bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 15.09.2019 | Vārda dienas: Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra
LatviaLatvija

Pilsēta cilvēkiem aicina iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULai iegūtu pilsētnieku dzīves kvalitātes uzlabošanai izmantojamus datus, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties gaisa kvalitātes mērīšanā.

Rīgā gaisa kvalitātes monitoringu veic vien trīs Rīgas domes mērījumu stacijas un visaptveroši dati par gaisa piesārņojumu nav pieejami, tādēļ apvienība Pilsēta cilvēkiem ir sākusi projektu Mūsu gaiss, kurā aicina iesaistīties ikvienu rīdzinieku, kuram rūp gaisa kvalitātes uzlabošana galvaspilsētā, stāsta idejas autori.

«Starptautisko organizāciju dati liecina, ka gaisa piesārņojums, galvenokārt PM2,5 Latvijā katru gadu pāragri nonāvē vairāk nekā divus tūkstošus cilvēku. Visiem labi zināms, ka pēdējos gados putekļu piesārņojuma pieļaujamās normas Rīgā tiek pārsniegtas regulāri. Eiropas Komisija Latviju pat ir brīdinājusi par iespējamām soda sankcijām. Diemžēl Rīgas centrā patlaban darbojas tikai viena mērījumu stacija, tāpēc nav iespējams objektīvi novērtēt, kāds ir patiesais gaisa piesārņojums ne galvaspilsētas centrā, ne apkaimēs. Tā kā nekas neliecina, ka situācija tuvākajā laikā mainīsies un pašvaldība nodrošinās gaisa kvalitātes mērījumu paplašināšanu, apvienība Pilsēta cilvēkiem aicina datu vākšanā iesaistīties sabierību,» stāsta apvienības Pilsēta cilvēkiem valdes priekšsēdētājs Māris Jonovs.

Viņš uzsver, ka iegūtie dati palīdzēs apzināt patieso gaisa piesārņojuma situāciju Rīgā, kā arī var kalpot par pamatu lēmumiem, kas samazinātu gaisa piesārņojumu un uzlabotu rīdzinieku dzīves kvalitāti.

Projekts Mūsu gaiss ir balstīts uz iedzīvotāju brīvprātīgu iesaistīšanos gaisa kvalitātes monitorēšanā, izmantojot Vācijas Luftdaten sensoru mērierīces un atvērto datu programmatūru. Luftdaten gaisa kvalitātes novērošanas stacija mēra gaisa putekļu piesārņojumu, gaisa temperatūru un mitrumu, un publicē iegūtos datus kartē.

«Pateicoties sensoru un programmatūras pieejamībai un zemajām izmaksām, daudzās Eiropas valstīs iedzīvotāju brīvprātīga iesaistīšanās gaisa kvalitātes monitorēšanā ir kļuvusi ļoti populāra. Ar sabiedrības atbalstu vairāk nekā 50 Eiropas pilsētās jau ir uzstādīti 16 tūkstoši sensoru. Rīgā esam izvietojuši desmit mērierīces, tomēr visaptverošu datu iegūšanai un kvalitatīvai analīzei Rīgas centrā un apkaimēs nepieciešams uzstādīt vismaz 100 sensorus, tādēļ iedzīvotāju atbalsts ir ļoti svarīgs. Uzstādīt ierīci ir ārkārtīgi vienkārši un tās uzturēšana neprasa lielus resursus – nepieciešams vien elektrības un bezvadu interneta pieslēgums,» skaidro apvienības Pilsēta cilvēkiem projekta Mūsu gaiss vadītājs Raivis Dejus.

Projekta Mūsu gaiss mājaslapā pilsetacilvekiem.lv/gaiss ikviens var iepazīties ar sistēmas darbības principiem, kā arī atrast mērierīces salikšanas un uzstādīšanas instrukcijas latviešu valodā. Tāpat mājaslapā pieejama tiešsaistes karte, kurā ikviens var aplūkot, kāds gaisa piesārņojuma līmenis ir vietās, kur tiek veikti mērījumi.

Iesaistīties projektā Mūsu gaiss iespējams vairākos veidos – apmaksāt gatavas gaisa kvalitātes mērīšanas ierīces uzstādīšanu pie savas dzīves vai darba vietas, pasūtīt ierīces izgatavošanai nepieciešamās detaļas un patstāvīgi tās samontēt un uzstādīt, vai ziedot apvienībai Pilsēta cilvēkiem ierīces iegādei un uzstādīšanai.

«Gaisa kvalitātes mērījumi ir ļoti svarīgi visiem pilsētas iedzīvotājiem, jo iegūtie dati palīdzēs ietekmēt cilvēku veselībai un dzīves kvalitātes uzlabošanai svarīgu lēmumu pieņemšanu, tāpēc aicinām iedzīvotājus un uzņēmumus iesaistīties projektā sev ērtākajā veidā,» norāda Jonovs.


Pievienot komentāru

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.

Igaunijā valsts valodu mācīs vilcienos uz Narvu

Igauņu valodas stundas vilcienā – ar šādu radošu iniciatīvu iecerēts sekmēt integrācijas procesu Igaunijā. Nodarbības gaidāmas dzelzceļa maršrutā, kas savieno Tallinu un Narvas pilsētu Krievijas pierobežā.

Brīvpusdienu apmaksā piedalīsies gan ministrija, gan pašvaldības

Valsts tomēr piedalīsies 1.–4.klašu skolēnu brīvpusdienu finansēšanā, liecina 13.septembrī valdībā apstiprinātais protokollēmums par 2020.gada valsts budžeta prioritātēm.

Britu parlamenta spīkers sola neļaut Džonsonam pārkāpt likumu ar bezvienošanās Brexit 31.oktobrī

Lielbritānijas parlamenta priekšsēdētājs paudis gatavību grozīt kārtības rulli, lai nepieļautu, ka birtu premjerministrs panāk valsts izstāšanos no Eiropas Savienības bez vienošanās 31.oktobrī, kas būtu pretrunā parlamenta lēmumiem ar likuma spēku.

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pieaugušas par 8,9% jeb 79 centiem

Straujāk vienas stundas darbaspēka izmaksas auga veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 18%.

Sadarbības partneri izsaka pārmetumus valdībai par likumu neievērošanu budžeta izstrādē

Vairāki valdības sadarbības piektdien, 13.septembrī, pārmetuši Ministru kabinetam likumu neievērošanu 2020.gada budžeta izstrādes procesā.

Mazumtirgotāji Lietuvā izmanto algu pieaugumu cenu celšanai, vērtē ekonomists

Cenas Lietuvā 2019.gadā augušas divreiz ātrāk nekā pārējā eirozonā. Mazumtirgotājus celt cenas motivējusi iedzīvotāju pieaugošā rocība, vērtējis komercbankas ekonomists.

Latvijā pie atbildības sauc vīrieti, kas piedalījies bruņotā konfliktā Ukrainā

Apsūdzētajam vīrietim bijis nodoms piedalīties militārās operācijās nevalstiskas bruņotas grupas sastāvā Ukrainas austrumos.

Ministru kabinets prioritārajiem pasākumiem sadala vairāk nekā 192 miljonus

Ministru kabinets piektdien, 13.septembrī, ārkārtas sēdē lēmis par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.

Prāgā demontēs Padomju karavadoņa pieminekli

Čehijas galvaspilsētā Prāgā pašvaldība nolēmusi noņemt un pārvietot pieminekli, kas veltīts Padomju Savienības Otrā pasaules kara laika maršalam. Neraugoties saņemto uz kritiku no Krievijas, iecerēts tā vietā izveidot vispārīgākas nozīmes memoriālu.

Trim lielajām slimnīcām meklē padomes locekļus

Izsludina konkursu uz Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas padomes locekļu amatiem.

ECB stimulu programma ceļ Eiropas akciju cenas, kāpums arī Volstrītā

Eiropas akciju cenas pieaugušas pēc tam, kad Eiropas Centrālā banka nākusi klajā ar plašu ekonomikas stimulu programmu un pazeminājusi procentlikmes.

Igaunija veidos interneta diplomātijas departamentu, lai vairotu starptautisko ietekmi

Igaunijā, kur valsts iestādes lielu uzmanību pievērš datortehnoloģijām, Ārlietu ministrijas paspārnē iecerēts izveidot Kiberdiplomātijas departamentu. Tā uzdevums būs padarīt Igaunijas balsi dzirdamāku interneta jautājumos starptautiskajā vidē un organizācijās.

Patiesā labuma guvēja statuss uzņēmumā ne vienmēr nozīmē mantiskā labuma gūšanu

Tas, kurš tiek deklarēts kā uzņēmuma patiesā labuma guvējs, ne vienmēr ir persona, kas mantiski stāv pašās ķēdes beigās un gūst mantisko labumu no kompānijām.

Rīgas dome sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem sadalījusi pilsētas teritorijas

Sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem Rīgas dome «sadalījusi» arī atlikušos 4% Rīgas teritorijas, pavēstījis Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Spānijā pēkšņi plūdi prasa upurus

Vairākās Spānijas daļās ciklons atnesis spēcīgas lietusgāzes, plūdus un viesuļvētru. Dabas katastrofas prasījušas ne mazāk kā divu cilvēku dzīvības.

Tieslietu ministrija uzstāj uz ieslodzījuma vietu uzlabošanu

Valdībai skatot jautājumu par 2020.gada valsts budžeta izdevumiem prioritārajiem pasākumiem, Tieslietu ministrija nemainīs savu nostāju jautājumā par Liepājas cietuma celtniecības projekta īstenošanu jau no nākamā gada.

Brīvdienās būs rudenīgi lietains un vēss laiks

Piektdien, 13.septembrī, laika apstākļus vēl noteiks plaša ciklona dienvidu mala un Latvijai pāri virzīsies plaša lietus un mākoņu zona. Daudzviet līs, dienā vietām nokrišņu daudzums pārsniegs pat 10-15 mm, kā arī lokāli iespējams pērkons, krusa.

Konceptuāli atbalsta liegumu pašvaldībām dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus

Pašvaldībām plānots noteikt liegumu dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus, paredz komisijas konceptuāli atbalstītie likuma grozījumi.

Lietuvas Seima papildvēlēšanās «auksta duša» sociāldemokrātu līderim un valdošai partijai

Lietuvā aizvadīta Seima papildvēlēšanu pirmā kārta. Kopumā balsojums parādījis, ka sarūk iedzīvotāju atbalsts valdošai Zemnieku un zaļo savienībai, bet sociāldemokrātu nometnē varas pozīcijas sašūpotas līderim Gintautam Paluckam.

Eiropa kopā ar PVO iesaistās cīņā par to, lai veicinātu izpratni par vakcīnu priekšrocībām

Uzticēšanās trūkuma dēļ ievērojami mazinās vakcinācijas aptvērums, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, un tā rezultātā pieaug slimības uzliesmojumu skaits.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->