bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 18.07.2019 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā ir robi, taču pārmaiņas pagaidām nerosinās, tā politiķi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Politiķi saskata robus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, taču izmaiņas tajā viņi pagaidām rosināt neplāno.

Patlaban Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā aģitācijai internetā veltīti tikai divi panti. Likumā noteikts, ka interneta vidē aģitācija aizliegta dienu pirms vēlēšanām un vēlēšanu dienā, turklāt aizliegums attiecas tikai uz maksas pakalpojumiem. Likumā vairāk runāts par reklāmas pakalpojumu sniedzējiem, skaidrojot procedūras ar reklāmu izvietošanu internetā. Būtiski, ka aģitācijas materiālos jābūt skaidrām norādēm uz aģitācijas veicēju, kurš to ir apmaksājis.

Lai gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vēlēšanu laikā veic uzskaiti arī par sociālajos medijos veikto aģitāciju, balstoties uz partiju iesniegtajām atskaitēm un saņemtajām sūdzībām, likumā precīzi nav atrunāti aģitāciju veidi sociālajos medijos, tādējādi paverot ne tikai interpretācijas iespējas, bet arī atstājot likumdošanas robus, kurus var izmantot politiķi.

Aģentūras LETA aptaujātie Saeimas deputāti atzīst, ka likumiem kopumā ir jāatbilst jauno tehnoloģiju radītajiem izaicinājumiem, pretējā gadījumā negodprātīgie spēlētāji var pat mēģināt neievērot aģitācijas izdevumu «griestus». Tomēr parlamentā pārstāvētie politiskie spēki pagaidām neplāno nākt klajā ar iniciatīvām likuma izmaiņām.

Partijas Saskaņa Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs uzsvēra, ka «nekas nav tāds, ko nevarētu pilnveidot, un tikai prakse parāda šaurās vietas likumos».

Viņaprāt, robi ir gan Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, gan arī Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas paver iespējas partijām konkurēt negodīgā veidā. «Ir arī dīvainības ar reklāmdevējiem, sabiedrisko attiecību (PR) kompānijām, kas apkalpo politiķus, viņu cenrāžu nejaušie kritumi vieniem un celšanās amplitūda citiem. Tam būtu jārada vismaz pārdomas tiem, kas kontrolē abu likumu izpildi. Tur būtu daudz darāmā,» uzskata politiķis, piebilstot, ka «tas ir pašsaprotami, ka katras vēlēšanas atsedz robus, bet politikas taisītāji – finansētāji, PR aģentūras – apsteidz likuma rakstītājus un pārbaudītājus».

Arī partiju apvienības Attīstībai/Par! līderis Daniels Pavļuts atzina, ka normatīvajiem aktiem vajadzētu būt vērstiem uz regulāru pilnveidojumu. Jaunās konservatīvās partijas politiķe (JKP) Juta Strīķe pauda viedokli, ka sociālie tīkli ir vispieejamākā vide partijām, kas nav atkarīgas no sponsoriem – tur var izpausties arī politiskie spēki, kas nav pārstāvēti parlamentā vai nesaņem valsts finansējumu. Sociālajos tīklos liela nozīme esot arī paša politiķa centībai un spējai uzrunāt auditoriju.

Līdz ar to JKP konceptuāli neatbalsta stingrākus ierobežojumus, turklāt, piemēram, sociālo tīklu platforma Facebook sadarbojas ar KNAB, skaidroja Strīķe. Viņa uzskata, ka KNAB rīcībā ir nepieciešamie instrumenti, lai uzraudzītu aģitāciju arī interneta vidē.

Turklāt KNAB arī neuzrunā Saeimu, mudinot veikt regulējuma maiņu.

Parlamentārietis Kaspars Ģirģens (KPV LV) uzsvēra, ka, domājot par uzlabojumiem likumā, jādarbojas ar sociālajiem medijiem, mēģinot saprast, kā kontrolēt priekšvēlēšanu aģitāciju šajās platformās. Ģirģenu interesē arī tas, kā kontrolēt antireklāmas, kas tiek izplatītas citos medijos. Tāpat viņš pauda, ka būtu jādomā par to, kā risināt jautājumu par nenomaksātiem aģitācijas pārkāpumu parādiem.

Nacionālās apvienības Visu Latvijai!Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka šo jautājumu varētu vērtēt, pētot citu valstu pieredzi. Viņš gan pieļauj, ka būtu grūti rast «labu recepti», kas paredzētu sabalansētu risinājumu, neierobežojot cilvēku iespējas brīvi paust savu viedokli.

Dzintars atzīst, ka internetā varētu būt riski, kas saistīti ar grūtībām izkontrolēt aģitāciju, un šis jautājums nav aktuāls tikai Latvijai. Viņš arī vaicā:

«Vienlaikus, ja kāds cilvēks internetā pauž viedokli par kādu partiju vai politiķi – kā novilkt to robežu, kad tā ir aģitācija, bet kad – viedoklis?»

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Raimonds Bergmanis atzīst, ka tehnoloģiskās iespējas mainās ļoti ātri, taču tikai tāpēc steigties ar likuma grozījumiem nevajadzētu – sākumā būtu jāsaprot, vai rezultātu ir devušas likumā iepriekš veiktās izmaiņas.

Sociālo mediju nozīmi priekšvēlēšanu kampaņās apliecina gan oficiālā statistika, izdevumu īpatsvaram aģitācijai šajā vidē augot līdz ar katrām nākamajām vēlēšanām, gan arī paši Saeimā ievēlētie deputāti.

Partiju apvienības Jaunā Vienotība Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis sacīja, ka, domājot par likuma pilnveidojumiem, būtu jāskatās uz to, kas notiek sociālajos medijos. «Ir diezgan labi redzams, kas notiek sociālo tīklu platformās. KNAB iepriekš teica, ka notiek sadarbība ar sociālo tīklu platformu turētājiem, taču jāsaprot, cik auglīga tā bijusi,» norādīja deputāts.

«Sociālo tīklu platformas arvien vairāk tiek izmantotas, lai nosvērtu vēlētāju viedokļus un viņu izvēles vēlēšanās,» akcentēja Laktovskis, gan piebilstot, ka pagaidām neatbildēts ir jautājums, cik ļoti to spēj redzēt kontrolētāji.


Pievienot komentāru

Irākas Kurdistānā ziņo par nošautiem turku diplomātiem

Irākas kurdu reģionā nošauti trīs diplomāti no Turcijas, kas iepriekš vērsusies pret kurdu neatkarības iegūšanas centieniem, ziņo raidsabiedrība BBC.

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar bijušā VDK virsnieka uzņēmumu Sigmen

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar Latvijas uzņēmumu Sigmen, lai gan to kontrolē bijušais VDK virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

Latvijas Radio krīzes risināšanai piesaistīs mediatoru

Lai risinātu krīzi Latvijas Radio, medija valde piesaistīs mediatoru, informē sabiedriskie mediji.

Viņķele: Izrakstot zāļu vispārīgos nosaukumus, varētu ietaupīt ap 20 miljoniem

Kompensējamo medikamentu vispārīgo nosaukumu izmantošana, izrakstot receptes, varētu ietaupīt veselības aprūpes budžetā apmēram 20 miljonus eiro, apgalvo veselības ministre Ilze Viņķele.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Francija atjaunos Parīzes dievmātes katedrāli par 850 milj. eiro

Francijas parlaments ir apstiprinājis Parīzes Dievmātes katedrāles restaurācijas darbus, lai atjaunotu vēsturisko ēku, kuras jumts nopostīts ugunsgrēkā aprīlī. Darbus paredzēts veikt par 850 miljoniem eiro, un tie varētu noslēgties ar viduslaiku katedrāles modernizāciju.

IZM neatbalsta iespēju reemigrantu bērniem pārejās periodā skolās nelikt atzīmes

Adaptācijas laiku reemigrējušo ģimeņu bērniem izglītības iestāde noteikti var paredzēt, tomēr nav iespējams, ka skolēns nesaņem vērtējumu vienu mācību gadu, kā piedāvā eksperte Ieva Reine, komentē IZM eksperte Olita Arkle.

ABLV Bank jūnijā atguvusi aktīvus desmit miljonu eiro apmērā

Likvidējamā ABLV Bank šā gada jūnijā atguvusi aktīvus desmit miljonu eiro apmērā, liecina bankas sagatavotais pārskats par darbību jūnijā.

Policija izmeklē septiņas lietas par iespējamām nelikumībām saistībā ar OIK

Valsts policija patlaban izmeklē septiņus kriminālprocesus par iespējamām nelikumībām ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti.

Lietuvieši VEF apkaimē tuvākajos gados plāno celt birojus un dzīvojamās ēkas

Lietuvā dibināts uzņēmums iegādājies zemes gabalus VEF rajonā pie tirdzniecības centra Elkor un tuvāko gadu laikā šajā rajonā plāno uzbūvēt biroju ēkas un dzīvojamās mājas.

Igaunis vadīs ES Kiberdrošības aģentūru

Eiropas Savienības Kiberdrošības aģentūra par savu izpilddirektoru izvēlējusies igauņu Briseles funkcionāru Juhanu Lepasāru.

Kariņš: Tā vietā, lai celtu minimālo algu, jāpārskata neapliekamo minimumu

Tā vietā, lai celtu minimālo algu, labāk būtu paaugstināt nepaliekamo minimumu, uzskata Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Latvija pirmajā pusgadā starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī-jūnijā jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 4,6%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Lagarda atstāj Starptautisko Valūtas fondu ceļā uz ECB vadību

Franču politiķe Kristīne Lagarda, kura pretendē uz Eiropas Centrālās bankas prezidenta amatu, ir paziņojusi, ka plāno atkāpties no Starptautiskā Valūtas Fonda rīkotājdirektores krēsla.

Fon der Leienas vietu Vācijas valdībā ieņems iespējamā Merkeles pēctece

Pēc Vācijas aizsardzības ministres Urzulas fon der Leienas ievēlēšanas par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju viņas krēslu Vācijas valdībā ieņems politiķe, kuru par savu pēcteci izvēlējusies kanclere Angela Merkele.

ATD: Reģionālajos maršrutos pasažieru skaits samazinājies tikai Latgalē

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos pārvadāti vairāk nekā 14,6 miljoni pasažieru, kas ir par 1% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn, un pasažieru skaits palielinājies visos reģionos, izņemot Latgali.

Ar 29 jaunām mantojuma vietām papildināts UNESCO Pasaules mantojuma saraksts

Paplašinot UNESCO Pasaules mantojuma vietu sarakstu, tajā iekļautas 29 jaunas nominācijas kā dabas, tā kultūras mantojuma saglabāšanai, informē UNESCO pārstāve Kitija Balcare.

No 2021.gada elektroenerģijas ražošanas atbalstu apmaksās tikai no valsts budžeta

Ministru kabinets lēmis atbalstīt priekšlikumu no 2021.gada elektroenerģijas valsts atbalsta izmaksu segšanu nodrošināt tikai no valsts budžeta.

Premjers: Puntulim jāpiedāvā risinājums Latvijas Radio finansējuma jautājumā

Kultūras ministram Naurim Puntulim ir jāpiedāvā risinājums Latvijas Radio finansējuma jautājumā, norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Pirmā sieviete amatā – par EK priekšsēdētāju ievēlēta Urzula for der Leiena

Eiropas Parlamenta deputāti aizklātā balsojumā ar 383 balsīm Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā ievēlējuši Vācijas politiķi Urzulu fon der Leienu.

Krievijas opozīcijai liedz piedalīties Maskavas pašvaldības vēlēšanās

Krievijas amatpersonas atteikušas 27 kandidātu reģistrāciju Maskavas pilsētas Domes vēlēšanām. Starp noraidītajiem ir populāri opozīcijas politiķi, un vēlēšanu amatpersonu rīcība tiek nopelta ieilgušā protesta akcijā.

Znotiņas vadībā vērtēs paveikto ar Moneyval ziņojumu

Lai pārstāvētu Latvijas intereses Moneyval veiktajos novērtēšanas procesos, valdība izveidojusi Latvijas delegāciju, kuru vadīs Ilze Znotiņa.

Kuldīgas novadā, iespējams, aizdedzināta prokurora automašīna

Kuldīgas novadā pagājušajā naktī, iespējams, aizdedzināta Kuldīgas rajona prokuratūras prokurora, bijušā Kuldīgas policijas iecirkņa priekšnieka Ginta Mežiņa automašīna.

Grīva: Nākamgad sabiedriskajiem medijiem un NEPLP vajadzīgi vairāk nekā seši miljoni

Nākamgad Nacionāli elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vajadzībām papildus nepieciešami vairāk nekā seši miljoni eiro, paudis NEPLP loceklis Patriks Grīva.

JKP pārmet centienus paslepus Mežvietu pārapstiprināt VDD vadītāja amatā

Jaunā konservatīvā partija «pauž sašutumu» par to, ka Normunda Mežvieta atkārtota apstiprināšana Valsts drošības dienesta vadītāja amatā esot iecerēta paslepus un prasa no viņa atskaiti par paveikto VDD atbildības sfērās viņa darbības laikā.