bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma

SEB: Austrumeiropa aug par spīti Krievijas un Ukrainas vājumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUUkrainas bruņotā konflikta un Krievijas ekonomikas grūtību ietekmē nenoteiktības līmenis reģionā ir strauji pieaudzis. Tomēr tendences liecina, ka pakāpeniska ekonomikas atveseļošanās Polijā un citās Centrāleiropas valstīs, kā arī Baltijas valstīs turpināsies.

Tas notiks sarežģītos apstākļos, ko ietekmēs ģeopolitiskais saspīlējums, Krievijas ekonomikas stagnācija, kā arī lejupslīde Ukrainas ekonomikā. Tikmēr Polijas, Latvijas un Lietuvas attīstības temps būs mērens, secināts SEB jaunākajā Austrumeiropas ekonomikas apskatā.

«Igaunijā, ko tieši skar stagnācija Somijas tautsaimniecībā, izaugsme joprojām būs vāja. Īstermiņā izaugsmi bremzēs ekonomiskās aktivitātes kritums Vācijā un eirozonā. Ukrainas notikumu ietekmē gada otrajā pusē eiro zonas ekonomikā sagaidāma stagnācija. Pieaugošs privātais patēriņš Vācijā un eiro zonas izkustēšanās no sastinguma nākamgad sola kompensēt zaudēto eksportu uz Krieviju un Ukrainu, kā arī krītošo investīciju aktivitāti. Mājsaimniecības, it īpaši Baltijas valstīs, turpina gūt labumu no reālo ienākumu pieauguma un zemajām procentu likmēm. Tiešās tirdzniecības saites starp konflikta skartajām valstīm un Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm, izņemot Baltijas un bijušās padomju republikas, ir salīdzinoši neliels. Vērtējot reģiona ekonomiku perspektīvas jārēķinās, ka Krievijas un Ukrainas konflikts būt ilgstošs. Prognozes tiek balstītas uz pieņēmumiem, ka konflikta militārā darbība neizplatīsies, nenotiks nekādi nopietni Krievijas enerģijas piegāžu traucējumi, kā arī turpmākās tirdzniecības sankcijas starp Rietumiem un Krieviju būtiski nepaplašināsies. Tikmēr paliek spēkā uzskats, ka konflikts pasaules līmenī veidos visai ierobežotu negatīvo ietekmi. Protams, kaut tiešā atkarība no Krievijas vairumam ES valstu ir neliela, konflikts atstās negatīvu ietekmi uz investīciju klimatu visā reģionā,» teikts ekonomikas apskatā.

Tikmēr, pēc ekonomistu prognozēm, katra reģiona ekonomika saglabās savas raksturīgās priekšrocības un iespējas. Latvija, kas pēdējo divu gadu laikā spēja uzrādīt visstraujāko izaugsmes tempu Eiropas Savienībā, šogad piedzīvos izaugsmes palēnināšanos. Šā gada IKP pieauguma prognoze ir 2,5%. Nākamgad kāpums paātrināsies līdz 2,7%, bet 2016. gadā līdz 3,4%. Privātais patēriņš joprojām būs galvenais dzinējspēks. Īslaicīgi sagaidāmas iekšējās politiskās svārstības, kas mazināsies, līdz tiks izveidota jaunā valdība, kam būs pastiprināti jāpievēršas izaugsmes vecināšanas pasākumiem.

Igaunija, kas ir izteikti atkarīga no eksporta panākumiem, būs spiesta izjust ne tikai Krievijas, bet arī Somijas ekonomikas grūtības, kā arī zemo investīciju aktivitāti. Igauniju tuvākos divus gadus sagaida ļoti lēns pieauguma temps, attiecīgi 1,2% un 1,3%, 2016. gadā palielinoties līdz 3%.

Savukārt Lietuva virzās uz plašu iekšzemes pieprasījuma atveseļošanos. Nedaudz vēlāk nekā abās kaimiņvalstīs, šogad sācis atdzīvoties būvniecības un mājokļu tirgus. IKP šogad pieaugs par 2,7%, 3,2% nākamgad un 4% 2016.gadā. Tikmēr turpinās sagatavošanās darbi eiro ieviešanai, kas notiks 2015. gadā.

«Pieņemot augstākminētos nosacījumus, Krievijas ekonomika atradīsies stagnācijā, ar augstiem lejupslīdes riskiem. Sagaidāms, ka Krievijas ekonomika šogad spēs noturēt 0,4% pieaugumu, bet nākamgad tā kritīsies par 0,2%. Atgūšanās iespējama vien 2016. gadā, kad izaugsme sagaidāma 1% apmērā, taču pie nosacījumiem, ka tiks nodrošināti apstākļi, kuros Krievija un Rietumi neturpinās ekonomiskās sadarbības drupināšanu. Zemi kapitāla tēriņi, krītoša pirktspēja un zemākas naftas veido negatīvu ietekmi uz ekonomiku. Rubļa vērtība turpinās ripot lejup, palīdzot zelt inflācijai. Taču Krievijai ir ievērojams finanšu drošības spilvens, kas nodrošina īstermiņa aizsardzību pret lielām nepatikšanām. Ieņemtā pozīcija Ukrainas jautājumā pasliktinās jau tā slikto ekonomisko situāciju, kas lielā mērā ir saistīta ar strukturālām problēmām. Tas norāda uz reformu nepieciešamību, kas pieaugoša iekšējā politiskā saspīlējuma apstākļos kļūst arvien grūtāk īstenojamas,» norāda bankā.

Ukraina atrodas dziļā recesijā, bez izteiktām uzlabošanās izredzēm, pat neskatoties uz devalvācijas atbalstu, kas stiprina eksporta izredzes. IKP šogad samazināsies par 8%, pietuvojoties nulles izaugsmei 2015. gadā. Sagaidāms, ka Ukraina 2016. gadā spēs atgriezties pie vāja 2% pieauguma. Inflācija ir augsta un banku sektors atrodas sarežģītā situācijā. Pastāv iespējamība, ka Eiropas Savienībai/Starptautiskajam Valūtas fondam nāksies piešķirt jaunus aizdevumus situācijas stabilizācijai.

Polija, kuras ekonomikā vērojama relatīvi neliela nelīdzsvarotība, uzrāda labas pielāgošanās spējas pašreizējiem apstākļiem. Lielākā negatīvā ietekme sagaidāma no Vācijas ekonomikas vājuma, kas galvenokārt ir šoruden vērojamā ekonomiskā atslābuma pamatā, kas reizē ar Krievijas faktoru bremzē eksporta iespējas. ES fondi un procentu likmju samazināšana drīzumā varētu situāciju uzlabot un stiprināt iekšzemes patēriņu. Tādēļ neskatoties uz atslābumu, šā gada IKP kāpuma prognoze ir 2,7%, bet nākamgad izaugsme paātrināsies līdz 3%, bet 2016. gadā līdz 3,5%, uzsver SEB banka.

Ref: 102.000.102.8382


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Jaunākie komentāri