākos veidos – apmaksāt gatavas gaisa kvalitātes mērīšanas ierīces uzstādīšanu pie savas dzīves vai darba vietas, pasūtīt ierīces izgatavošanai nepieciešamās detaļas un patstāvīgi tās samontēt un uzstādīt, vai ziedot apvienībai Pilsēta cilvēkiem ierīces iegādei un uzstādīšanai.

«Gaisa kvalitātes mērījumi ir ļoti svarīgi visiem pilsētas iedzīvotājiem, jo iegūtie dati palīdzēs ietekmēt cilvēku veselībai un dzīves kvalitātes uzlabošanai svarīgu lēmumu pieņemšanu, tāpēc aicinām iedzīvotājus un uzņēmumus iesaistīties projektā sev ērtākajā veidā,» norāda Jonovs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas