bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Swedbank: Latvijas iedzīvotāju aizvien dzīvo no algas līdz algai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULīdz ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos, bezdarba samazināšanos un ienākumu pieaugumu, pēdējos gados palielinājies arī iedzīvotājiem pieejamais naudas līdzekļu apjoms. Taču, kā liecina Swedbank veiktais paaudžu pētījums*, liela daļa (34%) Latvijas iedzīvotāju aizvien dzīvo no algas līdz algai jeb nauda pietiek tikai ikdienas vajadzību segšanai, atzīmē bankā.

Vēl piektdaļa (20%) savu finanšu situāciju raksturo kā svārstīgu – izdevumi regulāri pārsniedz ieņēmumus un biežāk sanāk aizņemties, nekā atlicināt naudu uzkrājumiem.

Savukārt nepilna trešdaļa (28%) cilvēku savas finanses vērtē kā stabilas, un viņiem periodiski ir iespēja veikt arī uzkrājumus, bet tikai 18% spēj pilnībā sabalansēt ieņēmumus ar izdevumiem un veidot uzkrājumus. Vaicāti, kam šobrīd novirzītu papildus brīvi pieejamus 20 līdz 50 eiro mēnesī, visbiežākā atbilde ir par labu kādam pirkumam, nevis uzkrājuma veidošanai. Tikai pēckara paaudze jeb iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 62 gadiem, kuriem pensijas vecums strauji tuvojas, apzinās – brīvos līdzekļus būtu jānovirza mierpilnām vecumdienām. Kopumā jāsecina, ka Latvijas iedzīvotāji vecumdienas neiekļauj savā plānošanas horizontā, dodot priekšroku redzamām, nelielām labklājības uzlabošanas iespējām šodien.

«Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu līmenis pērn sasniedzis vēsturiski lielāko apjomu – banku kontos un depozītos noguldītais apjoms** bija 6,3 miljardi eiro jeb 3215 eiro uz vienu cilvēku. Salīdzinājumam, 2010.gadā tie bija tikai 1932 eiro uz vienu cilvēku. Tai pat laikā lielai daļai cilvēku «drošības spilvens» joprojām ir nepietiekams un tā veidošanai līdzekļi tiek novirzīti neregulāri vai pārāk mazos apmēros. Taču biedējošākais ir tas, ka liela daļa iedzīvotāju savā finanšu plānošanas horizontā joprojām neiekļauj vai nepietiekami iekļauj vecumdienas, vai par tām sāk domāt tik vēlu, ka īstenot sapni par pienācīgām vecumdienām kļūst teju neiespējami. Kopumā 59% iedzīvotāju vēlētos doties pensijā jau līdz 61 gada vecumam, kas ir mazāk kā jau esošais un sagaidāmais pensionēšanās vecums, stāsta Swedbank apdrošināšanas un investīciju jomas vadītājs Kristaps Kopštāls.

Viņš atzīmē, ka 61% paļaujas uz valsts pensiju un mēnesī vēlētos saņemt vidēji 877 eiro, lai gan vidējā no jauna piešķirtā pensija ir tikai 336 eiro mēnesī, kas uzskatāmi parāda plaisu starp vēlmēm un realitāti.

«Taču pašu savlaicīga rīcība uzkrājumu veidošanā vecumdienām, kā to paredz arī valstī izveidotā trīs līmeņu pensiju sistēma, aizvien ir nepietiekama, jo uzkrājumus vecumdienām privātajos pensiju fondos veido vien tikai aptuveni 30% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Tas ir īpaši kritiski, jo Latvijas sabiedrība, tāpat kā visa pasaule noveco, un strādājošo, kas spēj uzturēt šodienas pensionārus, kļūst arvien mazāk, bet laiks, kas jādzīvo kā «penisonāram», kļūst tikai garāks. To nevar ignorēt neviens, tāpēc savlaicīgi veidots uzkrājums var kļūt par nākotnes garantiju. Arī OECD nesen kā publiskotajā atzinumā par Latvijas pensijas sistēmu norāda – gados vecākie sabiedrības locekļi ir gandrīz pilnībā atkarīgi no valsts pabalstiem, kā rezultātā Latvijā nabadzības risks iedzīvotājiem, kuri vecāki par 65 gadiem, ir ļoti augsts un divas reizes lielāks nekā OECD valstīm vidēji,» stāsta Kopštāls.

Lielākās iespējas uzkrāt – tūkstošgades paaudzei

Tāpat bankā norāda, ka izvērtējot šī brīža finansiālo situāciju, lielākās iespējas veidot uzkrājumus ir tūkstošgades paaudzei jeb iedzīvotājiem vecumā no 21 līdz 34 gadiem. Tā dēvētajai X-paaudzei jeb iedzīvotājiem vecumā no 35 līdz 49 gadiem biežāk ir svārstīgi finanšu paradumi ar tiem raksturīgo regulāro ienākumu pārtērēšanu un aizņemšanos, kas biežāk noved pie finanšu grūtībām (35% dzīvo no algas līdz algai). Savukārt vairāk nekā puse pēckara paaudzes jeb iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 62 gadiem jau šobrīd saskaras ar regulārām finanšu grūtībām, līdz ar to ir ļoti maza iespēja kaut ko uzkrāt.

Vaicāti, kam šobrīd novirzītu papildus brīvi pieejamus 20 līdz 50 eiro mēnesī, visbiežākā atbilde ir par labu kādam pirkumam. Taču vēlmei tērēt ir tendence samazināties līdz ar vecumu. Tā Z-paaudze jeb tā dēvētie “digitālie iezemieši”, kas dzimuši pēc 2000.gada, visbiežāk novirzītu kādam pirkumam (59%), apģērbam un apaviem (45%) vai kultūras pasākumiem (42%), kamēr X-paaudze (35 līdz 49 gadi), jau novirzītu uzkrājumu veidošanai (32%).

Par spīti visam – krāšana kā kultūra jau iesakņojusies sabiedrībā

Kopumā 67% Latvijas iedzīvotāju veido uzkrājumu kādam mērķim. Zīmīgi, ka visās vecuma grupās nauda primāri tiek krāta drošības spilvenam jeb neparedzētām situācijām. Ja jaunībā iedzīvotāji biežāk krāj ceļojumiem, pirmā mājokļa vai auto iegādei (attiecīgi 21% un 14%), tad tuvāk pensionēšanās vecumam iedzīvotāji vairāk sāk domāt par iztiku vecumdienās (attiecīgi 37% krāj drošības spilvenam, bet 15% vecumdienām), secināts pētījumā.

Jo jaunāki, jo skats uz dzīvi vecumdienās rožaināks

Liekot aizdomāties par dzīvi vecumdienās, Z-paaudze jeb iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 21 gadam uzskata, ka viņi visdrīzāk turpinās būt sociāli aktīvi un baudīs visu to, kam šobrīd neatliek laika(55%) un tikai 3% domā, ka visdrīzāk būs jādzīvo ļoti pieticīgi, jo ienākumi būs ļoti zemi. Tūkstošgades paaudze (21 – 34 gadi) par vecumdienām visbiežāk izvēlas nedomāt (36%), cer, ka ienākumi būs pietiekami, un uzskata, ka turpinās strādāt un darboties savam priekam (27%). Tikmēr X-paaudze (35 līdz 49 gadi) arvien vairāk apzinās ne pārāk patīkamo ainu un uzskata – būs jāstrādā, lai izdzīvotu un varētu nosegt visus izdevumus (28%). Savukārt pēckara paaudze (50 līdz 64 gadi) norāda, ka visdrīzāk būs jādzīvo ļoti pieticīgi, jo ienākumi būs ļoti zemi (44%).

Bankā uzsver, lai arī rīcība izpaliek, jaunāka gada gājuma cilvēki apzinās, ka daļu no ienākumiem vecumdienās veidos pašu uzkrājumi. Tā Z-paaudze personīgo uzkrājumu nozīmi ierindo otrajā vietā (34%) aiz valsts nodrošinātās pensijas (39%), tūkstošgades un X-paaudze – trešajā vietā, norādot, ka daļu no ienākumiem noteikti veidos arī darba alga (attiecīgi 29% un 39%), savukārt pēckara paaudze pārsvarā paļaujas uz valsts pensiju (72%), plāno strādāt pēc pensijas vecuma sasniegšanas (40%) kā arī biežāk nekā citi cer uz bērnu un tuvinieku finansiālu atbalstu (28%).

«Kopumā redzam, ka interese par gaidāmās pensijas apmēru ir neliela – tikai trešdaļa iedzīvotāju ir interesējušies – kāda būs viņu pensija vecumdienās. Tikmēr pārējos vai nu tas neinteresē (21%), viņi nezina, ka šāda iespēja pastāv (15%) vai arī uzskata, ka līdz vecumdienām nenodzīvos (10%). Zīmīgi, ka salīdzinot ar 2016. gadu neieinteresēto iedzīvotāju skaits ir būtiski palielinājies. Taču neskatoties uz to, Swedbank dati rāda, ka privātās pensijas krājēju skaits pieaug. Pērn jau vairāk nekā 286 tūkstoši iedzīvotāju veidoja uzkrājumu vecumdienām, taču uzkrājumus pensiju fondā joprojām sāk veidot iedzīvotāji, kuriem pensijas vecums ir salīdzinoši tuvu –  2017. gadā vidējais privātās pensijas krājējs bija 47 gadu vecs,» norāda Kopštāls.

Tāpat viņš atzīmē, ka laikam uzkrājumu veidošanā ir izšķiroša nozīme: jo ātrāk sāk krāt, jo vairāk iespējams sakrāt. «No tā arī izriet secinājums: «Ja jaunība zinātu, ja vecums spētu», proti, gados jaunajiem ir visas iespējas ar salīdzinoši nelielām ikmēneša iemaksām nodrošināt savu nākotni, bet viņi nereti nezina vai nesaprot, cik tas ir svarīgi. Savukārt esot tuvu jau pensijas vecumam, ir skaidra nepieciešamība, bet iespēja īsā laikā izveidot nepieciešamo uzkrājumu ir ļoti ierobežota,» turpina Kopštāls.


Pievienot komentāru

  1. janis teica:

    Drošvien X paaudze tērēs naudu priekš noplīsušā telefona, vai datora.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!