Vienotība: Saskaņai jāatmaksā Rīgas satiksmes reklāmās iztērētie līdzekļi

Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme 13 tūkstošus eiro vērtā jaunajiem braukšanas tarifiem veltītā mediju kampaņa ir acīmredzami politiska partijas Saskaņa reklāma. Partijai pašvaldības kapitālsabiedrības iztērētie līdzekļi būtu jāatmaksā Rīgas satiksmes budžetā, uzskata partijas Vienotība Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis.

Ķirsis nosūtījis vēstuli Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) ar lūgumu izvērtēt, vai Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības Rīgas satiksme reklāmas kampaņā nav saskatāmas partijas Saskaņa politiskās aģitācijas pazīmes un vai šī reklāma nav uzskatāma par pašvaldības kapitālsabiedrības dāvinājumu partijai, kā rezultātā kampaņas tēriņi būtu jāsedz Saskaņai.

«Radio dzirdamajās reklāmās Rīgas satiksme klaji maldina sabiedrību, nepamatoti apgalvojot, ka valdība «nevēlas iesaistīties galvaspilsētas sabiedriskā transporta finansēšanā», šādi mēģinot attaisnot Rīgas domes vadības lēmumu krasi paaugstināt biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā. Šādiem paziņojumiem iespējams piedēvēt vien politisku, Rīgas domes vadības nostājai un uzstādījumiem atbilstošu, nevis objektīvu un informatīvu saturu, tādēļ nav skaidrs, kāpēc šāda politiska aģitācija būtu jāsedz no rīdzinieku maciņiem,» uzsver Ķirsis.

Vēstulē KNAB Ķirsis norāda, ka uz Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme attiecināmas Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normas, kas nosaka pienākumu kapitālsabiedrībai rīkoties ar finanšu līdzekļiem un mantu lietderīgi, kā arī paredz ierobežojumus dāvināt un ziedot finanšu līdzekļus un mantu.

Tāpat politiska viedokļa izplatīšana, izmantojot tam pašvaldības kapitālsabiedrības līdzekļus, ir klajā pretrunā arī ar Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma 2.pantā noteiktajiem politisko partiju finansēšanas avotiem. Likumā noteikts, ka dāvinājums partijai var būt ne tikai tiešs finanšu līdzekļu dāvinājums, bet arī «citāda veida bezatlīdzības labumi», par kādiem var uzskatīt arī minēto Rīgas satiksmes apmaksāto kampaņu, jo tajā paustais viedoklis saskan ar Rīgas domes priekšsēdētāja un viņa pārstāvētās partijas politiskajiem paziņojumiem, norāda Ķirsis. Viņš uzsver, ka partijas valdes priekšsēdētāja politiska viedokļa tiražēšana masu medijos neapšaubāmi ir bezatlīdzības labums, ko partija Saskaņa ir saņēmusi no Rīgas satiksmes.

BNN jau rakstīja, ka vairāki Saeimas deputāti vērsušies pie Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) ar aicinājumu izvērtēt Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme reklāmas atbilstību likuma normām, kā arī to, vai šādas reklāmas izplatīšana Latvijas Radio ēterā atbilst sabiedrisko mediju uzdevumiem un misijai.

Vēstulē NEPLP deputāti norāda, ka par 13 tūkstošiem eiro izvērstajā Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme reklāmā, kurā mēģināts attaisnot Rīgas domes lēmumu krasi paaugstināt braukšanas maksas tarifus Rīgas sabiedriskajā transportā, paustā informācija ir klaji nepatiesa un sabiedrību maldinoša.

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme no valsts budžeta ir saņēmusi un turpina saņemt valsts dotāciju atsevišķu pasažieru grupu, tostarp, invalīdu, pārvadājumiem Rīgā. Saskaņā ar Satiksmes ministrijas sniegtajiem aprēķiniem par 2014.gadu Rīgas satiksme dotācijā no valsts saņēmusi 4,7 miljonus eiro, 2013.gadā tie bijuši 4,9, bet 2012.gadā – 6,2 miljoni eiro, norāda vairāku partiju deputāti.

Deputāti atgādina, ka saskaņā ar Reklāmas likumu reklāmai jābūt likumīgai, patiesai un objektīvai, tā veidojama saskaņā ar godprātīgu reklāmas praksi. Likumā tāpat noteikts, ka sabiedrību maldinoša reklāma ir aizliegta. Savukārt saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu audio un audiovizuālā komerciālā paziņojumā drīkst izmantot tikai patiesas atsauksmes vai apstiprinājumus, vēstulē NEPLP norāda deputāti, aicinot padomi tās kompetences ietvaros izvērtēt Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme nepatieso un maldinošo informāciju saturošās reklāmas atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un Reklāmas likuma normām, kā arī šādas reklāmas izplatīšanas Latvijas Radio ēterā atbilstību sabiedrisko mediju uzdevumiem un misijai.

Vēstuli NEPLP parakstījuši Vienotības deputāti Vilnis Ķirsis, Juris Šulcs, Aldis Adamovičs, Lolita Čigāne un Atis Lejiņš, kā arī Zaļo un zemnieku savienības deputāts Ainārs Mežulis un Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK frakcijas deputāts Andris Vilks.

Kā ziņots, ņemot vērā, ka valdība tā arī nav piekritusi sadarboties ar Rīgas domi pilsētas sabiedriskā transporta finansēšanā, kā arī to, ka ir traucēts piemērot atšķirīgus apmaksas noteikumus rīdziniekiem un nerīdziniekiem, no šī gada 1.februāra stāsies spēkā jaunas biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā.

Rīgas domes Satiksmes departamenta autotransporta komercpārvadājumu licencēšanas komisija 20.janvārī akceptēja pilnsabiedrības Rīgas Mikroautobusu satiksme ieceri no šī gada 1.februāra biļetes cenu paaugstināta servisa pārvadājumos pielīdzināt sabiedriskā transporta viena brauciena maksai, kas būs 1,15 eiro.

Ref: 102.000.102.9139

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas